Jump to content

Moja teoria oślepiania


gourmet

Recommended Posts

Nie lubię, ale muszę coraz częściej jeździć po zmierzchu :twisted: . I tu problem - oślepiające pojazdy z przeciwka. Pomijam ustawienie a częściej brak ustawienia świateł. Jeżdżę na niskim ustawieniu fotela w Imprezie i w Forysiu. Subiektywnie wydaje się, że w Forysiu jestem mniej oślepiany, w Imprezce, zwłaszcza na wąskich dróżkach - katastrofa. Czy te kilka centymetrów różnicy wysokości podwozia powoduje istotną różnicę w odbiorze światła? Albo to kurza ślepota lub choroba PESEL?

Link to comment
Share on other sites

gourmet,

 

Jeżdżę na niskim ustawieniu fotela w Imprezie i w Forysiu. Subiektywnie wydaje się, że w Forysiu jestem mniej oślepiany, w Imprezce, zwłaszcza na wąskich dróżkach - katastrofa. Czy te kilka centymetrów różnicy wysokości podwozia powoduje istotną różnicę w odbiorze światła?

 

Wydaje mi się, że może chodzić o wysokość ustawienia fotela. Ja przez większość swojego stażu samochodowego jeździłem bardzo źle jeśli chodzi o pozycję za kierownicą: daleko odsunięty i jak najniżej opuszczony fotel, pochylone oparcie - wiadomo jak: wygodnie :mrgreen: Jakiś czas temu, po przeczytaniu różnych mądrych rzeczy, spionowałem oparcie, przysunąłem się do kierwonicy tak, żeby wyprostowana ręka położona "na ukos" prze kierownicę opierała się na niej na nadgarstku, no i wreszcie podniosłem fotel do góry; do tego doszło dociąganie pasów itp. Na początku było cholernie niewygodnie, potem się przyzwyczaiłem. Różnica w panowaniu nad samochodem jest oczywista, ale jeśli chodzi konkretnie o Twoją sprawę, to wyższa i bardziej wyprostowana pozycja za kierownicą zdecydowanie się przełożyły na wyraźne zmniejszenie się problemów z oślepiającymi samochodami z przeciwka. Na pewno jest tak w Forku - nie mam pojęcia jak by to było w Imprezie (pewnie niewielka poprawa będzie, bo tam i tak siedzisz dużo niżej niż w Foresterze).

Link to comment
Share on other sites

Przetestuję jazdę na wysokim siedzeniu w Imprezie, czy pomoże. Jeżeli to prawda, to w złej sytuacji są posiadacze Lambo, Maserati itp. Oni praktycznie szorują dupskiem po jezdni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...