Jump to content

Moja teoria oślepiania

gourmet

Recommended Posts

Nie lubię, ale muszę coraz częściej jeździć po zmierzchu :twisted: . I tu problem - oślepiające pojazdy z przeciwka. Pomijam ustawienie a częściej brak ustawienia świateł. Jeżdżę na niskim ustawieniu fotela w Imprezie i w Forysiu. Subiektywnie wydaje się, że w Forysiu jestem mniej oślepiany, w Imprezce, zwłaszcza na wąskich dróżkach - katastrofa. Czy te kilka centymetrów różnicy wysokości podwozia powoduje istotną różnicę w odbiorze światła? Albo to kurza ślepota lub choroba PESEL?

gourmet,

Jeżdżę na niskim ustawieniu fotela w Imprezie i w Forysiu. Subiektywnie wydaje się, że w Forysiu jestem mniej oślepiany, w Imprezce, zwłaszcza na wąskich dróżkach - katastrofa. Czy te kilka centymetrów różnicy wysokości podwozia powoduje istotną różnicę w odbiorze światła?

Wydaje mi się, że może chodzić o wysokość ustawienia fotela. Ja przez większość swojego stażu samochodowego jeździłem bardzo źle jeśli chodzi o pozycję za kierownicą: daleko odsunięty i jak najniżej opuszczony fotel, pochylone oparcie - wiadomo jak: wygodnie :mrgreen: Jakiś czas temu, po przeczytaniu różnych mądrych rzeczy, spionowałem oparcie, przysunąłem się do kierwonicy tak, żeby wyprostowana ręka położona "na ukos" prze kierownicę opierała się na niej na nadgarstku, no i wreszcie podniosłem fotel do góry; do tego doszło dociąganie pasów itp. Na początku było cholernie niewygodnie, potem się przyzwyczaiłem. Różnica w panowaniu nad samochodem jest oczywista, ale jeśli chodzi konkretnie o Twoją sprawę, to wyższa i bardziej wyprostowana pozycja za kierownicą zdecydowanie się przełożyły na wyraźne zmniejszenie się problemów z oślepiającymi samochodami z przeciwka. Na pewno jest tak w Forku - nie mam pojęcia jak by to było w Imprezie (pewnie niewielka poprawa będzie, bo tam i tak siedzisz dużo niżej niż w Foresterze).

Przetestuję jazdę na wysokim siedzeniu w Imprezie, czy pomoże. Jeżeli to prawda, to w złej sytuacji są posiadacze Lambo, Maserati itp. Oni praktycznie szorują dupskiem po jezdni.