Jump to content

Jak pogodzić wydech 3,5cala ze sport spr i serią amorów?


pawel.xxx1

Recommended Posts

Potrzebuje rady aby połączyć obniżenie gt,eka na sprężynach żółtych apexach bądż czerwonych eibach,ach i jaki do tego amorek aby autko fajne sie prowadziło i nie tarło mi 3,5 calowym wydechem po kazdej warszawskiej koleinie? Wyprowadzić sie do Niemiec? :mrgreen: Wiem,ze amortyzator poprawi prowadzenie tylko. A jak agx,y? Pomogą i ich regulacja? W tej chwili mam seryjny amor i czerwone sprężyny,mysle by oddać do regenarcji,skrócenia amorki np do pana w Lesznowoli,może macie kogoś lepszego? powinien mi przestać skakać przód jak piłka,dobrze mówie? Włożę chyba żółte sprężyny ,są troszke dłuższe. Co myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Albo nie zrozumiałem albo ty cos pokreciles amorkiem auta nie podniesiesz . Jesli podskakuje jak piłeczka to masz za twarda sprezyne lub amorki umarły... Jesli chcesz podniesc autko to musisz miec dłuzsza sprezyne chyba ze zakupisz kompletny gwint...

Link to comment
Share on other sites

po co ci wydech 3,5 cala :?: :shock: 800 koniuff robisz?

Beben ma racje, ja miałem 3,5 cala w GTeku i miał takiego laga że do 2500rpm wyprzedzały mnie rowery, nie mówiąc już o tym że obcierał się o każdy próg zwalniający na oponach z niskim profilem.

2,5" to max co bym do tego wsadził.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...