Jump to content

Subaru inaczej.


THRESHER

Recommended Posts

Wstępnie przedstawiłem sprawę we wątku powitalnym. Teraz do rzeczy. Stanowię 50% składu załogi zajmującej się motocyklami, oględnie mówiąc, nietypowymi. Mamy na koncie parę sukcesów, m.in. sprzęt zbudowany na naszej ramie (alu), z naszym napędem i innymi podzespołami, które powstały w naszym warsztacie zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Streetfighter" na tegorocznych mistrzostwach Polski motocykli budowanych indywidualnie - custom.

Niedawno zgłosił się do nas człowiek z pomysłem zbudowania quada szosowego na bazie motocykla (Suzuki Bandit 1200). Po wstępnej rozmowie uległ on naszej sugestii by użyć do napędu takiej konstrukcji podzespołów Subaru WRX. Jeśli już tworzyć, to szeroko :D

Nie jest to zupełnie świeży pomysł gdyż znamy przynajmniej jeden przykład powstania takiej konstrukcji.

 

 

Jednak, naszym zdaniem design tego pojazdu pozostawia wiele do życzenia. Zastanawiamy się też nad celowością przedniego napędu w tego typu ( szosowy) pojeździe, a co za tym idzie przesunięciem silnika do tyłu, co spowodowałoby b. korzystny rozkład masy.

Przystąpienie do prac bezwzględnie musi być poprzedzone wykonaniem projektu, a może nawet wizualizacji 3D.

Stąd nasza obecność na forum.

Zwracamy się z prośbą do Was o pomoc w zwymiarowaniu układu napędowego Subaru Impreza WRX, oraz o wszelkie sugestie dot. jego zastosowania do naszego projektu.

Dla Was jest to chleb powszedni, my znamy tylko ogóły konstrukcji Subaru, więc Wasza pomoc w znacznym stopniu ułatwiłaby nasze prace. Z naszej strony możemy zaoferować bieżące relacje z prac ( początkowo dot. projektu-wizualizacji) przy budowie tego power-quada, co z pewnością byłoby ciekawym wątkiem forum.

Nas, osobiście, bardziej pociąga wyeliminowanie dwóch kól, ale to już plany na bardziej odległą przyszłość. Jednak przytoczymy przykład, jako bardziej zgodny z naszymi standardami wizji wykończenia takiego pojazdu.

 

http://thekneeslider.com/archives/2009/10/26/kickboxer-subaru-wrx-powered-motorcycle-concept/

 

Mamy nadzieję, że temat Was zainteresuje i wspólnie przymierzymy się do tematu. Celowo nie przytaczamy wątków z naszej strony NET (przykłady wizualizacji), ale nie chcielibyśmy na "dzień dobry" podpaść Administracji forum. Jeśli byłoby to możliwe, prosimy o zgodę. Jeśli nie jest to odpowiedni dział forum dla tego tematu, także prosimy o sugestie.

 

Z góry dziękujemy za zainteresowanie i pozdrawiamy.

Link to comment
Share on other sites

W takim razie na Was najbardziej liczymy :wink:

Może ktoś ma jednostkę pędną na wierzchu. Najlepiej aby był to kpl. układ z niezbędnym osprzętem. Klima i wspomaganie ew. nie musi występować :D

Jaki jest stopień unifikacji ukł. napędowego w poszczególnych modelach Subaru? Jaki model polecacie na potencjalnego dawcę?

W pierwszym etapie potrzebujemy zwymiarowania, ale docelowo będziemy poszukiwać odpowiedniego kpl. do adaptacji. Stąd też prośba o spokojne rozglądnięcie się za odpowiednim zestawem na sprzedaż.

Link to comment
Share on other sites

O ile z wymiarowaniem specjalnie nie pomogę, to mam takie drobne pytanie, czy przy napędzie na jedną oś, przy dosyć lekkiej konstrukcji, nie będzie problemu z relatywnie wysokim momentem obrotowym generowanym przez turbodoładowany silnik oraz jego dosyć gwałtownym przyrostem?

Link to comment
Share on other sites

Zawsze można rozciągnąć "sprężynkę" BOOST'a :idea::D

A tak poważnie, to aż tak lekki ten pojazd nie będzie. Istnieje wiele konstrukcji jednośladowych o większym stosunku mocy/momentu do ciężaru niż przewidywany w przedmiotowym stworze. Nie chcemy też tak mocno cofać silnika, żeby trzeba było na tyle czterokółki montować rolki podporowe. Fakt, że prawą łapkę (rolgaz), potencjalny motorniczy, będzie musiał mieć opanowaną. Jeśli nie, to za karę będzie miał wkomponowaną dod. (kagańczą) elektronikę - bleee.

No a cały urok koncepcji, to brak konieczności nadużywania kierownicy do skręcania :twisted: Skuter na zakupy to to nie ma być.

Tylko co warte te dywagacje bez zwymiarowania napędu pod projekt :(

Pozdrawiamy.

Link to comment
Share on other sites

Będą fotki i relacje, jak najpierw ruszymy z projektem, a do tego potrzeba kogoś ze Subaru, suwmiarką, metrówką i chwilką czasu. Może na początek koła, piasty, rozstaw i średnica śrub (szpilek?). Felgi. opony. To mają być dane do wstępnego "szkicu" w CAD 3D, czyli potrzebujemy możliwie dokładnych rzeczywistych wymiarów elementów w mm, najlepiej z fotkami. Na takim "szkicu" my możemy zacząć przygotowywać konstrukcję, a Spec od CAD'a działać z wizualizacją.

Jeśli będzie odzew, podamy punkty pomiarowe, które są dla nas istotne.

Jeśli trafiliśmy do złego działu Forum, to prosimy o pomoc Administrację. Może przenieść wątek w bardziej odpowiednie miejsce?

Popytajcie znajomych, może ktoś ma wywleczony napęd i mu się chce.

Na pewno nie wszyscy wśród Was są normalni i są tu też takie osobniki, jak my :wink:

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... a w SIP (i u innych lokalnych importerów) i FHI już pytałeś? Rzecz mogłaby kogoś zainteresować. Osobiście tak - użytkowego (znaczy - coby skręcić potrafił i jechać się dało bez akrobatyki) motocykla to Wy z tego nie zrobicie... ale po kilku nagłośnionych jazdach po prostej np. FHI mogłoby to wziąć na miły eksponat. :)

Link to comment
Share on other sites

Ładnie. Dziękuję.

 

-- N wrz 26, 2010 4:43 pm --

 

Oj, widzę, że za bardzo wyskoczyliśmy poza "system". Szkoda. Będziemy musieli sobie poradzić po motocyklowemu - analogowo. Życzymy Wam więc zawsze działających wycieraczek, super-klejów do plastików, wesołego LPG, a przede wszystkim bezpiecznej jazdy.

Profilaktycznie przyznajemy sobie za całokształt bytności pomuka :D

Do zobaczenia "na trasie".

 

thresher.pl

Link to comment
Share on other sites

No toście mu pomogli. On tu nie przyszedł do nas, byście wynajdywali mozliwości niepowodzenia jego projektu, tylko po pomoc do tych co sa OTWARCI na niemożliwe pomysły :mrgreen:

 

Sprawa jest prosta - KTO JEST SKŁONNY, BY CZASEM COŚ ZMIERZYĆ U SIEBIE NA PROŚBĘ MARKA W SWOIM WARSZTACIE/GARAŻU I PODAĆ MU CYFRĘ :?:

 

Jest pewne, że jeśli uzyska pomoc, to odwdzięczy się prezentacją z postępów w swoim ciekawym projekcie, więc niech ktos światły zada pierwszy pytanie - CO CHCESZ WIEDZIEĆ CZŁOWIEKU ? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ładnie. Dziękuję.

 

-- N wrz 26, 2010 4:43 pm --

 

Oj, widzę, że za bardzo wyskoczyliśmy poza "system". Szkoda. Będziemy musieli sobie poradzić po motocyklowemu - analogowo. Życzymy Wam więc zawsze działających wycieraczek, super-klejów do plastików, wesołego LPG, a przede wszystkim bezpiecznej jazdy.

Profilaktycznie przyznajemy sobie za całokształt bytności pomuka :D

Do zobaczenia "na trasie".

 

thresher.pl

 

Nie wyobrażam sobie aby ktoś stosował inżynierie odwrotną opierając się tylko na kilku pomiarach które ktoś gdzieś zmierzył suwmiarką na odległość :roll: Jedyna opcja jaką widzę to zdobić, pożyczyć od kogoś element do narysowania i to ta osoba rysująca powinna mierzyć.

Pomysł na pojazd jest według mnie średni (bez urazy, to tylko moje zdanie) i kłuć się z konwencją quada. Quad powinien być możliwie lekki i zwrotny, moim zdaniem z sercem i napędami subaru będzie ciężki i toporny. Czemu nie zastosujecie silnika np. hayabusy, moc można mieć podobną. Wiem, wiem to mało oryginalne :oops:

Tak jak wcześniej napisałem to tylko moje zdanie i mam nadzieje że dzięki Wam je zmienię :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...