Skocz do zawartości

Obsługa magistrali CAN


Gość winyarr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Mam do zrobienia urządzenie, które nasłuchiwałoby na magistrali CAN, wyszukiwało ramek od sterowania klawiszy multimedialnych (głośność itp.), i sterowało jakieś odbiornik radiowy, który nie ma obsługi CAN. Niestety nie mam dostępu do

samochodu, dlatego liczę na pomoc z Waszej strony.

 

Mam kilka pytań

- wie ktoś może jak zorganizowane jest sterowanie, dokładniej, czy przyciski na kierownicy połączone są bezpośrednio do CAN'a, czy przez jakieś inne urządzenie?

- zakładam, że do magistrali można się wpiąć w tym samym gnieździe, do którego podłącza się radio, więc przydała by się rozpiska złącza,

- Czy zna ktoś/wie gdzie szukać opisu ramek CAN wykorzystywanych w Subaru?

 

Liczę na pomoc

Pozdrawiam:

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do zrobienia urządzenie, które nasłuchiwałoby na magistrali CAN, wyszukiwało ramek od sterowania klawiszy multimedialnych (głośność itp.), i sterowało jakieś odbiornik radiowy, który nie ma obsługi CAN.

- wie ktoś może jak zorganizowane jest sterowanie, dokładniej, czy przyciski na kierownicy połączone są bezpośrednio do CAN'a, czy przez jakieś inne urządzenie?

W Subaru sterowanie z kierownicy (np. multimediami) nie jest przekazywane do jednostki głównej (DVD, audio, nawigacja etc.) poprzez magistralę CAN. Sygnał jest przekazywany dedykowanymi przewodami, które są podłączone na wejścia SATELLITE jednostki głównej (w Subaru jest to KENWOOD).

 

- zakładam, że do magistrali można się wpiąć w tym samym gnieździe, do którego podłącza się radio, więc przydała by się rozpiska złącza,

Tylko modele z nawigacją posiadają podłączoną magistralę CAN. Jest ona doprowadzona, albo bezpośrednio do monitora (wersje z czytnikiem DVD w schowku/pod siedzeniem) albo do jednostki głównej (wersje z czytnikiem DVD na panelu głównym). W nowszych (MY10) ekran jest zintegrowany z jednostką główną.

 

- Czy zna ktoś/wie gdzie szukać opisu ramek CAN wykorzystywanych w Subaru?

Może być problem z uzyskaniem dokumentacji. Czy CAN nie posiada ujednoliconego standardu warstw wyższych transmisji danych? Warstwa fizyczna jest dokładnie opisana (elektrycznie). Powinno to dotyczyć także warstw wyższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno to dotyczyć także warstw wyższych

 

warstw jest więcej. CAN definiuje warstwę fizyczną, dostęp do medium i ogólny format ramki. warstwa połączenia i aplikacji jest dowolna z punktu widzenia CAN'a. gdzieś widziałem projekt rozczytania priusa i wyciągnięcie parametrów do peceta z monitorkiem 2din. krótko pisząc zgadywanka na całego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...