Skocz do zawartości

Tak się zastanawiam, jak dalece jest nie intuicyjne ....


Intakwrx

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

LOL :lol::lol::lol:

 

poniewaz czesto wracajac na glowne forum klikam na logo "FORUM.SUBARU.PL" dlatego tez nie mialem problemow ze znalezieniem skrzynki...

 

mam natomiast inna uwage - na innych forach jak wysle sie post po poscie w tym samym watku to dopisuje w ostatnim poscie z adnotacja "Dodano [data]:"... a u nas (tutaj) robi kolejny post :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aflinta..a kiedyś Ci sie nie pojawiało?? mi sie pojawia od początku i jeszcze info na maila dostaje..ja to chyba mam chody u moderatorni :mrgreen:

 

Info na e-mail owszem dostawałem, ale okienko po zalogowaniu na forum, że coś nowego na mnie czeka na PW pojawiło się u mnie dopiero po przejściu na nową wersję (po tych włamaniach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu to zauważałem, jednak dopiero 3 dni temu odkryłem jak się „zaawansowanie szuka”. To dopiero jest ukryte. Niby jest opcja szukaj, ale na głównej stronie jest taka okrojona wersja i skąd miałem wiedzieć, że to demo jest ? Zakładałem, że tam będzie to samo, aż przypadkowo tam zajrzałem.

 

P.S. Wcale nie trzeba celować w te kwadraciki, które Intakwrx, wskazuje, wystarczy trafić gdzieś w napis.

 

P.S.II Buuu. W ankiecie chciałbym jeszcze zaznaczyć ostatnie, a już nie mogę. Buuuu. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem chyba gdzieś po dwóch dniach... więc dla mnie nie ma w ankiecie odpowiedniej opcji - no, to zgodnie z głebokim przekonaniem wewnętrznm zaznaczyłem ostatnią odpowiedź... :mrgreen:

 

No to nie ładnie powinieneś zaznaczyć po tygodniu... Psuja ankietowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, jak dalece jest nie intuicyjne umieszczenie opcji Moja skrzynka Na naszym forum.... , aby sprawdzić czy to tylko moje jednostkowe odczucia proszę o trochę wysiłku i wypełnienie ankiety.

No jest intuicyjne... inaczej.

Wiele jest jeszcze w forumowym interfejsie gwałtów popełnionych na zdrowym rozsądku i elementarnych zasadach dotyczacych GUI (Graphic User Interface).

Pisałem już o tym parę razy, więc nie będę do wątku powracał - rzucanie grochem o ścianę jest o wiele przyjemniejszym i dużo bardziej produktywnym zajęciem (przynajmniej będzie jakiś efekt: łuskany groch).

Zauważyłem "moją skrzynkę" dość wcześnie, ale nie pamiętam czy od razu, po trzech dniach czy dwóch tygodniach.

(W ankiecie powinna być jakaś opcja gdzie możnaby określić nie tyle "po jakim czasie" się znalazło skrzynkę, ale na ile (nie)łatwo było ją znaleźć.)

 

Intak się czepia? Wcale się nie czepia. Po prostu ten, kto projektował interfejs dla phpBB zrobił to "na odpierdol" - i tyle.

 

pzdr,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intak się czepia? Wcale się nie czepia. Po prostu ten, kto projektował interfejs dla phpBB zrobił to "na odpierdol" - i tyle.

 

Może nie tyle dla phpBB co dla tego forum, bo wygląd strony jest dosyć luźno powiązany z tym na czym to biega. Przykładem mogą być inne fora oparte o phpBB. Natomiast mimo dosyć dobrago zamaskowania skrzynki (bo zlewa się w całość z napisem forum.subaru i leśnikiem) nie robiłbym z tego tragedii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intak się czepia? Wcale się nie czepia. Po prostu ten, kto projektował interfejs dla phpBB zrobił to "na odpierdol" - i tyle.

 

Może nie tyle dla phpBB co dla tego forum, bo wygląd strony jest dosyć luźno powiązany z tym na czym to biega. Przykładem mogą być inne fora oparte o phpBB. Natomiast mimo dosyć dobrego zamaskowania skrzynki (bo zlewa się w całość z napisem forum.subaru i leśnikiem) nie robiłbym z tego tragedii :)

 

1. Napisałem "dla phpBB" trochę "w ciemno" - nie wiem dokładnie na ile wygląd strony jest zakodowany na sztywno, a na ile jest "opcjonalny". Natomiast z tego co widziałem na innych forach postawionych na phpBB to są one wszystkie cokolwiek "na jedno kopyto". Kolor inny tu, inny tam, ale "ogólnie to jeden pies".

Być może kwestie, o których mówimy tutaj (i o których wspominałem kiedyś tam) nie są jedyną możliwą opcją, a są jedynie "default options". W niczym to nie zmienia jednak faktu, że autorzy nie popisali się znajomością czegoś co określa się "Human Interface Guidelines".

"Default options" mają to do siebie że najczęściej pozostają niezmienione, zatem "rozsądnym inaczej" jest robienie interfejsu "w kilku opcjach" i ustawianie jako "default" opcji cokolwiek kiepskiej.

"Nasze" forum wygląda dość estetycznie, ale myślę że zawdzięczamy to bardziej FHI (dobrze harmonizujące się -a jednocześnie kontrastujące- kolory żółty i niebieski jako "temat wiodący"), niż autorom skryptu. (No i oczywiście "estetycznie" nie znaczy to samo co "funkcjonalne" czy też "ergonomiczne".)

 

2. Ja nie robię tragedii - po prostu stwierdzam "co jest tutaj spieprzone". Forum w obecnej postaci jest, owszem, "użytkowalne", ale....

Podobnie jak "użytkowalny" jest taki np. Pontiac Aztek. Albo MS Windows (wersja dowolna).

 

Na podstawie nadzwyczaj obfitego (jak na miłośników samochodów "inżynieryjnie doskonałych"), bicia piany na tematy "jak wyglądać będzie nowa Impreza (Forester/ OBK/ Legacy - i dlaczego jest toto taaakie brzydkie) sądzę iż wielu użytkowników tego forum jednak zwraca uwagę na to "jak to wygląda" (a nie wyłącznie na "jak toto jeździ").

 

W przypadku interfejsu graficznego jego wygląd to nie tylko kwestia "estetyki" - to jest przede wszystkim kwestia jego funkcjonalności - czyli tego, jak ten interfejs "działa". Jeden glut tu czy jeden smark tam oczywiście nie sprawia że interfejst jest "zły", ale dostatecznie wiele glutów i smarków sprawi że tak będzie. A nawet jeśli tych glutów czy smarków na tutejszym forum jest niewiele (rzecz dyskusyjna) to i tak nieosmarkany rękaw marynarki wygląda nieporównalnie lepiej od takiego z jednym nawet smarkiem.

 

A jeśli dodatkowo "wygląd strony jest dosyć luźno powiązany z tym na czym to biega" to tym bardziej ubolewania godnym jest niedbałość tych, którzy mogli to poprawić, a tego nie uczynili (i nie wnikam tutaj kim są ci "oni" - nie ma to w tym momencie większego znaczenia).

 

Tyle; rozpisałem się tak bo mam uczulenie na kiepskie interfejsy - i zawsze jak tego rodzaju kwestie są poruszane to ja też robię się troszkę "poruszony" ;))

Jak kto chce dowiedzieć się więcej to odsyłam do mojego postu zamieszczonego w wątku "Jak działa forum"; na końcu postu jest kilka odsyłaczy do stron internetowych szerzej traktujących o tych sprawach.

 

pzdr,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maruda musze Ci sie do czegos przyznac :roll:

 

Jak widze Twojego dwustronicowego posta to czytam tylko pierwsze, srodokowe i ostatnie zdanie :roll:

 

Nie gniewaj sie prosze ale jestem leniwy 8)

 

:wink: :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...