Jump to content

[OBK MY96] jak dorwać łożysko skrzyni?

maup
 Share

Recommended Posts

Witam

po rozebraniu skrzyni wysypało się z niej w agonalnych drgawkach łożysko. Podwójne, zabezpieczane segerem.

Wybity na nim jest napis: KOYO Japan DAC2565N

Moja nadworna hurtownia łożysk po raz pierwszy poddała partię, nie potrafią tego łodszukać w swoich katalogach. Czy ktoś może mi pomóc w znalezieniu owego dziwa ??

To co wiem na ten moment:

Automobil:

Subaru Legacy Outback MY96 rok prod. 1996 silnik EJ22 2.2l 136KM.

VIN: 4S3BG4854T6988424

Skrzynia z biegami manualna, 5 biegów w przód i rakietnyj

AWD

tylny most PONOĆ zeszperowany

Oznaczenie skrzyni biegów: 8M-TY752VABCA nr seryjny 918969

Łożysko

jest gdzieś pod koniec skrzyni, to już wyprowadzenie napędu na zewnątrz raczej niż do zmiany przełożeń, podwójne, duże, wygląda tak:

p1040556.th.jpgp1040558a.th.jpgp1040560t.th.jpg

p1040564.th.jpgp1040565.th.jpgp1040569k.th.jpg

i ma takie wymiary:

lozyskowymiary.th.jpg

Jak widać trochę na zdjęciach i trochę na rysunku, w środku są jakby dwa łożyska (koronki z kulkami obracają się niezależnie od siebie). Koyo taka konstrukcję nazywa double row bearing (nie wiem jak po polsku - dwurzędowe?) i zachwala ale do tego modelu się oficjalnie nie przyznaje :/

Zastanawiam się, co by było, gdyby wsadzić tam po prostu dwa osobne łożyska, jedno nacięte, żeby założyć zabezpieczenie, ale może aż tak ekstremalna jazda nie będzie potrzebna ;)

Z tym zeszperowaniem tylnego dyfra to trochę kogoś poniosło :lol: , a co do łożyska to nie kombinuj , tylko podjedż do ASO i zamów sobie .Koszt to około 160 zl +- powiedzmy.A i jeszcze jedno,to łożysko jest z tyłu na wałku sprzegłowym, to tylko tak dla przypomnenia. :wink:

Z tym zeszperowaniem tylnego dyfra to trochę kogoś poniosło :lol:

Możesz mi to jakoś uzasadnić? Pominąwszy przysięgi sprzedającego, że blokada mostu, można to wyciągnąć z VIN?

A i jeszcze jedno,to łożysko jest z tyłu na wałku sprzegłowym, to tylko tak dla przypomnenia. :wink:

Teraz jestem głupi, bo mechanik twierdził, że to na wyprowadzeniu napędu - fakt że z tyłu, może go jeszcze przesłuchać?

Co do serwisu, chętnie tylko w mojej mieścinie nie ma takiego, najbliższy chyba w Krakowie - jakby mieli na miejscu można porównać nawet ze zdjęciami, gorzej jak ściągną po kodzie i się okaże że to jednak nie to :(

Znalazłem jeszcze jakis schemat - tu jest łożysko łudząco podobne do mojego, też nacięte:

dalejlozysko1.th.jpg

dalejlozysko2.th.jpg

dalejlozysko3.th.jpg

Tak na szybko troche sie tego zrobiło w życiu , więc jestem pewny co do zeszperowania Twojego dyfra.Jak sam nr. skrzyni wskazuje to stara obudowa z resekcją a Ty potrzebujesz tylnego lożyska wałka sprzegłowego,wiec trzeba zamówić nowe w ASO.A i jeszcze jedno, chyba coś nie zgadza sie Vin ,bo cosik nie wchodzi do systemu.Chciałem pomóc w doborze nr. łożyska.Pozdrawiam

Łożysko już jedzie, faktycznie dostępne tylko jako oryginał. Z moim VINem może być tyle problem, że Osiołek jest już dość leciwy, był montowany w US (Indiana o ile pamiętam) - być może jakieś rozbieżności w bazach danych?

chyba coś nie zgadza sie Vin ,bo cosik nie wchodzi do systemu...

A faktycznie się nie zgadzał - za grube paluchy ale nie wiem czy to coś da bo to tylko przedostatnia cyfra. Prawidłowy:

4S3BG4854T6988414

• 2 years later...

Łożysko już jedzie, faktycznie dostępne tylko jako oryginał. Z moim VINem może być tyle problem, że Osiołek jest już dość leciwy, był montowany w US (Indiana o ile pamiętam) - być może jakieś rozbieżności w bazach danych?

ile kosztowało łożysko ?

• 4 months later...