Skocz do zawartości

Impreza - Znoszenie na wybojach


ADK90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Nie dawno kupiłem Impreze WRX. Samochód prowadzi sie bardzo dobrze. Ale zauwazyłem dosc ciekawą rzecz. Na drodze która nie ma kolein jest "płaska" samochód jedzie tak jak chce ale gdy są koleiny po tirach i ciezarówkach to impreza zaczyna sama kirowac, tzn jedzie po tych sladach i rzuca ją na boki. Tak jakbym jechał po torach. I niestety to wymaga abym mocno trzymał kierownica i kontrował lecz gdy puszcze kierownice skreca w lewo i jedzie srodkiem jezdni gdzie jest pas ruchu i sam jedzie po tych sladach. Predkosc w jakiej to sie dzieje to od 40 wzwyz.

I czym to moze byc spowodowane? Dodam ze opony jakie mam to 225/45 R17.

Przekładnią kierowniczą?

Złą zbierznoscią? Ale nie scina opon i na równej drodze jedzie sie wspaniale.

 

Z góry dzieki za pomoc i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to jest normalna rzecz na takich oponach?

 

Tak.

Jeżeli masz ochotę - zrób sobie sprawdzenie/regulację geometrii.

 

Generalnie zawsze idziesz na kompromis - im lepsze trzymanie boczne i precyzja tym bardziej

"pracuje" na nawierzchni. I odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak bede zmieniac opony na przyszły sezon bo te juz tylko musze dotrzec. A tak wogóle to jakie by były dobre na nasze drogi opony? O rozmiarze 225/45 R17 lub 215/45 R17. Bo naprawde nie mam pojecia jakie by były odpowiednie do Imprezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo- rzuca na koleinach jak pieron. Kierownicę trzeba naprawdę mocno trzymać (opony RE050A 225/45/17), a wyprzedzanie na takiej drodze z koleinami na pewno nie należy do przyjemności. Zjeżdżasz ze swojego pasa wyjeżdżając z kolein, wjeżdżasz w koleiny drugiego pasa, wyprzedzasz i wracasz w "swoje koleiny". Jeśli dodatkowo leje deszcz i w nierównościach zalega woda sytuacja wygląda jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę obecnie na RE050a i to jest niebo a ziemia do RE070. Tamte to dopiero rzucały po koleinach. Bierz RE050, znane i uznane. Dobrze jadą po wodzie i nie trzeba się napocić nad utrzymaniem toru jazdy. Nie trzymają jak slicki ale też nie są to gumy wyczynowe... dobry kompromis do jazdy na co dzień.

 

zaki79 może masz geometrię jakoś "inaczej" ustawioną? Mi ustawiono "pod te gumy" i jadą jak złoto - zero problemów z koleinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) A tak wogóle to jakie by były dobre na nasze drogi opony? O rozmiarze 225/45 R17 lub 215/45 R17. Bo naprawde nie mam pojecia jakie by były odpowiednie do Imprezy.

Jeździłem na 215 (standard dla WRX), a teraz mam 225. Nie czuję różnicy w zasadzie jeśli chodzi o prowadzenie. Na pewno dodatkowe ok. 2,5mm wysokości ścianki w 225-kach może w niektórych sytuacjach o włos uchronić oponę przed rozcięciem na "naszych polskich dziurach". Co więcej 225 może być w tańsze od 215, które jest chyba mniej popularnym rozmiarem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Subaru rzuca po koleinach zrobionych przez Tiry, jak jeździsz na 225/45/17. Miałem na OBK 225/55/17 i też telepało z lewej na prawą, po założeniu 215/60/16 jest o niebo lepiej.

 

prawda,

 

mam takie w forku, i problem jest minimalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaki79 może masz geometrię jakoś "inaczej" ustawioną? Mi ustawiono "pod te gumy" i jadą jak złoto - zero problemów z koleinami.

 

No muszę posprawdzać co i jak w wolnej chwili. Przy okazji sprawdzę luzy układu kierowniczego itp. Może opony mam niedopompowane albo nieodpowiednio napompowane? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to jest normalna rzecz na takich oponach?

 

Tak normalne , mozna jakies 16" felgi + wyższe opony załozyć problem zdecydowanie sie zmniejszy a na zimowych oponach prawie nie wystepuje . Wróci po zmianie na letnie na wiosnę :wink: . Im lepiej trzymajace opony tym bardziej te sciagania są odczuwalne. Trzeba sie przyzwyczaić lub zmienic na np.Uniroyal czy Nokian (przeznaczone bardziej na mokrą nawierzchnię , ale gorsze trzymanie na suchym )

AK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...