Jump to content

czy ktoś używa w nawigacji TMC ?

Toni
 Share

Recommended Posts

to mowa usługa w Polsce/ w wielu krajach już od kilku lat działa. Informuje o korkach, remontach, wypadkach, synchronizuje się z nawigacją.

Można to doinstalować do fabrycznej Navi w subaru.

czy ktoś używa ? jak działa ?

pozdrawiam

to mowa usługa w Polsce/ w wielu krajach już od kilku lat działa. Informuje o korkach, remontach, wypadkach, synchronizuje się z nawigacją.

pozdrawiam

A czy u nas działają w ogóle te komunikaty drogowe?

W moich nawigacjach, niestety dopiero za odrą zaczyna to normalnie funkcjonować :roll:

pozdrawiam

Od początku maja w Polsce testowo jest nadawany sygnał TMC, operatorem jest firma Destia.

W Polsce sygnał można odbierać na urządzeniach firmy Garmin i Navigon (kupowane nowe - posiadają/powinny/ subskrypcję usługi TMC-Pro Destia).

Na chwilę obecną nie można oficjalnie wykupić subskrypcji na starsze urządzenia :evil:

Do fabrycznej navi w subaru nie "podepniesz" (w większości przypadków) TMC ... czyba, że masz zamontowany moduł Garmin'a (z wbudowanym odbiornikiem TMC lub istnieje możliwość podłączenia modułu TMC) i wgraną najnowszą mapę Europy CNE 2011.10 8) , która pozwala poprawnie odkodować sygnał TMC nadawany notabene za pośrednictwem nadajników RMF :)

Aktualnie, informacje dostarczane przez TMC w Polsce to głównie info o robotach drogowych ... :idea:

• 1 month later...
moja Nokia 500 łapie sama w Niemczech, w Czechach, w Austrii... w PL nigdy nie zadziałalo...

Tyle, ze mowa o Subaru :mrgreen:

Nawigacje z A4, BMW 5 bez problemu pokazuje info o korkach na terenie Niemiec czy Austrii.

Niestety nie w Subaru :?

Ja uzywam, tam, gdzie jest (niemcy, austria, ostatnio chyba slowacja). Dziala fajnie, czyli pokazuje utrudnienia, ale i tak nigdy mi sie nie chce omijac...

-- 10 sie 2010, o 14:11 --

edit: chyba chodzilo o fabryczna navi, sorry.

• 3 months later...

hmm. jechałem ostatnio z warszawy, na oem navi i puściło mne całkowicie inaczej niż zawsze po włączeniu TMC

wydawało mi się, że działa.

-- 25 lis 2010, 14:28 --

no dobra, to wiadomo czy to działa czy nie działa?

-- 25 lis 2010, 14:51 --

tutaj napisali jakie usługi u nas działają

http://www.destiatraffic.com/image/tiet ... pl_big.png

podobno powinno działać przez rmffm ale ja tego nie potwierdzam - nie mam ikon o budowach

http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Sku ... &_ticrsn=5

no co do samej usługi

odp clarion - nie wiem czy ospowidź kompetentna

"Witam,

Tak się składa, że byłem na konferencji wprowadzającej usługę TMC i niestety ale wyłącznie urządzenia Navigon i Garmin (i to tylko najnowsze lub po dokupienu tej funkcji starsze) będą korzystały z tej usługi gdyż jest ona płatna, a koszt będzie opłacany przez te firmy.

Może Pan znaleźć ręcznie częstotliwość, ale tak czy inaczej nic to nie zmieni."

na tej czeskiej nawigacji widać dodatkowy przycisk tmc-rds którego u mnie nie widać :|

Pozdrawiam

-- 25 lis 2010, 14:55 --

mapa wdrożenia

tmc_w_polsce.jpg

dokumentacja i prezentacja co i jak

http://www.telix.pl/images/201001/Premi ... Polsce.pdf

pozdrawiam

Pozdrawiam

-- 25 lis 2010, 14:55 --

mapa wdrożenia

[ http://www.telix.pl/images/gal/2041/tmc_w_polsce.jpg ]

dokumentacja i prezentacja co i jak

http://www.telix.pl/images/201001/Premi ... Polsce.pdf

pozdrawiam

Wiesz, u nas zawsze musi byc inaczej :cry:, jezdze czesto z kolega Navara co ma navi OEM, ma w rogu ikonke TMC, ale nie podswietlona, czyli nie lapie sygnalu.

Poza tym osobiscie uwazam,ze u nas bardziej sprawdzi sie cos co wprowadzila Automapa, czyli informacje o korkach live (Automapa traffic) :wink:

Moduły TMC są jak najbardziej dostępne do fabrycznych nawigacji Subaru, sam takowy posiadam. Po podpięciu na mapie w rogu pokazuje się napis TMC, który może być przekreślony, jeśli nie łapie sygnału.

Nie wiem jak to jest rozwiązane w Polsce, w Niemczech głównym problemem jest to, że informacje TMC są nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe. A wiadomo, że im bardziej zależy na tym, żeby ludzie słuchali cały czas radia razem z informacjami o ruchu drogowym, niż płyt CD lub odtwarzaczy MP3. W związku z tym często informacje napływające przez TMC są nieaktualne i jeśli posłuchać wtedy nawigacji sugerującej objazd, nieraz może się okazać, że autostrada wcale nie jest zamknięta, albo korek był, ale w zeszłym tygodniu.

Ale jeśli to prawda, że w Polsce nadaje RMF to jest nadzieja, że będzie to dobrze działało. Pamiętam jak parę lat temu RMF co godzinę nadawał info o ruchu drogowym ostrzegając o wypadkach, korkach etc. ... aż do momentu kiedy kretyńska KRRiT zadecydowała, że są to informacje lokalne a RMF jako stacja ogólnokrajowa nie ma zezwolenia na ich nadawanie :roll: Ciołki...

• 3 years later...

Odgrzebie, może komuś w międzyczasie udało się zmusić navi Subarowski do działania z TMC ?

Z tego co wiem, to w navi jest do tego specjalne wejście, dokupuje się moduł, podłącza i wtedy pojawia sie ikonka TMC w navi.

Pytanie czy coś się zmieniło w kraju i można przystosować inne urządzenia niż Garmin i Navigon do współpracy ?