Skocz do zawartości

Chorwacja Południowa Dalmacja samochodem.


Adam12

Rekomendowane odpowiedzi

 

bo by mnie na Bośnie i Albanie nie wpuścili

 

W 2014 nie chcieli mnie wpuścić do BiH i MNE. Na pierwszej granicy (Granični prijelaz Slavonski Brod)

późnym popołudniem w sobotę, wszystkie agencje ubezpieczeniowe były już nieczynne i musiałem dać w łapę 80 euro$ bośniakowi, który tylko na to czekał. Na granicy z MNE (Granični Prijelaz Šćepan Polje M18,Czarnogóra), wywołałem (dzięki uprzejmej informacji pogranicznika) z jakiegoś pobliskiego domostwa gościa, który jak gdyby nigdy nic wypisał mi "na kolanie", w gaciach, w środku nocy (03:00 nad ranem) kartę na Czarnogórę już za jedyne kilkanaście eurasków :). Za to do Albanii wpuścili mnie bez jakichkolwiek problemów nie żądając żadnych dodatkowych papierków bo jak się później wielokrotnie przekonałem wśród wszelkich państwowych służb obowiązuje tam jedna niepisana zasada, wedle której turystów z EU (lub ogólnie "walutowych") się niepotrzebnie nie niepokoi pod żadnym pozorem. A spędziłem w niej wówczas 2 tygodnie i przejechałem całą od Szkodry do Konispola (Konispol, Çamëri,9705,Albania) i z powrotem.

 

Pozdrawiam,

 

Na Albanii od szkodry był zamiar jechac na Tiranę, ale ostatecznie wylądowałem na wsi Velipoja 30 KM na południe od Szkodry

Słyszałem że w Albanii sa super plaże ale na południu kraju, Nie jest tak?

 

Zielona karta obowiązkowa, po co sobie utrudniać życie i mieć problemy z celnikami.

Ale co mi sie najbardziej podoba w albanii pomiajając fakt że to dziki kraj. Mają swój świat, zaściankowy, żyją sobie martwym prawem...hahaha

 

Na przyjęciu w jednym albańskim hotelu śpiewał wodzirej, pytał sie jak nam sie tu podoba bo nie mają za często turystów ze środkowej i zachodniej europy...

Plaża velipoja, Albania

88398986.jpg

DSC_9925_02.JPG

Albańskie owoce morza :D

 

DSC_9897.JPG

DSC_9891.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Słyszałem że w Albanii sa super plaże ale na południu kraju, Nie jest tak?

 

Jest niestety różnie. Bardzo fajną plażę, szeroką i piaszczystą, z piachem o podobno leczniczych właściwościach dla skóry miałeś w Velipoja :).Też tam byłem. Dalej na południe, niżej Vlore, za przełęczą Logara, okolice Dhermi, Himare można znaleźć niezłe plaże ale trzeba się rozejrzeć bo jest tego sporo. Z ciekawości, polecam zajrzeć np. tu https://www.google.pl/maps/place/Gjipe+Beach/@40.127113,19.669733,14z/data=!4m2!3m1!1s0x0000000000000000:0xd50aaac71694a3a4!6m1!1e1 , z tym, że ciężko tam dojechać. Po zjeździe z asfaltu jest jeszcze do "przejechania" ok. 2 km ścieżką off road po skałach  :) . Ja się nie odważyłem Forkiem chociaż widziałem na dole Polaków Hunday`em Santa Fe. Całkiem na południu, Sarande, Ksamil też można poza miastami trafić urocze zakątki.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest niestety różnie. Bardzo fajną plażę, szeroką i piaszczystą, z piachem o podobno leczniczych właściwościach dla skóry miałeś w Velipoja :).Też tam byłem. Dalej na południe, niżej Vlore, za przełęczą Logara, okolice Dhermi, Himare można znaleźć niezłe plaże ale trzeba się rozejrzeć bo jest tego sporo. Z ciekawości, polecam zajrzeć np. tu https://www.google.p...69733,14z/data=!4m2!3m1!1s0x0000000000000000:0xd50aaac71694a3a4!6m1!1e1

No włąśnie, Z Velipoja google maps pokazuje aż 430 km do Gjipe beach i to okrężną drogą.

Velipja spoko, siedziałem tam 3 dni tylko troche albański biedny rejon, ale plaża fajna, długa rozciągięta no i troche brudna woda...

Gjipe beach z google zdjęcia, faktycznie pięne miejsce

 

SAM_4637.jpg

Gjipe-Beach-7.jpg

 

 

 

 

Ponoć Ksamil w Albanii też piękne miejsce, byłeś tam?

Zdjęcia z Google

 

Albania-Ksamil-beach2.jpg

home-photo-tirana-hotel-ksamil.jpg

Edytowane przez pawelszuszu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ksamil byłem tylko jedno popołudnie. Nie miałem czasu się rozejrzeć ale żadnych nadzwyczajnych miejsc w porównaniu z okolicam np. Dermi i Himare nie zauważyłem. Wylądowałem (w sposób wcześniej nieplanowany) na tydzień w Sarandzie skąd pokręciłem się trochę po interiorze m.in. Girokaster, wywierzysko Syri i Kaltër / Blue Eye. Będąc na południu Albanii warto też zahaczyć o Korfu. W jeden dzień można przepłynąć promem razem z samochodem z niedalekiej Igumenitsa,w Grecji do Korfu (na Korfu :) ) , pozwiedzać i wrócić do Skiperii.

 

Z Velipoja google maps pokazuje aż 430 km do Gjipe beach i to okrężną drogą.

To prawda, że okrężną :) . Wybrzeżem będzie koło 300 km i też nie jest to odległość warta przejechania żeby zobaczyć jedno miejsce. Ja te okolice zwiedzałem z Vlore. Po drodze z Vlore do Dhermi (w pobliżu Gipe) pokonuje się piękną przełęcz Llogara i podziwia bajeczne widoki podczas "kręcenia" wijącymi się serpentynami.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nocleg zaklepany w Petrovac Czarnogóra. Zobaczymy jak będzie. 

Muszę przyznać, że dzięki pawelszuszu to zrobiłem 

Tydzień CRO i tydzień Montenegro 

Budva jest świetna.

Co prawda Swięty Stefan bardziej mi sie podoba ale tam jest tylko ten cypel, do którego Cie wpuszczą owszem, ale?

 

Na bramce stoii facet i informuje że za wjazd i nocleg rezerwacja z góry - 75 do 100 euro.

Ja tam leżałem na plaży ale za to widoki były super.

 

Sveti-Stefan-Montenegro.jpg

Sveti stefan to prawdopodobnie najlepsze miescje gdzie byłem jesli chodzi o moja wyprawe na bałkany.

 

Super też był Mostar na Bośni i Dubrovnik w chorwacji

 

Mostar Mostar--1365x768.jpg

Dubrovnik

Dalmacija_Dubrovnik_night.jpg

 

 

Petrovac Czarnogóra. Zobaczymy jak będzie.

Jesli ktoś nie był nigdy w Czarnogórze warto tam pojechac chocby raz w życiu.

 

Bardzo ciekawy kraj, barwny, czysty, plaże mniej kamieniste.

Na chorwacji wszystkobyło takie oklepane, jakbym sie czuł nad bałtykiem, niby lepsza woda ale jednak w tle leci bayer full lol :biglol: :biglol: :biglol:

 

Chorwacja 6,5/10

Czarnogóra 8/10

P.S. Ja w Mostar, to też jest fajne miejsce...

 

 

DSC_9679.JPG

Edytowane przez pawelszuszu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tydzień CRO i tydzień Montenegro

 

Ciekaw jestem Twojej relacji i opinii.

Jeszcze tylko powiedz ktory region Chorwacji i jakie miasta?

I czy Montenegro całe wybrzeże objedziesz jak ja :D

 

Czarnogora malutka, wiec przejechanie wybrzeza to nie problem, 300km i masz wsio objechane.

Jesli kolega bedzie na poludniu, to warto plaze Ulcinj zobaczyc, nazywaja to mala copacabana.

Ulcinj+Beach,Montenegro+00.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tydzień CRO i tydzień Montenegro

 

Ciekaw jestem Twojej relacji i opinii.

Jeszcze tylko powiedz ktory region Chorwacji i jakie miasta?

I czy Montenegro całe wybrzeże objedziesz jak ja :D

 

Czarnogora malutka, wiec przejechanie wybrzeza to nie problem, 300km i masz wsio objechane.

Jesli kolega bedzie na poludniu, to warto plaze Ulcinj zobaczyc, nazywaja to mala copacabana.

Ulcinj+Beach,Montenegro+00.jpg

 

Ulcinj to wyjątek to jedyne miejsce w ktorym nie byłem na wybrzerzu montenegro.

Korton masz wiecej foto stamtąd?

 

To jest zupełnie na południu, ja obleciałem Bar i za Dobra Voda poleciałem na Krute i Vladimir potem na Szkodre do Albanii.

 

Jak tam jest na Ulcinj

 

?

Edytowane przez pawelszuszu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz pare lat temu bylo. Jakas wioska, drogowskaz na plaze. Plaza sama bardzo duza, szeroka i nie widac konca. Bardzo plytko, wchodzisz w morze 50m i woda ledwo po pas, dla dzieciakow super.

Zdjecia jakies mam, niespecjalne bo zona robila fotki, ja wolalem drinki ze znajomym :)

 

 

bez-tytulu.jpg

 

imgp3357.jpg

 

imgp3361.jpg

 

imgp3364.jpg

 

imgp3381.jpg

 

imgp3389.jpg

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz pare lat temu bylo. Jakas wioska, drogowskaz na plaze. Plaza sama bardzo duza, szeroka i nie widac konca. Bardzo plytko, wchodzisz w morze 50m i woda ledwo po pas, dla dzieciakow super.

Zdjecia jakies mam, niespecjalne bo zona robila fotki, ja wolalem drinki ze znajomym :)

 

 

bez-tytulu.jpg

 

imgp3357.jpg

 

imgp3361.jpg

 

imgp3364.jpg

 

imgp3381.jpg

 

imgp3389.jpg

to przecież jak velipoja

Normalnie bliźniacze plaże.

 

Z ulclij do velipoja jest zaledwie 20 km w lini prostej a plaże identyczne,

 

To moje foty z velipoja w Albanii

DSC_9925_02.JPGDSC_9926.JPGDSC_9931_02.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to przecież jak velipoja

Normalnie bliźniacze plaże.

 

Z ulclij do velipoja jest zaledwie 20 km w lini prostej a plaże identyczne,

Morze to samo, linia brzegoq tez, odleglosc jak na lady nie duza, to i plaze podobne - roznica w wystroju.

 

w takim razie niewiele straciłem nie jadac na Ulcnij

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień Baska Voda i objazd Cro do Dubrovnika. A później chcemy objechac Czarnogore

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Nie zapomnij o Hvar, to jedna z najpiękniejszych wysp cro,

Niestety nie miałem okazji tam zajrzeć, proponuje zanim dotrzesz do Dubrovnika zaliczyć jeszcze medjugorie i mostar na Bośni, ale nie zapomnij o zielonej karcie...

10294340_944593715609482_670825480517288

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kurcze 2 tygodnie może być mało ;-)

spokojnie CI wystarczy.
Ja miałem dwa tygodnie i moj plan był taki:
1 dzien - Budapeszt

2 - Budapeszt, węgry

3 - Zagrzeb, Krk, Split, Chorwacja

4 - Trogir, Makarska, Primosten Chorwacja

5 - Medjugorie, Mostar, Bośnia

6 - Trebinje, tutaj musiałem awaryjnie nocowac bo klocki do auta sie wytarły i musiałem jechac na diagnostyke - Bośnia

7- Herzog Novi, Budva, Kotor i  Sveti stefan - Nocleg w Herzog novi, Czarnogóra

8 - Bar i wjazd na Albanie, nocleg w hotelu Prince w Albanii

9 - Szkodra Albania
10, 11,dzien Velipoja Albania

12 dzien powrót wybrzeżem Czarnogóry tj, Budva nocą - piękne widoki

3 nad ranem wjazd do Dubrovnik i zwiedzanie miasta do 5 nad ranem

13 dzien powrót i budapeszt na chwile

14 Home sweet home.

 

 

Jesli chodzi o trase to ja jechałem tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Odległość spora i raczej nie polecam bez między-noclegu. W 2014 w drodze z Albanii do PL przespałem się jednocześnie jadąc. Był taki pociąg z Baru (nie z drinkami tylko tego w Czarnogórze :) ) do Belgradu. Kupowało się kuszetkę w dwuosobowym przedziale a samochód jechał drugim pociągiem. Koszt za auto o ile pamiętam ok 100 Euro a przedziału chyba niespełna połowę tego. Wyjazd z Baru ok. 17:00, przyjazd do Belgradu (po przespanej nocy) ok 10:00 i dalej w drogę na Budapeszt. Stamtąd jechałem na Słowację i Czechy w kierunku zachodniej części kraju. Ty możesz odbić od razu na północ w kierunku Krakowa chociaż nie wiem jak wygląda przejazd przez Słowację w tym rejonie. W ubiegłym roku wracałem z Kruce (mała osada nad morzem między Ulcnij a Utieha) przez całą Czarnogórę (Podgorica, Niksic) , BiH (Foca, Sarajewo, Zenica, Doboj, Samac), Cro (Dakovo, Osijek), do HU (Mohacz, Budapeszt) i dalej jak wyżej. Droga ciekawa, szczególnie przez Czarnogórę i BiH gdzie jedzie się praktycznie wąwozami i kanionami wzdłuż wijących się rzek i potoków. Nudno zaczyna się robić dopiero na madziarskich autobanach ale to zależy co kto lubi :).

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam pytanie o drogę powrotną z Petrovac którędy wracać. Kierunek pod Warszawę. Czy przez Cro, BiH czy Serbia

 

Ja jechałem tak i w sumie polecam, cały czas autostrada, tylko za dubrovnikiem w strone budva najgorzej, ciagłe serpentyny i góra dół droga

 

10294340_944593715609482_670825480517288


opłaty za autostrade to tak:
Słowacja 15 euro na 2 tygonie, ale ja nie kupowałem bo ominąłem autostrade -

Węgry - opłata na wjeździe i koniecznie zapłać, brat kiedyś olał i miał nieprzyjemności

CHorwacja- płacisz za taką odległośc jaką przejedziesz

Czarnogóra - to samo

Bośnia - nie pamietam

Albania - tu nie płaciłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Węgry - opłata na wjeździe i koniecznie zapłać, brat kiedyś olał i miał nieprzyjemności

 

Ja kupowałem z tego co pamiętam normalnie w PZMocie tak samo jak na Słowację. Tylko Węgierskiej nie trzeba na szybę kleić nawet,

Chorwacja wychodzi najdrożej. Ja jechałem od Węgier to płaciłem chyba 50kun najpierw za jakiś kawałek i chyba ze 250kun potem już do zjazdu na wysokości Makarskiej. No i przejazd tunelem przez górę do Makarskiej też płatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Węgry - opłata na wjeździe i koniecznie zapłać, brat kiedyś olał i miał nieprzyjemności

 

Ja kupowałem z tego co pamiętam normalnie w PZMocie tak samo jak na Słowację. Tylko Węgierskiej nie trzeba na szybę kleić nawet,

Chorwacja wychodzi najdrożej. Ja jechałem od Węgier to płaciłem chyba 50kun najpierw za jakiś kawałek i chyba ze 250kun potem już do zjazdu na wysokości Makarskiej. No i przejazd tunelem przez górę do Makarskiej też płatny.

 

Chorwacja wychodzi najdrożej to prawda. Bo za każdym zjazdem z autostrady są bramki, a przejechanie całego wybrzeża to autostrada i naliczane jest od momentu wjazdu do niej.

 

Nie pamietam ile ale sporo było na ostatniej bramce.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tydzień Baska Voda i objazd Cro do Dubrovnika. A później chcemy objechac Czarnogore

Ale wiesz, że to swojskie klimaty? Tzn. więcej ma wspólnego z wczasami nad Bałtykiem niż z Chorwacją?

 

 

 

Dubrovnik to nie takie polskie klimaty, oczywiście są Polacy ale jednak tłum jest dużo bardziej zróżnicowany jak we wspomnianej Baśce, która dla mnie była zawsze strata czasu, z drugiej strony byłem tam tylko raz i to przez parę godzin odwiedzając znajomych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...