Skocz do zawartości

Chorwacja Południowa Dalmacja samochodem.


Adam12

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Ktoś jechał ostatnio samochodem do/z Chorwacji? Głównie interesuje mnie tranzyt Czechy, Austria, Słowenia - są problemy po drodze? O ile sama HR jest dobrze opisana co do zasad na stronach GOV.PL to Austria już mniej a najgorzej Słowenia. Jak w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jechałem przedwczoraj tranzytem przez austrię i czechy (z włoch), żadnych kontroli/problemów nie było. 

we wrześniu jadę do chorwacji i słowenię pewnie pojadę sprawdzonym objazdem omijającym główne przejścia i autostradę - mniej więcej takim. na mniejszych przejściach szansa na korek / kontrolę jest mniejsza. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kruque napisał:

we wrześniu jadę do chorwacji i słowenię pewnie pojadę sprawdzonym objazdem omijającym główne przejścia i autostradę - mniej więcej takim.

A jak to jest jak się zjedzie w którymś kraju z trasy tranzytowej ale nie robi się nigdzie postoju? Też jest lipa? 
Planujemy początkiem września Chorwację, tylko zastanawiam się czy śmigać Polska - Słowacja - Węgry - Chorwacja, czy lepiej śmigać Polska - Słowacja - Austria - Słowenia - Chorwacja. :hmm:

Z tego co wiem, to jak się leci tranzytem to przez Słowację nie ma problemu, nie czepiają się czy ktoś ma szczepienie, test etc... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, thomson0073 napisał:

Dzięki! 
To se pojechałem... 

 

a kiedy chciałeś jechać? bo właśnie weszła aktualizacja i dla tranzytu przesuneli obowiązkowe szczepienie lub test i zaczyna się od 16 sierpnia.

 

As of 16 August 2021, the same rule will apply to travellers transiting Slovenia on their way to another country and to all persons in international freight and passenger transport. The provision allowing entry into Slovenia without a home quarantine order and without compliance with the vaccinated-tested-recovered rule has been extended for these two exceptions up to and including 15 August 2021.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, STIFF napisał:

a to zdążysz się zaszczepić :)

Jeszcze chwilę czekam ze szczepieniem, biję się z myślami, nie jestem antyszczepionkowcem, ale jeszcze obserwuję sytuację... Chociaż zakładam, że i tak prędzej czy później mnie to czeka z uwagi na charakter wykonywanych zawodów... 

A druga sprawa, że przy takiej dynamice i zmianach w przepisach nie mam gwarancji, że szczepionka umożliwi mi podróż. Za parę dni może być nowe info. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wróciłem - kontroli pod kątem Covida żadnych na granicach nie było. Natomiast masakryczne korki - niestety z różnych przyczyn pierwszy raz pojechałem od soboty do soboty a nie w srodku tygodnia. Wjazd ze Słowenii co Cro - 2,5godziny do bramek żeby pobrać bilet. Potem od Zagrzebia do Karlovac korek albo tempo spacerowe. Przy zjeździe z płaskowyżu przed Zadarem (słynne serpentyny na autostradzie) kolejka jeszcze przed tunelami - łącznie ponad godzina straty. Całość 1650km zajęła 23 godziny w tamtą i 21 godzin w powrocie. W międzyczasie Czesi zamkneli do remontu kawałek autostrady puszczając objazd drogami 5-ej kategorii więc tiry sie ledwo mijały - całe szczęście byłem tam w nocy. W dzień zapewne armagedon.

 

Jeszcze taki tip dla chcących ominąć autostradę na Słowenii:

  • Cro jest poza Shoengen więc wiele lokalnych przejść jest zamkniętych (tylko ruch przygraniczny). warto sprawdzić które są otwarte zeby sie nie wracać.
  • jeśłi obijac to całość a nie uciekać z autostrady przed granica jak zobaczycie korek do bramek autostradowych (o czym pisałem wyżej) - słoweńcy zamykają zjazdy z autostrady już na wysokości Ptuj więc nie uciekniecie
  • na powrocie słoweńcy dokładnie sprawdzaja papiery ale nie na covid. Korek na A2 od Zagrzebia wg google i chorwackiego info na min. 2,5 godziny. Pojechaliśmy na A3 na Ljubliane - granica w 40 minut. Potem zaraz w bok na Maribor i malowniczymi opłotkami dojechaliśmy do Austrii - piękna droga, dobre knajpy po drodze.

Na koniec raport paliwowy - Cro ma strasznie drogie paliwo. Najtaniej chyba w Austrii (nie sprawdzałem Czech). Diesel w Cro wychodził po 11 kun czyli ok. 7,20/litr. W austrii poza autostradą a więc na granicy czeskiej, w Wiedniu, Grazu czy na granicy słoweńskiej ok 1,18-1,20 euro czyli 5,50pln czyli nawet niej niż u nas. Natomiast na autostradzie 1,65euro więc spory narzut.

 

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
23 godziny temu, Artman84 napisał:

 Jechał może ktoś ostatnio trasą Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja? Jakieś problemy na granicach? 

Wczoraj gadaliśmy z zaprzyjaźnioną rodzinką. Jechali trasę Polska - Słowacja - Węgry - Chorwacja i powrót. Jedyny problem mieli na granicy polsko - słowackiej, jak to kumpel powiedział młody nadgorliwy policjant ich zatrzymał, trwało to wszystko może 7 minut. Sprawdzenie testu na Covid, dokumentów tożsamości i przeglądnął dowód rejestracyjny. Pytanie było jaka trasa i gdzie. Odpowiedź: "Tranzyt. Chorwacja". I to wszystko. :)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byłby ktoś zainteresowany, to przejechałem dzisiaj od Cieszyna przez Czechy, Słowację, Węgry do Chorwacji. Faktycznie na granicy czesko-słowackiej zatrzymywali osobówki, pytali o cel podróży i sprawdzali testy bądź paszporty covid. Przejazd przez Słowację do Węgier i przez Węgry bez żadnych problemów, nie zauważyłem nawet żadnego patrolu po drodze. Wjazd do Chorwacji było z 5 samochodów i każdemu sprawdzali dowody plus testy lub paszporty covid.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thomson0073 Puki co da się przejechać bez większych problemów mając zrobione testy (oby tylko wyszły negatywne) lub covid pas. Ale wiesz jak to teraz jest, dzisiaj się da, a jutro ktoś wpadnie na jakiś genialny pomysł i już może się nie dać...  Zastanawiam się jak będzie jeszcze z powrotem, czy uda mi się myknąć przez granicę, czy będę znów musiał robić testy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karas, @thomson0073, raport sytuacyjny z powrotu. Granica Chorwacja-Węgry tylko kontrola dowodów, granica Węgry-Słowacja wszystkie osobówki na bok i pytanie o covid pass ale magiczne słowa "tranzyt do Polski" załatwiają sprawę, granica Słowacja-Czechy nikt się nawet za nami nie obejrzał, granica Czechy-Polska przy Castoramie w Cieszynie też nikt się nami nie zainteresował. Mam nadzieję, że do Waszego wyjazdu nic się nie zmieni.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...