Skocz do zawartości

Chorwacja Południowa Dalmacja samochodem.


Adam12

Rekomendowane odpowiedzi

13 euro kosztuje winieta na 7 dni wróciłem tydzień temu (w niedzielę raniutko nabyta w sobotę późno wyjazd). w tamtą stronę błyskawicznie bez korków z powrotem 40 minut na granicy Słowenia /Austria. naa wyjeździe stał patrol i każdy samochód oglądali( kilka znaleźli bez winiet i mandacik był )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku zaliczyłem pobyt na Peljesacu w miejscowosci Trpanj.

Generalnie elegancko. Na miejsce jechałem przez Słowację i Węgry ( drogami lokalnymi z noclegiem ) i juz Chorwacja.

Z powrotem to przez Słowenię, Austrię, Słowację ( puściutka droga ).

 

Jeśli na temat furaka mam się wypowiadać to w 5 osobowym składzie, pełne obciążenie i kufer na dachu, średnie spalanie 6,6 L :o . Wiem snułem się jak diabli ( jechaliśmy na 2 auta i w sumie nigdzie się nie spieszyło, a drugie auto to skoda fela :) ). Co ciekawe pogoda była taka iz nie musiałem w zasadzie włączac klimy.

 

Z powrotem 7L :D - ale nonstop włączona klima

 

Do Chorwacji warto się wybrać, szczególnie w terminie do końca czerwca. Mamy wówczas wrażenie totalnej eksluzywności ( stosunkowo mało ludzi ). Później to zalew DE, CZ i reszty.

 

Dubrownik nie zrobił na mnie szczególnego wrażenia, ale Korcula ..... SUPER.

 

 

FOREK MY09, diesel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winiety do Austrii i Słowenii można nabyć wcześniej w PL czy trzeba szukać na pierwszych stacjach ?

z góry dziękuję

U nas decyzja zapadła: 1szy tydzień Novi Vinoddolski koło KRK a potem drugi tydzień Brela na Makarskiej. Powrót może być trochę długi więc chyba z noclegiem.....

Dziękuję za dotychczasowe informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy juz pisalem o tym, ale jak dwa lata temu wracalismy to super sie jechalo *mniej wiecej* ta droga: http://tiny.pl/h7ctr

 

Czyli albo kawalek przez Slowenie i potem Węgry, albo tylko Węgry (niedaleko za granicą odbić na północ i do Austrii. Droga jest taka jak nasza krajowa, ale równa, prosta i przede wszystkim PUSTA. Dużo miejscowości po drodze, ale ponieważ domy wszystkie stoją daleko od drogi to wszędzie ograniczenia podniesione do 90 w ter.zab. Jechało się świetnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dzięki.

 

-- 3 sie 2010, o 12:35 --

 

W ubiegłym roku jak wyżej pisałem objechałem autostradę słoweńską, znajomy, który jechał z nami poprzednio, w tym roku stwierdził, iż pojedzie płatną drogą, ponieważ ktoś mu powiedział, że autostrada jest pociągnięta "prawie" do granicy, jechał 45 minut po czym utknął na 2,5 godziny w korku na granicy słoweńsko-chorwackiej - nie zdążył zjechać na inne, luźniejsze przejście graniczne. W takim przypadku 30 eurasów niby nie dużo, ale mając świadomość, że jadąc objazdem w sumie około 30 minut dłużej niż autostradą do granicy i też stojąc ostatecznie w tym samym korku można się zastanowić czy warto. Ale co kto lubi :wink: .

 

 

Z uwag wynika, że jednym z rozsądnych objazdów to zjazd w Austrii tuż przed granica ze Słowenią na Mureck, potem Lenart i Ptuj.

Zjazd na autostradę A4->A2 w Słowenii czy dalej w Chorwacji ? Na mapie nie widać za bardzo innej drogi niż E59 łączącej się z A2 w Chorwacji.

 

http://maps.google.pl/maps?f=d&source=s ... 68356&z=11

 

To prawda, że 30 euro to nie majątek ale jak podliczymy opłaty za przejazd przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację to trochę się uzbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwag wynika, że jednym z rozsądnych objazdów to zjazd w Austrii tuż przed granica ze Słowenią na Mureck, potem Lenart i Ptuj.

Dokładnie tak, potem za Ptujem przejeżdżasz most i dojeżdżasz do końcówki autostrady (czyli E59 czy droga nr 9, nie trzeba już płacić) i tak dojeżdżasz do Chorwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Chorwacji płaci się na bramkach ? Można kartą czy trzeba mieć euro lub ichniejsze ?

 

Placi sie na bramkach wyjazdowych, mozna placic w kunach lub euro (nie wiem jak inne waluty). Widzialem tez specjlane bramki dla placacych karta, ale nie jestem pewien ze na wszystkich zjazdach z autostrady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem tez specjlane bramki dla placacych karta, ale nie jestem pewien ze na wszystkich zjazdach z autostrady.

na wszystkich i dodatkowo odbywa sie to calkowicie automatycznie, zadnych podpisow i pinow :shock: wkladasz karte, wyciagasz i wypad :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem tez specjlane bramki dla placacych karta, ale nie jestem pewien ze na wszystkich zjazdach z autostrady.

na wszystkich i dodatkowo odbywa sie to calkowicie automatycznie, zadnych podpisow i pinow :shock: wkladasz karte, wyciagasz i wypad :mrgreen:

 

To dziwne, chyba bez zadnej autoryzacji nie mozna..., a nie sa to specjalne karty tylko na autostrady doladowywane z gory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem tez specjlane bramki dla placacych karta, ale nie jestem pewien ze na wszystkich zjazdach z autostrady.

na wszystkich i dodatkowo odbywa sie to calkowicie automatycznie, zadnych podpisow i pinow :shock: wkladasz karte, wyciagasz i wypad :mrgreen:

 

To dziwne, chyba bez zadnej autoryzacji nie mozna..., a nie sa to specjalne karty tylko na autostrady doladowywane z gory?

 

mozna przy niskich kwotach, na A4 Katowice - Krakow rowniez tak jest, daje karte pani, przeciaga przez czytnik i podaje mi kwitek, nie ma podpisow i pinow.

 

specjalne karty autostradowe sa dla miejscowych, dzialaja na czunik i nawet nie trzeba stawac tylko zwlaniasz i szlaban sam sie podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone dla jadących przez Austrię. Ostatni zjazd z autostrady na Spielfield, na rondzie w lewo i w kierunku na Maribor równolegle do autostrady. Po ok. 20 km wjazd na tzw. autostradę ( lub jeżeli ktoś cyka to jeszcze ok 35km do Hum na Sutli tą drogą) do przejścia. 30 € w kieszeni albo ok 30 minut drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone dla jadących przez Austrię. Ostatni zjazd z autostrady na Spielfield, na rondzie w lewo i w kierunku na Maribor równolegle do autostrady. Po ok. 20 km wjazd na tzw. autostradę ( lub jeżeli ktoś cyka to jeszcze ok 35km do Hum na Sutli tą drogą) do przejścia. 30 € w kieszeni albo ok 30 minut drogi

 

nie ma co ryzykowac, bo mandat 800eu za brak winety, a jednak trzeba przez chwile jechac na autostradzie, mnie kontrolowali np juz na granicy austriackiej w drodze powrotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autostrada w Chorwacji 1 odcinek platny 40kuna, drugi do Posedorje (wysokosc Zadaru) 103 Kuna, wiadomo ze im nizej tym wiecej, ale chyba maxymalnie w granicach 160-170kuna. Jak zwykle warto placic kartami bo jest dobry przelicznik, oraz warto zabrac zlotowki i zmieniac walute w bankach, a nie kantorach. (W banku obecnie dostaje sie za 100zl ok 170-175kun)

A o złotówkach i wymianie ich w bankach, to Ty tak serio piszesz :?: Bo ja w tych rejonach byłem ostatnio w 1978r. więc pewnie trochę się zmieniło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autostrada w Chorwacji 1 odcinek platny 40kuna, drugi do Posedorje (wysokosc Zadaru) 103 Kuna, wiadomo ze im nizej tym wiecej, ale chyba maxymalnie w granicach 160-170kuna. Jak zwykle warto placic kartami bo jest dobry przelicznik, oraz warto zabrac zlotowki i zmieniac walute w bankach, a nie kantorach. (W banku obecnie dostaje sie za 100zl ok 170-175kun)

A o złotówkach i wymianie ich w bankach, to Ty tak serio piszesz :?: Bo ja w tych rejonach byłem ostatnio w 1978r. więc pewnie trochę się zmieniło :)

 

serio, tylko pamietaj ze w Bankach, a nie w agencjach (cos jak nasze kantory)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlovacko. Przywiozlem :) Jeść owoce, pić wino, moczyć dupsko, nie martwić się. Brać Subaru, fajne drogi do poganiania na miejscu.

 

Placic karta, albo brac Euro/PLN i wymieniac, jak pisze Komancz.

 

Burzum - gdzie przekraczałeś granicę z Czechami? Ja co roku jeździłem przez Krnov, raz przez Głuchołazy - w tym rozważam ponownie Głuchołazy, ale i tam patrząc na mapę kiepska ( mocno kręta= wolna ) droga do Ołomuńca. Jakieś remonty drogowe po czeskiej stronie?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...