Skocz do zawartości

Dławienie 2.0 N/A - 2-3 tys RPM. Coś nowego?


lewen

Rekomendowane odpowiedzi

No to zamelduję, że warto sobie sprawdzić OCVy (znane jako zawory zmiennych faz rozrządu)...

 

Po wymienie lewego auto dostało kopa jak holenderski koń pociągowy (pono pomysłowi holenderscy chłopi przyśpieszali kiedyś konie ładując im imbir do zadków).

W logach wykonanych przy pomocy kabelka Saszy było widać, że lewy AVCS lekko się spóźnia po czym nadgania przesterowujac. Po wymianie zaworu opóźnienie jest dużo mniejsze (ale jest nadal) natomiast dynamika silnika (zwłaszcza powyżej 2800RPM) zupełnie inna!

 

W zasadzie to nie wiem jaki test OCVów polecać. Ja ostatecznie, żeby upewnić się co do wrażeń po wymianie, wykonałem jazdę próbną z odpiętym najpierw lewym OCVem a później z prawym. Żeby ECU nie protestowało, podpiąłem do wypiętej wtyczki stary OCV, który dyndał sobie na pasku. Efekt: dynamika dokładnie taka jak przed wymianą...

A więc ogólnie: można sprawdzić czy silnik z odłączonym OCVem nie zachowuje się aby tak samo jak z podłączonym. Jeśli tak jest, to rozważyć wymianę ;)

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki uprzejmosci dr.elich'a i ja dolaczylem do uzyszkodnikow auta ze zmodyfikowanym ECU :). Testy w trakcie, z tego co sie zorientowalem beda wymagane pewne poprawki dla wyzszych obrotow ale praca silnika w newralgicznym dla normalnej jazdy zakresie 2000-3500 jest nieporownywalnie lepsza. W koncu auto zachowuje sie normalnie, az przyjemnie jezdzic :)

 

Mam juz troche doswiadczen i wnioskow, zarowno w kwestii zachowania sie auta, walki ze sterownikami by uruchomic logowanie, wgrywanie nowych map itd. W razie czego pytajcie.

Edytowane przez Pajak Wlochaty
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 26 stycznia 2018 o 08:49, Pajak Wlochaty napisał:

dzieki uprzejmosci dr.elich'a i ja dolaczylem do uzyszkodnikow auta ze zmodyfikowanym ECU :). Testy w trakcie, z tego co sie zorientowalem beda wymagane pewne poprawki dla wyzszych obrotow ale praca silnika w newralgicznym dla normalnej jazdy zakresie 2000-3500 jest nieporownywalnie lepsza. W koncu auto zachowuje sie normalnie, az przyjemnie jezdzic :)

 

Mam juz troche doswiadczen i wnioskow, zarowno w kwestii zachowania sie auta, walki ze sterownikami by uruchomic logowanie, wgrywanie nowych map itd. W razie czego pytajcie.

Moge potwierdzic :) Sasha to subarowy geniusz :) FHI powinno do niego wysylac kazdy samochod zaraz po przekroczeniu bram fabryki :) jakbym kupil nowy samochod :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Sasha_A80 napisał:

Immo may be enabled remotely without need to send the original ecu to my location or resoldering chips.

Many thanks for testing to Aleksander aka Pajak Wlochaty

potwierdzam. Sasha moze juz uruchomic immo bez wysylania ECU do niego. Wystarczy podlaczyc na chwile ori ECU i zgrac zawartosc odpowiedniego fragmentu RAMu. Na podstawie tego Sasha generuje pare pliczkow, wgrywamy i juz. Przetestowane (owiniecie kluczyka folia alu uniemozliwia transponderowi komunikacje), dziala na wszystkich kluczykach ktore mam.

 

Jakby ktos potrzebowal wyslac ECU do Sashy to chetnie pozbede sie swojego. Mi juz nie bedzie potrzebne

Edytowane przez Pajak Wlochaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.12.2017 o 20:53, Sasha_A80 napisał:

MY06+ AVCS solenoid 10921-AA080 was designed for 100kkm. 

 

 

Podsumowując, dławienie występuje przez hałas z zaworów AVCS, które czujnik stukowy interpretuje jako stuki?

Jeśli tak, to czy nie mniej inwazyjna jest wymiana tychże? Oczywiście zakładając, że dobrze interpretuje ostatnie kilkanaście stron tematu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 555marcin napisał:

 

Podsumowując, dławienie występuje przez hałas z zaworów AVCS, które czujnik stukowy interpretuje jako stuki?

Jeśli tak, to czy nie mniej inwazyjna jest wymiana tychże? Oczywiście zakładając, że dobrze interpretuje ostatnie kilkanaście stron tematu :)

 

jesli nawet jest to jedno ze zrodel to raczej  nie jest jedyne. Ja podejrzewalem halas od oslon kolektora wydechowego. Faktycznie połapanie ich migomatem bardzo pomoglo ... po czym po kilku tygodniach radosci auto zmulilo sie na amen i dopiero Sasha je uzdrowil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że po zepsuciu ECU przez Saszę ;) zaoszczędziłem solidny 1l/100 km podczas wyjazdu na narty. Czyli w sumie pół baku.

Trasa ta sama co przed rokiem, warunki jazdy bardzo podobne.

W dniu 3/7/2018 o 08:06, 555marcin napisał:

 

Podsumowując, dławienie występuje przez hałas z zaworów AVCS, które czujnik stukowy interpretuje jako stuki?

Jeśli tak, to czy nie mniej inwazyjna jest wymiana tychże? Oczywiście zakładając, że dobrze interpretuje ostatnie kilkanaście stron tematu :)

 

 

Polecam sprawdzić jak zachowuje się silnik z odpiętymi OCVami (zaworki sterujące). Jeśli nie zauważysz dużej różnicy to masz je do wymiany tak czy owak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Knurek1111 said:

 

It seems that after the ECU corrupted Saszę;) I saved a solid 1l / 100 km during the ski trip. In other words half a tank.The same route as last year, driving conditions very similar.

 

 

This is not a direct result of the reflash.  A new healthy engine will show the same fuel consumption.

Most probably you have currently no need to actively play by accelerator to fight 2000-3000RPM engine hesitation.

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2018 o 20:53, Knurek1111 napisał:

Wygląda, że po zepsuciu ECU przez Saszę ;) zaoszczędziłem solidny 1l/100 km podczas wyjazdu na narty. Czyli w sumie pół baku.

Trasa ta sama co przed rokiem, warunki jazdy bardzo podobne.

ja po remapie jezdzilem tylko w miescie i zuzycie paliwa nie zmienilo sie nic a nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 25.12.2017 o 20:18, Sasha_A80 napisał:

Engine hesitation problem is well known here in Russia since a lot of cars has 200-300-400 kkm on the clock.

A lot of cars was swapped from EL154 to EJ204\EJ254 engines and was tuned accordingly.

 

Sasha

 

Sasha, can the EJ255 driver and engine (Forester 2.5XT, 2006) have the same problem? My car has a high mileage and I am watching the throttle of the engine during acceleration. This is accompanied by a very changed, bad sound of the engine and exhaust system. I also sent an email to sasha.morzhakov@mail.ru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EJ255 engine hesitation problem is not usually similar to EJ204.

Most often an engine with 150-200 kkm on the clock has broken spacers around the second piston ring.

This causes false knock around 1500-2000 rpm.

I may tell for sure having applicable logs.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Engine Speed (RPM),Manifold Absolute Pressure (Bar),Air/Fuel Learning #1 (%),Air/Fuel Correction #1 (%),Coolant Temperature (�C),
Rear O2 Sensor (V),Throttle Opening Angle (%),Mass Air Flow (g/s),Intake Air Temperature (�C),Ignition Timing (�BTDC),Vehicle Speed (KPH),
Atmospheric Pressure (Bar),Fuel Injector #1 Pulse Width (ms),Air Flow Sensor Voltage (V),Battery Voltage (V),Accelerator Opening Angle (%),
Learned Ignition Timing (�BTDC),
Primary Wastegate Duty Cycle (%),
Fuel Pump Duty (%),
Intake VVT Advance Angle Left (�),Intake VVT Advance Angle Right (�),
Air/Fuel Sensor #1 (Lambda),Air/Fuel Sensor #1 Resistance (Ohms)
Knocking Correction (�)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Well, it's not enough :). Maybe tomorrow I will put in a file counting on the interpretation. Nevertheless, I foresee the necessity of inserting a new short block.

 

W dniu ‎2018‎-‎05‎-‎20 o 23:40, Sasha_A80 napisał:

Engine Speed (RPM),Manifold Absolute Pressure (Bar),Air/Fuel Learning #1 (%),Air/Fuel Correction #1 (%),Coolant Temperature (�C),
Rear O2 Sensor (V),Throttle Opening Angle (%),Mass Air Flow (g/s),Intake Air Temperature (�C),Ignition Timing (�BTDC),Vehicle Speed (KPH),
Atmospheric Pressure (Bar),Fuel Injector #1 Pulse Width (ms),Air Flow Sensor Voltage (V),Battery Voltage (V),Accelerator Opening Angle (%),
Learned Ignition Timing (�BTDC),
Primary Wastegate Duty Cycle (%),
Fuel Pump Duty (%),
Intake VVT Advance Angle Left (�),Intake VVT Advance Angle Right (�),
Air/Fuel Sensor #1 (Lambda),Air/Fuel Sensor #1 Resistance (Ohms)
Knocking Correction (�)

 

Hello,

Saved engine work parameters in the attachment. Thank you in advance for the interpretation.

 

romraiderlog_4_gear_20180522_193717.csv

romraiderlog_5_gear_20180522_185804.csv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thank you for your opinion. I use Motul 8100 x-cess 5W40 oil.  I will be looking for a different synthetics and I will replace oil control valves. Most probably I have too, problem with broken spacers around the second piston ring. The car takes oil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do not see problems with ring spacers in the log.

What oil change period and oil level is used ?

Motul Excess may provide a reasonable oil consumption up to 5 kkm provided the level is somewhere below max value

After that period oil consumption may rise dramatically.

That means oil is to be changed.

Edytowane przez Sasha_A80
misprints
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎05‎-‎24 o 05:26, Sasha_A80 napisał:

I do not see problems with ring spacers in the log.

 

W dniu ‎2018‎-‎05‎-‎23 o 13:50, Sasha_A80 napisał:

AVCS is out of sync.

Most probably oil control valves are not working properly or not applicable engine oil is used.


Can bad oil control valve work be the main reason for the lack of dynamics and poor engine performance especially in the 2kRPM range - 3kRPM?


The oil consumption is high. Up to a liter for 1kkm. The replacement period is 1 year or 10kkm
During the registration of logs, the car was driving on average. Most often it is worse. From time to time, it is good or very good. I do not know what it depends on. When it sounds good after starting a cold engine, it goes ok. I do not hear a strange sound from the exhaust and there is normal dynamics. When it sounds strange after running it is bad while driving. Every use of the accelerator pedal is a strange engine noise and no acceleration.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 555marcin napisał:

 

A odpięcie OCVów nie spowoduje wywalenia checka i trybu awaryjnego?

Spowoduje. Czy ecu wchodzi w "tryb awaryjny" i jakie to ma skutki tego nie wiem.

Tymczasem spróbuję coś zlogować. Chodzi o pracę silnika gdy słyszę (na marginesie okazuje się, że mój słuch lepiej identyfikuje niedomagania silnika niż odczyty z ecu) charakterystyczne "świerszczenie" z wydechu.

Pisałem wyżej o dźwięku silnika (jest subtelnie inny) ale to głównie wydech informuje mnie, że nie będzie dynamiki ani przyjemności z jazdy.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...