Jump to content

Dystanse kół w WRXie 06

ferdek

Recommended Posts

Mam pytanie ,jaki dystans można bezpiecznie założyć do WRXa ,bez konieczności wymiany szpilek?

Jeśli ,ktoś już coś takiego drutował w swoim aucie to proszę o jakieś porady ,bo mam założone felgi Technomagnesio 7" z ET 48 ,opony 215/45 i na tym zestawie moje Subaru wygląda jak pół d...y z za krzaka :evil: (na szczęście jest trochę lepiej niż na seryjnym ET55) Myślałem o zmianie opon na 225/ 45 (bo i tak już muszę je zmienić ,a 225 jest sporo tańsze niż 215)i zamontowaniu dystansu +/- 5mm.

ferdek jestes pewien, ze musisz zakladac dystanse jak zmienisz opony na szersze ? Jesli tylko felga ma odpowiednia szerokosc to opona 225 powinna pasowac bez problemu i bez koniecznosci dokladania dystansu.

Dystanse sie zaklada jak felga nie dochodzi do piasty i obciera zaciski, albo chcesz wizualnie poszerzyc auto.

Poza tym, 5mm to nie jest problem. Ja u siebie mam 18" i 5mm dystans - wszystko na seryjnych szpilkach.

Pamietaj o jednym - nakretki musza "zaliczyc" pelne 3 obroty, wtedy jest pewnosc ze jest wystarczajaca ilosc gwintu i nakretka dobrze trzyma.

Mam pytanie ,jaki dystans można bezpiecznie założyć do WRXa ,bez konieczności wymiany szpilek?

Jeśli ,ktoś już coś takiego drutował w swoim aucie to proszę o jakieś porady ,bo mam założone felgi Technomagnesio 7" z ET 48 ,opony 215/45 i na tym zestawie moje Subaru wygląda jak pół d...y z za krzaka :evil: (na szczęście jest trochę lepiej niż na seryjnym ET55) Myślałem o zmianie opon na 225/ 45 (bo i tak już muszę je zmienić ,a 225 jest sporo tańsze niż 215)i zamontowaniu dystansu +/- 5mm.

Ja mam 5mm dystans na seryjnych szpilach. Auto rzeczywiście lepiej wygląda niz z felgami głeboko schowanymi w nadkole. Teraz felgi są równo z błotnikami...

• 4 years later...

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc się podłączę tutaj.

Aktualnie w WRX '06 mam 2 komplety felg od STI w rozmiarze 17x7,5 ET53 - Enkei i BBSy. Na Enkei mam zimówki 215/45/17 a na BBS letnie 225/45/17.

Jak wiadomo przy tym ET felga jest schowana w nadkole i trochę kiepsko to wygląda. Prosi się o poszerzenie, przy okazji powinna poprawić się trakcja.

I teraz pytanie. Na jakie w sensie szerokości dystanse można sobie pozwolić by nie było problemu z obcieraniem opony o nadkole? Nie ma znaczenia czy muszę wymieniać szpilki na dłuższe czy je ucinać pod nakrętki dystansu. Pytam czysto technicznie jaki dystans jest dla tego setupu optymalny - 10, 15, 20mm?

Czy ktos z Was przerabiał taki temat?

Może też zapytam inaczej. Jakie najmniejsze ET montowaliście przy danej szerokości felgi np. ET45 przy 8" itd. i nie obcierało? Na tej podstawie łatwo sobie wyliczyć :).

O 10mm możesz spokojnie koło na zewnątrz wypychać. Więcej pewnie też jeśli dobrze pokombinujesz z kątami, zaginaniem rantów i innymi cudami. Kwestia tego co chcesz osiągnąć? Czy ma być tylko trochę szerzej czy kręci cię styl HellaFail.

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc się podłączę tutaj.

Aktualnie w WRX '06 mam 2 komplety felg od STI w rozmiarze 17x7,5 ET53 - Enkei i BBSy. Na Enkei mam zimówki 215/45/17 a na BBS letnie 225/45/17.

Jak wiadomo przy tym ET felga jest schowana w nadkole i trochę kiepsko to wygląda. Prosi się o poszerzenie, przy okazji powinna poprawić się trakcja.

I teraz pytanie. Na jakie w sensie szerokości dystanse można sobie pozwolić by nie było problemu z obcieraniem opony o nadkole? Nie ma znaczenia czy muszę wymieniać szpilki na dłuższe czy je ucinać pod nakrętki dystansu. Pytam czysto technicznie jaki dystans jest dla tego setupu optymalny - 10, 15, 20mm?

Czy ktos z Was przerabiał taki temat?

Może też zapytam inaczej. Jakie najmniejsze ET montowaliście przy danej szerokości felgi np. ET45 przy 8" itd. i nie obcierało? Na tej podstawie łatwo sobie wyliczyć :).

Może spróbuj tego:

http://waxtum.com/auto/rechner/et.html

• Upvote 1

O 10mm możesz spokojnie koło na zewnątrz wypychać. Więcej pewnie też jeśli dobrze pokombinujesz z kątami, zaginaniem rantów i innymi cudami. Kwestia tego co chcesz osiągnąć? Czy ma być tylko trochę szerzej czy kręci cię styl HellaFail.

Że o 10mm mogę, to wiem. Dokładnie tyle daje założenie felg np. ultraleggera 17x8" z ET48. Felga wystaje o 10,7mm więcej niż standard jaki mam obecnie i prezentuje się znacznie lepiej. Myślę, że realnie mogę spokojnie mierzyć w 15mm.

Nie kręci mnie "wiejski tjuning", to nie BMW, golf czy civic ;).

Super sprawa, dzięki!

Edited by Matsil

i pamiętajcie - zakładacie dystansów przelotowych bez pierścienia centrującego to głupota!

Jestem tego samego zdania, koło musi opierać się na piaście a nie jedynie wisieć na śrubach.

Czemu Japońce stosują szpilki a nie śruby jak np. Niemcy? Wystarczyłoby wymienić śruby na dłuższe i stosować je wymiennie do rożnych felg a nie jakaś bezsensowna jazda ze szpilkami :(.

ale nie zmienia to faktu, że nawet na śrubach i tak zostałby problem centrowania, którego przy takich dystansach nie ma. a przy grubościach, gdzie centrowanie jest - dystanse kupuje się przykręcane i problem się rozwiązuje.

• 9 months later...

Tak informacyjnie dla potomnych :).

W feldze ori STI czy to Enkei czy BBS w rozmiarze 17x7,5 ET53 i oponie 225/45 spokojnie można założyć dystans 15mm. Nic nie obciera a auto wygląda o wiele lepiej, bo koła ładnie wkomponowują się w nadkola. Oczywiście przy zastosowaniu dłuższych szpilek. Przetestowane na własnym aucie. Da się też włożyć 20mm, wygląda nawet lepiej, ale tu już raczej będzie przycierać. U mnie co prawda nie było tego problemu, bo zawias mam dość twardy, ale jeździłem bez większego obciążenia i nie testowałem w ekstremalnych warunkach tj. na torze itd.

@@Matsil, dzięki za istotne info. Z tego wychodzi, że felga 17x7,5 z oponą 225/45/17 powinna mieć ET38 (opcja bezpieczna)  :) Masz jakąś fotkę, jak to wygląda ?

Dokładnie tak. 

Sprawdzałem też jak będzie wyglądał ATS DTM 17x7,5 ET45 z oponą 225/45/17 i dystansem 11mm (to najmniejsza szerokość dystansu jaką da się zrobić z kołnierzem centrującym). Wygląda całkiem dobrze - wychodzi teoretyczne ET34, u mnie też nic nie przycierało, ale nie miałem okazji polatać po szybkich łukach. Tu byłem zmuszony założyć dystanse, bo chciałem zobaczyć jak auto prezentuje się na białych ATSch a mając długie szpilki i krótkie nakrętki inaczej bym ich nie założył :). Dlatego do długich szpilek od razu proponuję wyposażyć się w nakrętki przelotowe - teraz używam i nie ma problemu.

Poniżej kilka zdjęć poglądowych. BBSy na 15mm i ATSy na 11mm.

post-14955-0-79316300-1439807465_thumb.jpg

post-14955-0-30902400-1439807466_thumb.jpg

post-14955-0-86132700-1439807466_thumb.jpg

post-14955-0-32080100-1439807467_thumb.jpg

post-14955-0-82098500-1439807467_thumb.jpg

post-14955-0-30657200-1439807468_thumb.jpg

post-14955-0-86453000-1439807468_thumb.jpg

• Like 1
  • Upvote 1