Skocz do zawartości

Szybkie pytanie o EGT


Gwidon

Rekomendowane odpowiedzi

Byłyby pomuki :wink:

Ile celsjuszy powinno być na wolnych na rozgrzanym silniku? Chodzi mi o zastosowanie egt jako namiastki TT, chcę wiedzieć, kiedy silnik zgasić :mrgreen:

 

Wskaźnik temperatury gazów wylotowych (EGT - Exhaust gas temperature) jako Turbo Timer :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie wydawalo zawsze, ze czeka sie na pewne wystudzenie silnika/oleju, zeby sie nie zapiekal np. w turbo, a nie o chlodzenie spalin :)

 

Do tego właśnie zmierzałem ... raczej montaż dodatkowych czujników temperatury oleju i cieczy niż gazów wylotowych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie wydawalo zawsze, ze czeka sie na pewne wystudzenie silnika/oleju, zeby sie nie zapiekal np. w turbo, a nie o chlodzenie spalin :)

Po mojemu bardziej chodzi o wystudzenie turbiny, a nie silnika/oleju. Bo to ona a nie silnik czy oliwa ma te 700-800 celsjuszy i jak w niej zatrzyma się olej po wyłączeniu zapłonu to może się zapiec.

Podpowie ktoś, jaką temp. mają spaliny na wolnych obrotach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie wydawalo zawsze, ze czeka sie na pewne wystudzenie silnika/oleju, zeby sie nie zapiekal np. w turbo, a nie o chlodzenie spalin :)

Po mojemu bardziej chodzi o wystudzenie turbiny, a nie silnika/oleju. Bo to ona a nie silnik czy oliwa ma te 700-800 celsjuszy i jak w niej zatrzyma się olej po wyłączeniu zapłonu to może się zapiec.

Podpowie ktoś, jaką temp. mają spaliny na wolnych obrotach?

 

O to mniej wiecej tak czy inaczej chodzi.

Ale zeby tak od spalin...

 

Poza tym odnosze wrazenie, ze duzo bedzie zalezalo od tego, gdzie masz umieszczona czujke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zeby tak od spalin...

A od czego się turbina grzeje? EGT opada w ciągu niecałej minuty o jakieś 400 stopni, z temp. turbiny (no dobra, niektórych elementów) jest lepiej - woda i oliwa odprowadzają ciepło dodatkowo. Do momentu, jak EGT będzie wysokie, to temperatura tych kawałków turbiny będzie równie duża.

Temp wody i oleju nic Ci nie da, będzie taka sama dłuuugo po zgaszeniu silnika.

 

 

Z tego, co pamiętam, u mnie 350-400, w ruchu 600.

 

Właśnie o to mi chodziło - dzięki serdeczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(półżart:) załóż termoparę na turbinę, wczoraj widziałem rozgrzaną do czerwoności i konkretną chwilę stygła zanim przestała świecić.......

 

Na stronie 4t był fajny filmik, jak się zabarwia kolektor :)

 

A nie taniej założyć TT? :mrgreen:

 

Może i taniej, ale EGT jest przy okazji niezłym ubezpieczeniem silnika :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak jak Carfit pisal, bezpieczniej zalozyc termopare za turbina, a nie na wjsciu z glowicy. Jak ja diabli wezma, to w lopatki sprezarki nie poleci. Odczyt mniej prawdziwy, ale cos za cos.

Idac ta droga to wogole termopare mozna w koncowke wydechu wlozyc i tez bedzie troche mniej dokladny niz w DP ale w sumie to niewazne - wazne zeby wskaznik pokazywal cos ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol, proponuję zostawić seryjny pomiar w up-rurze i korzystać z niego

 

Czemu lol? Wszystkie źródła jakie czytałem polecają montaż jak najbliżej głowicy. Skośne chłopaki chyba potrafią termoparę zrobić jakoś właściwie? Zresztą sprężarka to część nabyta. Lepiej zmienić ją niż silnik? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol, proponuję zostawić seryjny pomiar w up-rurze i korzystać z niego

 

Czemu lol? Wszystkie źródła jakie czytałem polecają montaż jak najbliżej głowicy. Skośne chłopaki chyba potrafią termoparę zrobić jakoś właściwie? Zresztą sprężarka to część nabyta. Lepiej zmienić ją niż silnik? :mrgreen:

 

lol na pomiar w tłumiku końcowym

żeby było bardziej lol, seryjnie montowany jest czujnik rezystancyjny nie termoparowy, ale to większego znaczenia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, bez znaczenia. Seryjny czujnik jest powiedzmy mizerny - zamiast podawać, że się zepsuł, podaje 365 celsjuszy. Żadnej szansy na alarm...

Poza tym już drugi mi nie działa właściwie, co jakby zmniejszyło zaufanie ;)

 

jego działanie nie jest mission-critical w seryjnym silniku, więc nie inwestowano w kolejny kawałek kodu sprawdzający i sygnalizujący

co innego jak zubożysz mieszankę zbliżając się do bardziej optymalnych z punktu widzenia mocy wartości AFR :D

 

co rozumiesz przez właściwe działanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jego działanie nie jest mission-critical w seryjnym silniku, więc nie inwestowano w kolejny kawałek kodu sprawdzający i sygnalizujący

co innego jak zubożysz mieszankę zbliżając się do bardziej optymalnych z punktu widzenia mocy wartości AFR :D

 

co rozumiesz przez właściwe działanie?

 

Pokazywanie choćby prawdopodobnej temperatury rzecz prosta :wink: Pierwszy potrafił mi na seryjnym silniku (bez obciązenia) pokazywać wartości na tyle duże, że mi auto wprowadzał w jakiś tryb awaryjny :shock: drugi nawet nie wiem ile podziałał - teraz pracuje zerojedynkowo, tzn potrafi pokazywać coś prawdopodobnego a po sekundzie 365. Elektrycznie wszystko jest sprawdzone, ewidentnie wina czujnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę nieco bo mam mały problem w mym GTku 98, otóż autko kupiłem z nie działającym wskaźnikiem EGT przeświadczeniem że do termopara do wymiany ale... w momencie gdy jechaliśmy autostradą 140 khm/h i szybciej EGT budziło się delikatnie do życia natomiast przy odjęciu "gazu" całkiem przez chwilę pokazywał wartości w granicach 500-600 ale trwało to 1-2 sek. I znów gaz w podłogę nie działa, odejmuje "działa" Dzieje się tak tylko przy jeździe ze stała wyższą prędkością, w mieście się nie zdarzyło. Termopara była wymieniana i istnieje podejrzenie że jest zła, czyt. nie pod ów model, jednak jeśli czasem odżywa to może jest jakaś nadzieja? czy da się to zdiagnozować/wymienić/naprawić? zegary Stewart Warner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...