Skocz do zawartości

pedał sprzęgła


rydzada

Rekomendowane odpowiedzi

odświeżę trochę temat.

 

mam następujący problem, gdy poupalam trochę po mieście to po chwili postoju wpada pedał sprzęgła w podłogę prawie do końca - pracuje na 3 - 4 cm lub wcale. Po chwili ostygnięcia wszystko wraca do normy i sprzęgło działa normalnie, można normalnie jeździć do czasu ponownego szalenia.

miałem taka sytuację za pierwszym razem w duuużym korku. dziś sobie odpowietrzyłem wysprzęglik, bo miałem stan na minimum i myślałem, że na jakimś zakręcie się zapowietrzył od tak ale widać, że nie.

 

Co to może być ? Czy da się naprawić czy trzeba wymienić ?

Zachowanie wskazuje na przepuszczanie jakiś uszczelniaczy po rozgrzaniu ale sam nie wiem co o tym sądzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Morgiana
odświeżę trochę temat.

 

mam następujący problem, gdy poupalam trochę po mieście to po chwili postoju wpada pedał sprzęgła w podłogę prawie do końca - pracuje na 3 - 4 cm lub wcale. Po chwili ostygnięcia wszystko wraca do normy i sprzęgło działa normalnie, można normalnie jeździć do czasu ponownego szalenia.

miałem taka sytuację za pierwszym razem w duuużym korku. dziś sobie odpowietrzyłem wysprzęglik, bo miałem stan na minimum i myślałem, że na jakimś zakręcie się zapowietrzył od tak ale widać, że nie.

 

Co to może być ? Czy da się naprawić czy trzeba wymienić ?

Zachowanie wskazuje na przepuszczanie jakiś uszczelniaczy po rozgrzaniu ale sam nie wiem co o tym sądzić...

 

nie żebym tu jakąś reklamę robiła czy coś, ale podjedź do Zbyszka na Bajeczną, z tego co kojarzę to daleko nie masz. Pouśmiechaj sie trochę, potrzepocz rzęsami to powiedzą ke pasa ;)

ja się z moim pół roku głowiłam a tu wyszło że mała pierdoła wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się pojawia objaw z niepowracającym sprzęgłem, nastawiłem się już na wysprzęglik ale sprawdziliśmy jeszcze płyn w zbiorniczku i jest brudny, czarny i tłusty (nie wiem jaki ma być ale intuicyjnie wyczuwam nieprawidłowość :P ) może to mieć wpływ na pracę układu w tak dużym stopniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal nie rozwiązałem problemu. W serwisie ASO przy Krakowskiej w Warszawie sugerowali najpierw zmienić płyn i odpowietrzyć. Oczywiście bedąc na przeglądzie było wszystko O.K. :?

W IC są rzeczywiśći reparaturki pompy sprzęgła pasujące niby do imprezy w cenie 17,74 ale niestety nie ma żadnych reparaturek wysprzęglika ani jego zamienników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wymieniłem płyn na DOT 5.1 ( był DOT 3), bo ma wyższą temperaturę wrzenia, odpowietrzyłem układ i dalej to samo. Wysprzęglik rozebrałem i jest idealny. Zostaje mi pompa sprzęgła do naprawy, chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym aucie po tym jak dlugo stalo, kiedys raz jeden, chyba sie wysprzeglik zacial... w czasie jazdy. Start spod swiatel, 1 - 2 - siara... stoczylismy sie na luzie do najblizszej przecznicy (bo biegi nie wchodzily). Pol godziny kombinowania. Czasem weszla trojka, czasem piatka. Za ktoryms razem odpalilem auto na biegu, jak bujnelo skrzynia to cos odpuscilo (az w tylku zamrowilo) i od tej pory bez problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysprzęglik rozebrałem i jest idealny. Zostaje mi pompa sprzęgła do naprawy, chyba...

 

Miałem te same obiawy (w gtku) - wiec polecam Ci sprawdzic pompe (tylko jak?) Ja wymienilem od razu i wysprzeglik i pompe sprzegla (bo mialem pojezdzawke akurat w nastepnych dnia i nie dalo sie zdjagnozowac ktora to z tych 2 czesci na szybko). Ani jedna czesc ani druga z tego co pamietam nie byla specjalnie droga, wymieniaj i 99,99%, ze bedzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to i ja się podepnę pod temat. Zdarza się - sporadycznie - że jak mocniej wkręcę auto na obroty, to sprzęgło robi się bardzo miękkie. Biegi wchodzą normalnie (przynajmniej tak mi się wydaje), nic nie zgrzyta, szarpie czy tym podobne. Gdy obroty wrócą do niższych wartości sprzęgło znowu twardnieje i jest ok. Przypominam dzieje się to czasami a nie zawsze....

 

Ajdijas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa rozebrana, niestety z 3 uszczelniaczy reparaturki pompy sprzęgła lanosa pasuje tylko jeden, pozostałe dwa są za małe. W naszaj pompie są dwa uszczelnienia, dziś muszę dokupić gdzieś drugie.

 

Mam natomiast pytanie - wie ktoś co to jest to coś okrągłego pod pompą ( na zdjęciu razem z pompą i osobno, ostrość zdjęć niestety słaba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzeje kotleta,

 

Fx, naprawiłeś wtedy tą usterke ?

 

Mam jak kolega Fx, jadąc na trasie sprzęgło ok, nie ślizga, jest twarde. Postoje chwile w korku to zaczyna być coraz bardziej miękkie, jak postoje dłużej to działa że tak powiem w połowie, tz na dole jeszcze się naciska a na górze to już jak piórko odbija, zero oporów jakby go nie było. Przejade znowu kawałek trasy bez korków i wraca do normalnej twardości.

 

 

Raz nawet pamiętam że troche poupalałem wracam do domu wszystko pięknie, na drugi dzień wsiadam a tam pedał w podłodze hehe. Ręką pociągnąłem i wszystko grało działało normalnie :):P

 

Od czego zacząć ? Wymieniać płyn ? Regenerować wysprzęglik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DeNavarro jesli u mnie nic nie cieklo (znikad) a wysprzeglik nie dzialal prawidlowo to co moglo twoim zdaniem sie stac?

 

Nie mam bladego pojęcia.

Co oznacza, że wysprzęglik nie działał prawidłowo?

To jest przecież prosty tłoczek poruszający się w cylindrze - na czym polega nieprawidłowość działania?

 

DeNavarro, dzięki za info :) ciężko się to robi samemu jak mam lekkie pojęcie o mechanice ?

 

Żaden problem z wymianą uszczelniacza. Gorzej z odpowietrzeniem układu. W geteku do 99r był taki wysprzęglik, że trzeba się potrudzić, by go dobrze odpowietrzyć - odpowietrznik nie jest w jego najwyższym punkcie i dlatego może zostać w środku układu powietrze.

I to jest jedyny powód dla którego można ewentualnie kupić nowy wysprzęglik - ale nie od geteka ale WRX'a z 2000roku (ten ma odpowietrznik w innym miejscu).

Oryginalny wysprzęglik odpowietrzyłem dobrze dopiero wtedy, jak go na czas odpowietrzania przykręciłem "odwrotnie" - przewodem w kierunku łapy, na którą naciska.

Po odpowietrzeniu przykręcasz już prawidłowo.

Niestety, tak jak u mnie, może się okazać, że to pompa sprzęgła jest uszkodzona. Dlatego sugerowałem to, co powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sam problem ze "znikającym" sprzęgłem. Mechanik wyczyścił pompę i stwierdził, że to nie wysprzęglik, bo nie cieknie. Po czyszczeniu pompy, zalaniu świeżym płynem, przez kilka dni było ok. Gdy problem powrócił nabyłem sam wysprzęglik, po nr oryginału, niby TRW, ale w pudełku była część tej samej firmy co stara w aucie (może był już kiedyś wymieniany). Wymieniłem, odpowietrzyłem i od tamtej pory spokój.

 

http://seekpart24.com/search?q=30620AA042

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo dzisiaj dopadło mnie to samo. Miękki pedał, biegi wchodzą trudniej, a po jakimś czasie wszystko ok.

Sie będę przyglądał.

Dzięki wam dużo już wiem. :D

 

-- Cz kwi 12, 2012 9:59 pm --

 

To "ok" nie trwało długo. Nawet nie ruszyłem. Pedał wpadł "do dna" i został leżeć.

Zabrałem się do roboty. Demontaż jest dość prosty. Nawet kobieta dała by radę. Potrzebny klucz płaski i oczkowy 10, nasadowy 12 i 14 z przedłużką.

Trzeba założyć okulary, bo w układzie jest ciśnienie. Mi 2 razy trysnęło po oczach. :? Pierwszy raz, jak odkręcałem przewód od wysprzęglika, a drugi raz, jak zdejmowałem zawleczkę z pompy i sprężyna wystrzeliła.

Demontaż wysprzęglika jest prosty - wszystko jest na wierzchu. Przy demontażu pompy trzeba ją odpiąć w kabinie nad pedałami.

W wysprzęgliku w środku są 3 elementy - sprężynka, tłoczek i gumka na nim. Wszystko miałem czyściutkie i błyszczące. Poskładałem go z powrotem.

Do pompy kupiłem zestaw naprawczy z Mazdy, bo nic innego nie mieli, a czasu nie miałem na szukanie. Jedna gumka była ciut za długa, ale można ją przyciąć bez druciarstwa i jest ok.

Poskładałem wszystko do kupy, zalałem nowym płynem, odpowietrzyłem ( z tym było najwięcej zabawy - już prawie zwątpiłem) i jest dobrze.

Ciekawe na jak długo, bo jak czytałem powyżej, to różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...