Jump to content

wymiana plynu hamulcowego i przewodow w oplocie

ukaszWRX

Recommended Posts

witam, zakupilem plyn hamulcowy Motul dot 5.1 i przewody w oplocie Goodridge :mrgreen: i chcialbym wymienic to wszystko sam :cool: chociaz nigdy tego nie robilem .zanim cokolwiek zaczne robic chcialbym zapytac na ile to jest trudne :razz: .jak najlepiej/najskuteczniej spuscic caly stary plyn :?: czy potrzeba pozniej czym przelac/przeczyscic caly uklad zanim zaleje sie go nowym, i jak z tymi przewodami latwo je wymienic :?: :!:

Wszytskie madre rady/porady beda nagradzane pomukami :mrgreen: :cool:

pozdrawiam

Jak cokolwiek dłubałeś przy aucie, to dasz sobie radę. Najważniejsze, żeby nie pozrywać gwintów, ani za słabo dokręcić, zrobić to tak, żeby było szczelnie...płyn spuścisz odkręcając odpowietrzniki w zaciskach, na nie zakładasz przewód igielitowy i spuszczasz plyn do butelki, żeby nie świnić w garażu i środowisku... :smile: nie musisz niczym płukać. wymieniasz przewody (dzień wcześniej możesz popsikać łączenia przewodów metalowych i gumowych WD40), zalewasz płyn i po odkręceniu po kolei odpowietrzników czekasz na pojawienie się płynu. zakręcasz odpowietrzniki i odpowietrzasz po kolei, od najdalszego koła od pompy zaczynając, kilka razy, aż przestaną wychodzić pęcherzyki powietrza...jak coś, pytaj

emotorsport, :arrow: dzieki za dobre rady :!: :!: :!:

Pomuk polecial :wink:

Ktos jeszcze ma cos do powiedzienia w tej sprawie :?:

odpowietrzasz po kolei, od najdalszego koła od pompy zaczynając,

Subaru zaleca calkiem cos innego:

brake-bleed-order.gif

O ile to mozliwe, to ja bym nie spuszczal starego plynu, bo jak zapowietrzysz master cylinder albo pompe ABS, to pozniej bardzo trudno odpowietrzyc uklad i potrzeba specjalnych narzedzi.

Kuba, chodzi o to ze ja chce wlasnie wymienic stary plyn na nowy :wink: moj WRX jest RHD a to chyba jest schemat do LHD czy sie myle :roll: ma to jakies znaczenie :?: :?:

emotorsport, nigdy tego nie robilem ale nie bede tego robil sam tylko z kims co zna sie na mechanice samochodowej :wink: pozatym ja musze miec rowniez wiedze teoretyczna :mrgreen::twisted: :wink:

Pompe ABS masz chyba w tym samym miejscu niezaleznie od polozenia kierownicy. Chodzi o to ze zaczynasz od kola najblizszego od pompy ABS.

Stary plyn wymieniasz, wypychajac go nowym. Chodzi o to zeby do ukladu nie dostalo sie powietrze.

Po kolorze plynu widac czy masz juz w ukladzie nowy plyn.

Witam,

ja też przymierzam się do takiej wymiany - a do tego też tarcze i klocki, dlatego nie chcę tego robić sam. Gdzie polecacie się udać w tym celu w Wawie?

Pozdrawiam,

Kubryk

zasugerowałem się moimi autami, a w żadnym nie mam już ABS-u

nawet w cywilnym :?: :shock:

czy brak cywilngo :cool:

p.s.

moje aso pompowało pedałem hamulca, teraz się zastanawiam, czy robią to dobrze :roll:

plusem jest to, że hamulce działają

zasugerowałem się moimi autami, a w żadnym nie mam już ABS-u

nawet w cywilnym :?: :shock:

czy brak cywilngo :cool:

p.s.

moje aso pompowało pedałem hamulca, teraz się zastanawiam, czy robią to dobrze :roll:

plusem jest to, że hamulce działają

nawet w cywilnym nie posiadam tego dziwacznego urządzenia, uważam, że to JA powinienem decydowac o tym, kiedy i jak hamuję... :smile: a nie jakaś ciężka bomba w komorze silnika...

• 1 year later...

Wątek stary ale się podepnę.

Postanowiłem pojechać do ASO Koper na wymianę tarcz, klocków, przewodów w oplocie Viper Performance, płynu hamulcowego.

Zostawiłem samochód i po kilku godzinach dostałem telefon z ASO ,że przewodów nie można założyć.

Najpierw jako przyczynę podano , że nie ma ich gdzie przymocować bo są inne niż oryginalne i mocowania nie pasują.

Później na miejscu powiedziano mi , że nie zamontowali ich bo nie było zgody kierownika serwisu ze względu na to że przewody rzekomo miałyby ocierać o koło i w ten sposób mogłoby dojść do przetarcia i uszkodzenia ich.

Upewniałem się u sprzedającego przewody ,że sprzedał nie jeden taki komplet i nie było nigdy narzekań, oraz że mam właściwe przewody i wszystko wskazuje na to ,że takie mam.

W czym jest problem? Może ktoś ma jakieś doświadczenia związane z montażem tychże przewodów (ewentualnie marki HEL - to ta sama linia więc również Ci co montowali HEL'a może coś mogą na ten temat powiedzieć?).

Help! :)

A co tam, też się podepnę.

Ostatnio wymieniali mi amorki z tyłu i dzisiaj się zorientowałem, że ktoś zapomniał

założyć gumki na odpowietrzniki.

Gdzie taką pierdołe można dostać?

przewody rzekomo miałyby ocierać o koło

A zdarza się.

http://www.www.forum.subaru.pl/viewtopic.ph ... 2#p1279402

Da się oczywiście zamontować tak, że nie trą, nawet pewnie większość tak ma zamontowane. :D

Ale z drugiej strony nie dziwię się, że serwis (który prawdziwe pieniądze robi nie na wydumkach, a na zwykłych użytkownikach) nie chce brać za to odpowiedzialności. Pieniędzy na tym nie zrobią, a potencjalne ryzyko jest.

Później na miejscu powiedziano mi , że nie zamontowali ich bo nie było zgody kierownika serwisu ze względu na to że przewody rzekomo miałyby ocierać o koło i w ten sposób mogłoby dojść do przetarcia i uszkodzenia ich.

To ja , po zamontowaniu pr. przodu i przymierzeniu sie do tylnego wstrzymalem ta wymiane. Przykro mi ale musze miec pewnosc , ze to bedzie bezpieczne ( przez dłuzszy czas ) a wedlug mnie nie bedzie. Oczywiscie mozna to jakoś dodatkowo połapać , te zbyt długie , z niezbyt dobrze dobranym mocowaniem po srodku przewody ale to , wedlug mnie , nie daje gwarancji , ze nie dojdzie kiedys do jakiegos uszkodzenia mechanicznego np. przetarcia o kolumne czy o felgę.... Z tylnymi przewodami jeszcze wieksza łatanina (z mocowaniem do amortyzatora) Moze jakies nie ASO sie podejmie a najlepiej sprzedawca przewodów :idea:

ps. miałem pare przygod z przewodami ham. w rajdowych autach wiec moze jestem przeczulony :roll:

• Upvote 1

Panie Andrzeju, w pełni popieram Pana stanowisko. Mi pewne nie-ASO zamontowało przewody w oplocie w sposób, który doprowadził do przetarcia jednego z nich...szczęśliwie straciłem hamulec w "sprzyjających" okolicznościach przyrody. Bardzo ważne jest by przewód był idealnie dopasowany i poprowadzony, jak OEM. Jeżeli nie pasuje, nie warto ryzykować.

Panie Andrzeju i panowie powyżej, dziękuję za opinię.

Jeżeli rzeczywiście tak może się zdarzyć, że dojdzie do przetarcia to nie będę ryzykował , kwestia bezpieczeństwa jest najistotniejsza.

Przewody mogę oddać więc raczej problemu nie będzie, tylko szkoda, bo chciałem sobie poprawić "hamowanie" a tak to będę musiał się wstrzymać i poszukać innych przewodów, których podłączenie będzie bezinwazyjne dla układu hamowania.

Czy podobny problem może się pojawić z Goodridge'ami ? Czy w ogóle jest bezpieczny upgrade dla seryjnych przewodów?

Pozdrawiam

Romanoff

Romanoff, jak chcesz poprawić hamowanie do zalej dobry płyn, oraz kup sensowny klocek i tarcze. Przewody mają wpływ na skuteczność hamulca, ale nie aż tak wielką. Ja mam HEL'a i wszystko pasuje, tylko trzeba je dobrze ułożyć.

u mnie Vipery się dobrze układają. nic nie obciera.

a żeby było smieszniej, to w Forku S-Turbo na przodzie, mam założone przewody tylne do WRX.

Mocowania idealnie pasują, układają się jak OEM, nic nie obciera.

Poprawy hamowania jednak nie wyczułem :) na szczęście pogorszenia też nie :)