Skocz do zawartości

Ustawienia Equalizer'a w radiu >MY09


Than_Junior

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni i Szanowne,

 

głośniki w moim nowym Spec.B są takie same jak w poprzednim (MY07), ale zmienione zostało radio. W poprzednim wiedziałem jak ustawić je tak, by ładnie grało, ale z tym nie mogę dojść do ładu, bo po porstu ustawienia equalizer'a są zbyt skomplikowane dla mnie.

 

Trochę się bawiłem z nimi, ale nic dobrego z tego nie wyszło. Czy ktoś ma doświadczenie i może posłużyć radą? Poniżej zamieszczam zdjęcie (niestety niewyraźne, spróbuję niebawem zrobić lepsze) ekranu ustawień.

 

photosx.jpg

 

Z góry wielce Wam dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym, chcąc ustawić, nacisnął "Band1" na ekranie dotykowym, po czym przekręcił gałkę "volume", żeby wyregulować. Potem "Band2" etc.

 

Potem, żeby zapamiętać ustawienia, przytrzymałbym dłużej wciśnięty przycisk User Preset -> 1 (albo 2 albo 3 :) ).

 

Ale tak se strzelam :twisted:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój chłopski rozum:

 

Freq - dana częstotliwość

Q - krzywa (czy płaska czy ostra) jak dana częstotliwość ma grać

Gain - podbicie danej częstotliwości.

 

Nie wiem czy na fabrycznych głośnikach coś wskórasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemeq, wciskam Band 1 i przechodzi w tryb edycji. Wcisniecie preset powoduje zapisanie ustawien pod tym przyciskiem :) Jak to dziala to w miare proste, pytanie jak ustawic te wszystkie zmienne po prostu (jakie wartosci?)

 

:)

 

 

Raga, dzieki, to juz troche pomoglo, przynajmniej wiem, do czego to w miare sluzy. Co do glosnikow to tak jak mowilem, sa takie same jak w MY07 i wg mnie grały tam na prawde niezle (ale tez nie jestem audiofilem...). Tyle ze tam jedyne mozliwe ustawienia to byl treble, bass i bass boost ;) masz pomuka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano dziękuję ;)

 

Mała rada - nie ustawisz uniwersalnej wartości. Ja mam powiedzmy dosyc rozbudowane audio i mocno rozbudowane możliwości konfiguracji i dopiero po na prawdę pół roku ciągłej zabawy znalazłem dla mnie w miarę uniwersalne ustawienia, które pozwalają słuchać w odpowiedniej głośności zarówno fajnie bassowe kawałki Beastie Boys, rzeźnie death-metalową a la Deicide czy super nagrane i wyprodukowane płyty Faith No More. Na moje ucho (a słuch mocno uszkodzony od grania w szarpidrutach) najtrudniej znaleźć ustawienia pod muzykę rockową. Wbrew pozorom producencki w tym gatunku mają czasem zupełnie odmienne podejście do produkcji dźwięku i jedna płyta zabrzmi super - druga zaś fatalnie.

 

Pomijam, że ostatnio u kolegi słuchałem trochę muzyki na pro monitorach odsłuchowych - każdy zasilany osobnym lampowym wzmakiem :cool: I znowu pytanie - czy bawić się w wymyślną equalizację czy zostawić muzykę tak jak sobie to producent wymyślił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raga, obrazisz się jak powiem, że nic z tego nie zrozumiałem? :mrgreen:

 

 

Przemeq, niby kwestia indywidualna, ale jednak są pewne nastawy, które ogół publiki uważa za mniej więcej właściwe. A ja narazie nawet takich nie potrafię osiągnąć ;) A kombinacji jest na tyle dużo, że metoda prób i błędów zajęłaby mi pewnie z miesiąc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Raga napisał prawie wszystko w temacie.. Wiele zależy od indywidulnych preferencji, rodzaju muzyki (dlatego masz fabryczne propozycje, które widać na zdjęciu) i tego, jak nagrana jest płyta. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że dopasowując charakterystyki częstostliwości, dąży się zwykle do uzyskania jak największej dynamiki dźwięku. Uzyskuje się ją poprzez odpowienio wysoki poziom niskich (np. krzywa malejąca od 60Hz do 600Hz) i wysokich (np. krzywa rosnąca od 3kHz do 16kHz) częstostliwości przy tłumieniu częstotliwości średnich (1-2kHz). Nie wiem, na jak dużą korekcję pozwalają zastosowane w Twoim sprzęcie filtry pasmowoprzepustowe, ale jeśłi to są tylko 4 częstotliwości EQ, to generalnie niewiele masz do ustawiania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemeq, niby kwestia indywidualna, ale jednak są pewne nastawy, które ogół publiki uważa za mniej więcej właściwe. A ja narazie nawet takich nie potrafię osiągnąć ;) A kombinacji jest na tyle dużo, że metoda prób i błędów zajęłaby mi pewnie z miesiąc!

 

To powiem Ci tak - ustawienia equalizera, które mi najbardziej przypadają do gustu, mają, w przypadku equalizera graficznego, kształt... o wiem: logo firmy nike :mrgreen:. Czyli dokładniej: trochę podbite niskie tony (a więc w Twoim przypadku wartości przy 100Hz trochę powyżej zera) środek na wartościach neutralnych (800 Hz na zero) i wysokie tony też trochę podbite (4kHz troszkę powyżej zera, mniej więcej tyle, co te niskie tony, natomiast 10kHz jeszcze więcej powyżej zera, niż niskie i średnio-wysokie). I z tego w ujęciu graficznym wychodzi logo nike :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemeq, tomek_z, to mi już trochę rozjaśnia sprawę. Chyba zaraz pójdę do auta troche pokombinowac :)

 

Raga, niejednego, choć akurat w aucie to najczęściej albo r&b, albo lekkie elektroniczne brzmienia :)

 

[ Dodano: Pon Lut 15, 2010 11:47 pm ]

Próbowałem zastosować Wasze rady i faktcycznie jest już znacznie lepiej (patrz: załączone zdjęcie, tak mam teraz ustawione)

 

 

 

Spisałem też zakres wartości które można ustawić:

 

Q przy wszystkich pasmach: 0.25 - 2

Gain przy wszyzstkich pasmach: -9db - +9db

 

Freq Band 1: 60-200Hz

Freq Band2: 250Hz - 1kHz

Freq Band3: 1.25kHz - 4kHz

Freq Band4: 5 - 16kHz

 

Jeśli na podstawie tych informacji możecie jeszcze ewentualnie coś doradzić, to bym był wdzięczny :)

 

 

 

img0302th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej jakości są fabryczne głośniki i ile mocy ma wzmocnienie, jednak do r&B czy lekkiej elektroniki bym podbił niskie, ale krzywa powinna być bardziej ostra (1,5 - 2), że punch był bardziej punktowy niż taki rozmyty - trochę średnich i podbić również wysokie, ale nie za bardzo.

 

Popróbuj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po co robić tak dokładną equalizację? :P Ja też w seryjnym WRX miałem te papierowe głośniki i seryjne radio i dopiero po skręceniu bassów i puszczenie połowy sygnału na tył trochę grało - dobrze, że te czasy mam za sobą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po co robić tak dokładną equalizację? :P

Dla lepszego samopoczucia? :razz: :mrgreen:

Trzeba przyznać że seryjne radio z tym całym procesorem daje w miarę przyzwoity efekt :roll: ale tylko tyle.

Ten temat właśnie mnie uświadomił że znów zacznie mnie prześladować "The Tennessee Waltz" :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na podstawie tych informacji możecie jeszcze ewentualnie coś doradzić, to bym był wdzięczny :)

 

A jak sprawdzają się presety fabryczne - typu rock, pops itp.? Może przeklikaj się przez nie, ustal, który z presetów jest najbliższy Twoim preferencjom i modyfikuj go metodą prób i błędów - tj. każdy zakres częstotliwości trochę w górę, trochę w dół i w zależności od tego, co gra Ci najlepiej, zostajesz przy danej wartości - być może nawet przy wartości domyślnej z tego presetu :idea:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...