Skocz do zawartości

Rozpórki w codziennym aucie - warto?


socko

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

OK, klaruję - felerem SUVów jest fakt, że są mocno niestabilne w zakrętach ze względu na specyfikę zawieszenia. Dlatego - by je usztywnić - dodaje się rozpórki kielichów amortyzatorów - fabrycznie stosowane np. we wspomnianym wyżej BMW czy Jeepie. W efekcie zupełnie nieźle dają sobie radę w szybkim pokonywaniu zakrętów, w przeciwieństwie do aut tego wynalazku pozbawionych. Zresztą moje auto ma zbliżoną charakterystykę pracy zawieszenia do SUVa - w konsekwencji wysokiego prześwitu - dlatego też założyłem rozpórkę.

 

Rozpórka ma się tak do usztywnienia zawieszenia, jak shortshifter do skrócenia przełożeń skrzyni biegów :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba25, fajne, ale na rysunkach bocznych widać, że to Evo X. A to taki paździerz, że trzeba tam naładować pół tony rozpórek i innych, wzmocnień żeby się prowadziło. To ładują ludziska, a potem mówią, że to Evo takie świetne... :roll:

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba25, fajne, ale na rysunkach bocznych widać, że to Evo X. A to taki paździerz, że trzeba tam naładować pół tony rozpórek i innych, wzmocnień żeby się prowadziło. To ładują ludziska, a potem mówią, że to Evo takie świetne...

 

Przemeq, ale same gif-y objaśniające działanie poszczególnych rozpórek są świetne...

W przeciwieństwie do Evo X oczywiście :cool:

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może X3 ma taki sam problem jak stare Favoritki, że szyby pękały od zginanej budy :?:

 

o to to! w moim favorze eony temu była taka fabryczna ... tylko potem jakby się zapadła bo kielichy zżarło... :razz:

 

a zupełnie poważnie - bardzo chciałbym kupić do mojego forka przednią i tylnią (górne) i pytanie jest jakie najlepiej i gdzie je kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowalem u tego goscia z Ebay , wysyla z Hong Kongu. Mam od niego 4 rozporki do Forestera,kolega bral do Legacy 3 szt i wszytko w nalezytym pozadku , jakosc jest na mocna czworke a ceny uwazam dobre. Przy wiekszej ilosci transport jest tanszy co wiadomo.

 

http://shop.ebay.com/price653/m.html?_n ... =0&bkBtn=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda standardowa rozpórka w Foresterze.

czy ja wiem czy to rozpórka, na pewno nie kielichów ;) W imprezie tez jest to.

 

Jak i w każdym innym samochodzie. Ale z rozpórką niewiele ma to wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucilem kiedys na forum skany artykolu z pewnego magazynu motoryzacyjnego, w ktorym stopniowo poprawiano zawieszenie w WRX kombi (kola, opony, amortyzatory, sprezyny, stabilizatory i na koncu rozporki). Po kazdej modyfikacji robili pomiary czasow okrazenia na torze. Rozporki nie daly zadnej poprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...