Skocz do zawartości

Rozpórki w codziennym aucie - warto?


socko

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

hhalunek, tak, zawsze jest to dodatkowy element usztywniający konstrukcję nadwozia, który w razie wypadku pochłonie część energii uderzenia.

 

Jeżeli sztywne, to nie pochłania energii... Energię masz pochłanianą, gdy coś się mocno odkształca (np. podłużnice, które deformują się w harmonijkę). W tym wypadku uważam, ze rozpórka w czasie wypadku nie będzie miała większego znaczenia - jest zbyt delikatna, aby mieć jakikolwiek wpływ. A jeżeli będzie miała wpływ, to niekoniecznie pozytywny - usztywnienie strefy zgniotu może spowodować, że dużo większe obciążenie pójdzie na "klatkę" -tzn progi, słupek A, B itd. Trzeba pamietać, że jeżeli producent nie wyposażył samochodu fabrycznie w rozpórki, to strukturę karoserii liczył pod kątem crashu BEZ rozpórek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpórka podczas wypadku skrzywi się czyli pochłonie część energii uderzenia. To czy to będzie miało jakiekolwiek znaczenie to nie wiem bo to nieistotne skoro rozmawiamy teoretycznie. Każdy element usztywniający nadwozia "utrudnia" odkształcenie budy czyli żeby ją odkształcić trzeba przyłożyć więcej siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednią. Tył i tak jest spięty konstrukcją.

a w kombi/Forku?

 

Warto, forek jest miękki jak galareta...

Jak się kiedyś zakopałem w śniegu porządniej, to potem bagażnika nie mogłem zamknąć bo nie pasowała klapa :mrgreen:

Auto jest 1000% bezwypadkowe żeby nie było :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto, forek jest miękki jak galareta...

Jak się kiedyś zakopałem w śniegu porządniej, to potem bagażnika nie mogłem zamknąć bo nie pasowała klapa :mrgreen:

Auto jest 1000% bezwypadkowe żeby nie było :razz:

no właśnie. Przednia od GTeka będzie pasować prawda? Tylna to już raczej dedykowana do Forka czy od GT kombi też podejdzie? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem rozpórek stałych, nieregulowanych. Bardziej ufam w ustalony rozstaw niż samodzielne rozpieranie, no i mocowania zespawane powinny dawać większą sztywność niż te na zawiasach. Obecnie w Civicu mam z przodu zwykłą hondowską i nawet po jej założeniu zauważyłem poprawę w codziennej jeździe. Na wiosnę będę zakładał górny tył i zmieniał przód na Ultra-Racing.

 

Przedstawicielem Ultra Racing na Polskę jest RPM i mają też do Subaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Trzeba pamietać, że jeżeli producent nie wyposażył samochodu fabrycznie w rozpórki (...)

nie wyposazyl, bo zaoszczedzil :razz: :mrgreen:

 

rozporki sa dostepne za doplata, jako oryginalne akcesoria by STi :cool:

 

p.s.

No i punkty na dzielni...

:twisted:

 

Za przód góra: +10

Za przód dół: +5 (bo nie widać, trzeba się pod samochodem położyć aby zobaczyć)

Za tył: +20 (bo mało kto ma)

 

:-)

to ja poprosze +55 punktow :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpórka podczas wypadku skrzywi się czyli pochłonie część energii uderzenia.

zwlaszcza po uderzeniu w kolo :) Widzialem juz bardziej "cywilne" auta które przy dzwonie w kolo byly uszkodzone z obydwóch stron bo rozporka przepchała kielich. Jesli miała by sie byle kiedy wygiac to nie spełniałaby swojego zadania.

Ja jestem zwolennikiem rozpórek stałych, nieregulowanych.

wszystko pieknie ladnie ale w autach nowych albo 100% nie bitych, bo potem to nieregulowana juz ni hu hu nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

AdaSch, gdziekolwiek. Rozpórki są regulowane - musisz tylko sprawdzić, najlepiej organoleptycznie, wybrzuszenie rozpórki tj. czy wlezie pod maskę i czy nie będzie się kłócić z jakimś przewodami w silniku (problematycznym przewodem w MY'06 STI jest ten od klimy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdaSch, gdziekolwiek. Rozpórki są regulowane - musisz tylko sprawdzić, najlepiej organoleptycznie, wybrzuszenie rozpórki tj. czy wlezie pod maskę i czy nie będzie się kłócić z jakimś przewodami w silniku (problematycznym przewodem w MY'06 STI jest ten od klimy)

Przemeq slusznie prawi :smile:

 

mam u siebie w Forku a la karbonowa rozporke z new age STi, ale zeby ja zalozyc, musialem podchylic przewod od klimy przy sciance grodziowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak kupię z sti my07 będzie ok?

 

mam tyle miejsca, zozumiem, że będzie pomiędzy IC a przewodami od klimy

 

Obrazek

 

Pozdro

wyglada na to, ze przewod od klimy jest taki samo/b. podobny jak w 2.0XT...

dlatego sugeruje, abys przed zakupem koniecznie przymierzyl rozporke, bo moze okazac sie, ze trzeba bedzie cos kombinowac/dopasowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siet, wstyd tak brudny silnik pokazywać :oops::oops::oops:

 

Kiedyś go umyję, jak znajdę kogoś kto to umie zrobiś :mrgreen:

 

Dzięki za porady, teraz w trójmieście muszę poszukać rozpórek, zacznę od ASO, może coś mają :?:

ostatnio w sklepiku mieli kilka rozporek do STi w *niby w atrakcyjnych cenach :grin:

 

 

*niby, bo jak okazalo sie po zamowieniu via ASO (nazwy nie podam :mrgreen: ) cena faktyczna troszke ( :lol: ) odbiegala od tej deklarowanej w sklepiku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...