Skocz do zawartości

Leasing, gdzie najlepiej?


komancz

Rekomendowane odpowiedzi

Posłowie przyjęli rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych. Dokument, wprowadzający m.in. zmiany w opodatkowaniu użytkowania samochodów osobowych w firmach, trafi teraz do Senatu

 

To bardzo ważna ustawa dla dealerów, importerów samochodów, firm leasingowych i generalnie - wszystkich polskich przedsiębiorców. Nowy akt prawny wprowadza bowiem m.in. nowe zasady opodatkowania użytkowania samochodów osobowych w firmach. Po pierwsze, legislatorzy przewidują podniesienie limitu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodów osobowych, z obecnych 20 tys. euro do 150 tys. złotych (z 30 tys. euro do 225 tys. zł w przypadku samochodów elektrycznych). Do kwoty 150 tys. zł ma również zostać podniesiony limit składek na ubezpieczenia samochodów osobowych, które stanowią koszt podatkowy. Zarazem jednak limit w tej samej wysokości, tj. 150 tys. złotych, obejmie umowy leasingu operacyjnego, umowy najmu, dzierżawy lub inne umowy o podobnym charakterze. 

Druga, bardzo ważna zmiana polega na obniżeniu ze 100 do 75 proc. (pierwotnie zakładano 50 proc.) możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wszystkich kosztów związanych z nabyciem i eksploatacją samochodu używanego w firmie zarówno do celów służbowych jak prywatnych (w grę wchodzą m.in. raty leasingowe, ubezpieczenie, koszty serwisowe, koszty paliwa itp.). 100 proc. wydatków będzie można zaliczyć do koszów uzyskania przychodów tylko pod warunkiem, że pojazd służy wyłącznie do działalności gospodarczej. To zaś musi zostać poparte prowadzeniem szczegółowej ewidencji jego przebiegu (podobnie jak na potrzeby odliczeń VAT). 

Projektowana ustawa zmienia ponadto zasadę zaliczania w koszty podatkowe wydatków związanych z używaniem w działalności gospodarczej samochodów osobowych, które nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. - Zamiast wykorzystywanej dotychczas ewidencji przebiegu pojazdów, tzw. kilometrówki, proponuje się uproszczony sposób kwalifikowania do kosztów podatkowych wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego stanowiącego własność przedsiębiorcy. Podatnicy, którzy dla potrzeb działalności gospodarczej będą wykorzystywać samochód stanowiący ich własność, do kosztów uzyskania przychodów będą mogli zaliczyć 20 proc. poniesionych wydatków; 80 proc. wydatków wyłączono z kosztów podatkowych – głosi uzasadnieniu do ustawy.

Podczas debaty na sali plenarnej Sejmu oraz w trakcie obrad Komisji Finansów Publicznych opozycja mocno krytykowała część zmian, które ustawa wprowadza do polskiego systemu podatkowego. - Rozwiązanie dotyczące ryczałtu dla przedsiębiorców wykorzystujących samochody do celów prywatnych. Mogę powiedzieć, że to nie jest rozwiązanie przyjazne dla przedsiębiorców. Miarą tego, jak ono jest nieprzyjazne, jest to, że 93 mln zł z tego tytułu ma trafić do budżetu państwa. Jeśli ja przyjaznym gestem wyciągnę panu z kieszeni parę milionów złotych, to będzie to przyjazne rozwiązanie?– pytał poseł Janusz Cichoń. O kwocie wspomnianej przez posła Platformy Obywatelskiej jest mowa w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu ustawy. Jak przyznaje resort finansów, wprowadzenie limitu do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu używania samochodu na podstawie umowy leasingu „będzie miało pozytywny wpływ na wysokość dochodów sektora finansów publicznych. W pierwszym roku obowiązywania tego rozwiązania wyniesie on 93 mln zł, w tym wpłynie na wzrost dochodów budżetu państwa o 72 mln zł a dochodów jednostek samorządu terytorialnego o 21 mln zł”.

Także klub poselski Nowoczesnej negatywnie ocenił wprowadzenie dodatkowych obowiązków i obostrzeń w stosunku do przedsiębiorców, którzy wykorzystują samochód osobowy w prowadzeniu swojego biznesu. - Wprowadzacie państwo kolejne rozwiązania, które de facto powodują, że przedsiębiorcy zapłacą więcej. Tymczasem /…/ dla wielu przedsiębiorców samochód jest niejako podstawowym środkiem prowadzenia własnej działalności. Często jest nawet biurem podatnika, biurem takiego przedsiębiorcy./…/ On prowadzi to biuro w samochodzie na bieżąco. Wprowadzenie tego typu obostrzeń jest absolutnie nieuzasadnione – przekonywał Mirosław Suchoń z Nowoczesnej. 

Ripostował Filip Świtała, wiceminister finansów. - Dlaczego ci przedsiębiorcy, którzy mają biuro w samochodzie, mają ponosić koszty utrzymania budżetu, podczas gdy ci przedsiębiorcy, którzy nie mają biura w samochodzie, ale kupują samochód za milion, 900 tys. /…/ nagle nie mają prawa wrzucić tych 900 tys. w całości w koszty podatkowe? Rzeczywiście to jest potworny problem, że takiego samochodu za 900 tys. nie można wrzucić w koszty podatkowe firmy. No przepraszam, to właśnie ten projekt robi: ogranicza te koszty do wysokości 150 tys. zł – ironizował minister Świtała. - Limit, który był zamrożony przez kilkanaście lat na poziomie 80 tys. Podnosimy go do 150 tys. za samochód osobowy. To jest wystarczająca kwota, żeby kupić porządny samochód osobowy, posiadający wszystkie zabezpieczenia o charakterze, nie wiem, ABS, wszystkie nowoczesne zabezpieczenia przed wypadkiem, który pozwoli przedsiębiorcy właściwie wykonywać jego działalność. Proszę mi powiedzieć, dlaczego ten limit powinien być wyższy – stwierdził wiceminister.  

Odniósł się on także do wspomnianej powyżej, bardzo krytykowanej przez wielu polityków i przedsiębiorców, kwestii obniżenia do 75 proc. możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wszystkich kosztów związanych z nabyciem i eksploatacją samochodu. - Uprościliśmy problem związany z ewidencją. Ten, kto chce prowadzić ewidencję, będzie miał koszty w pełnej wysokości, a ten, komu nie chce się prowadzić ewidencji, będzie miał koszty w wysokości 75 proc. – przekonywał Filip Świtała. 

Uchwalona przez Sejm 23 października ustawa trafi teraz do Senatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wielką prośbę do Koleżanek i Kolegów z Warszawy oraz tych, którzy tam przebywają lub będę przebywać.

A mianowicie :

Jak usłyszę , jak usłyszycie jeszcze raz , że rząd lub jakiś minister chce rozwoju przedsiębiorczości, to czy moglibyście podejść na tą Wiejską lub al.Ujazdowskie

i kopnąć go w dupę ?

Raz ode mnie, i jak chcecie to raz od siebie.

 

Edytowane przez rombu
  • Super! 1
  • Haha 3
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rombu napisał:

Mam wielką prośbę do Koleżanek i Kolegów z Warszawy oraz tych, którzy tam przebywają lub będę przebywać.

A mianowicie :

Jak usłyszę , jak usłyszycie jeszcze raz , że rząd lub jakiś minister chce rozwoju przedsiębiorczości, to czy moglibyście podejść na tą Wiejską lub al.Ujazdowskie

i kopnąć go w dupę ?

Raz ode mnie, i jak chcecie to raz od siebie.

 

Nie ma szans, bo ci ministrowie, etc, wychodząc wsiadają od razu do swoich limuzyn za 150 tys zł *10 i nie uświadczysz takiego w zasięgu swojej stopy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rombu napisał:

Mam wielką prośbę do Koleżanek i Kolegów z Warszawy oraz tych, którzy tam przebywają lub będę przebywać.

A mianowicie :

Jak usłyszę , jak usłyszycie jeszcze raz , że rząd lub jakiś minister chce rozwoju przedsiębiorczości, to czy moglibyście podejść na tą Wiejską lub al.Ujazdowskie

i kopnąć go w dupę ?

Raz ode mnie, i jak chcecie to raz od siebie.

 

 

A widziałeś bariery i zasieki wokół sejmu?

Ja się poddałem i nie będę protestował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, rombu napisał:

Jak usłyszę , jak usłyszycie jeszcze raz , że rząd lub jakiś minister chce rozwoju przedsiębiorczości, to czy moglibyście podejść na tą Wiejską lub al.Ujazdowskie

i kopnąć go w dupę ?

A będziesz potem wysyłał paczki do pierdla? :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2018 o 16:33, aflinta napisał:

Możesz mieć jedno auto reprezentacyjne a drugie bardziej użytkowe bo musisz jakieś narzędzia albo większy bagaż przewieźć... Wszystko to kwestia uzasadnienia Twojego i uznaniowości urzędnika po drugiej stronie.

uzasadnienie to jedno, ale ważniejsze komu to uzasadnienie przedstawiasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Do 2 lat najlepiej wychodzi Alior przy wpłacie początkowej i wykupowej w 20% (wiem, bo pod koniec roku podpisałem umowę). Przy 3 letnim chyba taniej Santander wychodzi, a chyba taki oferują w salonach Subaru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, krist napisał:

będę brał w leasing maszynę, i chce wkurzyć mój bank, ma ktoś namiary na dobry leasing?

Nie ma czegoś takiego. Warunki zawsze zależą od conajmniej kilku rzeczy.

Udziału finansowania w cenie zakupu, rodzaju maszyny, spadku ceny jej wartości, kwalifikacji klienta itd itd. Warunki przedstawione panu x są zazwyczaj rożne od warunkow dla pana y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale mnie dzisiaj wq.... w salunie. W zeszłym roku przymierzałem się do XV 2.0, potem 1.6. Przy wpłacie własnej 30% i na cztery lata, w czerwcu i w grudniu wyliczyli mi w Santander (dawniej WBK) koszt leasingu około 105%. Dzisiaj polazłem do salonu z zamiarem kupienia Forestera, przy takich samych założeniach i w tym samym banku gościowi wyszło 111%. Co jest grane, 11% jest bardzo drogim leasingiem, na nic lepszego nie stać przedstawiciela Subaru w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, TomekNN napisał:

Dzisiaj polazłem do salonu z zamiarem kupienia Forestera, przy takich samych założeniach i w tym samym banku gościowi wyszło 111%

 

W zeszłym roku to ćwiczyłem - są standardowe warunki, a co jakiś czas pojawiają się promocje i małe odsetki. Dziwne, że o tym nie wpomnieli. Jak nie  chcesz czekać, to trzeba brać leasing od konkurencji   

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2019 o 18:08, krist napisał:

będę brał w leasing maszynę, i chce wkurzyć mój bank, ma ktoś namiary na dobry leasing?

zk ma rację. Oferta dobra dla jednego, może być niekorzystna dla drugiego... Przede wszystkim nie skupiałabym się na jednej ofercie, bo brak wtedy porównania. Przy sprawdzaniu ofert, szczególnie tych na pierwszy rzut oka baardzo korzystnych, warto zawsze dopytać o dodatkowe koszty, tabelę opłat i prowizji, której o dziwo nie wszystkie banki (pośrednicy) chcą (mają prawo) ujawniać. Do tego dochodzi obsługa posprzedażowa, która też jest bardzo ważna... Im wiekszy bank, tym więcej miłych rozmów z automatyczna sekretarką i Paniami z infolinii... Odradzałabym korzystanie z wszelkich cudownych wynalazków typu kalkulatory leasingowe.b A co konkretnie chciałby Pan wziąć w leasing? Jaka maszyna, marka, rocznik? Może będę mogła pomóc. :)

Edytowane przez justyna111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Właśnie tak się składa ze jestem świeżo po etapie selekcji leasingu dla siebie i bardzo ciekawą ofertę dostałem w Alior leasing, najbardziej przekonuje mnie to, że nie ma dodatkowych kosztów związanych z rejestracją pojazdu, ubezpiecznie na dogodnych warunkach w PZU i co najważniejsze nie ma tabeli opłat i prowizji, a w zamian jest jedna stała, roczna opłata w wysokości 195 zł netto. 

Ogolnie biorę na krótki okres z dużą wpłata początkową i suma opłat wyniosła nieco ponad 103%.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2019 o 15:36, TomekNN napisał:

Dzisiaj polazłem do salonu z zamiarem kupienia Forestera, przy takich samych założeniach i w tym samym banku gościowi wyszło 111%

 

ciekawe, kolezanka cyknela fote we wroclawiu

197214672_leasingsub.jpg.991a2e102c064affd7b3fe021b11c8d9.jpg

przy zakupie auta z wyprzedazy +1proc do leasingu

nadal daleko do 111proc ;)

 

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, OBK CVT napisał:

 

ciekawe, kolezanka cyknela fote we wroclawiu

197214672_leasingsub.jpg.991a2e102c064affd7b3fe021b11c8d9.jpg

przy zakupie auta z wyprzedazy +1proc do leasingu

nadal daleko do 111proc ;)

 

tapatalked

 

 

Dzięki, o to, to właśnie, taki mi proponowali w zeszłym roku. 30%, 4 lata, około 105%, wykup 1%. Chyba u mnie na wiosce jacyś nieprzytomni ci sprzedawcy. Dokładnie to sprzedawcy wyszło 111,457% ???

Dziwne, jeśli jest to leasing fabryczny to w każdym salonie powinien taki być. Obojętnie w Jeleniej Górze, czy Wrocławiu.

Wydrukowałem, jutro podjadę do saloonu, robić w balona to my, a nie nas;)

Godzinę temu, McSudi napisał:

Witam,

 

Właśnie tak się składa ze jestem świeżo po etapie selekcji leasingu dla siebie i bardzo ciekawą ofertę dostałem w Alior leasing, najbardziej przekonuje mnie to, że nie ma dodatkowych kosztów związanych z rejestracją pojazdu, ubezpiecznie na dogodnych warunkach w PZU i co najważniejsze nie ma tabeli opłat i prowizji, a w zamian jest jedna stała, roczna opłata w wysokości 195 zł netto. 

Ogolnie biorę na krótki okres z dużą wpłata początkową i suma opłat wyniosła nieco ponad 103%.

 

 

 

Możesz doprecyzować, ile to jest duża wpłata początkowa i krótki okres?

Edytowane przez TomekNN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, TomekNN napisał:

 

 

Dzięki, o to, to właśnie, taki mi proponowali w zeszłym roku. 30%, 4 lata, około 105%, wykup 1%. Chyba u mnie na wiosce jacyś nieprzytomni ci sprzedawcy. Dokładnie to sprzedawcy wyszło 111,457% ???

Dziwne, jeśli jest to leasing fabryczny to w każdym salonie powinien taki być. Obojętnie w Jeleniej Górze, czy Wrocławiu.

Wydrukowałem, jutro podjadę do saloonu, robić w balona to my, a nie nas;)

 

Możesz doprecyzować, ile to jest duża wpłata początkowa i krótki okres?

Wpłata maksymalna - 45%, 24mc, wykup 19%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, justyna111 napisał:

zk ma rację. Oferta dobra dla jednego, może być niekorzystna dla drugiego... Przede wszystkim nie skupiałabym się na jednej ofercie, bo brak wtedy porównania. Przy sprawdzaniu ofert, szczególnie tych na pierwszy rzut oka baardzo korzystnych, warto zawsze dopytać o dodatkowe koszty, tabelę opłat i prowizji, której o dziwo nie wszystkie banki (pośrednicy) chcą (mają prawo) ujawniać. Do tego dochodzi obsługa posprzedażowa, która też jest bardzo ważna... Im wiekszy bank, tym więcej miłych rozmów z automatyczna sekretarką i Paniami z infolinii... Odradzałabym korzystanie z wszelkich cudownych wynalazków typu kalkulatory leasingowe.b A co konkretnie chciałby Pan wziąć w leasing? Jaka maszyna, marka, rocznik? Może będę mogła pomóc. :)

Dzięki, ale popytałem, dostałem kilka ofert i najlepsza była niestety z mojego banku który mnie tak wkurza, no i dalej będę się z nimi męczył :)

Nie lubię metody " a bo tamci proponują mi tyle... "ale to jednak najlepiej działa, firmy które mówią że to już ich ostateczna najlepsza oferta nagle znajdują dodatkowe rabaty, jak na arabskim targu, eh....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krist napisał:

Dzięki, ale popytałem, dostałem kilka ofert i najlepsza była niestety z mojego banku który mnie tak wkurza, no i dalej będę się z nimi męczył :)

Nie lubię metody " a bo tamci proponują mi tyle... "ale to jednak najlepiej działa, firmy które mówią że to już ich ostateczna najlepsza oferta nagle znajdują dodatkowe rabaty, jak na arabskim targu, eh....

 

 Bank czujący na karku oddech konkurencji od razu potrafi wyczarować piękną ofertę, żeby tylko nie stracić swojego stałego klienta... metoda " a bo tamci proponują mi tyle..." może nielubiana, acz zawsze skuteczna... Trzymam kciuki, żeby się udało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 11.02.2019 o 14:29, OBK CVT napisał:

 

ciekawe, kolezanka cyknela fote we wroclawiu

197214672_leasingsub.jpg.991a2e102c064affd7b3fe021b11c8d9.jpg

przy zakupie auta z wyprzedazy +1proc do leasingu

nadal daleko do 111proc ;)

 

tapatalked

 

Zapewne te 103% tak jak w Leasing w Renault. Ostatnio kupiłem nowe clio. Reklama to 103% po "ichniemu" , ale jak sobie zsumujesz to total wychodzi  108% czy 109% .  W końcu stanęło na PKOBP.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...