Skocz do zawartości

Zastąpienie samopoziomujących amortyzatorów Forester 97-02


Niedźwiedź

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem już po wymianie. Zastosowałem polecany przez Was zestaw KYB 334191/(92)+RA5761

KYB 334190/(89) + RC2315. Forek zgodnie z oczekiwaniami poszedł elegancko do góry.

 

Niestety mimo ustawienia geometrii i zbierzności Forek nie jest sztywny w oczekiwanym przeze mnie stopniu.

Jest zdecydowanie lepiej jesli chodzi o wylapywanie zagłebien/dziur w podłozu ale już jakiekolwiek (nawet nieduze)

wypukłości sprawiają, że Forek 'sie buja'. Podobnie przy hamowaniu (nawet nie bardzo mocnym) nurkuje przód.

Pozostałe elementy układu zawieszenia sprawdzałem i to co było do wymiany (tuleja, swożeń, osłony) wymieniłem.

 

Wybieram się na kontrole do warsztaty ale jako, że nie jestem specem mam do Was pytanie o sugerowane przyczyny takiego stanu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Muszę wymienić wszystkie 4 amortyzatory , pewnie tez sprezyny w foresterze I 99r. Proszę o radę jaki zestaw najlepiej zakupić? Zależy mi aby nie był drogi , ale w miare dobry ( nie robię dużo km , w skali roku około 10000)

Z góry dziękuje za porade

 

KYB 334191/(92)+RA5761

KYB 334190/(89) + RC2315

 

WW. zestaw montowałem niedawno u siebie i jestem zadowolony

 

Jestem już po wymianie...

 

Niestety mimo ustawienia geometrii i zbierzności Forek nie jest sztywny w oczekiwanym przeze mnie stopniu.

Jest zdecydowanie lepiej jesli chodzi o wylapywanie zagłebien/dziur w podłozu ale już jakiekolwiek (nawet nieduze)

wypukłości sprawiają, że Forek 'sie buja'. Podobnie przy hamowaniu (nawet nie bardzo mocnym) nurkuje przód.

Pozostałe elementy układu zawieszenia sprawdzałem i to co było do wymiany (tuleja, swożeń, osłony) wymieniłem.

 

Powodem ww. była zle ustawiona zbierzność. Sprawa bolesna bo robiłem to w punkcie polecnym na forum (Tarchomin) ...

Odradzam wizytę w ww. zakładzie - może to kwestia tego, ze punk prowadzi już syn rekomendowanego specjalisty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mnie tez czeka wymiana tylnego zawieszenia

żeby było ciekawiej, były SLSy i poprzedniemu właścicielowi jeden (tył lewy) padł. i.................. uwaga
zamontował exel g.
i nie dość ze prawy tył zostawił sls to jeszcze przy kyb zostawił sprężynę do sls.
Nawet nie będę opisywał jak bardzo krzywo siedzi mój forek, ale myślę, że jesteście w stanie to sobie wyobrazić

o dziwo prowadzi się dobrze :)

 

landsmann
czy masz butle lpg w kole ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację hee szkoda, że ten sam amortyzator jest dobry bo byśmy mieli komplet :D (mam lewy sls i nowe sprężyny kyb , stare też mam)

U siebie wymieniłem tył na kyb ultra sr z sprężynami kyb RA5761. Cenowo wyszło oki (komplet za połowę nowego SLS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie ja mam pytanie. Zastąpienie sls'ow na cos twarszego powoduje zapewne mniejszy komfort jazdy?  Czy ktoś z forumowiczow np mial wyjete sls'y i po jakims czasie do nich wrocil? 

 

Czy jest jakis ostateczny test stwierdzajacy ze slsy padly? Moje auto siedzi 2 cm niżej od środka koła do nadkola w porównaniu z dokumentacja (dodam ze mam hak i pełną zapasówkę bez LPG). 

Szybki test wsadzenia pięści czasami sie sprawdza a czasami nie ( nie zmieniając obciążenia). Bujanie smochodu nie jest latwe (wyczytalem ze mozna to wyczuc przy padnietym sls). 

 

Wiadomo wymiana nie jest tania i waham sie co robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

jechałem ostatnio na urlop, zapakowałem pół bagażnika, cztery osoby do środka i dupa siadła, jazda była straszna, co większe nierówności albo dziury amory dobijały a że od jakiegoś czasu coś mi nie pasowało w tych amorach z tyłu (rzadko ale nieraz dobijały, tył był trochę za nisko względem przodu, na diagnostyce wyszło około 60% z jednej i 55% z drugiej) zapadła decyzja o wymianie na ultra sr (dzięki temu forum), ustawiłem się z mechanikiem, zostawiłem auto, obieram i co? dupa siedzi jeszcze bardziej http://i.imgur.com/00pyzii.jpg http://i.imgur.com/W7JpKHQ.jpg http://i.imgur.com/GJ87RBo.jpg mechanik mówił o dystansach ale tam brakuje dobre 7cm a dystanse mogą polepszyć sprawę do 2-3 cm. Dodam że zamiast koła jest butla z gazem i koło zapasowe w bagażniku, po wyjęciu koła i innych gratów z bagażnika sprawa wygląda bardzo podobnie. I teraz nie bardzo wiem co mogę z tym zrobić, amory z których zmieniałem to subaru 20360 fc 222, na nich było wyżej o jakieś 3cm niż jest teraz. Pacjent to SF '99 s-turbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłeś sprężyny?

 

tak, cały komplet od kyb, na sprężynach nie widzę żadnych oznaczeń więc nie mogę sprawdzić czy dokładnie RA5761 zostały założone, amory sprawdziłem (324054 oraz 324055) więc raczej powinny być ok.

 

o starych amortyzatorach niewiele można znaleźć (20360fc222, głównie rosyjskie strony) ale znalazłem opis części jako "STRUT CP-SELF LVLRRH" czyli to jeszcze były samopoziomującę? Auto kupiłem w kraju ale parę late temu zostało sprowadzone ze Szwajcarii, przy kyb ultra sr jest adnotacja "nie dla wersji dla kraju:  Niemcy/Francja/Szwajcaria". Wychodzi że będę pierwszym użytkownikiem gdzie zastąpienie się nie udało...

Edytowane przez kiju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RA 5761 ma w katalogu 13,5 mm grubości. Jesli mechanik wziął z katalogu, to może wziął sprężynę pod SLS-y, czyli np. RA5762 -11,75 mm grubości. Zmierz suwmiarką.

wyszło ~12mm chcialem jeszcze zmierzyć średnice bo widziałem czym się różnią ale średnio mi się udało, te sprężyny gdzieś mają numer abym mógł sprawdzić?

rozumiem że mam założone do sls która są cieńsze ale wyższe więc miększe i nie uciągną dobrze innych amorów niż sls?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...