Skocz do zawartości

Falujące obroty na klimie


Ziq

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Falują Forkowi wolne obroty przy włączonej automatycznej klimatyzacji. Szczególnie jest to zauważalne na rozgrzanym silniku. Czasami obroty spadają tak nisko, że wydaje się że zgaśnie, potem podskakują do ok. 1500 i stabilizują się. I tak co jakiś czas.

Podczas tych skoków słychać załączający się jakiś przekaźnik gdzieś w okolicy kompresora klimy (z przodu silnika).

Przy wyłączonym A/C (tylko nawiew) nie zaobserwowałem tych skoków (choć czasem go trochę zabuja, ale wskazówka stoi w okolicach 800 obr./min.)

Sprawdzone: akumulator, kabelki, wężyki itp. Wymienione świece i wyczyszczona przepustnica.

Auto jest z fabryczną instalacją gazową, ale objawy są również na benzynie. Na obrotach śmiga bez problemów.

ASO i inne serwisy nie ogarniają tematu jak dotąd.

 

Czy może macie jakieś pomysły jak uporać się z tematem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich autach z klimą miałem tak samo . Po prostu klima załącza się i puszcza , bo utrzymuje stałą temperaturę w kabinie . Silnik dostaje obciążenie i za chwilę ma odpuszczone - to normalny objaw . Może jednak jest coś zepsute i nie potrafisz tego ująć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyłączonej klimie jest dużo spokojniejszy. Przy samym nawiewie raczej nie ma zauważalnej różnicy w porównaniu do całkowicie wyłączonego nawiewu.

I nie mówię tylko o tym że skaczą obroty przy załączaniu kompresora, ale także pomiędzy tymi załączeniami/wyłączeniami silnik chodzi nierównomiernie, telepie jakbym siedział w traktorze ;)

 

Dziś rano mnie zaskoczył - nawet bez klimy obroty skakały (pierwszy raz to zauważyłem). Przy parkowaniu i max skręceniu kierownicy zgasł! Tak jakby mocno obciążały silnik wszelkie wspomagania. Ale gdy wyłączyłem wszystko poza silnikiem (światła wycieraczki, nawiew) nadal falował od zera do 1500...

Dziś było wyjątkowo wilgotno, może jednak jakieś elektryczne złącza siadają... cholera, takie 'usterki' są najgorsze do wykrycia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bydgoszczy chyba nie widać takiego, gdzie szukać? Może być W-wa, czasami tam bywam.

Przyczyn może być tak dużo jak zamontowanych części pod maską silnika . Trzeba zbadać organoleptycznie i zrobić trochę pomiarów . Proponuję Warszawę , albo Poznań .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu wyboru chyba nie ma, a kogo polecacie w Warszawie?

(może lepiej PW, bo ...wiadomo ;)

Klopot z Twoim autem polega na tym , że prawdopodobnie będziesz musiał go zostawić na cały dzień , albo dłużej . Z takim problemem , radzę jechać do ASO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dla mnie brudna przepustnica. Ja też kiedyś tak miałem. kedy załacza się sklim kom chce urzymac obroty silnika u macha przepustnicą a że ją coś tam blokuje to te mahanie jest bardzej gwałowne. tak ja podejżewam.

 

inan opcja log z ecu explorera, odczytać wartości afr ,jeżeli się sypie to nieszczelność na dolocie lub wylocie bo po odczyt afr wie kajkoryoać dawkę i całą resztę.

 

odczytac zadane ustawienia przepustnicy względem zadanej wartości porównać dane z przepływki. Mi moje dane bardzo dużo dały (dzięki Newmann)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dla mnie brudna przepustnica.

To akurat nie bo była kilka dni temu czyszczona (jakimś specjalnym płynem). Nie pomogło, choć chyba trochę płynniej chodzi na wyższych obrotach (była trochę przybrudzona).

 

Ale te pozostałe uwagi... dzięki, mogą się przydać.

 

[ Dodano: Czw Gru 03, 2009 10:46 am ]

Ziq, gdybyś wybierał się do wawy, to zapraszam. Wprawdzie nie aso, ale lpg nie jest mi obce i diagnostyka.

Dzięki, postaram się wpaść do stolycy... chyba dopiero w nowym roku, jeśli mnie nagła potrzeba nie przydusi wcześniej :smile:

No i jakiś przegląd gazowy też chyba by się przydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...