Skocz do zawartości

Audio w subaru


Przemeq

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Radio dotarło (M3200BT, fajna promocja była), czekam jeszcze na przejściówkę. Sterowanie z kierownicy narazie odpuszczam, bo zbytnio nie wiem jak się za to zabrać.
Jedno mnie martwi, że w kostce ISO z radia nowego jest mniej pinów (12), niż w kostce z radia oryginalnego (14).
Przejściówka za to ma pinów 13.
Jak tak patrzę brakuje A6 (jest w przejściówce) i nie wiem z czego to może wynikać i czego ten pin dotyczy.
No i co jeszcze z tym jednym brakującym?
b5d568ab04cf81b48909cd66bbf3885b.jpg
Edit:
Nie było tematu, przejściówka doszła, wszystko pięknie działa.






  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
13 minut temu, Danko napisał:

Szukać szukałem, znaleźć odpowiedzi - nie znalazłem. 

Przestał mi grać tył w Legasiu.. Jakakolwiek porada, od czego zacząć? Może jakaś wtyczka się rozpięła, coś? Kabelki dla mnie to Czarna Magia

Może powiedzenie "multimetr w rękę" pomoże:D. Jeśli nie czujesz się na siłach z przewodami to podjedź do jakiegoś zakładu audio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Legacy IV kombi są kiepsko przemyślane z tyłu wtyczki, są za głośnikiem z tego co pamiętam.

Fabrycznie jest tam dużo smaru jednak jeśli się wypłukał to prawdopodobnie przegniło złącze w głośniku/wiązce.

Wątpię jednak by naraz uszkodziły się głośniki z lewej i prawej strony.

jest tam całe 2 przewody.

 

Głośnik sprawdzisz multimetrem albo prościej baterią 9V po odłączeniu od instalacji.

Nie ma tam żadnej czarnej magii 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Danko Obstawiam korozję. Miałem to samo. Wtyczki/gniazda na głośniku przekorodowane, że aż rozpadają się w rękach. Mogłeś nie zauważyć kiedy jeden z głośników poleciał, jak poleciał drugi, to już było jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jakie radio 1 din polecicie zamiast oryginalnego do Imprezy z 2006 r. ?

Warunki:

 

- Podświetlanie na zielono (żeby pasowało do podświetlania wnętrza).

- CD i USB

- Bez przerabiania skomplikowanego wiązki itp.

- do 300 zł

 

Edytowane przez makos89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, makos89 napisał:

Jakie radio 1 din polecicie zamiast oryginalnego do Imprezy z 2006 r. ?

Warunki:

 

- Podświetlanie na zielono (żeby pasowało do podświetlania wnętrza).

- CD i USB

- Bez przerabiania skomplikowanego wiązki itp.

- do 300 zł

 

@mariost Ty coś masz pod kolor wnętrza, nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, makos89 napisał:

akie radio 1 din polecicie zamiast oryginalnego do Imprezy z 2006 r. ?

Kenwood od modelu KMM125 w górę ma regulację koloru i balansu bieli podświetlenia osobno przycisków i komunikatów. Kombinacji jest multum, dopasujesz sobie jak chcesz. Alpine również robi takie modele, ale przekraczają lekko budżet. KMM125 gra na prawdę spoko, polecam Ci to radio. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mariost napisał:

Kenwood od modelu KMM125 w górę ma regulację koloru i balansu bieli podświetlenia osobno przycisków i komunikatów. Kombinacji jest multum, dopasujesz sobie jak chcesz. Alpine również robi takie modele, ale przekraczają lekko budżet. KMM125 gra na prawdę spoko, polecam Ci to radio. 

 

Bez problemu podepnę pod standardowe wejście? (Moja wiedza o elektronice kończy się na wymianie paluszków AA w pilocie).

Edytowane przez makos89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że dawno nie grzebałem przy swoim aucie i zaczyna mnie lekko nosić, chciałbym co nieco usprawnić :). O ile mechanicznie już niewiele da się zrobić, bo jak to zawsze mówiłem auto ma pozostać możliwie blisko serii :biglol:, to w temacie audio można już coś podziałać. Aktualnie w samochodzie znajdują się ori głośniki i chińska stacja multimedialna, którą zamontował jeszcze poprzedni właściciel. Trzeba przyznać, że dobrze komponuje się w deskę, jest praktyczna, aczkolwiek jej "performance" nie jest wysokich lotów i pod względem możliwości lekko odstaje od dzisiejszych multimediów.

 

Wstępne plany zakładają wymianę głośników na coś, co zdecydowanie poprawi fabrykę oraz montaż nowej stacji, która będzie trochę bliżej dzisiejszej technologii. Co do samego urządzenia, to już mam typy i zapewne pójdę w rozwiązanie firmy Euro Watt, która dystrybuuje dedykowane urządzenia do konkretnych aut, zapewnia 30 miesięcy gwarancji i wsparcie. Stacja ma się wpisać w oryginalną deskę auta, bez żadnych ramek itp (2DIN odpada), ma obsługiwać kamerę cofania (ta znajduje się już na wyposażeniu auta), dawać funkcjonalność car play oraz prezentować sensowne parametry techniczne pod kątem samego audio. Dla ciekawskich mój typ:

https://euro-watt.pl/produkt/vs-nawigacja-subaru-impreza-2009-forester-2008-r-line-pl-business-line-pro/

 

I teraz najbardziej żywy temat, czyli same głośniki. Nie zamierzam instalować żadnych wzmacniaczy, dodatkowego okablowanie itd., auto jak to STI z COBBem pięknie gra wydechem, więc o super audio nie ma co walczyć :). W zasadzie ograniczę się do wymiany 4-ch urządzeń w drzwiach. I tu pytanie do kolegów, którzy przerabiali temat w imprezie GR. Czy macie jakieś konkretne, sprawdzone rozwiązania pod kątem dedykowanego produktu P&P? Czy ktoś może mierzył oryginalne głośniki i wie co tam się da za nie włożyć? Chodzi mi o Wasze doświadczenie i konkretne przykłady. Nie chce mi się rozbierać boczków żeby to wszystko pomierzyć aczkolwiek jeżeli nie będzie wyjścia, to będę musiał. Po prostu żal mi kilka razy traktować te dziewicze plastiki i narażać na uszkodzenia, urwane spinki itp. itd. Czy ktoś będzie w stanie coś polecić na bazie własnych, dobrych i sprawdzonych doświadczeń?

Edytowane przez Simon WRC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Simon WRC napisał:

Z racji, że dawno nie grzebałem przy swoim aucie i zaczyna mnie lekko nosić, chciałbym co nieco usprawnić :). O ile mechanicznie już niewiele da się zrobić, bo jak to zawsze mówiłem auto ma pozostać możliwie blisko serii :biglol:, to w temacie audio można już coś podziałać. Aktualnie w samochodzie znajdują się ori głośniki i chińska stacja multimedialna, którą zamontował jeszcze poprzedni właściciel. Trzeba przyznać, że dobrze komponuje się w deskę, jest praktyczna, aczkolwiek jej "performance" nie jest wysokich lotów i pod względem możliwości lekko odstaje od dzisiejszych multimediów.

 

Wstępne plany zakładają wymianę głośników na coś, co zdecydowanie poprawi fabrykę oraz montaż nowej stacji, która będzie trochę bliżej dzisiejszej technologii. Co do samego urządzenia, to już mam typy i zapewne pójdę w rozwiązanie firmy Euro Watt, która dystrybuuje dedykowane urządzenia do konkretnych aut, zapewnia 30 miesięcy gwarancji i wsparcie. Stacja ma się wpisać w oryginalną deskę auta, bez żadnych ramek itp (2DIN odpada), ma obsługiwać kamerę cofania (ta znajduje się już na wyposażeniu auta), dawać funkcjonalność car play oraz prezentować sensowne parametry techniczne pod kątem samego audio. Dla ciekawskich mój typ:

https://euro-watt.pl/produkt/vs-nawigacja-subaru-impreza-2009-forester-2008-r-line-pl-business-line-pro/

 

I teraz najbardziej żywy temat, czyli same głośniki. Nie zamierzam instalować żadnych wzmacniaczy, dodatkowego okablowanie itd., auto jak to STI z COBBem pięknie gra wydechem, więc o super audio nie ma co walczyć :). W zasadzie ograniczę się do wymiany 4-ch urządzeń w drzwiach. I tu pytanie do kolegów, którzy przerabiali temat w imprezie GR. Czy macie jakieś konkretne, sprawdzone rozwiązania pod kątem dedykowanego produktu P&P? Czy ktoś może mierzył oryginalne głośniki i wie co tam się da za nie włożyć? Chodzi mi o Wasze doświadczenie i konkretne przykłady. Nie chce mi się rozbierać boczków żeby to wszystko pomierzyć aczkolwiek jeżeli nie będzie wyjścia, to będę musiał. Po prostu żal mi kilka razy traktować te dziewicze plastiki i narażać na uszkodzenia, urwane spinki itp. itd. Czy ktoś będzie w stanie coś polecić na bazie własnych, dobrych i sprawdzonych doświadczeń?

Może nie w Imprezie ale w Legacy. Mam u siebie zestaw dwudrożny Audio System 165evo2. To gra i pod samym radiem i pod wzmacniaczem, więc do wyboru do koloru. Dobry stosunek ceny do jakości. Zresztą są polecane na wielu forach w sieci. 

A co do otworów na głośniki musi wypowiedzieć się ktoś kto ma Imprezę i wie jakie są tam przekroje. 

Niemniej na pewno będziesz musiał zaopatrzyć się w parę dystansów jeśli nie chcesz nic rzeźbić i zrobić jak trzeba. 

Co do poprawy samej wydajności głośników - polecam wytłumić drzwi w których są montowane. Kilka godzin roboty ale zadowolenie gwarantowane, bo głośniki mogą się trochę lepiej "rozpędzić". No i dodatkową zaletą jest mniej słyszalny szum powietrza zza drzwi. 

Generalnie mi bardzo pomógł @kamul jeśli chodzi o nagłośnienie w moim Subaru. ;)

  • Super! 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Simon WRC napisał:

Co do samego urządzenia, to już mam typy i zapewne pójdę w rozwiązanie firmy Euro Watt

 

21 godzin temu, Simon WRC napisał:

Nie zamierzam instalować żadnych wzmacniaczy, dodatkowego okablowanie itd.

 

19 godzin temu, Orear napisał:

zestaw dwudrożny Audio System 165evo2

@Simon WRC jeśli takie masz plany, to Audio System 165evo2 będą aż nadto. Dystanse obowiązkowo.

 

19 godzin temu, Orear napisał:

Co do poprawy samej wydajności głośników - polecam wytłumić drzwi w których są montowane. Kilka godzin roboty ale zadowolenie gwarantowane

zgadzam się, przynajmniej mata za głośnikiem

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie! Poczytałem i rzeczywiście 165 evo2 ma świetne opinie. Przewertowałem internet i znalazłem takowy zestaw dedykowany co prawda do forestera 2008-2012, ale modele imprezy i forestera z tych roczników są praktycznie bliźniacze i podejrzewam, że 90% element jest copy-paste. Jest to o tyle fajne, że są w komplecie nawet końcówki wtyczek do oryginalnej instalacji, gotowe dystanse, więc nie trzeba nic ciąć i zawsze można wrócić do oryginału. Jeszcze dopytam sklep, ale podejrzewam, że podejdzie bezproblemowo :):

https://audio-system-polska.com.pl/zestawy-dedykowane/subaru/forester/x165em

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio zainstalowane, opisałem w swoim wątku, ale tu też zamieszczę podstawowe informacje jakby ktoś szukał, bo myślę że warto. Na początek wielkie dzięki dla kolegów @Oreari @anakinsky za rady. Poszedłem zgodnie z Waszymi sugestiami i jestem naprawdę bardzo zadowolony.

 

Jak podejrzewałem zestawy do forestera 2008-2012 podchodzą idealnie do imprezy GH/GR. 

Zamówiłem model X165EM na przód i M165 na tył:

https://audio-system-polska.com.pl/zestawy-dedykowane/subaru/forester/x165em

https://audio-system-polska.com.pl/zestawy-dedykowane/subaru/forester/m165evo2

W zestawie są dystanse MDF, zwrotnice, tweetery a nawet dedykowane kostki, które bez cięcia instalacji można wpiąć w oryginalna instalacje auta. Wszystko pasuje P&P, żadnej rzeźby - otwory w dystansach pokrywają się z tymi w drzwiach - ja zmieniłem jednak fabryczne wkręty na śruby z nakrętkami żeby wszystko trzymało się lepiej.

Także tweetery idealnie wchodzą w miejsce oryginalnych gwizdków, są tego samego rozmiaru zewnętrznego - wystarczy odkręcić 3 wkręty, podmienić głośniczek i dokręcić, 2min roboty :).

 

Drzwi wykleiłem wewnątrz a następnie zgodnie ze sztuką uszczelniłem wszelkie otwory, trochę rzeźby jest, ale warto bo efekt słyszalny. Samo klapnięcie drzwi teraz jak z auta premium a nie jak do tej pory w syrence :).

Kilka fotek z prac:

 

01.thumb.jpg.1b977e7487ec3be7b3ab4b6b8e1b7003.jpg

 

02.thumb.jpg.cf6f34943addae02ac4cf8a6939803d1.jpg

 

03.thumb.jpg.70dc80851c5ec03df418014ef821db32.jpg

 

04.thumb.jpg.96a40abc0d86fba8e13bd78779282119.jpg

 

05.thumb.jpg.3732cf1c501b96115a335d7eebe18429.jpg

 

Sama jednostka też super, dla przypomnienia, kupiłem dokładnie tą:

https://euro-watt.pl/produkt/vs-nawigacja-subaru-impreza-2009-forester-2008-r-line-pl-business-line-pro/

Montaż łatwy i bezproblemowy, bo w komplecie są wszystkie potrzebne przejściówki i kostki. Jedyne co trzeba było przylutować, to stop do PWR żeby odblokować oglądanie filmów podczas jazdy :) oraz sygnał do kamery cofania ze wstecznego. 

Samo urządzenie jest rewelacyjne. Bazuje na androidzie 11, ma 8GB RAMu i jest niezwykle szybkie i responsywne. Ekran działa znakomicie, żadnych opóźnień, startuje w dosłownie 2-3s. Posiada wbudowany dysk twardy, można podłączyć 3 USB, kartę SD, kartę SIM itp itd. Ma bezprzewodowy Carplay i Android Auto, wszystko śmiga aż miło. Dodatkowo moduł audio jest o niebo lepszy od tego co miałem do tej pory. Gra świetnie, ma wiele gotowych presetów i można dodatkowo ustawić własne na rozbudowanym equalizerze. 

 

06.thumb.jpg.06d578144a9e86c975cdbbf096a1c691.jpg

 

07.thumb.jpg.c7221b8e5551a6dc1ca2746fa628bb53.jpg

 

08.thumb.jpg.9f765f0a4915dcf7b1454ddae7394799.jpg

 

Naprawdę jestem pod wrażeniem jak to wszystko razem super gra i działa. Ten audio system jest świetny i do serii nie ma porównania, mogę szczerze polecić i satysfakcja gwarantowana. Warto było 2 dni przy aucie spędzić :).

  • Super! 2
  • Dzięki! 1
  • Lajk 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możę przedstawie swoję Audio w Subaru, wszystko zrobiłem sam, drzwi również sam wygłuszyłem.

Radio to kenwood DPX405BT

cały sprzęt, AS Carbon 165mm przód oraz wersja 130 COAX na tył.

Sub: AS M08 EVO w pudle 8L

Wzmacniacze: JBL Stage 6004 oraz Groundzero GZIA 2080HPX

Przewody zasilające porządne 20mm2, cinche (również marki Audio System), przewody głośnikowe Bitner z czystej miedzi 2x2,5mm2, do Suba wziąłem 2x4mm2 (Wszystkie przewody ładnie pochowane, nic nie widać, przewody głośnikowe zostały przepchnięte przez fabryczne przelotki)

Dystanse do głośników na przód pasują od Forestera, natomiast na tył... Nie wejdzie żadny dystans, mało tego, delikatnie pręży mi tweeter z boczkiem na tyle.

Tweetery budujące scenę umieściłem w trójkątach lusterek (ledwo co się mieszczą i na wysokość i na średnicę)

Dodatkowo wykonałem sobie półeczkę na rzep by przykryć wzmacniacze.

jakby ktoś miał jeszcze pytania, jestem otwarty.

IMG-20210419-WA0011.jpg

received_577994726905527.jpeg

received_578944703217296.jpeg

IMG-20210721-WA0012.jpg

Edytowane przez hubo3123
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hubo3123 napisał:

 

Dystanse do głośników na przód pasują od Forestera, natomiast na tył... Nie wejdzie żadny dystans,

 

 

 

 

Bardzo podobna sytuacja była u mnie w GF. Dystanse na przód znalazłem. Na tył powiem Ci, że wsadziłem z audi A6 jeśli dobrze pamiętam. Głośniki 13cm. Nic nie odstaje i jest ok.  Jak znajdę czas to będę musiał wymienić głośniki bo pękła mi membrana i trochę mi charczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2022 o 15:29, anakinsky napisał:

W jaki sposób się go obsługuje?

Za pomocą USB czy karty SD zgrywasz na dysk co chcesz i masz filmy, zdjęcia czy muzykę dostępną od ręki. Prosty interfejs na zasadzie kopiuj - wklej. 

Edytowane przez Simon WRC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2022 o 16:14, hubo3123 napisał:

natomiast na tył... Nie wejdzie żadny dystans

wejdą - uniwersalne

W dniu 1.10.2022 o 16:14, hubo3123 napisał:

delikatnie pręży mi tweeter z boczkiem na tyle

a skąd pomysł, żeby z tyłu zakładać głośniki współosiowe... :question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...