Skocz do zawartości

Audio w subaru


Przemeq

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, sledzik napisał:

Adventure 184 w zasadzie jest tak jak piszesz.

Teoretycznie lepiej będzie podłączyć wedle schematu 3-way - wtedy masz kontrolę od ilu Hz odciąć głośniki wysokotonowe (tak zwany HPF, high-pass-filter) z poziomu radia ( miałem takie coś w jakimś starym hi-endowym kenwoodzie).

Piszę teoretycznie, bo nie wiem jakie możliwości sterowania filtrem HPF ma radio, czy jest to max. 6db czy 12... a może całkowicie odcina niskie częstotliwości (co wcale nie było by dobre).

 

Tak na dobrą sprawę trzeba by podłączyć i w jeden i drugi sposób i usłyszeć różnicę, co radio to inna historia.

Napisz może jakie głośniki cię interesują, może coś podpowiem.

Według instrukcji radio ma opcje o której piszesz.

Szukam czegoś co się zmieści, czyli 165 z oddzielnymi wysokotonowymi do około 300 zł.
Widziałem że niektóre zestawy można kupić bez zwrotnic i wtedy może udało by się kupić coś lepszego w tej cenie, słucham głownie "rocka i metalu" :)

 

zwrotnice.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji to radio ma pełną kontrolę w zakresie do -12dB, czyli 90% zwrotnic dokładanych do głośników na rynku.

Śmiało możesz szukać zestawów bez zwrotnic.

 

Do 300zł

Hertz DSK 165.3 - miałem w 3 autach, w kategorii opłacalność są chyba najlepsze wśród tego, co teraz na rynku.

Grają ... głośno wysokimi pod radiem, ale masz regulowaną zwrotnicę to okiełznasz akurat.

Poza tym naprawdę przyzwoite.

Nawet raz zrobiłem restaurację na nich :) dokłdadnie na 20 głośnikach, bo w tej cenie grają lepiej niż sufitówki. 

 

do 400zł

RAINBOW EL-C6.2  - robiłem w dodge-u neonie.

Niestety nie wiem jak grają pod samym radiem, pod wzmacniaczem robią robotę, ogólnie marka bardzo dobra.

 

Omijaj powerbassy - dałem się raz nabrać na opinie w necie - toto nie gra.

Tak samo tanie MDS-y (te czerwone) - gorzej niż chinol.

 

Akurat radia Alpine troszkę znam... i grają raczej dynamicznie, z hertz-ami jest np. dużo basu i wysokich tonów, z Focalami  i Morel-ami już troszkę bardziej stonowanie, ale to już inna półka cenowa.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sledzik napisał:

Według instrukcji to radio ma pełną kontrolę w zakresie do -12dB, czyli 90% zwrotnic dokładanych do głośników na rynku.

Śmiało możesz szukać zestawów bez zwrotnic.

 

Do 300zł

Hertz DSK 165.3 - miałem w 3 autach, w kategorii opłacalność są chyba najlepsze wśród tego, co teraz na rynku.

Grają ... głośno wysokimi pod radiem, ale masz regulowaną zwrotnicę to okiełznasz akurat.

Poza tym naprawdę przyzwoite.

Nawet raz zrobiłem restaurację na nich :) dokłdadnie na 20 głośnikach, bo w tej cenie grają lepiej niż sufitówki. 

 

do 400zł

RAINBOW EL-C6.2  - robiłem w dodge-u neonie.

Niestety nie wiem jak grają pod samym radiem, pod wzmacniaczem robią robotę, ogólnie marka bardzo dobra.

 

Omijaj powerbassy - dałem się raz nabrać na opinie w necie - toto nie gra.

Tak samo tanie MDS-y (te czerwone) - gorzej niż chinol.

 

Akurat radia Alpine troszkę znam... i grają raczej dynamicznie, z hertz-ami jest np. dużo basu i wysokich tonów, z Focalami  i Morel-ami już troszkę bardziej stonowanie, ale to już inna półka cenowa.

To pytanie pomocnicze, najtaniej na allegro te DSK 165.3 są za 210 zł, czy jest sens szukać wzmacniacza do 150 zł, czy to będą pieniądze wyrzucone w błoto i lepiej je zainwestować w siebie (%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj aż zrobie test (mam akurat te hertze) na wzmacniaczu klasy D za 150zł (bo taki zamówiłem) - zobaczymy jak to zagra, bo jak nie ta opcja to kupuje wzmaka "normalnego" za 300-400zł i próbuje dalej, bo pod oryginalne radio w outbacku to nic nie idzie podpiąć (ono ma wg mnie z 10-12watów max i nie jest w stanie nic sensownie napiędzić). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak czasu trochę doskwiera, dopiero wygłuszyłem 80% prawych przednich drzwi i wsadziłem tam hertz-e.

Mam porównanie z niewgyłuszonymi drzwiami kierowcy i fabrycznym audio.

Jakość dźwięku nadal mierna, ale nie ma co się dziwić, taka jednostka centralna.

Różnica taka, że oryg. głośnik przy głośności 25 (na 40 w fabrycznym radiu) już zaczyna wyraźnie zniekształcać, tak hertz do 30/40 jest w miarę przyzwoity (no i głośniej niż fabryka).

Niestety niskich tonów nie mam jak sprawdzić na jednym głośniku, tu już muszą grać oba żeby to miarodajnie porównać.

 

Podłączałem też tego hertza pod wzmacniacz oparty na TPA3116 - na 12V trochę brakuje mocy na hertz-e, sluchać to przy basie natomiast przy zasilaniu 24V grają na 100% swoich możliwości.

Tak więc przetwornicę z 12 na 24 do subaraka tez już zamówiłem :)

Druga opcja to dać po jednym TPA3116 na każdą stronę  - w takiej konfiguracji mocy wystarcza już przy 12 Voltach.

Ogólnie scalak ten gra... średnio wg mnie, coś na poziomie niskiej klasy wzmacniacza "starndardowego" typu magnat, mac-audio.

Ale jest tańszy, żre 1/5 prądu co zwykły wzmak i jest mały (idzie śmialo upchnać w drzwi legacy IV, tylko trzeba wziąć zasilanie z przełącznika zespolonego i dorzucić przetwornicę hi-input.)

 

Dam jeszcze znać jak skończę wygłuszanie i podepnę to w samochodzie  - może się uda w niedzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Danko napisał:

Czy coś takiego ma sens? 

20200130_130214.jpg

Mam w swoim Outbacku i mogę polecić. Po roku użytkowania nic się z nim nie dzieje, ale u mnie jest problem z mikrofonem wbudowanym w te radio, ponieważ ludzie narzekali, że słabo odbiera mój głos

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cena szczerze chyba wisi cały czas :D bo kupiłem za tyle samo. Jeżeli nie potrzebujesz jakichś bajerów typu nawigacja, przeglądanie YouTube'a itp to będziesz zadowolony :) Jeszcze jak zmienisz nagłośnienie u Siebie to w ogóle bajka, bo masz wbudowany Equalizer 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2020 o 20:08, sledzik napisał:

Omijaj powerbassy - dałem się raz nabrać na opinie w necie - toto nie gra.

Zgadzam się z tą opinią. Miałem je jakieś 5 lat pod wzmacniaczem i wygłuszonymi drzwiami. Jedyny ich plus, że grają trochę lepiej od fabryczny. Jak dla mnie mają zbyt natarczywą  górę i jakość ich wykonania też  nie jest za dobra. Mnie się odkleiła jedna z membran woofera. 


Gdyby komuś też tak się zdarzyło to mogę za darmo oddać drugi sprawny.


Następnie przesiadłem się na Audio System M165 EVO wtedy kosztowały 100zł więcej od PowerBass S-6C i to już był spory przeskok. Niskie rejestry bez porównania i wysokie dość przyjemne (jedwabna kopułka). 


Pod samo radio raczej bym ich nie wkładał, posiadają dość niską impedancję 3ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sherman napisał:

Zgadzam się z tą opinią. Miałem je jakieś 5 lat pod wzmacniaczem i wygłuszonymi drzwiami. Jedyny ich plus, że grają trochę lepiej od fabryczny. Jak dla mnie mają zbyt natarczywą  górę i jakość ich wykonania też  nie jest za dobra. Mnie się odkleiła jedna z membran woofera. 


Gdyby komuś też tak się zdarzyło to mogę za darmo oddać drugi sprawny.


Następnie przesiadłem się na Audio System M165 EVO wtedy kosztowały 100zł więcej od PowerBass S-6C i to już był spory przeskok. Niskie rejestry bez porównania i wysokie dość przyjemne (jedwabna kopułka). 


Pod samo radio raczej bym ich nie wkładał, posiadają dość niską impedancję 3ohm.

Mam je pod samym radiem i nic się nie dzieje, nawet są polecane pod samo radio, jest kanał polskiego importera tych głośników na YouTube. Różne instalacje w różnych autach.

Edytowane przez yaroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Danko napisał:

Nawiązując do wcześniejszych postów moich.. Czy jakiekolwiek radio firm audio jak Pioneer, czy Alpine umożliwi mi odpalenie yt samo w sobie lub po połączeniu z tel? 

Żadna markowa firma Pioneer czy Alpine itp. nie robi radia na androidzie. Możesz połączyć telefon (kabel, mirror link) i wyświetlać zawartość telefonu na ekranie radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem radio z androidem, niestety padło i musiałem wymienić. 

Jedyna opcja z której na nim korzystałem to google maps - do momentu do którego radio było go w stanie uciągnąć (aplikacja się rozwijają, waży coraz więcej i wymaga więcej mocy).

Z yt czy spotify nie korzystałem, muzykę odpalałem z MP3 na karci.

Dla samych google maps w mojej opini nie warto - lepiej kupić dobry uchwyt na telefon i podłączyć go przez BT z radiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google maps nie podchodziło mi od początku istnienia. Skopany system wyszukiwania adresu, brak możliwości ściągnięcia map danego kraju, wygląd.

Ładowanie masę niepotrzebnych rzeczy, a już szczytem była możliwość łapania pokemonów w jednej z aktualizacji :biglol:.

Ja używam głównie yanosik'a(ostrzeganie i nawigacja), powerampa do słuchania muzyki z karty, Automapy, Sygica, oraz Torque.

Jak na razie nie narzekam działa mi już 2rok, kupione na aliexpress z wysyłką za 702 zł. Jedyne czego mi brakuje to brak kilkustopniowego  podbicia basów w oryginalnym korektorze, ale poweramp robi tą robotę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze no, w aspekcie funkcjonalności to android chyba góruje.. Ale szczerze wystarczyłaby mi opcja przekazywania obrazu i dźwięku z telefonu. 

Czy to też nie jest trochę tak, że jeżeli chodzi o dam dźwięk, to te nazwijmy to markowe radia będą lepsze? Czy nie ma różnicy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o jakość samego dźwięku to na pewno. Ja wybrałem chińczyka z tego względu, że chciałem mieć wszystko w jednym urządzeniu i nie uruchamiać dodatkowo nic innego oraz zrezygnować z uchwytu na szybie i ciągnącego się po desce rozdzielczej kabla do gniazda zapalniczki.

Edytowane przez yaroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano ma to jakiś sens w sumie.. Z tym że I tak używam Spotify, więc telefon gdzieś tam by musiał być, nawet dla samego internetu. W tej kwestii to i zwykle radio by podołało, przez bt po prostu. Wszystko ma swoje plusy koniec końców, dobrze się zastanowię :thx:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Danko napisał:

Ano ma to jakiś sens w sumie.. Z tym że I tak używam Spotify, więc telefon gdzieś tam by musiał być, nawet dla samego internetu. W tej kwestii to i zwykle radio by podołało, przez bt po prostu. Wszystko ma swoje plusy koniec końców, dobrze się zastanowię :thx:

Do radia często możesz podłączyć "modem" przez usb, ładujesz do niego kartę sim i masz internet.

Jeżeli masz kamerę cofania to możesz ją również możesz podłączyć do radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...