Skocz do zawartości

Audio w subaru


Przemeq

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.12.2019 o 13:51, Danko napisał:

Celuje w półkę srednia/wysoka. Tj nie najtaniej, ale nie chce wydać na same radio 2000.

;) są dwie szkoły: falenicka - wydajesz tyle kasy ile masz, i otwocka: wydajesz tyle, żeby być zadowolonym z odbioru

 

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od sprzętu car-audio, jakie masz preferencje i jaki masz budżet. Podstawą jest wymiana radia, głośników w przednich drzwiach i wytłumienie drzwi. Pozostałe kwestie zależą od możliwości finansowych.  

Edytowane przez anakinsky
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga.. Ale preferuje drugą opcję. Po prostu zależnie od kwoty końcowej jaka wyjdzie, zrobię wszystko na raty. W sensie, jeżeli znajdę radio droższe niż zakładałem, to głośniki wleca trochę później. Nie wymagam studyjnej jakości dźwięku, ale i czegoś lepszego niż w serii.. Ciężko określić czego :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Danko napisał:

ale i czegoś lepszego niż w serii.

Wszystko będzie lepsze ;)

Ja w poprzednim aucie zacząłem od wymiany głośników i wygłuszenia drzwi - łatwiejsze choć nie koniecznie tańsze - jakąś tam zmianę zaważyłem ale bez szału i nic mi nie urwało :D

W obecnym poszedłem inną drogą - wymiana radia  - zależało mi przede wszystkim na funkcjonalności a radio na androidzie daje duże możliwości funkcji, aplikacji itp itd

Nadal w jakości dźwięku jest sporo do zrobienia ale wydaje mi się że jest znacząco lepiej niż przy wymianie samych głośników

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Damian Korzekwa napisał:

obd też masz podłączone ?

Nie, a po co ? ;)

 

19 minut temu, Danko napisał:

Chyba zglebie temat 

żeby cacy grało potrzebne są oprócz oczywiście głośników takie cuś

https://www.sony.pl/electronics/samochod-wzmacniacze/xm-s400d

fajne małe  a podobno robi różnice

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Danko napisał:

W sensie, jeżeli znajdę radio droższe niż zakładałem, to głośniki wleca trochę później.

Trochę bez sensu taka robota - nie obraź się. Podłączenie głośników fabrycznych do niefabrycznego radia spowoduje tylko głośniejsze popiardywanie basów i nic więcej. Tak, jak wspomniałem - zacznij od radia, dobrych głośników przednich i wytłumienia drzwi. To już będzie bardzo znacząca różnica w stosunku do serii. Jeśli uznasz, że chcesz czegoś więcej, to rozbudujesz system o wzmacniacz, ew. korektor dźwięku, subwoofer i nowe okablowanie. 

Edytowane przez anakinsky
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szamot napisał:

żeby cacy grało potrzebne są oprócz oczywiście głośników takie cuś

https://www.sony.pl/electronics/samochod-wzmacniacze/xm-s400d

fajne małe  a podobno robi różnice

podobno, to mniej więcej tak samo jak prawie ;)

miałem z czymś takim do czynienia, daje radę ale tylko na głośniki w drzwiach (4 kanały), subwoofera się pod to nie podłączy a dobry bas wiele pomaga w odbiorze sceny muzycznej

generalnie - nie ma porównania do wzmacniacza z własnym zasilaniem, chyba że cenowo

Edytowane przez anakinsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szamot napisał:

Nie, a po co ? ;)

 

żeby cacy grało potrzebne są oprócz oczywiście głośników takie cuś

https://www.sony.pl/electronics/samochod-wzmacniacze/xm-s400d

fajne małe  a podobno robi różnice

 

 

 

Mam, polecam: https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/integration/plugplay/amplifiers/bass-enclosures/impulse-4320

Focal ma też dedykowane głośniki do Toyoty (przód + tweetery), podłącza się plug&play, bez zabawy w adaptery albo cięcie kabli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anakinsky napisał:

Subwoofer pasywny nie obejdzie się bez wzmacniacza. Aktywny tak,  np. pod siedzenie.

U mnie pod siedzenie byłoby chyba jedyną opcją. W bagaju pod podłogą bycza butla na gaz, chyba że na wierzchu gdzieś z boku.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, anakinsky napisał:

miałem z czymś takim do czynienia, daje radę ale tylko na głośniki w drzwiach (4 kanały), subwoofera się pod to nie podłączy a dobry bas wiele pomaga w odbiorze sceny muzycznej

generalnie - nie ma porównania do wzmacniacza z własnym zasilaniem, chyba że cenowo

zniszczyłeś moje plany :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2020 o 18:56, szamot napisał:

zniszczyłeś moje plany :D

 

Przemyśl to - czy ciągnięcie kabli i strata miejsca na pudło wzmacniacza jest warta ostatecznego efektu. 

Generalnie to pudełko daje taki efekt jak mosfet 4x50 - jeśli masz dobre radio, o zbliżonych parametrach, to nie ma sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia to zostawiasz stare głośniki, zamawiasz custom bass pod wymiar auta (zdziwisz się jak mocno będzie mniejszy i lepszy od tub w media, cena ok 400 pln za customa), do tego kupujesz używany wzmacniacz np xplod XM (ok 200 pln), inwestujesz w dobre kable. Z całej operacji najdroższe będą kable... Grać będzie wyśmienicie. Centralka oczywiście musi mieć wszystkie wyjścia (np tani Alpine UTE ok 350pln nówka). Jak już się przyzwyczaisz, wtedy dopiero kolejny etap to wyciszanie i ewentualnie lepsze głośniki. Nie spotkałem się jeszcze, aby oem głośniki grały 100% mocy na start, jest w nich bardzo dużo zapasu jeszcze, dopiero taki xplod pokaże, gdzie jest ich limit (mowa również o starych 20 letnich głośnikach - sprawnych! :)). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć
Przymierzam się do poprawy audio w moim hawku , zaczynam od wygłuszania wnętrza (drzwi, podłoga i bagażnik)

Mam radio alpine cde-w296bt przy okazji wygłuszania chciał bym wymienić przednie głośniki (z tylnych rezygnuję).

Słucham głównie rock i metalu i pod taką muzykę chciał bym dopasować głośniki.

  • Czy polecicie jakieś głośniki do 300 zł które dobrze zagrają w takiej konfiguracji?
  • Czy możecie mi wyjaśnić różnicę między 3-way a 2-way?
    Jeżeli dobrze rozumiem to przy 3-way mógł bym podłączyć głośniki wysoko tonowe bezpośrednio do radia, nie musiał bym stosować zwrotnicy, ale czy przy takiej konfiguracji jest wymagany oddzielny głośnik niskotonowy?

 

Radio scrren.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od razu mówię, nie jestem specjalistą, ale pracowałem trochę w firmie, gdzie robiono dobre car-audio i co-nieco mogę podpowiedzieć.

 

Nie pakuj się w zestawy współosiowe (tzw. 3-way) - po pierwsze nie mają zwrotnic, po drugie są nisko w drzwiach więc grają wysokimi tonami w nogi - to się akustycznie nie zgrywa :)

 

Tylko zestaw odseparowany (2-way) ze zwrotnicami (czyli prawie każdy na rynku) - raz, że możesz pograć głośniej bez "charczenia" wysokich tonów, dwa - że głośniki wysokotonowe zamontujesz wyżej, co da lepszą 
scenę audio. Minus taki, że więcej roboty przy montażu i zwrotnice gdzieś trzeba upchnąć.

 

Jeżeli planujesz dać wzmacniacz na przód to w ogóle zrezygnuj z podpinania czegokolwiek pod radio, nawet wysokotonowców.

 

Z głośników do 300zł to hertz DSK 165 sprawdzone i ok, ale lepiej grają pod wzmacniaczem niż gołym radiem (pod radiem trochę za dużo wysokich tonów, za mało basu).

ew. w tych pieniądzach to też JBL  CS6 dają radę pod wzmaka, ale pod gołym radiem grają tragicznie.

 

Jak szukasz pod gołe radio to patrz po głośnikach które mają jak nawięcej sprawności (dB) - tylko patrz na sprawność niskotonowców, bo tweetery to zawsze mają wysoką :)

 

Chodzi o to, że głośniki z ciężką membraną (meta, ceramiczna, kevlar) wymagają większej mocy by ją wprawić w ruch, dlatego grają ciszej - zwłaszacza robi to różnicę w niskich tonach.

 

 

 

A od siebie dodam :

 

Jutro/pojutrze zabieram się za poprawianie audio w moim Outbacku z 2006-go roku (polift).

Zamówione dystanse do drzwi, maty wygłuszające BOLL, głośniki Hertz DSK 165 odseparowane...

 

I tutaj troszkę niesztampowo podszedłem do tematu, zobaczymy co z tego wyjdzie - zamówiłem wzmacniacz klasy D oraz konwerter sygnału hi-input.

Wzmacniacz ma teoretycznie 2x50W + 100w w RMS  (tak, 2+1) ale dla napięcia 24V.... dla 14.3, które mamy standardowo będzie to około 30W RMS na przód.

Nie widziałem, żeby ktoś do tej pory coś takiego robił w swoim aucie, zobaczymy co z tego wyjdzie, bo oryginalne radio to porażka, ale niestety jesteśmy na nią skazani (mam klimatronik i nie ma nigdzie ramek do wymiany radia na inne....

Plus wzmacniaczy cyfrowych  - wysoka wydajność - nie trzeba ciągnąć grubych kabli... no i są malutkie (ja planuje schować go za schowek pasażera)

Przesiadłem się z volvo v70, gdzie fabryczne audio jest .... jedno z najlepszych jakie słyszałem (audio światłowodem, 4 wzmacniacze, naprawdę świetny tuner....ach) .

 

Pytanie mam natomiast to tych, co ciągnęli kabelki na tył w outbacku III -> czy z obu stron (kierowcy i pasażera) jest możliwość przeciągnięcia kabli po progach, czy lepiej lecieć tunelem środkowym ?

Skąd najlepiej wziąć masę na tyle auta ?

Edytowane przez sledzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planuję dawać wzmacniacza, bardziej chodzi mi o podłączenie głośników w kontekście ustawień radia (wcześniejsza grafika) według mnie są dwie opcje, popraw mnie jeśli coś pokręciłem

  • w radiu ustawiam 2 way i podłączam przewody białe i szare,  zwrotnicami z zestawu rozdzielam sygnał na średniotonowe i wysokotonowe
  • w radiu ustawiam 3 way i podłączam głośniki średniotonowe pod przewody zielone i fioletowe, a wysokotonowe pod białe i szare (nie korzystam wtedy ze zwrotnic które są dołączonego do zestawu głośników)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adventure 184 w zasadzie jest tak jak piszesz.

Teoretycznie lepiej będzie podłączyć wedle schematu 3-way - wtedy masz kontrolę od ilu Hz odciąć głośniki wysokotonowe (tak zwany HPF, high-pass-filter) z poziomu radia ( miałem takie coś w jakimś starym hi-endowym kenwoodzie).

Piszę teoretycznie, bo nie wiem jakie możliwości sterowania filtrem HPF ma radio, czy jest to max. 6db czy 12... a może całkowicie odcina niskie częstotliwości (co wcale nie było by dobre).

 

Tak na dobrą sprawę trzeba by podłączyć i w jeden i drugi sposób i usłyszeć różnicę, co radio to inna historia.

Napisz może jakie głośniki cię interesują, może coś podpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...