Skocz do zawartości

Audio w subaru


Przemeq

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem uniknąć wyjmowania skrzyni a jednocześnie mieć opcję na matę do bagażnika. Bardzo dobrze to grało. Do Forestera nie ma sensu ładować suba o wielkiej kubaturze. Dobrze zestrojony wzmacniacz i 8" sub w odpowiedniej obudowie dają fajny, niedudniący bas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, anakinsky napisał:

Chciałem uniknąć wyjmowania skrzyni a jednocześnie mieć opcję na matę do bagażnika. Bardzo dobrze to grało. Do Forestera nie ma sensu ładować suba o wielkiej kubaturze. Dobrze zestrojony wzmacniacz i 8" sub w odpowiedniej obudowie dają fajny, niedudniący bas. 

 

Dobry głośnik basowy w Twoim przypadku JL Audio też zapewne miał spore znaczenie :)

Mam takiej JL w najmniejszej obudowie i stwierdzam, że więcej nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie archaiczne ;)

Kupiłem se ekstra radio (blaupunkt).

Czy można zrobić dwie identyczne kieszenie? Że przenoszę z samochodu1 do samochodu 2 plug'n'play dosłownie?

...i że GT & Forek będą beneficjentami

Edytowane przez Fala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys bylo to dosc popularne :) w czasach kiedy panele nie byly zdjemowane :) Kieszen ze zlaczem iso na zatrzask do tego doczepialo sie raczki do radia :) i z takim zestawem chodzilo po miescie :)

Blaupunkt akurat lubil sie z iso :) wiec jest szansa ze bez wiekszych problemow ogarnalbys temat z kieszenia. Jest jednak jedno male ale....

Srodkowy panel konsoli w Imprezie GD (nie wiem jak jest w gt) jest ciut mniejszy od radia 1 din i dlatego trzeba go zdjac przed montazem radia, ktore w dodatku zeby pasowac bez rzezby powinno miec zdejmowana ramke. W przeciwnym wypadku trzeba rzezbic przedni panel konsoli zeby radyjko weszlo.

 

Zakladam ze w forku jest podobnie wiec jesli nie chcesz za kazdym razem sciagac przedniego panelu zeby wyciagnac radio musialbys podrzezbic panel.

 

Pozostaje jeszcze kwestia pewnie drobnej przerobki oryginalnej kieszeni 2 din z forka.

Tak to kiedys wygladalo:

https://www.olx.pl/oferta/kieszen-do-radia-samochodowego-blaupunkt-CID5-IDjPR4w.html#2ca9a3143f

 

Edytowane przez powerhorse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam :)

 

Pytanie do posiadaczy Imprezy Hawkeye'a - jako że w wolnym ssaku który posiadam oryginalne głośniki niestety nie bardzo pozwalają się nacieszyć muzyką (tym bardziej jeżeli chcemy ją posłuchać troszkę głośniej), tak więc czy ktoś z was mógłby polecić jakiś zestaw solidnych głośników przód/tył? Jako, że chciałbym proces instalacji przeprowadzić sam byłbym wdzięczny za informacje dotyczące tego czy zaproponowane przez was głośniki będą wymagały dodatkowych modyfikacji/ramek aby wpasować je w drzwi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kalor87 napisał:

jako że w wolnym ssaku który posiadam oryginalne głośniki niestety nie bardzo pozwalają się nacieszyć muzyką (tym bardziej jeżeli chcemy ją posłuchać troszkę głośniej)

 

Standard, niestety :(  Każdy, komu słoń na ucho nie nadepnął, wcześniej, czy później przerobi ten temat...

 

9 godzin temu, Kalor87 napisał:

czy ktoś z was mógłby polecić jakiś zestaw solidnych głośników przód/tył?

 

Podstawowa sprawa: jaki budżet? Druga sprawa: planujesz wygłuszenie drzwi? Sama wymiana głośników na zacniejsze coś tam poprawi (20 - 30%), ale wygłuszenie drzwi matami przyniesie dodatkowy efekt (kolejne 20 - 30%)...

 

9 godzin temu, Kalor87 napisał:

proces instalacji przeprowadzić sam byłbym wdzięczny za informacje dotyczące tego czy zaproponowane przez was głośniki będą wymagały dodatkowych modyfikacji/ramek aby wpasować je w drzwi

 

Na pewno warto dokupić dystanse MDF. Nie wiem jak jest dokładnie w Hawk'u, ale zwykle z przodu zakłada się 165 mm, a z tyłu 130 mm. Może ktoś kto przerabiał temat się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kalor87 napisał:

Witam :)

 

Pytanie do posiadaczy Imprezy Hawkeye'a - jako że w wolnym ssaku który posiadam oryginalne głośniki niestety nie bardzo pozwalają się nacieszyć muzyką (tym bardziej jeżeli chcemy ją posłuchać troszkę głośniej), tak więc czy ktoś z was mógłby polecić jakiś zestaw solidnych głośników przód/tył? Jako, że chciałbym proces instalacji przeprowadzić sam byłbym wdzięczny za informacje dotyczące tego czy zaproponowane przez was głośniki będą wymagały dodatkowych modyfikacji/ramek aby wpasować je w drzwi.

 

Pozdrawiam

Mam podobne zdanie jak @Malyboss 

 

Bez wygłuszenia przednich drzwi będzie słabo. Wygłuszenie drzwi i zostawienie seryjnych głośników dużo daje. Wygłuszenie drzwi + dobre głośniki to już duża zmiana.

Ja przeszedłem wszystkie etapy i skończyło się na wygłuszeniu drzwi + dobre głośniki przód. Wzmacniacz, subwoofer w bagażniku i odcięte głośniki z tylnych drzwi.

Dobry głośnik będzie głęboki i będzie wymagał dystansu ale to nie ma co się obawiać bo można jakiś MDF dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, Gamsiu napisał:

Wygłuszenie drzwi + dobre głośniki to już duża zmiana.

 

Dokładnie. Zgadzam się w 100%.

 

7 minut temu, Gamsiu napisał:

Ja przeszedłem wszystkie etapy i skończyło się na wygłuszeniu drzwi + dobre głośniki przód.

 

U mnie tak samo. W najbliższym czasie (1 - 2 mies.) planuję dodatkowo wymianę stacji 2 DIN z fabryki na inną. Wrażeniami oczywiście podzielę się w niniejszym wątku :) 

 

9 minut temu, Gamsiu napisał:

Dobry głośnik będzie głęboki i będzie wymagał dystansu ale to nie ma co się obawiać bo można jakiś MDF dopasować

 

Musi być głęboki, bo ma konkretny magnes - to, co montuje fabryka, to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kalor87 napisał:

Witam :)

 

Pytanie do posiadaczy Imprezy Hawkeye'a - jako że w wolnym ssaku który posiadam oryginalne głośniki niestety nie bardzo pozwalają się nacieszyć muzyką (tym bardziej jeżeli chcemy ją posłuchać troszkę głośniej), tak więc czy ktoś z was mógłby polecić jakiś zestaw solidnych głośników przód/tył? Jako, że chciałbym proces instalacji przeprowadzić sam byłbym wdzięczny za informacje dotyczące tego czy zaproponowane przez was głośniki będą wymagały dodatkowych modyfikacji/ramek aby wpasować je w drzwi.

 

Pozdrawiam

Wiem za watek zrobil sie wielkim kolosem i ciezko go w calosci przeczytac ale temat byl poruszany juz nie raz. Z grubsza tak jak koledzy napisali zeby efekt byl zadowalajacy to zaczalbym w tej kolejnosci: (albo wszystko na raz)

1) wygluszenie drzwi

2) wymiana glosnikow (tak potrzebne sa dystanse ale spokojnie miesci sie pod seryjne maskownice)

3) wymiana radia

4) to wariant dla "fanatykow" -> wzmacniacz :) + subwoofer.

 

Modele glosnikow i co i jak masz opisane w watku :) musisz tylko poswiecic troche czasu na jego przeczytanie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Malyboss napisał:

Podstawowa sprawa: jaki budżet? Druga sprawa: planujesz wygłuszenie drzwi? 

 

Na pewno warto dokupić dystanse MDF. Nie wiem jak jest dokładnie w Hawk'u, ale zwykle z przodu zakłada się 165 mm, a z tyłu 130 mm. Może ktoś kto przerabiał temat się wypowie.

 

9 godzin temu, Gamsiu napisał:

Bez wygłuszenia przednich drzwi będzie słabo. Wygłuszenie drzwi i zostawienie seryjnych głośników dużo daje. Wygłuszenie drzwi + dobre głośniki to już duża zmiana.

Ja przeszedłem wszystkie etapy i skończyło się na wygłuszeniu drzwi + dobre głośniki przód. Wzmacniacz, subwoofer w bagażniku i odcięte głośniki z tylnych drzwi.

Dobry głośnik będzie głęboki i będzie wymagał dystansu ale to nie ma co się obawiać bo można jakiś MDF dopasować.

 

3 godziny temu, powerhorse napisał:

1) wygluszenie drzwi

2) wymiana glosnikow (tak potrzebne sa dystanse ale spokojnie miesci sie pod seryjne maskownice)

3) wymiana radia

4) to wariant dla "fanatykow" -> wzmacniacz :) + subwoofer.

 

Witam ponownie :)

 

Dzięki Panowie za odpowiedzi oraz wasze sugestie. Trochę w międzyczasie porozglądałem się w internecie i poczytałem na ten temat, więc pewne rzeczy już wiem, ale na pewne w dalszym ciągu szukam odpowiedzi.

 

Jeżeli chodzi o dystanse MDF - przeglądając allegro i sklepy internetowe, widzę że wszędzie są dystanse na głośniki 165mm lecz tylko do Subaru Forestera. Jak mniemam w obydwóch modelach głośniki w serii miały takie same otwory montażowe, czy jednak muszę szukać dystansów pod Imprezę?

 

Co do wygłuszania drzwi - jak najbardziej chciałbym wygłuszyć drzwi i w miarę możliwości ten proces wykonać samemu. Przeglądając sklepy Car Audio zauważyłem, że dość sporym powodzeniem cieszą się maty Superlite Dynamat, chociaż patrząc na ceny jednego arkusza to wygłuszenie wszystkich drzwi (po 3-4 arkusze na jedne drzwi) to już nie takie drobniaki. Może ktoś z was ma do polecenia jakąś sprawdzoną matę wygłuszającą w dobrych cenach, nie musi to być koniecznie "high end", ale mat z marketu też zakładać nie chcę. 

 

Natomiast jeżeli chodzi o radio to obecnie mam włożonego Pioneera DEH-2200UB, nie jest to jakieś cudo techniki, ale wydaje mi się że raczej powinno wystarczyć, chyba że waszym zdaniem to już staroć?

 

No i ostatnia, ale zarazem chyba najważniejsza sprawa to głośniki - skoro drzwi mają być wygłuszone to jestem w stanie dołożyć kilka dodatkowych stówek aby osiągać wyraźnie słyszalny efekt, ale też nie jestem audiofilem i nie będę wydawał grubych tysięcy. Stąd właśnie moje pytanie jakich głośników sami używacie i czy możecie je z czystym sumieniem polecić?

 

Dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam maty stp gold i z czystym sumieniem moge polecic.

Dynamat to chyba najlepiej rozreklamowana firma :) a to kosztuje. Czy najlepsza? Nie wiem :) za droga byla zebym przetestowal :)

 

Dystanse od forestera z mdf (nie pamietam ktorej generacji ale chyba bez roznicy)

 

Twojego radia nie znam, ale pewnie kazde zagra lepiej od fabrycznego :)

 

Co do glosnikow to ja mam morel maximo 6.1 i jestem z nich bardzo zadowolony. Chociaz ktorys z kolegow na forum pisal ze morel tempo bija je o glowe :)

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STP gold mają chyba mimo wszystko lepsza opinie od dynamatow. Takie mam wrażenie. U siebie przetestowałem kilku producentów i w tej samej klasie różnić nie zauwazylem- w Subaru wykleilem jakimiś noname-ami z wyprzedaży, ponoć leżały 2 lata w magazynie, na całe auto oprócz podłogi pasażerskiego i dachu zapłaciłem stówkę i poza tym że musiałem każda mate lekko podgrzać opalarka żeby zmiekla (ale temperatura była niewiele ponad zero) to żadnej różnicy nie widzę. Ważne żeby dokładnie dokleic we wszystkich zalomach. Jak nie boisz się rozebrać tapicerki to nic strasznego!

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kalor87 napisał:

Trochę w międzyczasie porozglądałem się w internecie i poczytałem na ten temat, więc pewne rzeczy już wiem, ale na pewne w dalszym ciągu szukam odpowiedzi

 

Niniejszy wątek to prawdziwa kopalnia wiedzy na ten temat :) 

 

13 godzin temu, Kalor87 napisał:

widzę że wszędzie są dystanse na głośniki 165mm lecz tylko do Subaru Forestera. Jak mniemam w obydwóch modelach głośniki w serii miały takie same otwory montażowe, czy jednak muszę szukać dystansów pod Imprezę?

 

Dobre pytanie. Jest tutaj jakiś posiadacz Hawk'a, co przerabiał temat??

 

13 godzin temu, Kalor87 napisał:

Może ktoś z was ma do polecenia jakąś sprawdzoną matę wygłuszającą w dobrych cenach, nie musi to być koniecznie "high end", ale mat z marketu też zakładać nie chcę

 

STP Silver. Nie są takie drogie (ja swego czasu zapłaciłem około 30 zł za arkusz 75x50 cm) a efekt bardzo dobry.

 

13 godzin temu, Kalor87 napisał:

Natomiast jeżeli chodzi o radio to obecnie mam włożonego Pioneera DEH-2200UB, nie jest to jakieś cudo techniki, ale wydaje mi się że raczej powinno wystarczyć

 

13 godzin temu, Kalor87 napisał:

głośniki - skoro drzwi mają być wygłuszone to jestem w stanie dołożyć kilka dodatkowych stówek aby osiągać wyraźnie słyszalny efekt, ale też nie jestem audiofilem i nie będę wydawał grubych tysięcy

 

Biorąc pod uwagę to, co napisałeś powyżej (zwłaszcza o "dołożeniu kilku dodatkowych stówek"), to na Twoim miejscu założyłbym dobrej klasy zestaw odseparowany za około 500-1000 zł (Audio System M165, u-Dimension EL-Comp, Focal, Morel Maximo lub Morel Tempo - jak napisał @powerhorse, etc...) i około 1000 zł na radyjko 2 DIN. Plus oczywiście wygłuszenie drzwi matami, i masz przepaść w stosunku do fabryki.

7 godzin temu, recki napisał:

musiałem każda mate lekko podgrzać opalarka żeby zmiekla (ale temperatura była niewiele ponad zero) to żadnej różnicy nie widzę. Ważne żeby dokładnie dokleic we wszystkich zalomach

 

Idzie lato = najlepsza pora do takich prac. Długi dzień, gorąco - maty kleją i układają się same :) 

I tu uwaga: nie należy zaniedbać porządnego odtłuszczenia / wyczyszczenia blachy / poszycia drzwi !!!

Niestety, ale jest to chyba najbardziej czasochłonny, upierdliwy i nieprzyjemny etap tych prac :( 

 

4 godziny temu, jamesbondzio napisał:

Zwróć tylko uwage, że na rynku są chyba jej 3-4 rodzaje (Silver, iSilver, Gold, Gold ....).

Róznią sie grubością a więc masą na metr. 

 

No właśnie - czasem nie warto przeginać z grubością mat, bo rośnie masa, jaką udźwignąć muszą zawiasy. 

Edytowane przez Malyboss
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców. Czy w Foresterze SG jest wzmacniacz antenowy, a jeśli tak, to w jaki sposób jest zasilany? Wymieniłem radio na nieoryginalne i odbiera delikatnie mówiąc gorzej. Sprzedawca zasugerował, że być może antena ma swój wzmacniacz, który wymaga osobnego zasilania. Czy faktycznie tak jest? A jeśli tak, to czy można zastosować separator z allegro, taki jak w autach grupy VAG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, przemekka napisał:

Mam pytanie do znawców. Czy w Foresterze SG jest wzmacniacz antenowy, a jeśli tak, to w jaki sposób jest zasilany? Wymieniłem radio na nieoryginalne i odbiera delikatnie mówiąc gorzej. Sprzedawca zasugerował, że być może antena ma swój wzmacniacz, który wymaga osobnego zasilania. Czy faktycznie tak jest? A jeśli tak, to czy można zastosować separator z allegro, taki jak w autach grupy VAG?

 

"znawcą" nie jestem, ale wzmacniacz antenowy jest na pewno (antena jest wklejona w lewą tylną szybę), więc po wymianie radyjka na "nie OEM" trzeba zasilić wzmacniacz, a w tym wątku znajdziesz rozpiskę pinów i podobny problem: https://forum.subaru.pl/topic/82497-forek-ii-radio-po-wymianie-problem-z-odbiorem/

 

Edytowane przez miroman
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemekka,@miroman mam ten sam problem u siebie customowe radio 2 DIN JVC i niestety nie odbiera FM. Poprosiłem o diagnozę w serwisie, niestety Panowie stwierdzili ze to wina radia (podłączyli fabryczne i FM grało).

I tutaj pojawia sie pytanie, jak pociagnac te kabelki zeby zasilic wzmacniacz, ew. gdzie jest ten wzmacniacz schowany.

2017012621530217742200.jpg

Edytowane przez Piotr Kuc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.04.2017 o 13:05, Kalor87 napisał:

 

Jeżeli chodzi o dystanse MDF - przeglądając allegro i sklepy internetowe, widzę że wszędzie są dystanse na głośniki 165mm lecz tylko do Subaru Forestera. Jak mniemam w obydwóch modelach głośniki w serii miały takie same otwory montażowe, czy jednak muszę szukać dystansów pod Imprezę?

 

 

Da Hawka miałem podpasowane dystanse z Corsy B bodajże. Sprawdź w tym wątku moje posty.

W tylne drzwi nie wkładałem żadnych głośników bo IMO to bez sensu.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Piotr Kuc napisał:

@przemekka,@miroman mam ten sam problem u siebie customowe radio 2 DIN JVC i niestety nie odbiera FM. Poprosiłem o diagnozę w serwisie, niestety Panowie stwierdzili ze to wina radia (podłączyli fabryczne i FM grało).

I tutaj pojawia sie pytanie, jak pociagnac te kabelki zeby zasilic wzmacniacz, ew. gdzie jest ten wzmacniacz schowany.

2017012621530217742200.jpg

zacytuje fragment z linku , ktory podalem wczesniej: http://ae64.com/Forester-pinout.htm tu masz rozpiskę pinów oryginalnego wtyku w Subaru Forester SG, a tam jest pin nr 14 "power antena" 2003-2007: Blue / White (to Antenna Amplifier),

a w np JVC AV740 (nie widze jakie Ty masz zainstalowane) na pinie nr 4 masz wyprowadzone zasilanie do  wzmaczniacza antenowego 

Edytowane przez miroman
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Piotr Kuc napisał:

@przemekka,@miroman mam ten sam problem u siebie customowe radio 2 DIN JVC i niestety nie odbiera FM. Poprosiłem o diagnozę w serwisie, niestety Panowie stwierdzili ze to wina radia (podłączyli fabryczne i FM grało).

I tutaj pojawia sie pytanie, jak pociagnac te kabelki zeby zasilic wzmacniacz, ew. gdzie jest ten wzmacniacz schowany.

2017012621530217742200.jpg

Seryna kostka subaru nie ma zbyt wiele nadmiarowych kabli :) Twoje jvc jest na kostce iso? Czy jakas ichniejsza dedykowana? Kupowales adapter czy rzezbiles instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@powerhorse @miroman, całość instalacji była robiona przez firmę ALKA w Łodzi.

Ja nie zaglądałem pod spód. Jest jakiś tutorial jak to rozebrac? 

 

P.S. moje radio to - JVC KW-AV61B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, przemekka napisał:

Czy w Foresterze SG jest wzmacniacz antenowy, a jeśli tak, to w jaki sposób jest zasilany?

Wzmacniacz jest chyba na tylnym słupku. Raczej to wina braku zasilania wzmacniacza, skoro pogorszyło się po wymianie radia. Jeśli będzie problem z zasileniem od nowego radia, to może dałoby się podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza.

ant.thumb.jpg.26b4e43a6a3774c215d4247b71f25dbb.jpgrear.thumb.jpg.6a5d6d65d83499294d52fa66a901b5e0.jpg

 

Edytowane przez Kambol
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...