Skocz do zawartości

opony - jedna opona w innym rozmiarze


misiorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na początek "dzien dobry"... ponieważ jestem tu nowy.

A teraz pytanie problemik : przed paroma dniami chciałem zmienić koła na zimowe, zauważyłem że jedną oponę chyba uszkodziłem w poprzednim sezonie (na bocznej powierzchni jest rysa dł. 15cm). Znalazłem identyczną oponę zamienną używaną o wysokości bieżnika 9mm. w pozostałych trzech kółkach będą miał bieżnik 7mm.

Czy różnica w wysokości bieżnika na jednym kole ma znaczenie ??

 

pozdro mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licząc obwód koła to: 163,6cm to opona z bieżnikiem 7mm i 164,9 to opona z bieżnikiem 9mm. Z tego wynika że mamy 1.3cm różnicy na obwodzie. więc na dystansie ok. 160 m jedno z kółek zrobi trase o długości 130cm więcej od pozostałych. czy to nie będzie miało wpływu na wiskozę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję założyć oponę na lewą stronę i brać więcej zakrętów w lewo, to dystans się wyrówna :wink:

 

A tak na poważnie, to taka różnica raczej nie wpływa źle na napęd, a jeśli już to na dyfer a nie wiskozę, bo różnica będzie pomiędzy kołami na jednej osi.. Gorzej jakby np założyć na przód koła 16" a na tył 17"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

dopiero wczoraj załozyłem kółka zimowe. prawy przód załozona ta nowsza guma i....

...czuje przy wiekszej predkosci ze auto zjezdza w prawo zwlaszcza przy dodawaniu gazu. jak jedzie na luzie to luzik...

Moze to tylko jakies subiektywne wrazenie - bede jeszcze testowal.

Z drugiej strony takie sa moje pierwsze wrazenia.

pozdrawiam.

 

[ Dodano: Wto Lis 24, 2009 6:49 pm ]

aaa... sprostowanie - ta nowa oponka jest zupełna nóweczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję założyć oponę na lewą stronę i brać więcej zakrętów w lewo, to dystans się wyrówna :wink:

Lepiej prawe zakrety to sie szybciej dotrze :mrgreen:

 

misiorek, daj sie oponie ulozyc, oczyscic z warstwy ochronnej itp. Jesli to jest ten sam model, ten sam rozmiar, ten sam indeks predkosci i masz identyczne cisnienie co w kole po drugiej stronie, to te 2mm wiecej nie maja znaczenia. Zreszta na przodzie masz chyba otwarty dyferencjal :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Odkopię wątek, a co :) - takiego osiągnięcia na The Forum jeszcze nie mam.

 

Chciałem za ten wątek podziękować i oznajmić, że w STI'18 moją jedną rozwaloną na boku oponkę "Yokahama Advan Sport V105 245/35R19" zamieniam na używkę, młodszą o 3. lata i posiadającą 2mm mięsa więcej niż pozostałe.

Założę ją na prawy przód. Autko używane sporadycznie a na tor mam oddzielny zestaw stąd zakładam, że tragedii żadnej z tego nie będzie. Obym się nie mylił :rolleyes:.

Edytowane przez lukaswoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...