Skocz do zawartości

Obowiazkowe ubezpieczenie OC


emotorsport

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 145
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

...

W ostateczności możemy ruszyć pod jakiś urząd

 

Z wiaderkiem wody? :twisted:

 

leon, żarty żartami, ale biorąc pod uwagę skalę tego oszustwa w imieniu prawa, niezadowolonych - protestujących, może uzbierać się kilka milionów.... :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W ostateczności możemy ruszyć pod jakiś urząd

 

Z wiaderkiem wody? :twisted:

 

leon, żarty żartami, ale biorąc pod uwagę skalę tego oszustwa w imieniu prawa, niezadowolonych - protestujących, może uzbierać się kilka milionów.... :smile:

A najgorsze, że podobnych spraw jest dużo więcej :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W ostateczności możemy ruszyć pod jakiś urząd

 

Z wiaderkiem wody? :twisted:

 

leon, żarty żartami, ale biorąc pod uwagę skalę tego oszustwa w imieniu prawa, niezadowolonych - protestujących, może uzbierać się kilka milionów.... :smile:

 

elek, moja propozycja z wiaderkiem zdezaktualizowała się wraz z ustaniem mrozów. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

"Dobre" informacje:

 

Zmieniły się przepisy od 03.04.2010r.:

 

Ustawa zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 12 lutego 2010 (Dz.U. z 2010r. Nr 43, poz. 246)

 

Art. 3

W ustawie z dnia z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152, z późn. zm.[4])) wprowadza się następujące zmiany:

 

1) w art. 8 dodaje się ust. 4-7 w brzmieniu:

„4. W przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu w rozumieniu art. 78a ustawy – Prawo o ruchu drogowym, skutkującego zmniejszeniem prawdopodobieństwa wypadku w okresie ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń, na wniosek posiadacza pojazdu mechanicznego, jest obowiązany do proporcjonalnego obniżenia składki ubezpieczeniowej na okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

5. Składka ubezpieczeniowa, w przypadku określonym w ust. 4, po uwzględnieniu przysługujących posiadaczowi pojazdu mechanicznego zniżek składki, ulega obniżeniu nie mniej niż o 95%.

6. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia zakładu ubezpieczeń o ustaniu czasowego wycofania pojazdu z ruchu, o którym mowa w ust. 4.

7. W przypadku niedopełnienia przez posiadacza pojazdu mechanicznego obowiązku, o którym mowa w ust. 6, zakład ubezpieczeń może odpowiednio podwyższyć składkę ubezpieczeniową, począwszy od dnia, w którym ustało czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, o którym mowa w ust. 4.”;

 

2) po art. 42 dodaje się art. 42a w brzmieniu:

„Art. 42a. Przepisy art. 41 i 42 stosuje się odpowiednio do zwrotu składki, w wysokości proporcjonalnej, obniżonej na okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu na wniosek posiadacza pojazdu mechanicznego, o którym mowa w art. 8 ust. 4.

 

Jednak nadal nie dotyczy to osobówek , motocykli, dostawczych :twisted:

Skoro nowelizacja była teraz....to następna za 10 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„4. W przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu w rozumieniu art. 78a ustawy – Prawo o ruchu drogowym, skutkującego zmniejszeniem prawdopodobieństwa wypadku w okresie ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń, na wniosek posiadacza pojazdu mechanicznego, jest obowiązany do proporcjonalnego obniżenia składki ubezpieczeniowej na okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

 

moim zdaniem czasowe wycofanie pojazdu z ruchu skutkuje całkowitym uniemożliwieniem wypadku w okresie czasowego wycofania pojazdu, ponieważ pojazd nie jest użytkowany.....

 

i zastanawia mnie zróżnicowanie między pojazdami ciężarowymi o jakie tu chodzi, a resztą, czyli osobowymi, dostawczymi, jednośladami....

 

ciekawe, kto i jak wymyślił, że samochód ciężarowy czasowo wycofany z ruchu sprawia mniejsze zagrożenie niż samochód osobowy czy dostawczy, też czasowo wycofany z ruchu?

 

typowo polska logika urzędnicza..... :mrgreen::twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem ubiegłego roku wyjechałem do Holandii, nie wyrejestrowując mojego uwczesnego pojazdu (Almera 03 Tekna), bez problemu wymówiłem ubezpieczenie OC i AC w AXA. Następnie zarejestrowałem i ubezpieczyłem samochód w nowym kraju pobytu. Gdy pod koniec października u holenderskiego dealera nabyłem Forestera, którego zarejestrowałem i ubezpieczyłem w NL to ponownie skontaktowałem się z firmą ubezpieczeniową AXA w Polsce w celu ponownego ubezpiczenia mojego wczesniej ubezpieczonego pojazdu w tej firmie i tu tez nie miałem problemu, oczywiście wyrejestrowując i wymawiajac ubezpieczenie w Holandii.

Niewyrejestrowanie Almery w Polsce zapobiegło traktowaniu pojazdu jako importowanego gdybym chciał rejestrować go ponownie po powrocie z zagranicy (info za wydziałem komunikacji). Dzieki temu po wznowieniu ubezpieczenia Almery w AXA (teraz tylko OC z zachowaniem wszystkich znizek) bez problemów sprzedałem Almerę.

Rozumiem z tego ze miałem mozliwość czasowego nie opłacania składki OC bez wyrejestrowywania pojazdu. Fakt, że to był pojedyńczy przypadek i nie wiem czy mozliwe byłoby to cyklicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazdy historyczne :wink: Czyli Gt-ek za 3 lata :mrgreen:

Chciałbyś :wink:

Ja bym chciał. I tak moja Żaba jako pierwsze z forum GT żółte tablice dostanie :wink: :twisted:

 

 

to jest wątek o ubezpieczeniach, proszę bez OT....o jakichś Żabach mi tu będą spamować.... :razz: wynocha do muzeum..... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

To tak, żeby rozwiać wątpliwości:

 

Art. 78a. 1. Czasowego wycofania pojazdu z ruchu dokonuje, na wniosek właściciela pojazdu lub podmiotu, któremu powierzono pojazd w trybie przepisu art. 73 ust. 5, starosta właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, wydając decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.

2. Wycofaniu czasowemu, na wniosek podmiotów, o których mowa w ust. 1, podlegają zarejestrowane:

1) samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t;

2) ciągniki samochodowe;

3) pojazdy specjalne;

4) autobusy.

 

Lobby ubezpieczeniowe w kraju jest chyba zbyt silne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

z ciekawostek - właśnie dostałem wezwanie do zapłaty składki OC za GT-ka, którego sprzedałem 5 lat temu. Data płatności.... 18.09.2004 :mrgreen: Przypuszczam, że dotyczy to niewypowiedzianej polisy OC poprzedniego właściciela. Zastanawia mnie tylko - na co liczy towarzystwo ubezpieczeniowe w swietle ustawy o OC:

 

Art. 92.

1. Roszczenia z tytułu opłaty ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia dokonania kontroli, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Bieg przedawnienia przerywa:

1) każda czynność organu egzekucyjnego podjęta w celu wyegzekwowania opłaty;

2) uznanie przez zobowiązanego niespełnienia obowiązku ubezpieczenia i dochodzonej w związku z tym opłaty;

3) wszczęcie postępowania przed sądem powszechnym o ustalenie nieistnienia obowiązku ubezpieczenia bądź dochodzonej opłaty;

4) zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

3. Po przerwaniu biegu przedawnienia z przyczyny, o której mowa w ust. 2:

1) pkt 1 i 2 - biegnie ono na nowo;

2) pkt 3 - okres przedawnienia biegnie na nowo od dnia zakończenia postępowania sądowego;

3) pkt 4 - okres przedawnienia biegnie od dnia podjęcia postępowania egzekucyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...