Skocz do zawartości

Fele


Tomany22

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ,Wiem że ten temat jest wałkowany ale chciałbym mieć pewność !!!Chcę kupic do forka fele 17 ładne i proste bo te 15stki to śmiech , takie krzywe . Chciałbym wiedzieć od ilu do ilu mógłbym zaczynać z tym ET i jaki profil opony żeby mi nie tarło na 17stkach .DZIĘKI !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne pytanie biorąc pod uwagę ilość danych. Jakbyś jeszcze wiedział, na jakiej szerokości feldze chcesz jeździć, na jakich oponach i jakie dokładnie masz auto (podejrzewam że N/A jak 122km to moc, albo z przebiegiem 122km, jak to kilometry a nie KM....)z reguły ET oscyluje między ET35 od VW, które wchodzą na Subaraki, ale dość mocno wystają i w zależności od zawiasu mogą trzeć, do ET53-55, które są głębiej schowane. Samo ET Ci nie wystarczy, bo ważna jest też szerpkość felgi, średnica otworu wewnętrznego, faktor X w zależności od hamulców itd. I tak najlepiej jest przymierzyć każdą felgę na auto, i przkonac się samemu czy wszystko jest oki. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomany22,

bierz 16' do N/A. Na 17' będzie się jeszcze gorzej zbierał a i trakcja (zwłaszcza przy małym ET, w granicach 35) będzie gorsza. Dodatkowo łożyska kół zaczną bardziej cierpieć. Reasumując 16' moim zdaniem jest najlepszym wyborem.

 

A tak między nami, ładne 15' są doskonałe :wink:

 

Pozdrawiam

Grzegorz

 

PS. Sam jeżdzę na 17' ale auto jest jakby ciut mocniejsze, była konieczność zamontowania większego hamulunku. Gdyby nie to z przyjemnością zostałbym przy 16'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie zbierania się, czyli przyśpieszenia auta, bardziej ma znaczenie obwód opony czy średnica całego koła niż ilość cali felgi. są w necie tabele odpowiedników opon, możesz dobrać takie same średnicowo 17 z niskoprofilowymi oponami jak 15 calowe z wyższymi oponami. przy tej samej szerokości opony auto będzie jechało tak samo, z mniejszym oczywiście komfortem. ja polecam na polskie drogi również max 16 cali i oponę z wysokim profilem - 205, 215 - 60, 65 na 16. jeździłem foresterem na 215/45/17 i 205/50/17, fajnie wyglądał i tyle. tłucze na dziurach, ciąga po koleinach, nie polecam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomany22, przy oponie 215 mozesz praktycznie offset od 50 do 35 przy feldze 7-7,5. 53 moze nie wejsc. Tutaj masz wszystkie spradzone kombinacje: http://www.subaruforester.org/vbulletin ... fit-11836/

 

ja testowalem m.in:

 

18x7,5 ET42 - pasuje idealnie z 225 i szerszymi

17x8 ET48 - do seryjnego zawiasu powinna pasowac z 225, moze nawet z 235

 

ET53 - prawdopodobnie potrzebne beda dystanse z tylu, u mnie w ogole odpada.

 

idealna felga dla mnie to 17x8 ET42 na lato (lub 18x8 ET42 ) z opona 225/45R18 lub 225/55R17

 

na zime 17x7,5 ET42-48 z opona 215

 

niestety nie znalazlem takich felg do moich zaciskow (brembo), do tego mam zawieszenie, ktore ma mniej miejsca od serii.

ET35 tez jest do forka przewidziane, nie powinno byc zadnych problemow.

ET powyzej 48 bym omijal.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ET powyzej 48 bym omijal (...)

"super" rada :lol:

 

po raz ZYLIONOWY - samo ET, bez odniesienia do szerokosci felgi, niewiele nam mowi :idea:

 

nawiazujac do "omijania felg z ET powyzej 48" - mam dwa komplety R-16 felg do Forka, z ktorych jedne maja ET50, a drugie ET53, i wszystko pasi :cool: :razz: :mrgreen:

 

ach tak, szerokosc felgi w obu przypadkach jest identyczna - 7 cali

(opony 215/60)

 

 

p.s. niektorzy zakladaja do Forka R-17 fele od WRX - 7x17 ET55, ktore z oponami 215/55 nie ocieraja, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektorzy zakladaja do Forka R-17 fele od WRX - 7x17 ET55, ktore z oponami 215/55 nie ocieraja, etc.

 

Również potwierdzę, z małą poprawką na wysokość opony 215/45. Efekt widać na poniższym obrazku. Wg. mnie koła trochę za bardzo chowają się we wnęce, ale za to na koleinach nie ciąga tak mocno (o czym pisał emotorsport).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 pytania:

1. Czy między foresterem MY04 a MY00 (po liftingu) jest jakaś róznica między ET albo inna jeśli chodzi o felgi ? Mam okazje kupić 6,5 calowe 16 z ET 48 z młodszego modelu MY04 i chciałbym żeby nic nie wystawało ani nie było zbyt schowane; ma być idealnie. Opony będą 215/60.

2. Czy na Sturbo MY00 wejdą alufelgi 15 bez żadnych ceregieli ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 pytania:

1. Czy między foresterem MY04 a MY00 (po liftingu) jest jakaś róznica między ET albo inna jeśli chodzi o felgi ? Mam okazje kupić 6,5 calowe 16 z ET 48 z młodszego modelu MY04 i chciałbym żeby nic nie wystawało ani nie było zbyt schowane; ma być idealnie. Opony będą 215/60.

2. Czy na Sturbo MY00 wejdą alufelgi 15 bez żadnych ceregieli ??

1. o ile mnie pamiec nie myli, fele starszych Forkow maja identyczne parametry, tj. 6.5x16 ET48

2. tak, bo hamulce sa malutkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem stalowe fele od Forestera i chciałem sprawdzić ET...

Znalazłem coś takiego:

http://www.subaruforester.org/vbulletin ... ter-19106/

, może komuś się przyda, jak było i "kot WRC", to sorry :wink:

 

ed. hehe, burzum coś podobnego wrzucił :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. o ile mnie pamiec nie myli, fele starszych Forkow maja identyczne parametry, tj. 6.5x16 ET48

2. tak, bo hamulce sa malutkie

Dokładnie tak.

Ja miałem 15 stalowe, teraz mam 16 alu ET48.

Wszystko gra, a tarcze i zaciski mam większe teraz (od MY05 US 2.5).

Na 15 już nie wejdą. Standardowe bez problemu wchodzą.

 

[ Dodano: Sro Wrz 30, 2009 11:46 pm ]

Dzisiaj kupiłem stalowe fele od Forestera i chciałem sprawdzić ET...

Znalazłem coś takiego:

http://www.subaruforester...forester-19106/

, może komuś się przyda, jak było i "kot WRC", to sorry :wink:

 

ed. hehe, burzum coś podobnego wrzucił :wink:

Na stronie są 16 cali a powinny być 15.

foz16steelie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podepnę się pod temat felg.

 

Mam komplet takich felg do kół zimowych:

sturborim.th.jpg

 

a że są dosyć zniszczone chcę je dać do piaskowania i malowania.

No i stąd pytanie: jaki kolor wybrać:?:

 

Takie jak są wyglądają bardzo "normalnie" i chciałbym coś pozmieniać, ale z drugiej strony obawiam się, że do tego typu felg inny kolor po prostu nie pasuje :roll:

Czy ktoś z Was widział może tego typu felgi w innym kolorze niż srebrne :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja jeszcze odnosnie ET > 48. dwa aspekty:

1. szersze opony i obcierki

Wszystko jest ok, dopoki masz seryjny zawias, seryjna opone i szerokosc felgi (7-8"). Szerokosc felgi tutaj NIE JEST KRYTYCZNA, bo to opona ociera - u mnie np opona forkowa pelnowymiarowa przy ET48 ociera o podstawe sprezyny w amortyzatorze. Opona nizsza juz nie. Opona 225/45R18 z felga ET42 juz jest ok.

 

2. zaciski

tutaj dopiero wazna jest szerokosc felgi, obok ET. Ale nie tylko. W przypadku brembo wazna jest np konstrukcja ramion felgi. Generalnie albo nalezy wyciac mustro, albo miec pewnosc, ze felga dziala.

 

ja mam najgorszy mozliwy wariant: Brembo + amortyzatory o dziwacznej konstrukcji. Pasuje albo felga z ET42-35 z kolem forkowym (225/55R17 lub 225/45R18), albo felga z ET48 z kolem STi (225/45R17 lub 225/40R18).

Obecnie jezdze na feldze OZ Crono 17x8" ET48 i 225/45R17.

 

Co ma swoje zady i walety, ale to juz temat na inny rozdzial. Wiec jak chcesz cokolwiek zmieniac pozniej - opony na szersze, zaciski, amortyzatory to bym sie zastanowil mocno, czy ladowac sie w ET48+

 

Mam w tej chwili 4 rozne zestawy kol i felg ;>

 

Piotr

 

[ Dodano: Pon Paź 26, 2009 2:34 pm ]

eddie_gt4 napisał/a:

niektorzy zakladaja do Forka R-17 fele od WRX - 7x17 ET55, ktore z oponami 215/55 nie ocieraja, etc.

 

 

Również potwierdzę, z małą poprawką na wysokość opony 215/45. Efekt widać na poniższym obrazku. Wg. mnie koła trochę za bardzo chowają się we wnęce, ale za to na koleinach nie ciąga tak mocno (o czym pisał emotorsport).

 

przepraszam, ale roznica miedzy 215/45 a 215/55 to prawie 4,5cm. Czy ktos moze potwierdzic, ze 215/55R17 z felgami ET55 NIE OBCIERAJA ? Czy znowu jest "niektorzy", "ludzie", "inni", "ktosie" itp ?

 

Dochodzi jeszcze kwestia geometrii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam Ciebie tak: "Czy widziałeś kiedykolwiek brzydką, białą felgę?"

 

Jakbyś nie znał odpowiedzi, to też podpowiem: "Nie, bo nawet najbrzydsza felga przemalowana na biało jest ładna :idea: "

:mrgreen: :wink:

 

:mrgreen:

 

powiem szczerze, że trochę korci mnie ten biały :wink:

 

 

ale czy to będzie dobrze wyglądać to ja już taki pewny nie jestem :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mówisz bordo, to fatalnie :roll: będziesz musiał najpierw przemalować budę, a nie fele, żeby jakoś to wyglądało :razz: :wink:

Najlepiej na tak:

 

forester%20rota%20grid%201.jpgforester%20rota.jpg

 

 

Nieee, spoko, bordo są super :cool:

Uważam, że na białych felach wyglądają też dobrze. Nie ukrywam, że myślę o kolejnym komplecie kół, ale nie czarnym, tylko grafitowym :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...