Skocz do zawartości

Kto jest gwarantem?


markas

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni zgłębiam temat gwarancji na samochody SUBARU. Znalazłem na forum różne koncepcje użytkowników i odpowiedzi Dyrekcji.

Dziś w dziale after sales znalazłem wielce intrygujące stwierdzenie Działu Technicznego:

 

Witam.

- SIP nie jest producentam ani gwarantem.

 

tu link do tematu: http://forum.subaru.pl/viewtopic.php?t=125183

 

O ile część pierwsza tego stwierdzenia jest dla mnie jasna, do druga rodzi pytanie...

 

Kto jest gwarantem dla aut SUBARU :?:

 

Będę wdzięczny za odpowiedź, bo może ona mieć wpływ na decyzję o zakupie pierwszego mojego SUBARU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem Dyrekcją, ale może co nieco pomogę. Oto cytat z tegorocznej Książki gwarancyjnej i obsługi serwisowej, str. 5: Ogólne warunki gwarancji:

 

SUBARU Import Polska sp. z o.o. jako oficjalny importer SUBARU na terenie Polski, udziela gwarancji zgodnie z podanymi niżej warunkami, omówionymi szczegółowo na następnych stronach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

Zgodnie z kodeksem cywilnym gwarantem jest sprzedawca.

 

Działa tu jednak pewien łańcuch odpowiedzialności:

dla autoryzowanego dealera gwarantem jest SIP

Dla SIP-u odpowiednio Fuji Heavy Industries

 

Dla FHI .... nie wiem.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź.

 

Jednocześnie, jako że prosty człowiek jestem, chciałbym doprecyzować "łańcuch odpowiedzialności".

 

Gwarantem jest "sprzedawca", pozostaje zapytać

"Kto jest sprzedawcą?"

bo w łańcuchu zabrakło mi w nim istotnego z mojego punktu widzenia elementu - ja "klient ostateczny".

Łańcuch logiczny Dyrekcji zaczyna się od tego kto jest gwarantem dla autoryzowanego dilera.

Czy można go zacząć?:

dla klienta ostatecznego (mnie, który kupi samochód) gwarantem jest autoryzowany diler?

a potem już jak mówi Dyrekcja:

dla autoryzowanego dealera gwarantem jest SIP

Dla SIP-u odpowiednio Fuji Heavy Industries

 

Trochę to się nie zgadza z tym co napisał debtux, a przecież cytuje wiarygodne źródło :smile: że gwarancji udziela SIP.

 

To może jednak sprzedawcą jest SIP? tylko po co wtedy pisać kto jest gwarantem dla autoryzowanego dilera?

 

Strasznie to wszyskto trudne jest.

 

Aż się boję się zapytać, czy łańcuch odpowiedzialności działa też w drugą stronę, czyli:

jeśli gwarantem dla auta (przynajmniej z rynku UE - dla uproszczenia) jest FHI,

to zapisy gwarancji obowiązują SIP,

i analogicznie autoryzowanego dilera?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
Czy można go zacząć?:

dla klienta ostatecznego (mnie, który kupi samochód) gwarantem jest autoryzowany diler?

 

Przepraszam za ew. niejasność wynikającą z faktu, że w KC "sprzedawca" to w przypadku samochodów (w większości przypadków) autoryzowany dealer.

Określenie "sprzedawca" ma jednak nieco szersze znaczenie, albowiem obejmuje także te przypadki, w których samochód jest nabywany np. w wersji USA (brak gwarancji fabrycznej) od firmy ulokowanej w EU.

W tym przypadku nabywca (wbrew obiegowej opinii !) jak najbardziej ma gwarancję, lecz wyłącznie sprzedawcy.

 

Powracając do opisanego "łańcucha" oczywiście na pierwszym miejscu jest klient - to zrozumiałe samo przez się ( i prawdopodobnie ze względu na oczywistość przeze mnie pominięte - raz jeszcze przepraszam za uproszczenie).

 

Co do łańcucha "odwrotnego" to zasadniczo jest on obowiązujący. Zasadniczo, albowiem ew. uchybienia proceduralne mogą powodować brak gwarancji fabrycznej. Przykładem może być zakup samochodu u podmiotu gospodarczego nieposiadającego autoryzacji.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...