Jump to content

Doświetlanie skrętu światłami przeciwmgielnymi

wlyszkow
 Share

Recommended Posts

Witam, czy ktoś zastanawiał się nad instalacją doświetlania skrętu przy użyciu świateł przeciwmgielnych w zderzaku, np. po włączeniu kierunkowskazu? Tak jak działa to w nowszych Meśkach, Fiacikach itp..

Znam ekipę w Wawie (Marysin), która chciała podjąć temat i nawet mieli pomysł jak to zrobić, inwestycja kilkuset złotych ale może ktoś już się z tym zmierzył?

Także mam takie cudo fabryczne, w Nissan Quest 1996, zsynchronizowane z migaczami, żarówka w tym samym kloszu, owszem, doświetla dobrze, tylko po co? :roll:

Kilka razy jeździłem samochodami z doświetlaniem i uważam, że nie taka zabawka nie przeszkadza, a czasem pomaga.

Jest tylko jeden problem. Każdy policjant ma prawo wlepić mandat za korzystanie ze świateł przeciwmgielnych w warunkach dostatecznej przejrzystości powietrza. Po prostu kwestia doświetlania nie jest jeszcze uregulowana i jeśli trafi się na służbistę, albo jeśli policjant będzie musiał wykonać limit to będzie miał okazję się wykazać.

No ale jednak te autka z doświetlaniem homologację w Polsce dostały... Czy kilkusekundowe zapalenie przeciwmgielnych może być problemem..? Trudno powiedzieć, ale z drugiej strony to mieć kłopot z kimś kto akurat z tym czasie grzechotnie w słup i będzie dochodził odszkodowania bo w tym momencie błysnęło moje lewe przeciwmgielne to niezły absurdzik.. :-)

Tu nie chodzi tyle o homologację, co o zapis w KD.

KD zabrania korzystać ze świateł p-mgielnych w warunkach dostatecznej przejrzystości powietrza - i na tej podstawie policjant może wystawić mandat. Wystarczyłoby uzupełnić wpis w KD o wzmiankę typu: "za wyjątkiem pojazdów wyposażonych w doświetlanie zakrętów" i byłoby po sprawie.

Na szczęście jeszcze nie słyszałem o przypadku ukarania kierowcy mkk za doświetlanie.

OK, pozostaje więc pytanie czy to potrzebne.. Wg mnie, po kilkuadkach skrętu 90st w lewo, przydałoby się, bo nie widziałem którędy jadę.. Czy ktoś ma podobne doświadczenia w Tribece?