Jump to content

MY 08 2.5i - kwestie wydechu, opon, hamulców

mstar
 Share

Recommended Posts

Zacząłem poprawianie swojej imprezy (2.5i MY 08 US - lanos wolnyssak). Na razie dodałem stabilizację i rozpórkę między kielichami z przodu. Ostatnio wyciąłęm też przedostatni tłumik, zmieniając jednocześnie końcową puszkę na mniejszą i poszerzając rurę (ciekawe, od połowy samochodu były 2 cale, podczas kiedy od kolektora wydechowego przez katalizatory szły 2,5). Teraz cała jest 2,5 i auto troche lepiej idzie i przyjemniej pracuje. To zmniejszenie średnicy (tylko okolice pierwszeg tłumika) jak sądze wiązało się z tym, że auto pochodzi z Kaliforni, a tam ponoć większość aut ma mniejsze moce ze wzglądu na normy emisji spalin i inne.... Czy mam rację?

Na ile zmiana kół - mam 16 cali - poprawi prowadzenie auta? Myślę o 18 calach, przy czym mam wątpliwości. Naczytałem się na forum, że ten i owy zmienilinp w GT z 15 na 17 i stała się tragedia. Auto zaczęło chodzić na boki i dziwnie się prowadzić. Może ktoś ma w tym względzie doświadzczenie....

I ostatnia wątpliwość. W znajomej firmie z Piaseczna proponują mi wymianę hamulców na 8 tłoczkowe. Operacja ta wydaje się jednak potwornie droga - około 5k. Czy warto, można, trzeba (niepotrzebne skreślić) zrobić to mnejszym sumptem, np kupując używane (np dopiero co wyjęte z nowego STI lub WRX)? Czy pasują i jaki przyniosa skutek? Moje rzeczywiście mogłyby byc lepsze...

• 2 weeks later...

Dorzucę moje 3 gr odnośnie hamulców - myślę, że w moim WRXie były takie same w Twoim aucie.

Zmieniłem na zestaw D2 (8tł., 330 mm) i jest o wiele, wiele lepiej. Trzeba tylko pamiętać, że oryginalne klocki w tym zestawie nadają się tylko do wyrzucenia. Obecnie mam Ferrodo Performance i jest super.

Zanim to zrobiłem pytałem kilku osób o radę i właściwie wnioski mam dwa:

- kupno zacisków/tarczy z WRXa EU - jest bez sensu - zbyt mała poprawa

- kupno zacisków BREMBO z STI ma sens techniczy i kosztowy jak znajdziesz używane w dobrej cenie (tzn w cenie zestawu D2/Ksport), ale taki zestaw nie wchodzi na ori felgę 17 cali od WRXa. Ponieważ używam tego zestawu felg w zimę, wybrałem D2. Ty jak kupujesz nowe felgi możesz spróbować z BREMBO - np kupując OZ Ultraleggera

Pozdrawiam

marcin

PS. nie wiem czy felga 18 cali to dobry pomysł :?: - zastanów się nad 17 i dobrymi oponami

mstar, zapomnij o 18 cali - fajnie wygląda, ale trakcja lepsza tylko na dobrej nawierzchni - 17 jest ok, gumy wystarczy na dziury, a nie będzie taka szeroka i strat nie będzie tyle

• 2 weeks later...