Skocz do zawartości

Respekt na drodze...


Qba25

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście odmowa mandatu wiążę się z wizytą w sądzie grodzkim- i jeżeli miałbym jechać na drugi koniec kraju - to wiadomo chyba lepiej "negocjować" lub przyjąć na klatę 100zł niz się urzerać - wszystko zależy od okoliczności i stopnia wkurzenia :evil:

Nie no jasne, też bym tak zrobił, ale dobrze jest znać przepisy i choćby zasiać ziarnko wątpliwości u pana policjanta - może potem zgłębi temat i nikomu innemu nie wystawi za to mandatu, przecież człowiek uczy się całe życie :wink:

 

A tak serio tym razem ja "polowałem" na patrol, żeby mnie oświecili :oops: i rozmawiałem z instruktorem z kursu nauki jazdy :roll: .

No i czego się dowiedziałeś???

 

Może to pomoże raz na zawsze wyjaśnić temat:

http://ww6.tvp.pl/View?Cat=6287&id=761059

Pada tam zdanie, że "Zakopianka składa się z dwóch 1-kierunkowych jezdni", znaki drogi 1-kierunkowej też widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Paweł_P, bardzo się cieszę, że znalazłeś ten przykład, który jednoznacznie podaje, że od samego początku mieliśmy z apal rację! :grin: Proponowany przez Ciebie materiał pozwala usłyszeć wszystko to, co napisałem powyżej, bez konieczności męczenia się przy czytaniu. :mrgreen:

 

1. Jak sam słusznie zauważyłeś na Zakopiance są jednoznaczne oznaczenia drogi jednokierunkowej po każdym skrzyżowaniu! Popatrz na film, w minutach 1:19, 1:53, 2:28. I są to znaki kwadratowe informacyjne, nie okrągłe nakazu! Oznaczenie drogi jednokierunkowej widnieje nawet przy znaku informującym o przejściu dla pieszych (ostatni przykład).

 

2. Nawet na Zakopiance (autostradach itp) zabronione jest wyprzedzanie z prawej na oznakowanych zakrętach i przy dojeżdżaniu do wierzchołków wzniesień.

 

3. Miałem okazję jechać wspomnianą drogą Kraków - Tarnów (minuta 5:45). Tam, mimo kilku pasów, nie można wyprzedzać z prawej (jak słychać w polecanym przez Ciebie filmie). A droga ta, jeśli dobrze pamiętam, odpowiada drodze z Bielska do Katowic, m. in. z powodu braku oznaczeń jednokierunkowości.

 

Reasumując: wyprzedzanie z prawej strony za miastem tylko na autostradach lub drogach oznaczonych jednoznacznie jako jednokierunkowe (na jezdniach dwupasmowych). Jeśli nie ma takich oznaczeń, MUSZĄ być trzy pasy.

CBDU

 

Samych szerokich dróg wszystkim życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak sam słusznie zauważyłeś na Zakopiance są jednoznaczne oznaczenia drogi jednokierunkowej po każdym skrzyżowaniu! Popatrz na film, w minutach 1:19, 1:53, 2:28. I są to znaki kwadratowe informacyjne, nie okrągłe nakazu! Oznaczenie drogi jednokierunkowej widnieje nawet przy znaku informującym o przejściu dla pieszych (ostatni przykład).

 

2. Nawet na Zakopiance (autostradach itp) zabronione jest wyprzedzanie z prawej na oznakowanych zakrętach i przy dojeżdżaniu do wierzchołków wzniesień.

No nie Kuba, ale kombinujesz :???: :???: :???: a skoro miałeś rację to gdzie masz 3 pasy na Zakopiance hę ???? zapętliłeś się strasznie :roll: To wszystko nie tak, to jest droga jak każda inna 2-jezdniowa tylko troszkę lepiej oznakowana bo nowa (może o to im chodziło na filmie żeby wszystko ładnie pokazać), o zakrętach czy wieszchołkach pisaliśmy wcześniej i oczywiście z prawej strony nie można wtedy wyprzedzać (zapis wklejony wcześniej jest oczywisty), nie wiem jak Ci to przetłumaczyć :sad: Znam wielu gości którzy mają przepisy w jednym palcu i nikt nie zawachał się w odpowiedzi jak ich wczoraj trochę męczyłem żeby wyciągnąć od nich jakieś dodatkowe argumenty (mówiłem żeby poradzili mi jak przekonać niedowiarka :mrgreen: ) - dla nich zapis jest oczywisty, dla Policji jak i dla zwykłego kierowcy również ten zapis powinien być jasny.

 

Kraków - Tarnów: przecież wklejone przez Ciebie wcześniej przepisy jasno określają że muszą być 3 pasy ruchu poza terenem zabudowanym bo jest to droga 2-kierunkowa 1-jezdniowa!!! a droga Bielsko-Katowice jest 2-jezdniowa!!! i tam można wyprzedzać przy tylko 2 pasach ruchu w jednym kierunku na obszarze niezabudowanym.

 

Czy inni forumowicze również mają jakieś wątpliwości?

 

Jeśli Kuba nadal twierdzisz że masz rację, to nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, poddaję się :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł_P, po co mi trzy pasy na Zakopiance? Są znaki informujące o jej jednokierunkowości i wtedy wystarczą DWA pasy. Piszę możliwie jasno, proszę więc, nie wpieraj mi czegoś, czego nie napisałem.

NIGDY NIE TWIERDZIŁEM, ŻE JEST INACZEJ. Mogłeś odnieść inne wrażenie, bo odwoływałem się do praktyki na polskich drogach. Rzecz w tym, że w naszym kraju (gdzie cierpimy raczej na NADMIAR znaków, RZADKO KTORA DROGA JEST OZNAKOWANA TAK, JAK ZAKOPIANKA.

 

No i przepis ten jest jasny:

Na OZNAKOWANYCH drogach jednokierunkowych (a jednokierunkowa z definicji jest w polskich przepisach TYLKO autostrada i ona NIE MUSI być oznakowana dodatkowo), możesz wyprzedzać z prawej przy dwu pasach za miastem;

Na NIEOZNAKOWANYCH (czyli -poza autostradą- wszystkich, na których NIE STOI po każdym skrzyżowaniu znak informacyjny o jednokierunkowości - jak w tym przykładzie z Zakopianki) możesz wyprzedzać za miastem TYLKO na trzech pasach.

W materiale jest odwołanie do drogi Kraków-Tarnów (wyjazd z Krakowa w stronę Rzeszowa), pojedź nią, zobaczysz: JEST TAKA, JAK DROGA BIELSKO - KATOWICE, jak było wspomniane w Twoim materiale, mimo DWU pasów NIE MOŻNA TAM WYPRZEDZAĆ Z PRAWEJ.

Przecież sam to Paweł_P, obejrzałeś i wysłałeś, jako przykład.

 

A trzy pasy masz np na obwodnicy Bielska, choć nie jestem pewien w tym momencie, czy tam nie ma dodatkowo znaków informacyjnych, co umożliwiało by wyprzedzanie z prawej i tak, mimo dwu pasów.

To, że takich dróg jest mało, nie oznacza, że nie istnieją. Poza tym, prawodawca nie musi ten sposób ciągle aktualizować przepisów, gdyby powstało ich więcej. Oby.

Miłego dnia!

 

EDIT: przeczytałem jeszcze raz Twój post i zobacz, jaką perełkę znalazłem (ostatnie zdanie):

"Pada tam zdanie, że "Zakopianka składa się z dwóch 1-kierunkowych jezdni", znaki drogi 1-kierunkowej też widać".

 

No właśnie Paweł o te znaki chodzi, potwierdzasz to, o czym Ci piszę od wielu postów. Jak je masz - MOŻESZ "mykać" z prawej na dwu pasach za miastem, jak ich nie masz, NIE MOŻESZ (poza autostradą, o której WIADOMO Z DEFINICJI, że jest JEDNOKIERUNKOWA).

Prościej już nie potrafię.

 

PS. W odróżnieniu od Ciebie nie mam wielu znajomych, którzy mają przepisy w małym palcu, dlatego też zapytałem o to policjantów z cieszyńskiej drogówki i instruktora, który uczy na kursie prawa jazdy. Ich interpretacja była jednoznaczna i zgodna, z tym, co dotąd napisałem.

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adaś, i podobnie, jak tamtym temacie, napisałem to, co wiem i uważam i dam sobie spokój. Przecież każdy z nas sam odpowiada za swoją jazdę, a skoro policja - interpretując przepisy literalnie - wręcza za to mandaty, to chyba jednak się nie mylę:

 

marek-szulczyk napisał/a:

DYZIO_D Mnie zatrzymali za wyprzedzanie z prawej i dostałem 100zeta. Było to na siódemce koło Grójca

 

 

No to już znam taki przypadek

 

 

 

A w temacie:

Zauważyłem dziwną zależność: im bardziej jest ślisko i kręta droga :twisted: (np u mnie, w górach), tym mniej jest chętnych do sprawdzenia właściwości jezdnych mojej subarki. :roll: W mieście, z kolei, chętnych nie brakuje. :lol:

Dobrze, że najczęściej jeżdżę jednak po górach... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Paweł o te znaki chodzi, potwierdzasz to, o czym Ci piszę od wielu postów. Jak je masz - MOŻESZ "mykać" z prawej na dwu pasach za miastem, jak ich nie masz, NIE MOŻESZ (poza autostradą, o której WIADOMO Z DEFINICJI, że jest JEDNOKIERUNKOWA).

1. Nigdzie nie mówiłem że MUSISZ mieć znaki 1-kierunkowej żeby móc wyprzedzać z prawej strony.

2. nie ma też przepisu mówiącego, że MUSI być znak drogi 1-kierunkowej żeby móc wyprzedzać z prawej strony, tak więc nadal nie wiem o czym piszesz.

3. Dla mnie KAŻDA 2-jezdniówka (czyli pasy ruchu oddzielone pasem zieleni) pozwala na wyprzedzanie z prawej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł_P, widzisz, problemem jest to, że w Polsce nie ma definicji drogi, którą popularnie nazywamy "dwupasmówką". Jedyną drogą, która jest zdefiniowana jako jednokierunkowa, jest autostrada i ŻADNA INNA. Dlatego też, jak rozmawiałem z policją powiedzieli mi, że owszem, przy dwu pasach możesz wyprzedzać za miastem, jak MASZ OZNACZENIE JEDNOKIERUNKOWOŚCI w postaci kwadratowego znaku z białą strzałką na niebieskim tle i to PO KAŻDYM SKRZYŻOWANIU, które ten znak odwołuje. I dlatego zwróciłem Ci uwagę, że w materiale, który podesłałeś, Zakopianka jest właśnie w ten sposób oznaczona: po każdym skrzyżowaniu jest ten znak (popatrz na minuty, które wynotowałem) i DLATEGO nie ma na niej problemu z wyprzedzaniem z prawej strony.

Inne drogi dwupasmowe (np. droga Bielsko-Katowice) NIE MAJĄ tych oznaczeń i nie można na nich wyprzedzać, bo NIE SĄ OZNACZONE JAKO JEDNOKIERUNKOWE. Policjant tłumaczył mi to w ten sposób, że decyzja podejmowana jest np na podstawie rodzaju skrzyżowań na danej trasie (z jakimi drogami i jak rozwiązane-pasy włączające do ruchu, itp).

 

Dlatego odpowiadając na Twoje punkty:

1. Nigdzie nie mówiłem że MUSISZ mieć znaki 1-kierunkowej żeby móc wyprzedzać z prawej strony.

Właśnie o tym Ci ciągle mówię, że wg policji muszą być. Dlaczego? Czytaj dalej...

2. nie ma też przepisu mówiącego, że MUSI być znak drogi 1-kierunkowej żeby móc wyprzedzać z prawej strony, tak więc nadal nie wiem o czym piszesz.

Nie ma, faktycznie. Przepis mówi, że możesz to robić na drodze jednokierunkowej i tu jest właśnie pies pogrzebany. W Polsce nie ma definicji drogi eskspresowej, dwupasmowej/dwujezdniowej (tej nie ma wcale w definicjach), jako drogi jednokierunkowej. I żeby były traktowane przez policję, jako jednokierunkowe MUSZĄ BYĆ JAKO TAKIE OZNACZONE ZNAKAMI. Zwróć uwagę, że jak się włączasz do ruchu na "dwupasmówce", to jakbyś chciał pojechać na upartego "pod prąd", nie masz znaku B2 oznaczającego "zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia" a stawianego zwykle na końcu drogi jednokierunkowej. Sprawdź sobie... To, żeby jechać w określonym kierunku, jest wymuszone znakiem nakazu (okrągłym).

 

3. Dla mnie KAŻDA 2-jezdniówka (czyli pasy ruchu oddzielone pasem zieleni) pozwala na wyprzedzanie z prawej strony.

Dla Ciebie może tak, ale nie dla policji, z powodów w/w. Jeśli nie wierzysz, zapytaj kolegi marka-szulczyka dlaczego mu wlepili mandat za wyprzedzanie z prawej.

 

Wiesz, odpuśćmy już tę dyskusję, bo mnie raczej nie posłuchasz a ja wiem, że tak to interpretuje policja, więc inaczej jeździł nie będę. Zresztą... nie lubię wyprzedzania z prawej :razz:

EDIT: Spotkajmy się lepiej kiedyś wreszcie w Bielsku na mały spocik, więcej z tego bedzie radości! Obserwuję, co piszecie o wyjeździe, może mi się uda myknąć z Wami, ale kobieta naciska no i urodziny mam w rodzinie w weekend...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł_P, zazdroszczę, że mogłeś pogadać na ten temat ze specjalistami, ja poza osobami, które uczą na kursach prawa jazdy, nie miałem nikogo pod ręką. Można zapytać, od kogo masz takie informacje?

Gadałem z nimi dopiero po rozpętaniu dyskusji bo pytałem ich jak Cię przekonać, te przepisy znałem dużo wcześniej, w ogóle Prawo o Ruchu Drogowym nie jest mi obce :wink:

Ci moi specjaliści są właśnie związani z nauką jazdy i wszystkim co się z nią wiąże, Marko Rally też zna te przepisy i uważa podobnie czyli jakoś ludzie siedzący w temacie przepisów ruchu drogowego nie mają wątpliwości odnośnie wyprzedzania, tylko zwykli kierowcy i myślę że tylko niektórzy Policjanci mają wątpliwości. Absolutnie nic Ci nie ujmuję, w ogóle fajnie że ktoś się interesuje interpretacją przepisów stąd moje aktywne wejście w dyskusję, rozumiem też Twoje wątpliwości, ale myślałem że jednak Cię przekonam :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł_P, wiesz, interesuje mnie to również o tyle, że swego czasu studiowałem prawo, a w końcu poszedłem nieco inną drogą i ukończyłem politologię. Z interpretowaniem przepisów miałem nieco do czynienia, niestety również pod kątem wyszukiwania w nich dziur...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swego czasu studiowałem prawo,
też nie jest mi to obce :wink:

Wobec powyższego:

Paweł_P, widzisz, problemem jest to, że w Polsce nie ma definicji drogi, którą popularnie nazywamy "dwupasmówką".
to dlaczego używasz określenia, które nie istnieje ? Spróbuj nazywać rzeczy po imieniu i wtedy będzie łatwiej :mrgreen:
Jedyną drogą, która jest zdefiniowana jako jednokierunkowa, jest autostrada i ŻADNA INNA.
możesz przytoczyć tą definicję ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARKO RALLY, określenie istnieje, tylko nie jest prawnie zdefiniowane. :mrgreen:

A jeśli chodzi o definicję, proszę bardzo:

1. Pierwsza definicja autostrady znajduje się w "Prawie o ruchu drogowym"*:

"Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają: (...)

3) autostrada - drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep",

I - jak widać - nie ma tu słowa o jednokierunkowości. Ponieważ jednak prawo powinno stanowić pewną jednorodną całość, istnieje jeszcze jedna definicja, mianowicie:

 

2. "Ustawa o drogach publicznych"**:

Art. 4. Użyte w ustawie określenia oznaczają: (...)

6) autostrada - drogę przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodowych i nie obsługującą przyległego terenu:

a) wyposażoną przynajmniej w dwie trwale rozdzielone, jednokierunkowe jezdnie,

B) posiadającą wielopoziomowe skrzyżowania ze wszystkimi przecinającymi ją drogami komunikacji,

c) wyposażoną w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek, przeznaczone wyłącznie dla użytkowników autostrady,

gdzie punkt "a" wyrażnie mówi o jednokierunkowości.

 

* Dziennik Ustaw z 1997 r. Nr 98 poz. 602; "Ustawa, z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym".

** Dziennik Ustaw z 2000 r. Nr 71 poz. 838; "Ustawa, z dnia 21 marca 1985 r. "o drogach publicznych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARKO RALLY, a jak inaczej mógłbym napisać ?
Droga jednojezdniowa lub dwujezdniowa, jednokierunkowa lub dwukierunkowa, o wyznaczonej liczbie pasów ruchu.

Czyli nazywana przez Ciebie "dwupasmówka" to nic innego jak droga dwujezdniowa o 2 lub więcej pasach ruchu. Droga taka może przebiegać w obszarze zabudowanym lub niezabudowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:cool:

 

Art. 24.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia

komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru

wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność,

a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie

wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż

1 m.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony

wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i 10.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów

uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdnijednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może

odbywać się tylko z jego prawej strony.

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim

zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez

silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i - w razie potrzeby -

zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest

kierowany.

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1) jednokierunkowej;

2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący

nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu,

gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego

zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu

w kierunku przeciwnym.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu,

przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym

lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym

kierunku.

11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Magdziarz, ale my to znamy, prawie na pamięć :mrgreen:

Problemem jest czy droga dwujezdniowa jest jednokierunkowa jeśli nie ma znaku D-3.

 

Dlatego też, jak rozmawiałem z policją powiedzieli mi, że owszem, przy dwu pasach możesz wyprzedzać za miastem, jak MASZ OZNACZENIE JEDNOKIERUNKOWOŚCI w postaci kwadratowego znaku z białą strzałką na niebieskim tle
przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

nie ma tu nic o znaku z białą strzałką na niebieskim tle :wink: :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARKO RALLY, jeśli napisałem

problemem jest to, że w Polsce nie ma definicji drogi, którą popularnie nazywamy "dwupasmówką"

to o co chodzi? Napisałem coś niezgodnego z prawdą? Jeśli zadasz sobie trud prześledzenia dyskusji zauważysz, że pisałem już o tym wcześniej. Poza tym, ponieważ odwoływałeś się do definicji, edytowałem, pewnie w czasie, kiedy pisałeś post.

Grzegorz Magdziarz, nie chcę Cię martwić, ale pojawiło się to już dawno... :mrgreen: Cały czas się do tego właśnie odwołujemy, usiłując jednoznacznie dociec, które drogi są jednokierunkowe :-)

EDIT: No właśnie MARKO RALLY do tego się odwołuję:

Skoro tylko autostrada jest drogą jednokierunkową "z definicji", to pozostałe muszą być jakoś oznaczone, prawda? No i o tym cały czas mowię. W przykładzie podanym przez Pawła z Zakopianki, widać to dokładnie: po każdym skrzyżowaniu stoi znak informujący, że jedziemy po drodze jednokierunkowej (kilka postów wyżej o tym napisałem). I na tym właśnie opiera się interpretacja policji i instruktorów: skoro droga nie jest jednoznacznie oznaczona, jako jednokierunkowa, ani nie jest nią "z definicji" to nie można wyprzedzać na niej z prawej strony.

Jak pisałem Pawłowi: wjeżdżając na taką drogę, masz znak nakazujący poruszanie się w określonym kierunku, a na jej końcu nie masz znaku de facto zakazującego wjazdu od jego strony B-2, który uniemożliwia wjazd w uliczki jednokierunkowe "pod prąd".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Magdziarz, być może, ale obawiam się, że wielu kierowców po kilku latach od zakończenia kursów ma kłopoty, z przepisami. Ośmielę się również zauważyć, że nasz spór dotyczy interpretacji pewnych zapisów prawa, a jego poziom merytoryczny sugeruje, że przepisy znamy znacznie lepiej niż wielu kierowców poruszających się po polskich drogach :mrgreen:

A co do SJS: z chęcią i myślę, bez kompleksów :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, mam mało czasu to napiszę od razu:

W Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej jest taki oto zapis"

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

...

8) pasie dzielącym:

a) środkowym pasie dzielącym - rozumie się przez to część drogi stanowiącą rozdzielenie jezdni przeznaczonych dla przeciwnych kierunków ruchu,

 

Czy teraz już wiadomo o co chodzi ?

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARKO RALLY, nie jestem pewnien, czy "kierunek ruchu" świadczy jednoznacznie o jednokierunkowości. Dalej uważam, że problemem jest nieostrość i niespójność przepisów w naszym kraju.

Jak powiedziałem, swoje zdanie opieram na rozmowach z policjantami i instruktorami. W ich opinii takie sformułowanie przepisu ułatwia rozróżnienie pomiędzy drogami, a przez to np. umożliwia wyprzedzanie z prawej na niektórych z nich (uznanych za bezpieczniejsze). Trudno porównać Zakopiankę (jeśli już mamy jej przykład), z drogą np. Katowice-Bielsko (rodzaj skrzyżowań, ich ilość, sposób włączania się do ruchu).

BTW, Zakopianka jest drogą ekspresową, przynajmniej w części, co wymusza inną konstrukcję skrzyżowań i co potwierdzało by to, o czym piszę powyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewnien, czy "kierunek ruchu" świadczy jednoznacznie o jednokierunkowości.
No tak, jeśli przyjąć że "nie jestem pewien" to niekoniecznie "mam wątpliwości" i jeśli zastanowić się czy nieostrość to nieostrość a niespójność to niespójność, to wtedy jest to zadanie dla filozofów czy innych "mędrców" :wink: a nie dla kierowców :mrgreen:

Skoro z Ustawy o drogach publicznych wynika że autostrada jest jednokierunkowa, to z Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej wynika że środkowy pas dzielący, rozdziela jezdnie o przeciwnych kierunkach. A przeciwne kierunki są dwa, nie ma przeciwnego kierunku w tą samą stronę :mrgreen:

Obydwa akty prawne nie mają odniesienia w Ustawie "Prawo o ruchu drogowym"

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...