Skocz do zawartości

Respekt na drodze...


Qba25

Rekomendowane odpowiedzi

Ten brat to już ma prawo jazdy to się zna na przepisach, nie ?

Buahahahaha, święta racja :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

nie mozna wyprzedzac na zakretach oznaczonych znakami ostrzegawczymi

To zależy na jakiej drodze jest ten zakręt:

 

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1) jednokierunkowej;

2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Co do tego wyprzedzania z prawej to mnie na kursie prawa jazdy (a będzie już z 15 lat temu) uczono (i tego się trzymam), że wyprzedać można z prawej jeśli:

- jezdnia jest m.in dwupasmowa -> w terenie zabudowanym

- jezdnia jest m.in trzypasmowa -> poza terem zabudowanym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MO, dobrze że Cię uczyli przeżyć na drodze, ale przepisy mówią co innego, nawet na autostradzie możesz sobie wyprzedzać z prawej strony i jeśli ja sobie jadę a ktoś uparcie nie zwalnia mi lewego pasa to nie podnoszę sobie niepotrzebnie ciśnienia tylko ostrożnie śmigam z prawej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MO, dobrze że Cię uczyli przeżyć na drodze, ale przepisy mówią co innego, nawet na autostradzie możesz sobie wyprzedzać z prawej strony i jeśli ja sobie jadę a ktoś uparcie nie zwalnia mi lewego pasa to nie podnoszę sobie niepotrzebnie ciśnienia tylko ostrożnie śmigam z prawej.

 

nie do końca jest to prawda...a tak na prawdę to nieprawda :)

możesz poza miastem wyprzedzać na drodze trzyjezdniowej, w terenie zabudowanym - dwujezdniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w korku mozesz wyprzedzac jak chcesz :twisted::twisted::twisted: . A taki fajny topic byl.

Ja tu w niemczech zauwazylem ze jak jezdze sluzbowym paskiem albo c-klassa to kapelusz a jak moim obk to szczegolnie w zakretach przeginam strasznie. Raz to nawet koles mi swoja komorka zdjecia robil jak go w zakrecie slajdem wyprzedzilem w zakrecie o 180° :razz:. Oczywiscie na dwupasmowej poza terenem zabudowanym z prawej przy ograniczeniu do 60 a ja mialem 110 :oops: OBK slizgal sie juz wszystkimi czterema :razz: Ale przewidywalna bestia jest i ten zakret mam opanowany do perfekcji (na nim testuje auta po wzgledem przydatnosci do kupna :roll: ). Taka C-Klassa to mi na tym samym zekrecie dupka troche uciekla pomimo esp no i teraz mam respekt przed mesiem i od razu kapelusik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to wyprzedzanie z prawej strony to zdurniałem.

 

Użycie prawego pasa do wyprzedzania jest dozwolone na jezdni trzypasmowej poza terenem zabudowanym i dwupasmowej w zabudowanym. Wyprzedzić z prawej strony możemy także na drodze jednokierunkowej.

Czyli czytając tylko połowę powyższego tekstu wychodzi, że na dwupasmówce (np.: S1) nie można z prawej bo jest poza terenem zabudowanym. Ale jeżeli jest to droga jednokierunkowa (bo jest) to działa druga część powyższego tekstu. Pytanie czy dobrze rozumuję wasz tok myślenia ?? Jeszcze pozostaje kwestia czy taka dwupasmówka musi być oznakowana znakiem "droga jednkokierunkowa" czy już definicji taką jest nawet jak znaku nie ma. Znaki "obowiązujący nakaz jazdy na wprost" widziałem ale "droga jednokierunkowa" nie - rzucę okiem w najbliższym czasie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz poza miastem wyprzedzać na drodze trzyjezdniowej, w terenie zabudowanym - dwujezdniowej.

Przeczytaj jeszcze raz co pisałem w kilku postach wyżej :wink:

 

jeżeli jest to droga jednokierunkowa (bo jest) to działa druga część powyższego tekstu. Pytanie czy dobrze rozumuję wasz tok myślenia ?? Jeszcze pozostaje kwestia czy taka dwupasmówka musi być oznakowana znakiem "droga jednkokierunkowa"

Dobrze rozumujesz :cool: A znaku nie musi być (stawiają go raczej na wlotach z boku żeby ktoś nie skręcił w lewo, czasami dają też zakaz skrętu w lewo lub zakaz wjazdu a to oznacza, że droga jest 1-kierunkowa), wystarczy że obie jezdnie są oddzielone pasem zieleni :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest to droga jednokierunkowa (bo jest) to działa druga część powyższego tekstu. Pytanie czy dobrze rozumuję wasz tok myślenia ?? Jeszcze pozostaje kwestia czy taka dwupasmówka musi być oznakowana znakiem "droga jednkokierunkowa"

Dobrze rozumujesz :cool: A znaku nie musi być (stawiają go raczej na wlotach z boku żeby ktoś nie skręcił w lewo, czasami dają też zakaz skrętu w lewo lub zakaz wjazdu a to oznacza, że droga jest 1-kierunkowa), wystarczy że obie jezdnie są oddzielone pasem zieleni :wink:

 

dość ciekawa teoria - to znaczy, że na A4 mogę wyprzedzać prawym? bo jednokierunkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MO, dobrze że Cię uczyli przeżyć na drodze, ale przepisy mówią co innego, nawet na autostradzie możesz sobie wyprzedzać z prawej strony i jeśli ja sobie jadę a ktoś uparcie nie zwalnia mi lewego pasa to nie podnoszę sobie niepotrzebnie ciśnienia tylko ostrożnie śmigam z prawej.

 

nie do końca jest to prawda...a tak na prawdę to nieprawda :)

możesz poza miastem wyprzedzać na drodze trzyjezdniowej, w terenie zabudowanym - dwujezdniowej.

Nie wytrzymałem jednak! Człowieku co Ty piszesz za bzdury! Jeszcze na dodatek zarzucasz osobie kompetentnej (Paweł_P) że pisze nieprawdę.

Może zacznij od początku, od art.2 ustawy "Prawo o ruchu drogowym" skąd dowiesz się co to jest jezdnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość ciekawa teoria - to znaczy, że na A4 mogę wyprzedzać prawym? bo jednokierunkowa?

 

Też się nad tym zastanawiam. Ale w zasadzie nie znam przypadku, żeby ktoś dostał mandat za wyprzedzanie po prawej ani za jazde lewym pasem bez uzasadnienia (zwłaszcza). :mrgreen:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz to nawet koles mi swoja komorka zdjecia robil jak go w zakrecie slajdem wyprzedzilem w zakrecie o 180° . Oczywiscie na dwupasmowej poza terenem zabudowanym z prawej przy ograniczeniu do 60 a ja mialem 110 OBK slizgal sie juz wszystkimi czterema

 

proponuje zacząć jeździć profesjonalnie, bo z takimi umiejetnościami i podzielnością uwagi masz szansę sporo zwojować :wink: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz to nawet koles mi swoja komorka zdjecia robil jak go w zakrecie slajdem wyprzedzilem w zakrecie o 180° . Oczywiscie na dwupasmowej poza terenem zabudowanym z prawej przy ograniczeniu do 60 a ja mialem 110 OBK slizgal sie juz wszystkimi czterema

 

proponuje zacząć jeździć profesjonalnie, bo z takimi umiejetnościami i podzielnością uwagi masz szansę sporo zwojować :wink: :mrgreen:

 

ciekawe czy był w tej bajce smok? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł_P, to powiedz mi jeszcze czy to jest luka w przepisach czy po prostu ktoś chciał żeby tak było ?? :) Bo na kursie przedstawiają to często tak, że wyprzedzać można tylko w mieście na dwupasmowych jezdniach i poza zabudowanym na 3jezdniowych. I większość osób pozostaje w przekonaniu, że na dwupasmówce z prawej wyprzedzać nie wolno. Dla ciekawości spytałem moją dziewczynę kiedy wolno z prawej i twierdziła ze poza zabudowanym na 2pasmówce nie wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No smok tez tam latal z gola dziwica na grzbiecie :razz: .Ach dzeciaki z was pewnie ze OBK sie nie da jak Ken Block :twisted::twisted: Napisalem to bo offtopikowanie o wyprzedzaniu da dwapasmowej mnie wkurzylo :grin: :grin: . Temat jest Respekt na drodze. Jeszcze nie widzalem tu watku ktory by sie nie konczyl w lesie. Och narod my gawedziarzy.

Ale ze tyl zaczyna troche zjezdzac na bok i opony zaczynaja piszczec (o co w OBK strasznie trudno) to naprawde bez jaj .

Oczywiscie ze tak nie jezdze po drogach publicznych :razz: W niemczech tacy ludzie sa traktowani jako niezrownowazeni psychicznie i im odbiera sie prawa jazdy i potem moga je z powrotem dostac po tak zwanym Idiotentest MTU.

 

Leon

w przdszkolu to chyba same dziewice (no moze oprocz pani wychowawczyni :oops:) . Nie odkryles nic nowego i nie nabijaj postow :wink: :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MO, dobrze że Cię uczyli przeżyć na drodze, ale przepisy mówią co innego, nawet na autostradzie możesz sobie wyprzedzać z prawej strony i jeśli ja sobie jadę a ktoś uparcie nie zwalnia mi lewego pasa to nie podnoszę sobie niepotrzebnie ciśnienia tylko ostrożnie śmigam z prawej.

 

nie do końca jest to prawda...a tak na prawdę to nieprawda :)

możesz poza miastem wyprzedzać na drodze trzyjezdniowej, w terenie zabudowanym - dwujezdniowej.

Nie wytrzymałem jednak! Człowieku co Ty piszesz za bzdury! Jeszcze na dodatek zarzucasz osobie kompetentnej (Paweł_P) że pisze nieprawdę.

Może zacznij od początku, od art.2 ustawy "Prawo o ruchu drogowym" skąd dowiesz się co to jest jezdnia.

 

1. jestem człowiekiem - fakt, mów mi Paweł

2. nie wytrzymałeś - ale sprawy nie wyjaśniłeś

3. jeżeli się pomyliłem - przeproszę - chcę się dowiedzieć jak jest na prawdę - temat jak widać nie jest oczywisty

4. cytuję z : prawo o ruchu drogowym

"3) autostrada - drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;"

"10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku."

 

niejasność sprowadza się do rozstrzygnięcia czy dwupasmówka rozdzielona pasem zieleni to dwie drogi jednokierunkowe - moim zdaniem - nie, ponieważ punkt 2 nie miałby wtedy sensu.

 

będę wdzięczny za rzeczową odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwupasmówka rozdzielona pasem zieleni to dwie drogi jednokierunkowe

tak

 

Droga może być jednojezdniowa i dwujezdniowa - ta ostatnia ma pomiędzy jezdniami najczęściej pas zieleni. Jezdnia może mieć jeden lub więcej pasów ruchu.

 

Jezdnia to jest ta część drogi, po której się jeździ :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niejasność sprowadza się do rozstrzygnięcia czy dwupasmówka rozdzielona pasem zieleni to dwie drogi jednokierunkowe - moim zdaniem - nie, ponieważ punkt 2 nie miałby wtedy sensu.

Punkt 2 (droga 2-kierunkowa) o którym piszesz to pasy ruchu rozdzielone linią podwójną ciągłą, zgadza się?? I problem z głowy :wink: tak więc jak widzisz ten zapis ma sens - jeśli masz drogę 2-kierunkową (pasy przeciwnych kierunków rozdzielone LINIĄ a nie PASEM ZIELENI) to wtedy w zabudowanym musisz mieć 2 pasy a poza zabudowanym 3 żeby móc wyprzedzać z prawej strony :wink:

 

Paweł_P, to powiedz mi jeszcze czy to jest luka w przepisach czy po prostu ktoś chciał żeby tak było ?? :)

Osobiście nie widzę żadnej luki, zapis wydaje mi się zaplanowany :wink:

 

Bo na kursie przedstawiają to często tak, że wyprzedzać można tylko w mieście na dwupasmowych jezdniach i poza zabudowanym na 3jezdniowych. I większość osób pozostaje w przekonaniu, że na dwupasmówce z prawej wyprzedzać nie wolno. Dla ciekawości spytałem moją dziewczynę kiedy wolno z prawej i twierdziła ze poza zabudowanym na 2pasmówce nie wolno.

Nie wiem dlaczego tak uczą, niech Twoja dziewczyna zapyta instruktora, skoro zdała za drugim razem to widocznie nieźle ją przygotował bo przecież mogła zdawać z 8 razy, teraz niech jej wyjaśni co miał na myśli jeśli rzeczywiście tak uczy kursantów bo niestety często kursanci ściemniają bo się nie znają, wystarczy że jedno słowo im się przekręci i już cały sens się zmienia :roll:

 

Czyli apal zmieniłaś zdanie odnośnie rzekomych zakazów wyprzedzania z prawej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli apal zmieniłaś zdanie odnośnie rzekomych zakazów wyprzedzania z prawej strony?

 

Dokształciłam się, to fakt. Egzamin zdawałam już dawno temu (za pierwszym razem, że się pochwalę :wink: ) i mi się trochę pomieszało z tym wyprzedzaniem :roll: .

Natomiast w 3mieście jest dziwny zwyczaj jazdy lewym pasem, bo gdzieś tam się skęca w lewo. Niestety Trójmiasto ma zasadniczo 1 drogę wiodącą przez Gdańsk, Sopot i Gdynię aż po Wejherowo i ja i tak dosć często korzystam z prawego pasa, żeby kogoś wyprzedzić :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...