Jump to content
Tryton

Co zrobić żeby Subaru N/A bulgotało?

Recommended Posts

3 godziny temu, Dj Brabus napisał:

Z własnego doświadczenia powiem, że ten wzór pasuje zarówno do 2.0 jak i 2.5 tak jak pisze @mati.91, czyli do Imprez do 2005, Forków SF i SG oraz Legacy III/Outback II (do 2003 roku).

DSC_0933.JPG.7e9cfcc6e2c1b93e0a555560c392b609.JPG

Właśnie tak pamiętam dostępność "bulgotkolektorów" wiele lat wcześniej. Chciałem mieć Hawk i koniecznie docelowo bulgot. Wszystkie oferty z takim były do wersji SOHC, dalej żadnej. Producenci elementów nawet tacy jak Borla nie mieli w ofercie kolektorów do DOHC. Dziwne to bo klientów by mieli, jak widać. Był jednym człowiek, który to robił i są jego filmy w necie.

Zrobiłem ten mod w Hawk, czyli silnik DOHC(EJ204) , przez zamontowanie kolektora z wersji 2.0 turbo (EJ205). Nie wiem czy z wersji 2.5t będzie pasował, 2.0t pasuje i będzie do Legacy IV bo silnik tej samej konstrukcji.

Zrobić kolektor nie jest problem, tylko jeśli mowa o kolektorze z wbudowanym katem, pasowałoby owego kata przesunąć dalej do wydechu. Niestety przeróbka wygląda tak, że owy kat przeszkadza w tym miejscu, w którym się znajduje. Można oczywiście spróbować inaczej skonstruować kolektor, tak żeby uzyskać bulgot i nie rezygnować z kata w kolekorze, jednak żeby to z niczym nie kolidowało musiałbym mieć auto na przymiarki i na nim rozplanować co i gdzie miałoby iść. Mając kolektor na stole ciężko jest ogarnąć go w ten sposób, żeby pasował bez problemów na miejsce.

Na dzień dzisiejszy pewnie niewielu zdecyduje się na od tak wywalenie kata z wiadomych powodów :P Zrobiłem już jedną sztukę na bazie kolektora z legacy 4 2.5, z tym że na kolektorze bez kata (w tym modelu ogólnie z tego co widziałem były aż trzy rodzaje kolektorów).

Ostatnio przewinął sie tu kolektor od Makula po bodajże 1,5 rocznej eksploatacji - sito.

15 minut temu, Pan Dziedzic napisał:

Ostatnio przewinął sie tu kolektor od Makula po bodajże 1,5 rocznej eksploatacji - sito.

Czyli rura słaba, czy spawy liche?

Z kolektorem z katem są dwa problemy techniczne do rozwiązania, pierwszy to tragiczny brak miejsca bo jest naprawdę ciasno, drugi, to potrzeba powiększenia puchy kata. Uzyskanie bulgotu jest sprawą banalną, wystarczy przesunąć w fazie ładunki z jednej głowicy. Problemem jest przyduszenie silnika, zwłaszcza w wysokim zakresie obrotów. Po przebudowie prawidłowej kolektora uzyskujemy podwójny ładunek spalin na wejściu kata, który do tego nie jest zaprojektowany (ma za małą przepustowość). Zazwyczaj po takiej przeróbce powyżej 5 tyś RPM auto odczuwalnie słabnie. W starszych generacjach wystarczy w miejscu łączenia się ładunków wstawić jakąś puchę rozprężną (rezonator/ strumienica łuskowa) aby "zrobić miejsce" na nadwyżkę ładunku, ale w nowszych kolektorach nie ma na to miejsca. Tutaj wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby powiększenie puchy kata przed wkładem, żeby nie rosło gwałtownie ciśnienie na wysokich obrotach, ale podobnie jak mati potrzebuję jakiegoś ochotnika żeby poeksperymentować.

18 godzin temu, Pan Dziedzic napisał:

Szczerze nie widziałem chociaż śledzę temat wiesz może kiedy dokładnie to było albo jak dorwać foto?

Mój kolektor wykonał Makul i on sie rozsypał.

Nie wiem jak z produktami od  mati.91 pod względem jakości ale tamten to porażka. Rura ze zbytcienką ścianką i zbyt mały przekrój kolektora.

Trudno.

Utopione 400zł

Przewertuj parę stron wcześniej. Wstawiałem tam film z moją przepustnicą. Jeszcze większy drut niż ten koleś prezentuje :D
Poradnik jest na kresce, sama przepustnica to kosz 15-20 z wysyłką.

• Like 1

Nie chce zakładać nowego tematu. Chodzi mi o tłumiki koncowe. Padło na tłumiki fmic, cena wyższa ale idącą w parze z jakością. Po kilku wiadomościach z ichnymi pracownikami polecili mi, by zamiast okrągłych wziąć owalne. Jakieś wrażenia? Ktoś kupował takie sportowe tłumiki ale owalne? Chodzi mi bądź, co bądź o dźwięk. Myślicie że będzie różnica? Nie chce też przesadzić - jeżeli owalne byłyby miłym kompromisem, byłoby super :p

W dniu 11.01.2020 o 22:39, Danko napisał:

Nie chce zakładać nowego tematu. Chodzi mi o tłumiki koncowe. Padło na tłumiki fmic, cena wyższa ale idącą w parze z jakością. Po kilku wiadomościach z ichnymi pracownikami polecili mi, by zamiast okrągłych wziąć owalne. Jakieś wrażenia? Ktoś kupował takie sportowe tłumiki ale owalne? Chodzi mi bądź, co bądź o dźwięk. Myślicie że będzie różnica? Nie chce też przesadzić - jeżeli owalne byłyby miłym kompromisem, byłoby super :p

Jeżeli puszka będzie taka sama lub podobna do tego na co polujesz a będzie się tylko różniło końcówką to różnicy oprócz wyglądu nie odczujesz.

A wypełnienie tutaj nie będzie trochę wpływać? Z drugiej strony, to tylko końcowe byłyby przeloty.. Nie powinno to powodować dramatu (?) 

Dzisiaj coś takiego zrobiłem w gf-e

20200120_120733.jpg

20200120_130123.jpg

Edited by Juras K

20200120_130123.jpg

Ale brakuje czegoś.... Filmu z dźwiękiem :)

• Upvote 1

Może dane mi będzie posłuchać kiedyś na żywo. Ale ładnie brzmi :)

4 minuty temu, ewemarkam napisał:

Może dane mi będzie posłuchać kiedyś na żywo. Ale ładnie brzmi :)

Kolega też był z BB któremu zakładałem

16 godzin temu, Juras K napisał:

Dzisiaj coś takiego zrobiłem w gf-e

Pomysłowy zawijas :thumbup:

Co to za końcowe? 

Piękne

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka