Jump to content

Grecja - Kreta

waszka
 Share

Recommended Posts

Witam.Zapewne sporo z Was było na Krecie,ale może komuś się przyda jakieś info na temat tej ciekawej wyspy i wycieczki.

Na mnie osobiście Kreta zrobiła ogromne wrażenie.Dlaczego ? Już piszę.

To jest idealne miejsce za romantyczną podróż z ukochaną.

Jeśli ktoś chce odpocząć,ceni piękne widoki a znudziło mu się już polskie morze i góry to bardzo polecam.

Wyspa wygląda mniej więcej tak :

kretagrekomapakb2.gif

kretaki1.gif

Jest to niewielka wyspa,mająca jedną główną drogę (kreteńczycy nazywają ją autostradą),którą można w dość szybkim tempie przemieścić się z zachodniego wybrzeża na wschodnie.Stolicę Iraklio (Heraklion) - warto zobaczyć ale nie ma co zbyt długo siedzieć,bo jest na wyspie setki atrakcji,które warto zobaczyć ale zapewne na wszystkie nie starczy czasu-nam nie starczyło :mrgreen: Na całej wyspie płaci się Euro,więc od razu lepiej się zaopatrzyć w taką walutę przed wylotem.Zapewne większość z Was będzie udawać się tam przez biuro podróży,więc lepiej od razu wykupić opcję all inclusive i nie martwić się o jedzenie i picie.Jedzenie jest moim zdaniem wypaśne.Jak myślałem,że tylko w Polsce jest super to na krecie też jest moim zdaniem super.Poglądowe foto :

cam3488tp9.jpg

cam3874tn9.jpg

Do wyboru rybki,pipki,kurczaki,ziemniaczki,frytki,arbuzy,winogrona,lody,wino,lokalne soki a w barze przy basenie lokalne piwo (naprawdę spoko - klimat Tyskie) i drinki (Ouzo,Raki - tragedia :shock: i inne),więc nie ma się co zastanawiać i mieć jedzenie i picie z głowy.Zapewne biuro podróży na miejscu będzie oferować rozmaite wycieczki.Polecam wycieczkę na wyspę Santorini (ok 130euro/osoba),wyprawę wąwozem Samaria,zwiedzanie ruin pałacu w Knossos,Cret Aquarium,Aqua park.Warto też zobaczyć plażę Vai Beach (gdzie kręcono reklamę Bounty).Plusem zorganizowanych wycieczek jest to,że płacimy i o nic się nie martwimy ale moim zdaniem lepiej sobie wziąć auto na cały dzień lub najlepiej tydzień (koszt od 40 euro/doba ale już 5 dni np 120euro).Można w ten sposób zaoszczędzić sporo kasy,podaje przykład : koszt wycieczki z mojego hotelu (godzina drogi autokarem) na Konssos (ruiny zamku,gdzie kiedyś sobie biegał i był więziony Minotaur) to 43euro/osoba + bilet wstępu na miejscu (6euro/osoba) = ok 50euro/osoba.Za dwie osoby to koszt już 100euro z za 4 osoby 200euro.Jeśli weźmie się auto w cztery osoby,zaleje paliwko (ceny paliwa takie jak u nas) to cena za taką wycieczkę na własną rękę wyjdzie max 20euro/osoba (40 euro za dwie) i auto jest w gratisie na resztę tygodnia.Można się też poruszać autobusami lokalnymi (ceny ok) ale to jest dość męczące.Takich przykładów mogę podać wiele,żeby nikt nie uczył się na własnych błędach.Ja akurat mieszkałem z młodą 15km od małego miasteczka Agios Nikolaos w hotelu EL-PIDA *** (zatoka Mirabello),który baaardzo polecam właśnie ze względu na pyszne jedzenie i świetne widoki.Położony w zatoce z pięknym widokiem na morze.Śniadania,obiady,kolacje na świeżym powietrzu.Dla mnie rewelacja.Pokoje całkiem ok ale i tak się mało czasu w nich spędzało,więc nie miało to dla nas większego znaczenia,ale widok z tarasu super :

cam3862ja8.jpg

Widoki zapierające dech w piersiach,pomarańcze,cytryny i granaty rosnące na drzewach,morze błękitne jak niebo do tego zasolone,że w oczy szczypie :grin: ,z jednej strony drogi zaśnieżone szczyty mające 2400m.n.p.m a z drugiej strony drogi przepaść mająca 400m :shock: Dla mnie skoki do wody ze skał kilkunastometrowej wysokości - bezcenne.

Była to nasza pierwsza wycieczka w życiu samolotem i mógłbym pisać godzinami i zapewne nie opisałbym wszystkiego ale jeśli ktoś chce spędzić wakacje w wyjątkowym miejscu to polecam Kretę w 100%.Jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie pomogę.

cam3536nf7.jpg

cam3740fs3.jpg

cam3620ug6.jpg

cam3674ns9.jpg

cam3744gp6.jpg

imgp5392fv4.jpg

cam3914kh1.jpg

cam3923zr2.jpg

cam3920ve2.jpg

cam3926gz0.jpg

cam3979xj1.jpg

cam4079ku7.jpg

cam3512an7.jpg

cam3490ib6.jpg

cam3496ja5.jpg

• Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Waszka , co tam Kreta :roll: fajna masz kubitę :twisted: , daj jej więcej zdjęć, a tekst wykasuj , będzie lepiej i ładniej

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Mieszkałem tam 2 lata, jeżdżę od 15 i mogę parę miejsc polecić.

Tomir, zależy co chcesz robić, gdzie i jak mieszkać itp itd.

Min. to 20euro dziennie z mieszkaniem, chociaż ja często śpię na plaży i wtedy wydaję tylko na jedzenie i uciechy inne :) Owoce, moussaka i wino - w 10euro.dziennie sie zmieścisz

Ceny w supermarketach jak u nas, w knajpach też porównywalnie.

Można też mieszkac w fajnych warunkach za ok 100eur/dzien za pokój w hotlu z basenem internetem i in.

Jakby co - pytaj.

Pzdr.

Do wiosny/lata jeszcze troche czasu. Najpewniejsza byłaby opcja ALLin. ale różnie można trafić w hotelu na jakość/smak jedzenia, a knajpka to może być za każdym razem inna.

Pozdro

A na ile się trzeba eurasów przygotowac jezeli sie pojedzie 1+1 ?

Obecnie spokojnie kupisz wycieczkę za 1500zł/os tydzień (przelot,hotel all inclusive).

W sumie na miejscu to euro wydajesz tylko na przyjemności i wycieczki,bo spanie,jedzenie i picie masz zapłacone.

waszka - czy drogi sa kręte?

Czy w rent-a-car mają Subaru?

Jak masz kasę to możesz wypożyczyć Porsche czy Lambo :lol: Subaru widziałem jedno - czarnego WRX.

Ja wziąłem hyundai'a 1.5 jakiś dziwny model ale nawet spoko.

Mało palił co dla mnie miało największe znaczenie,miał klimę i pełną elektrykę.

40 euro za dobę.W odcinkach górzystych drogi kręte.100km jechałem dwie godziny,więc bez rewelacji.

Trzeba być skupionym,ale widoki super.W środkowej części wyspy zapinasz 150km/h i lecisz dwupasmówką bez problemu.

po co samochód, skuterek wystarczy :wink: :mrgreen: Na plaże bounty jechaliśmy chyba ze 3 godz, nie licząc postojów przy każdej zatoczce, bo przecież jest tak pieknie i wszedzie trzeba zrobic fotkę :twisted: , myslałem ze mi dupsko do szyi dojdzie ale było super.

Koniecznie trzeba wstąpiś do aqua parku koło hersonisoss, naprawdę fajne jazdy :mrgreen:

Do wiosny/lata jeszcze troche czasu, ale hajs można już zbierać. Chciałbym się wybrać z babeczką więc pewnie spanie na plaży odpada. Najpewniejsza byłaby opcja ALLin. ale różnie można trafić w hotelu na jakość/smak jedzenia, a knajpka to może być za każdym razem inna. Jest jeszcze trochę czasu i niewiadomo czy jakaś laska się przypałeta do tego czasu, ale w razie czego będę Cię atakował pytaniami.

Pozdro

Nie byłem akurat na Krecie, ale jakieś inne Greckie wysepki odwiedzałem i z moich doświadczeń wynika, że najciekawsza opcja - dla tych co lubią posmakować różności - to hotel z samymi śniadaniami. Jak się trafi dobrą ofertę, to żywienie "na mieście" nie wychodzi dużo drożej niż wyjazd z All In. Greckie żarełko jest na tyle dobre i różnorodne, że bardzo fajnie jest pobrykać po lokalnych knajpkach i tam się dożywiać. All In. jest dobre w Egipcie, bo człowiek większość czasu spędza przy hotelowym basenie, albo nieopodal od hotelu. Na Krecie, czy innej wysepce prawie cały czas się śmiga na wycieczki różne i aż żal nie wdepnąć do jakiejś lokalnej tawerny na souvlaki, albo pitę. Jak byłem na Rodos z pełnym żarciem, to i tak kupę kasy straciłem na miejscowe przysmaki w terenie, a w hotelu się już jeść nie chciało. :) Poza tym AIl In. jest pewne w hotelach *****, a w Grecji często się korzysta z *** lub ***+. A wtedy to loteria, bo może się okazać, że zapłacisz za full opcję, a nie ma co jeść.

no waszka zes mnie zabil ćwieka - mialem w planie podroz Grecja - Izrael Egipt. Z uwagi na sytuacje w Izraelu zrezygnowalem na rzecz dalszej wyprawy. Ale po Twoich opisach wracam na te planowana trase. Zamierzam zatem pojechac do Grecji samochodem z Polski - potem promami na Krete wlasnie i na Rodos a dalej do Izraela, ewentualnie Egiptu i Izraela. Pytanko mam czy korzystaliscie z promow w Grecji [z opisu wynika ze raczej nie] - prosze ewentualnie o stronke i gdzie nocowaliscie i jak. Pytan bedzie wiecej. W rewanzu powiem ewentualnie o podrozy dookola Baltyku. Pozdrawiam. Polecam szczegolnie Tallin.

Zorganizowana wycieczka nie dla nas bo my sami od lat sie wloczymy "tu i tam". Moze drozej ale na pewno wiecej mozna zobaczyc.

Jak ktos wie czy kursuja promy z Grecji do Izraela - czyli Pireus - Hajfa. Ewentualnie Pireus Kair [potem do Izraela wjazd to pryszcz. W Izraelu kwatery prywatne sa tanie nieslychanie - znalazlem stronke.

A najlepiej prom - Pireus - Rodos - Cypr - Izrael [chyba w takiej kolejnosci]

A dziewczyna na fotkach faktycznie jest "zabojcza" - pilnuj tego skarbu

Zamierzam zatem pojechac do Grecji samochodem z Polski - potem promami na Krete wlasnie i na Rodos a dalej do Izraela, ewentualnie Egiptu i Izraela. Pytanko mam czy korzystaliscie z promow w Grecji [z opisu wynika ze raczej nie] - prosze ewentualnie o stronke i gdzie nocowaliscie i jak.

Z Wawy do Pireusu masz 2 możliwości:

-Bałkany

4e268925b80b42afm.jpg

1szy nocleg tuz przed granicą HU/SRB, potem północna Grecja ub jednym ciągiem do Pireusu

-albo do Wenecji i stamtąd promem (noc-dzień-noc) do Patras, a potem 211km do Pireusu. Bardzo fajna wycieczka morska, ja zawsze na materacu na decku.

Pamiętaj, że w Grecji promy pływają 'promieniście' z Pireusu, tzn. żeby z wyspy np. z Krety dostać sie na wyspę np. Dodekanezu musisz wrócić do Pireusu. ZTCW z Krety (Agios Nikolaos lub Iraklion) czasami pływa prom na Rodos.

linki do promów:

www.anek.gr, chyba nadal można rezerw. tu http://www.aneklines.pl/

http://www.minoan.gr

www.hsw.gr

Pytania? Proszsz... :lol:

ile to kilosow ze wsi Warszawa do miasta Pireus - w dwa dni da rady przy dwu kierowcach - nie bedzie zbyt meczace - a moze przez Wlochy i promem - ciekawiej i drogi lepsze.

Sie zastanawiam czy do Izraela samochodem to nie szalenstwo - choc jest to maly kraj i wlasny samochod to wygoda duza. A jak z noclegami w Grecji - kwatery prywatne, namiot, czy motele lepiej wybrac.

dzieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeki za info o promach.

Lubie promy - na Wyspach Alandzkich tom sie w promach rozsmakowal jak w taryfach w Warszawie. Szybkie wygodne i tansze !!!!.

Polecam Wyspy Alandzkie - ryby sa zabojczo lapczywe na haczyki [bez przynety nawet]

ile to kilosow ze wsi Warszawa do miasta Pireus

-> Przez Bałkany trzeba liczyć 2350km jadąc najlepszymi i jednocześnie najfajniejszymi drogami. Jak mi podasz maila na PW to wyślę Ci zaplanowaną trasę, którą kilkanaście razy jechałem.

W Serbii i Macedonii trzeba uważać na suszarki ręczne albo wizualną ocenę poprawności uczestnictwa w ruchu :wink:

Można tez odbić z Serbii do Bułgarii, ale autostrada w Macedonii jest super xtra - zakrętasy itp itd.)

w dwa dni da rady przy dwu kierowcach - nie bedzie zbyt meczace - a moze przez Wlochy i promem - ciekawiej i drogi lepsze.

-> W dwa dni przy 2 kierowcach do zrobienia na luzie.

Włochy i promem: drogi = autostrady, wyjeżdżasz rano o 6-7 z Wawy i na 18 jesteś w Wenecji, a prom odpływa o 19.30 (chyba, że w tym sezonie coś zmienią -> patrz linki do promów). No i prom to bonus :wink:

A jak z noclegami w Grecji - kwatery prywatne, namiot, czy motele lepiej wybrac.

-> zależy od tego, co się lubi. Jest w czym wybierać. W zeszłym roku spałem na różnych plażach bez namiotu, na karimacie. Kwatery pryw to 15-40euro, hotele - nie wiem, bo nigdy nie mieszkałem w hotelu.

Byłem już 2 razy na Krecie i polecam również ;) Szczególnie Hersonissos :mrgreen: Mega imprezy odprawiają :-) W Malia jak pogłoski krążą można zaliczyć najszybszy podryw :twisted: W zeszłym roku byłem już z żoną także full relax :mrgreen: Polecam też półwysem Gramvousa - błękitna laguna. Wypas niezły. Bodajże tydzień ze swojego miesiąca miodowego spędzili tam księżna Diana z Karolem - tak jako ciekawostka... Ostatnio wypożyczyłem Suzuki Jimny, pod niektóre górki zadyszki dostawał :twisted:

Ja byłem również na Krecie i paru innych greckich wyspach - jednak jeżeli by oceniać to dla mnie będzie to zawsze No1 Rodos, No 2 Kreta.

Wyspy zawsze zwiedzam autem z wypożyczalni - znając rodzinne zamiłowanie do "nieznanych" zakątków oraz ze względu na "drogi" w mniej uczęszczanych miejscach wysp, wypożyczam auto typu Suzuki Jimy z full ubezpieczeniem (na opony również co jest bardzo ważne :razz: ) zawsze super wygląda ta "biała" zabudowa wiosek greckich bez tłumu turystów w tle :grin:.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie pomogę.

1. Z jakiego biura?

2. Za ile i co w cenie?

3. Na ile?

4. Czy te 3* byly wystarczajace?

5. Alk jak rozumiem byl nielimitowany?

6. Czy ostatnie zdjecie, to stacja BP? Bo post ciagnie sie jeszcze 2 metry nizej, ale juz nic nie ma...