Skocz do zawartości

Grecja - Kreta


waszka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Zapewne sporo z Was było na Krecie,ale może komuś się przyda jakieś info na temat tej ciekawej wyspy i wycieczki.

Na mnie osobiście Kreta zrobiła ogromne wrażenie.Dlaczego ? Już piszę.

To jest idealne miejsce za romantyczną podróż z ukochaną.

Jeśli ktoś chce odpocząć,ceni piękne widoki a znudziło mu się już polskie morze i góry to bardzo polecam.

Wyspa wygląda mniej więcej tak :

 

kretagrekomapakb2.gif

kretaki1.gif

 

Jest to niewielka wyspa,mająca jedną główną drogę (kreteńczycy nazywają ją autostradą),którą można w dość szybkim tempie przemieścić się z zachodniego wybrzeża na wschodnie.Stolicę Iraklio (Heraklion) - warto zobaczyć ale nie ma co zbyt długo siedzieć,bo jest na wyspie setki atrakcji,które warto zobaczyć ale zapewne na wszystkie nie starczy czasu-nam nie starczyło :mrgreen: Na całej wyspie płaci się Euro,więc od razu lepiej się zaopatrzyć w taką walutę przed wylotem.Zapewne większość z Was będzie udawać się tam przez biuro podróży,więc lepiej od razu wykupić opcję all inclusive i nie martwić się o jedzenie i picie.Jedzenie jest moim zdaniem wypaśne.Jak myślałem,że tylko w Polsce jest super to na krecie też jest moim zdaniem super.Poglądowe foto :

 

cam3488tp9.jpg

cam3874tn9.jpg

 

Do wyboru rybki,pipki,kurczaki,ziemniaczki,frytki,arbuzy,winogrona,lody,wino,lokalne soki a w barze przy basenie lokalne piwo (naprawdę spoko - klimat Tyskie) i drinki (Ouzo,Raki - tragedia :shock: i inne),więc nie ma się co zastanawiać i mieć jedzenie i picie z głowy.Zapewne biuro podróży na miejscu będzie oferować rozmaite wycieczki.Polecam wycieczkę na wyspę Santorini (ok 130euro/osoba),wyprawę wąwozem Samaria,zwiedzanie ruin pałacu w Knossos,Cret Aquarium,Aqua park.Warto też zobaczyć plażę Vai Beach (gdzie kręcono reklamę Bounty).Plusem zorganizowanych wycieczek jest to,że płacimy i o nic się nie martwimy ale moim zdaniem lepiej sobie wziąć auto na cały dzień lub najlepiej tydzień (koszt od 40 euro/doba ale już 5 dni np 120euro).Można w ten sposób zaoszczędzić sporo kasy,podaje przykład : koszt wycieczki z mojego hotelu (godzina drogi autokarem) na Konssos (ruiny zamku,gdzie kiedyś sobie biegał i był więziony Minotaur) to 43euro/osoba + bilet wstępu na miejscu (6euro/osoba) = ok 50euro/osoba.Za dwie osoby to koszt już 100euro z za 4 osoby 200euro.Jeśli weźmie się auto w cztery osoby,zaleje paliwko (ceny paliwa takie jak u nas) to cena za taką wycieczkę na własną rękę wyjdzie max 20euro/osoba (40 euro za dwie) i auto jest w gratisie na resztę tygodnia.Można się też poruszać autobusami lokalnymi (ceny ok) ale to jest dość męczące.Takich przykładów mogę podać wiele,żeby nikt nie uczył się na własnych błędach.Ja akurat mieszkałem z młodą 15km od małego miasteczka Agios Nikolaos w hotelu EL-PIDA *** (zatoka Mirabello),który baaardzo polecam właśnie ze względu na pyszne jedzenie i świetne widoki.Położony w zatoce z pięknym widokiem na morze.Śniadania,obiady,kolacje na świeżym powietrzu.Dla mnie rewelacja.Pokoje całkiem ok ale i tak się mało czasu w nich spędzało,więc nie miało to dla nas większego znaczenia,ale widok z tarasu super :

 

cam3862ja8.jpg

 

Widoki zapierające dech w piersiach,pomarańcze,cytryny i granaty rosnące na drzewach,morze błękitne jak niebo do tego zasolone,że w oczy szczypie :grin: ,z jednej strony drogi zaśnieżone szczyty mające 2400m.n.p.m a z drugiej strony drogi przepaść mająca 400m :shock: Dla mnie skoki do wody ze skał kilkunastometrowej wysokości - bezcenne.

Była to nasza pierwsza wycieczka w życiu samolotem i mógłbym pisać godzinami i zapewne nie opisałbym wszystkiego ale jeśli ktoś chce spędzić wakacje w wyjątkowym miejscu to polecam Kretę w 100%.Jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie pomogę.

 

cam3536nf7.jpg

cam3740fs3.jpg

cam3620ug6.jpg

cam3674ns9.jpg

cam3744gp6.jpg

imgp5392fv4.jpg

cam3914kh1.jpg

cam3923zr2.jpg

cam3920ve2.jpg

cam3926gz0.jpg

cam3979xj1.jpg

cam4079ku7.jpg

cam3512an7.jpg

cam3490ib6.jpg

cam3496ja5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Waszka , co tam Kreta :roll: fajna masz kubitę :twisted: , daj jej więcej zdjęć, a tekst wykasuj , będzie lepiej i ładniej

 

 

 

 

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem tam 2 lata, jeżdżę od 15 i mogę parę miejsc polecić.

Tomir, zależy co chcesz robić, gdzie i jak mieszkać itp itd.

Min. to 20euro dziennie z mieszkaniem, chociaż ja często śpię na plaży i wtedy wydaję tylko na jedzenie i uciechy inne :) Owoce, moussaka i wino - w 10euro.dziennie sie zmieścisz

Ceny w supermarketach jak u nas, w knajpach też porównywalnie.

Można też mieszkac w fajnych warunkach za ok 100eur/dzien za pokój w hotlu z basenem internetem i in.

Jakby co - pytaj.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile się trzeba eurasów przygotowac jezeli sie pojedzie 1+1 ?

 

Obecnie spokojnie kupisz wycieczkę za 1500zł/os tydzień (przelot,hotel all inclusive).

W sumie na miejscu to euro wydajesz tylko na przyjemności i wycieczki,bo spanie,jedzenie i picie masz zapłacone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waszka - czy drogi sa kręte?

Czy w rent-a-car mają Subaru?

 

Jak masz kasę to możesz wypożyczyć Porsche czy Lambo :lol: Subaru widziałem jedno - czarnego WRX.

Ja wziąłem hyundai'a 1.5 jakiś dziwny model ale nawet spoko.

Mało palił co dla mnie miało największe znaczenie,miał klimę i pełną elektrykę.

40 euro za dobę.W odcinkach górzystych drogi kręte.100km jechałem dwie godziny,więc bez rewelacji.

Trzeba być skupionym,ale widoki super.W środkowej części wyspy zapinasz 150km/h i lecisz dwupasmówką bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co samochód, skuterek wystarczy :wink: :mrgreen: Na plaże bounty jechaliśmy chyba ze 3 godz, nie licząc postojów przy każdej zatoczce, bo przecież jest tak pieknie i wszedzie trzeba zrobic fotkę :twisted: , myslałem ze mi dupsko do szyi dojdzie ale było super.

 

Koniecznie trzeba wstąpiś do aqua parku koło hersonisoss, naprawdę fajne jazdy :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wiosny/lata jeszcze troche czasu, ale hajs można już zbierać. Chciałbym się wybrać z babeczką więc pewnie spanie na plaży odpada. Najpewniejsza byłaby opcja ALLin. ale różnie można trafić w hotelu na jakość/smak jedzenia, a knajpka to może być za każdym razem inna. Jest jeszcze trochę czasu i niewiadomo czy jakaś laska się przypałeta do tego czasu, ale w razie czego będę Cię atakował pytaniami.

Pozdro

 

Nie byłem akurat na Krecie, ale jakieś inne Greckie wysepki odwiedzałem i z moich doświadczeń wynika, że najciekawsza opcja - dla tych co lubią posmakować różności - to hotel z samymi śniadaniami. Jak się trafi dobrą ofertę, to żywienie "na mieście" nie wychodzi dużo drożej niż wyjazd z All In. Greckie żarełko jest na tyle dobre i różnorodne, że bardzo fajnie jest pobrykać po lokalnych knajpkach i tam się dożywiać. All In. jest dobre w Egipcie, bo człowiek większość czasu spędza przy hotelowym basenie, albo nieopodal od hotelu. Na Krecie, czy innej wysepce prawie cały czas się śmiga na wycieczki różne i aż żal nie wdepnąć do jakiejś lokalnej tawerny na souvlaki, albo pitę. Jak byłem na Rodos z pełnym żarciem, to i tak kupę kasy straciłem na miejscowe przysmaki w terenie, a w hotelu się już jeść nie chciało. :) Poza tym AIl In. jest pewne w hotelach *****, a w Grecji często się korzysta z *** lub ***+. A wtedy to loteria, bo może się okazać, że zapłacisz za full opcję, a nie ma co jeść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no waszka zes mnie zabil ćwieka - mialem w planie podroz Grecja - Izrael Egipt. Z uwagi na sytuacje w Izraelu zrezygnowalem na rzecz dalszej wyprawy. Ale po Twoich opisach wracam na te planowana trase. Zamierzam zatem pojechac do Grecji samochodem z Polski - potem promami na Krete wlasnie i na Rodos a dalej do Izraela, ewentualnie Egiptu i Izraela. Pytanko mam czy korzystaliscie z promow w Grecji [z opisu wynika ze raczej nie] - prosze ewentualnie o stronke i gdzie nocowaliscie i jak. Pytan bedzie wiecej. W rewanzu powiem ewentualnie o podrozy dookola Baltyku. Pozdrawiam. Polecam szczegolnie Tallin.

Zorganizowana wycieczka nie dla nas bo my sami od lat sie wloczymy "tu i tam". Moze drozej ale na pewno wiecej mozna zobaczyc.

Jak ktos wie czy kursuja promy z Grecji do Izraela - czyli Pireus - Hajfa. Ewentualnie Pireus Kair [potem do Izraela wjazd to pryszcz. W Izraelu kwatery prywatne sa tanie nieslychanie - znalazlem stronke.

A najlepiej prom - Pireus - Rodos - Cypr - Izrael [chyba w takiej kolejnosci]

A dziewczyna na fotkach faktycznie jest "zabojcza" - pilnuj tego skarbu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zatem pojechac do Grecji samochodem z Polski - potem promami na Krete wlasnie i na Rodos a dalej do Izraela, ewentualnie Egiptu i Izraela. Pytanko mam czy korzystaliscie z promow w Grecji [z opisu wynika ze raczej nie] - prosze ewentualnie o stronke i gdzie nocowaliscie i jak.

 

Z Wawy do Pireusu masz 2 możliwości:

-Bałkany

4e268925b80b42afm.jpg

1szy nocleg tuz przed granicą HU/SRB, potem północna Grecja ub jednym ciągiem do Pireusu

 

-albo do Wenecji i stamtąd promem (noc-dzień-noc) do Patras, a potem 211km do Pireusu. Bardzo fajna wycieczka morska, ja zawsze na materacu na decku.

 

Pamiętaj, że w Grecji promy pływają 'promieniście' z Pireusu, tzn. żeby z wyspy np. z Krety dostać sie na wyspę np. Dodekanezu musisz wrócić do Pireusu. ZTCW z Krety (Agios Nikolaos lub Iraklion) czasami pływa prom na Rodos.

 

linki do promów:

www.anek.gr, chyba nadal można rezerw. tu http://www.aneklines.pl/

http://www.minoan.gr

www.hsw.gr

 

Pytania? Proszsz... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile to kilosow ze wsi Warszawa do miasta Pireus - w dwa dni da rady przy dwu kierowcach - nie bedzie zbyt meczace - a moze przez Wlochy i promem - ciekawiej i drogi lepsze.

Sie zastanawiam czy do Izraela samochodem to nie szalenstwo - choc jest to maly kraj i wlasny samochod to wygoda duza. A jak z noclegami w Grecji - kwatery prywatne, namiot, czy motele lepiej wybrac.

dzieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeki za info o promach.

Lubie promy - na Wyspach Alandzkich tom sie w promach rozsmakowal jak w taryfach w Warszawie. Szybkie wygodne i tansze !!!!.

Polecam Wyspy Alandzkie - ryby sa zabojczo lapczywe na haczyki [bez przynety nawet]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile to kilosow ze wsi Warszawa do miasta Pireus

-> Przez Bałkany trzeba liczyć 2350km jadąc najlepszymi i jednocześnie najfajniejszymi drogami. Jak mi podasz maila na PW to wyślę Ci zaplanowaną trasę, którą kilkanaście razy jechałem.

W Serbii i Macedonii trzeba uważać na suszarki ręczne albo wizualną ocenę poprawności uczestnictwa w ruchu :wink:

Można tez odbić z Serbii do Bułgarii, ale autostrada w Macedonii jest super xtra - zakrętasy itp itd.)

 

w dwa dni da rady przy dwu kierowcach - nie bedzie zbyt meczace - a moze przez Wlochy i promem - ciekawiej i drogi lepsze.

-> W dwa dni przy 2 kierowcach do zrobienia na luzie.

Włochy i promem: drogi = autostrady, wyjeżdżasz rano o 6-7 z Wawy i na 18 jesteś w Wenecji, a prom odpływa o 19.30 (chyba, że w tym sezonie coś zmienią -> patrz linki do promów). No i prom to bonus :wink:

 

A jak z noclegami w Grecji - kwatery prywatne, namiot, czy motele lepiej wybrac.

-> zależy od tego, co się lubi. Jest w czym wybierać. W zeszłym roku spałem na różnych plażach bez namiotu, na karimacie. Kwatery pryw to 15-40euro, hotele - nie wiem, bo nigdy nie mieszkałem w hotelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem już 2 razy na Krecie i polecam również ;) Szczególnie Hersonissos :mrgreen: Mega imprezy odprawiają :-) W Malia jak pogłoski krążą można zaliczyć najszybszy podryw :twisted: W zeszłym roku byłem już z żoną także full relax :mrgreen: Polecam też półwysem Gramvousa - błękitna laguna. Wypas niezły. Bodajże tydzień ze swojego miesiąca miodowego spędzili tam księżna Diana z Karolem - tak jako ciekawostka... Ostatnio wypożyczyłem Suzuki Jimny, pod niektóre górki zadyszki dostawał :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem również na Krecie i paru innych greckich wyspach - jednak jeżeli by oceniać to dla mnie będzie to zawsze No1 Rodos, No 2 Kreta.

Wyspy zawsze zwiedzam autem z wypożyczalni - znając rodzinne zamiłowanie do "nieznanych" zakątków oraz ze względu na "drogi" w mniej uczęszczanych miejscach wysp, wypożyczam auto typu Suzuki Jimy z full ubezpieczeniem (na opony również co jest bardzo ważne :razz: ) zawsze super wygląda ta "biała" zabudowa wiosek greckich bez tłumu turystów w tle :grin:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie pomogę.

1. Z jakiego biura?

2. Za ile i co w cenie?

3. Na ile?

4. Czy te 3* byly wystarczajace?

5. Alk jak rozumiem byl nielimitowany?

 

6. Czy ostatnie zdjecie, to stacja BP? Bo post ciagnie sie jeszcze 2 metry nizej, ale juz nic nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...