Jump to content

Chrupania (trzaski) zawieszenia przedniego - Outback

toks
 Share

Recommended Posts

Jako że nie doszukałem się we wcześniejszych wątkach podobnego problemu do mojego może ktoś podpowie mi co się dzieje w przednim zawieszeniu mojego 3 miesięcznego Outbacka 2.0D. Wygląda to tak że przy pokonywniu łagodnych poprzecznych wgłębień na jezdni z prędkością która już wywołuje mocniejsze ugięcie zawieszenia słychać wyraźne jakby chrupnięcie (otarcie ?) z przodu. To samo przy przjeżdżaniu przez zwalniacze - chrupnięcie pojawia się po zjechaniu z garbu - czyli znowu przy mocnym ugięciu. Na zakrętach, kocich łbach itp wertepach zwieszenie pracuje idelalnie tzn. cicho.

Dlatego poruszam problem na forum bo wyprawa do serwisu to dla mnie cały dzień - najbliższy 100km i do tego co by nie robili to i tak 5 g. minimum.

Czy jechać już do serwisu, czy poczekać co z tego wyjdzie?

Zmieni sie pogoda to przejdzie , gumy mocowania stabilizatora tak sie zachowuja. Mozna uzyc tasmy teflonowej lub zmienic te gumy na gwarancji , te pierwsze rozwiazanie choć nie zgodne z zaleceniami , jest pewniejsze ( zmiany pogody ).Przy okazji podjechać do serwisu , zeby potwierdzili , ze to to :idea: . Najczesciej jak juz jest w ASO to przestaje..... :mrgreen:

AK

ps. wym. 20 min.

Bardzo dziękuję za pomoc - jestem spokojniejszy choć wypadałoby żeby fachowiec rzucił na to okiem. Nie wiem czy mój "macierzysty" serwis Subaru w Rzeszowie (przyklejony do serwisdu Mercedesa) będzie znał patent z teflonem - chętnie bym z niego skorzystał.

Chyba żebym mógł przy okazji pobytu w stolicy odwiedzić Pański serwis, bo szczerze założę się o wszytko że w Rzeszowie będzie to trwało kilka godzin (wiem z doświadczenia) i krócej mnie wyniesie 250km do W-wy , a i przyjemności z jazdy będzie więcej (już się zdążyłem uzależnić:)

Pozdrawiam.

W innym wątku poruszałem ten sam problem - inne auto, inny przebieg, identyczne objawy, na 'rozgrzanym' aucie przestaje. Potwierdzam też, że po dojechaniu do warsztatu i przejażdżce z mechanikiem - nawet nie-ASO :roll: , przestaje chrupać.

No to jest nas dwóch :(

Muszę sprawdzić czy problem zanika po rozgrzaniu machiny. Na razie jeżdżę sporo po mieście ale na dość krótkich trasach - silnik się rozgrzewa - co do zawieszenia chyba jeszcze nie - bo chrupie tyle że ciszej. Zobaczę na dłuższej trasie - przy naszych drogach okazji do sporego ugięcia zawieszenia na pewno nie zabraknie :)

było jak pisałem - na przejażdżce z mechanikiem chrupanie nie wystąpiło, na kanale bujaliśmy Forysiem i też nic - całe zawieszenie zdrowe. Oczywiście po wyjeździe z warsztatu znowu chrupie jak zęby mamuta. Jak auto się rozgrzeje, zapewne zmienia sie temperatura, wilgotność w okolicy gum - przestaje.

u mnie ( w trochę starszym Subaraku) też chrupało i rzęziło ;) wizyta w warsztacie, jakieś szybkie zabiegi z gumami- jakaś złocista maź między gumę a stabilizator i juz jest cichutko.

złocista maź między gumę a stabilizator i juz jest cichutko.

Też sie o tym dowiedziałem dzisiaj w swoim serwisie. :roll: jak widać lenistwo również może motywowac do działania... :mrgreen: ..już nie trzeba zdejmować gum i owijać stabilizatora tasmą teflonową.....postęp można powiedzieć..... :cool:

AK

A ja bym do tego podszedł na zasadzie TTTM. Po jakimś czasie przestaje się to słyszeć 8).

PS Zimą będzie gorzej - będzie strasznie chrupało, szczególnie, gdy wilgoć wymyje z tych gum substancję antychrupaniową - w tym przypadku złocistą maź :mrgreen:.

Dalej zastanawia mnie czy wszyscy to mają ale nie uginają zawieszenia i nie słyszą :), czy tylko nieliczni "fuksiarze".

PS Zimą będzie gorzej - będzie strasznie chrupało, szczególnie, gdy wilgoć wymyje z tych gum substancję antychrupaniową - w tym przypadku złocistą maź .

Może zatem wprowadzimy znane i lubiane przez kierowców Warszaw oliwiarki - raz na m-c z oliwiareczką oblecimy samochód i gra muzyka :).

A tak naprawdę już szukam wolnego czasu żeby pojechać i założyć "złocistą maź" bo chyba zimy nie przetrzymam jak ma być jeszcze głośniej.

Zmieni sie pogoda to przejdzie , gumy mocowania stabilizatora tak sie zachowuja. Mozna uzyc tasmy teflonowej lub zmienic te gumy na gwarancji , te pierwsze rozwiazanie choć nie zgodne z zaleceniami , jest pewniejsze ( zmiany pogody ).Przy okazji podjechać do serwisu , zeby potwierdzili , ze to to :idea: . Najczesciej jak juz jest w ASO to przestaje..... :mrgreen:

AK

ps. wym. 20 min.

Panie Andrzeju, czy w forku my09 też występuje ten objaw? Bo dziś przy przejeżdżaniu przez większy garb usłyszałem z okolic prawego przedniego koła taki właśnie dźwięk.

czy w forku my09 też występuje ten objaw?

Być może jest to ten typowy objaw jesienno-zimowy który po dojechaniu do aso przestaje występować.... :cool:

AK

ps.dawno temu miałem R18 Turbo...walka z tym chrupaniem trwała.....aż się zrobiło zdecydowanie zimno albo zdecydowanie ciepło....cyklicznie.. :mrgreen:

Być może jest to ten typowy objaw jesienno-zimowy który po dojechaniu do aso przestaje występować.... :cool:

AK

ps.dawno temu miałem R18 Turbo...walka z tym chrupaniem trwała.....aż się zrobiło zdecydowanie zimno albo zdecydowanie ciepło....cyklicznie.. :mrgreen:

Andrzej zapros tych wszystkich malkontentów, co im coś skrzypi :o na Cyne :idea: Gwarantuje że im wszystko przejdzie po dziesieciu kółkach :mrgreen:

P.S. Jak nie jezdze z dwa tygodnie Foresterem , i zabiore żonie, to tez słysze jakieś skrzypienia :shock: , zrobie nim rundkę tak " po mojemu" i jak ręką odjął :twisted:

AK

Andrzej zapros tych wszystkich malkontentów, co im coś skrzypi :o na Cyne :idea: Gwarantuje że im wszystko przejdzie po dziesieciu kółkach :mrgreen:

P.S. Jak nie jezdze z dwa tygodnie Foresterem , i zabiore żonie, to tez słysze jakieś skrzypienia :shock: , zrobie nim rundkę tak " po mojemu" i jak ręką odjął :twisted:

z drugiej strony nie zawsze masz ochote jezdzic na maxa i bez sensu jest rozgrzewac wszystko do czerwonosci, bo wtedy przestaje skrzypieć :idea: :?:

• 1 month later...

Witam,

mnie chrupie inaczej, a to z tego względu, że najprawdopodobniej na przegubie.Problem jest ze znalezieniem co konkretnie. Rozebranie prawej i lewej strony nie dało jednoznacznej odpowiedzi-któryś z przegubów?półoś ? nic nie widać mimo szczegółowego obglądu, a chrupie przy skręcie i jest to odgłos z napędu przedniej osi. Szczególnie przy skręcie w lewo. Pogłębia się, ale powoli.

Ma ktoś jakiś pomysł?

To samo przy przjeżdżaniu przez zwalniacze - chrupnięcie pojawia się po zjechaniu z garbu

Też tak mam, z tyłu. Na początku myslałem że coś w bagazniku, potem że koło ociera jak zeskakuje auto z garbu.

Pozdrawiam

Sebastian32

• 1 year later...
Gratuluję poczucia humoru i wogóle dowpcip wysokiego lotu :grin: :grin:

a dziękuję! miło zostać docenionym przez Młodego Wilka Forum.... :mrgreen: a ta złocista maź to najprawdopodobniej smar z zawartością miedzi... :smile:

czy podczas jazdy po deszczu macie też te wasze chrupania? :?: