Skocz do zawartości

forester 4EAT - wymuszony rozkład 50/50


bohun

Rekomendowane odpowiedzi

Jak każdy użytkownik automata w foresterze wie że ma podział mocy 90przód, 10tył.. i zapinane 50/50 automatycznie w bliżej nieokreślonych gorszych warunkach jezdnych.

Znalazłem takiego posta: http://www.subaruforester.org/vbulletin ... 4eat-3091/

Można posiedzieć trochę z lutownicą w ręku i dorobić pstryczki na napęd 50/50, idzie zima może się przydać. Czy ktoś z Was próbował tej modyfikacji? Ja się chyba podejmę gdy czasu będzie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy użytkownik automata w foresterze wie że ma podział mocy 90przód, 10tył.. i zapinane 50/50 automatycznie w bliżej nieokreślonych gorszych warunkach jezdnych (...)

ale o jakie Forki chodzi? :roll:

bo te nowsze (na pewno zaczynajac od MY'08, tj. jeszcze w starej budzie, co do starszych to nadal jednak do konca nie wiadomo) maja 4EAT z inicjalnym podzialem 60/40 :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy użytkownik automata w foresterze wie że ma podział mocy 90przód, 10tył.. i zapinane 50/50 automatycznie w bliżej nieokreślonych gorszych warunkach jezdnych.

 

Czy to jest tak że mamy lepkosciowe sprzęgło wielopłytkowe które przenosi w normalnych warunkach 10% momentu na tył a w drugim trybie zachowuje się jak zwykłe sprzęgło kłowe i autko ma klasyczny napęd AWD z 3-ma dyferencjałami z rozdziałem momentu 50/50 na obie osie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy użytkownik automata w foresterze wie że ma podział mocy 90przód, 10tył.. i zapinane 50/50 automatycznie w bliżej nieokreślonych gorszych warunkach jezdnych.

 

a nie jest tak ze inicjalnie jest 34% tyl i 66% przod a na zablokowanym 1. biegu jest stale 50% NA 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy użytkownik automata w foresterze wie że ma podział mocy 90przód, 10tył.. i zapinane 50/50 automatycznie w bliżej nieokreślonych gorszych warunkach jezdnych.

 

a nie jest tak ze inicjalnie jest 34% tyl i 66% przod a na zablokowanym 1. biegu jest stale 50% NA 50%

w broszurze MY'08 (USDM) pisza, ze 4EAT ma inicjalny podzial 60/40

 

chcialbym wiedziec, jak jest w MY'04 2.0XT AT i w innych starszych rocznikach :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego typu ukladem 4x4 Forek z AT (dot tylko n/a i 2.0T) tj, sprzeglo wieloplytkowe nigdy wiecej niz 50% z tylu nie bedzie bo to nic innego jak Haldex tyle ze moze lepiej zrobionie i inicjalnie juz lekko spiete dajace wlasnie te 10% na tyl (to powoduje bral zwłoki przy i szarpniecia ktore moglo by sie pojawic przy naglym calkowitym spieciu sprzegla)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy użytkownik automata w foresterze wie że ma podział mocy 90przód, 10tył.. i zapinane 50/50 automatycznie w bliżej nieokreślonych gorszych warunkach jezdnych.

Znalazłem takiego posta: http://www.subaruforester.org/vbulletin ... 4eat-3091/

Można posiedzieć trochę z lutownicą w ręku i dorobić pstryczki na napęd 50/50, idzie zima może się przydać. Czy ktoś z Was próbował tej modyfikacji? Ja się chyba podejmę gdy czasu będzie więcej.

 

śledziłem ten wątek jakiś czas temu i chyba będę się do tego modu przymierzał za jakiś czas. Jeśli będziesz to robił to zrób jakąś dokumentację coby nie wyważać otwartych drzwi :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i inicjalnie juz lekko spiete dajace wlasnie te 10% na tyl...

 

Wydaje mi się że haldex nie może być inicjalnie lekko spięty bo te tarcze zaraz by się wytarły

nie wytarly by sie bo przednia i tylnia os kreci sie z ta sama predkoscia wiec nie ma roznic obrotow ktore spowodowaly by tarcie, chyba ze masz rozne opony/kola na osiach to wtedy moze sie zepsuc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gacku miałem wymuszany rozkład momentu.

Miałem założony jakiś układ elektroniczny, dzięki któremu mogłem płynnie tym sterować.

Efekt: dwa razy ukręcone koło łączące wał korbowy z konwerterem.

Pewnikiem dlatego, że jeździłem czasem ze spiętym napędem na suchym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wytarly by sie bo przednia i tylnia os kreci sie z ta sama predkoscia wiec nie ma roznic obrotow ktore spowodowaly by tarcie....

 

 

 

Na każdym zakręcie przednia i tylna os kręcą się z różną prędkością.

zgadza sie ale nie caly czas, rozumuja tak do jezdzac po zakretach niszczylo by sie Visco w centralnych dyfrach lub DCCD w STI (tam tez sa tarczki ktore dyfer planetarny spinaja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zgadza sie ale nie caly czas, rozumuja tak do jezdzac po zakretach niszczylo by sie Visco w centralnych dyfrach"

 

Otóż właśnie nie ponieważ te różnice prędkości obrotowych na zakrętach są małe i na sprzęgło wiskotyczne nie mają wpływu. W wiskozie nie ma ciernego połączenia między płytkami tam jest specjalny płyn który zmienia swą lepkość w zależności od prędkości ścinania i to ta zwiększona lepkość przenosi moment. Haldex zaś to wlaściwie normalne sprzęgło cierne tyle ze jakoś tam sterowane więc wlaśnie nie wyobrażam sobie żeby było "trochę spięte" raczej będzie albo włączone albo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy użytkownik automata w foresterze wie że ma podział mocy 90przód, 10tył.. i zapinane 50/50 automatycznie w bliżej nieokreślonych gorszych warunkach jezdnych.

Znalazłem takiego posta: http://www.subaruforester.org/vbulletin ... 4eat-3091/

Można posiedzieć trochę z lutownicą w ręku i dorobić pstryczki na napęd 50/50, idzie zima może się przydać. Czy ktoś z Was próbował tej modyfikacji? Ja się chyba podejmę gdy czasu będzie więcej.

 

Nie widze sensu takiej przerobki, gdy dasz na 1 lub R to i tak spina sie 50:50, w programie Hold takze na 2 jest 50:50. No i przy mocnym wcisnieciu gazu tez...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Haldex IV gen. tak jakby dogonił rozwojowo 4EAT, bo ma już samodzielną pompę napędzaną elektrycznie.
No to w czas..... 4EAT to konstrukcja z 1988 roku :mrgreen:

 

[ Dodano: Wto Paź 21, 2008 4:25 pm ]

Nie widze sensu takiej przerobki, gdy dasz na 1 lub R to i tak spina sie 50:50
A to na jakiej podstawie ?? U siebie nigdy nie zauważyłem....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zgadza sie ale nie caly czas, rozumuja tak do jezdzac po zakretach niszczylo by sie Visco w centralnych dyfrach"

 

Otóż właśnie nie ponieważ te różnice prędkości obrotowych na zakrętach są małe i na sprzęgło wiskotyczne nie mają wpływu. W wiskozie nie ma ciernego połączenia między płytkami tam jest specjalny płyn który zmienia swą lepkość w zależności od prędkości ścinania i to ta zwiększona lepkość przenosi moment. Haldex zaś to wlaściwie normalne sprzęgło cierne tyle ze jakoś tam sterowane więc wlaśnie nie wyobrażam sobie żeby było "trochę spięte" raczej będzie albo włączone albo nie.

w Haldexie i innych tego typu wynalazkach pomiedzy plytkami jest olej dlatego tak szybko to one sie nie wytra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legacy96, Nie wiele mi to mówi, gdyż zdarzyło mi się w OBK na mokrym asfalcie przy wyjeżdżaniu ze skrzyżowania pod górkę, przodem uślizgnąć w bok zanim reszta tyłu się dopięła.....

 

Chyba sie nie rozumiemy, dzwignia zmiany biegow musi byc w pozycji 1... a pozatym tak jest na 100 % w wersji EU. w innych moze byc inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie nie rozumiemy, dzwignia zmiany biegow musi byc w pozycji 1... a pozatym tak jest na 100 % w wersji EU. w innych moze byc inaczej.
A ok teraz rozumiem. Masz na myśli, że na D to nie obowiązuje, nawet gdy skrzynia korzysta z pierwszego przełożenia ??? To by miało sens i tłumaczyło ciągłość napędu jak jeździłem po piachu. A cieszyłem się, że szybko reaguje :mrgreen: Chyba, że w Foresterach to jest jakoś inaczej niż w OBK. Moja wersja to jakieś pomieszanie z poplątaniem jest :???:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm no to jak to w końcu mechanicznie wygląda w tym foresterze ?

 

Ja w imprezce mam tak: otwarty dyfer z przodu, otwarty dyfer z tyłu centralny dyfer blokowany sprzęgłem wiskotycznym gdy pojawi się duża różnica w prędkości obrotowej, gdy różnicy nie ma centralny dyfer działa jak otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...