Skocz do zawartości

Stuki na kierownicy - Outback


luki266

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W kwestii stuków odczuwalnych na kierownicy. Znalazłem kilka postów.

Wymienione u mnie zostały już łączniki stabilizatora - to co było zdiagnozowane. Stuki są niestety nadal. Bardzo rzadko, ale się zdarzają. Najczęściej na poprzecznych nierównościach. Ciekawe jest to, że także są odczuwalne (najbardziej) jak silnik jest wyłączony (nie działa wspomaganie) i porusza się kierownicą w lewo i w prawo.

 

Pytanie jaki elementy/elementy mogą do wymiany?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

mam taki sam problem - na nierównościach stuka i wali dosyć głośno -jezeli wymieniłeś łaczniki stabilizatora to stuki pochodzą z maglownicy , droga to impreza bo salon sobie ząda za nową przekładnie kierowniczą ok 4 tys zł. mozna ją regenerować w specjalistycznych firmach i tak chyba zrobie że ją zregeneruję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w OBK bo u mnie jest ok. W imprezie miałem stuki po 400kkm i znalazłem śrubę regulacyjną z kontrą . Na pewien czas pomogło . Jest pewne zastrzeżenie - im dalej skręcałem w lewo lub prawo , tym ciężej chodziła kiera . Nie zraziłem się tym bo auto oddałem żonie . W telewizji powiedzieli , że kobieta powinna mieć auto bez wspomagania . Kręcenie kierownicą ma pozytywny wpływ na jędrność piersi :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam problem - na nierównościach stuka i wali dosyć głośno -jezeli wymieniłeś łaczniki stabilizatora to stuki pochodzą z maglownicy , droga to impreza bo salon sobie ząda za nową przekładnie kierowniczą ok 4 tys zł. mozna ją regenerować w specjalistycznych firmach i tak chyba zrobie że ją zregeneruję

 

nic Ci to nie da. Legacy/OBK ma taką konstrukcje maglownicy i nic na to nie poradzisz.

Można zmieniać gumy ale to tylko lekko zmniejszy stukanie.

daj maila puszczę Ci techniczny opis tego " zjawiska".....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawnym, nie zużytym układzie kierowniczym nie powinno nic stukać. A stukać mogą: luźna kierownica (!), krzyżak w kolumnie kierowniczej, przekładnia, końcówki drążków kierowniczych lub przeguby samych drążków. Co by nie było, stukanie jest objawem choroby, i trzeba natychmiast reagować, bo z układem kierowniczym nie ma żartów. Stwierdzenie, że TTTM akurat w tym przypadku nie zwalnia od dokładnego przejrzenia układu. I jak lekkie stukanie przekładni po duzym przebiegu może być na własne ryzyko na jakiś czas pozostawione (z wyjątkiem stuku powstałego w wyniku wypadku-być może wynikiem wyłamanego czy wykruszonego zęba na listwie i może doprowadzic do zablokowania przekładni w czasie jazdy), tak stukanie innych elementów trzeba niezwłocznie zlokalizować i usunąć, nie ma żartów :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawnym, nie zużytym układzie kierowniczym nie powinno nic stukać. A stukać mogą: luźna kierownica (!), krzyżak w kolumnie kierowniczej, przekładnia, końcówki drążków kierowniczych lub przeguby samych drążków. Co by nie było, stukanie jest objawem choroby, i trzeba natychmiast reagować, bo z układem kierowniczym nie ma żartów. Stwierdzenie, że TTTM akurat w tym przypadku nie zwalnia od dokładnego przejrzenia układu. I jak lekkie stukanie przekładni po duzym przebiegu może być na własne ryzyko na jakiś czas pozostawione (z wyjątkiem stuku powstałego w wyniku wypadku-być może wynikiem wyłamanego czy wykruszonego zęba na listwie i może doprowadzic do zablokowania przekładni w czasie jazdy), tak stukanie innych elementów trzeba niezwłocznie zlokalizować i usunąć, nie ma żartów :smile:

 

zgadza się ale w tym przypadku źródło stuków zostało określone jasno: maglownica.

W przypadku Legacy/OBK to objaw praktycznie nie do usunięcia. Taka konstrukcja maglownicy. Ten temat powraca co jakiś czas na forum ale podobno od MY07 jest już dużo lepiej. Znaczy mniej stuka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źródło stuków zostało określone jasno: maglownica.

W przypadku Legacy/OBK to objaw praktycznie nie do usunięcia. Taka konstrukcja maglownicy.

 

No mi też tak ostatnio w ASO "zdiagnozowali". Już się za głowę złapałem. Po czym się okazało, że to jednak tylko mocowanie i naprawa wyszła jakieś 30 razy mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źródło stuków zostało określone jasno: maglownica.

W przypadku Legacy/OBK to objaw praktycznie nie do usunięcia. Taka konstrukcja maglownicy.

 

No mi też tak ostatnio w ASO "zdiagnozowali". Już się za głowę złapałem. Po czym się okazało, że to jednak tylko mocowanie i naprawa wyszła jakieś 30 razy mniej.

 

Jak to sprawdzic co padlo, procz stukania cos cieknie czy cos??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
ja Mam to samo wymieniam łaczniki gumy sworznie itp dalej stuka a to maglownica mowicie a subaru mialo sie nie psuc:(

bo została ci jeszcze do wyregulowania maglownica

ja jestem swiezo po wymianie łaczników , gumowych tulejek na stabilizatorze oraz po kasowaniu luzów na maglownicy. Ostatnio czułem ogromny dyskonfort od tego łomotu - teraz jest cudownie - zadnych stuków ani puków idealna cisza nawet na wertepach - czyli okazuje sie ze mozna to na jakis czas wyprowadzic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja Mam to samo wymieniam łaczniki gumy sworznie itp dalej stuka a to maglownica mowicie a subaru mialo sie nie psuc:(

bo została ci jeszcze do wyregulowania maglownica

ja jestem swiezo po wymianie łaczników , gumowych tulejek na stabilizatorze oraz po kasowaniu luzów na maglownicy. Ostatnio czułem ogromny dyskonfort od tego łomotu - teraz jest cudownie - zadnych stuków ani puków idealna cisza nawet na wertepach - czyli okazuje sie ze mozna to na jakis czas wyprowadzic .

Gdzie mozna to wyregulowac kazdy byle majster umie czy serwis?? a i jaki koszt jest tego w przyblizeniu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maglownicy są elementy regulacyjne do skasowania luzów? są tylko chyba dwa elementy gumowe, które się wymienia jeśli się zużyją i powodują zbyt duże luzy a w konsekwencji jeszcze większe stuki.

z tego co ja wiem to tak jest w OBK a w WRX'e to jestem wręcz pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w outbacku 2,5 rocznik 2001 maglowniaca ma ustrojstwo do kasowania luzów ( jak zreszta wczesniej Irazu sygnalizował ,ze tez miał to w swoim sprzecie) .Oczywiscie nie nalezy przesadzic z tym kasowaniem luzów , bo jest to bardzo czuły mechanizm i jego dzialanie czuć podczas jazdy.

Ja mam swojego mechanika - fachowca, który sie opiekuje moją subarynką więc nie bede wspominał o kosztach - ale sa baaaaardzo konkurencyjne wzgl serwisów :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na środku maglownicy jest taka śruba na /chyba/ wkrętak . Na tej śrubie jest kontra - to taka nakrętka /chyba klucz 24/ Poluzuj kontrę i wkręć śrubę o pół obrotu i zablokuj . Jeśli zauważysz poprawę to dokręć następne pół obrotu . Nie możesz przesadzać z dokręcaniem , bo kierownica będzie ciężko chodzić i przestanie wracać . Nie pomoże to na długo , ale następne kilkadziesiąt tys. kilometrów zrobisz . Drugi raz już nie warto regulować . Mam nadzieję , że pomogłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje nie "grzebac" przy maglownicy bez osoby doswiadczonej :idea: :idea: i nie sluchac " madrosci " wygłaszanych w tej kwestii na forum . Proponuje poszukac innych elementow ukladu kierowniczego które moga "stukac"

AK

ps.Przy wyłaczonym silniku , ruszajac kierownica w tych modelach slychac stuk./ktos pytal/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka regulacja jest bardzo prosta . Sam to robiłem i wiem co mówię . Nie warto straszyć . Uprzedziłem też o niebezpieczeństwie przeciągnięcia regulacji . Jeśli ktoś ma do ASO 100 km i musi się umawiać na dwa tygodnie wcześniej to warto zobaczyć i ocenić czy damy radę . Wybór należy do kierownika , ale po co zaraz straszyć kłopotami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka regulacja jest bardzo prosta . Sam to robiłem i wiem co mówię .

Gdzieś na środku maglownicy jest taka śruba na /chyba/ wkrętak . Na tej śrubie jest kontra - to taka nakrętka /chyba klucz 24/ Poluzuj kontrę i wkręć śrubę o pół obrotu i zablokuj . Jeśli zauważysz poprawę to dokręć następne pół obrotu

Chyba , ze srodek jest po lewej stronie i na wkretak :?: i na pol obrotu i potem jeszcze pol :shock: :mrgreen:

AK

ps.jeszcze raz uprzedzam tych co im "stuka" maglownica :!: :!: , zeby skorzystali z jakiejs firmy :idea: lub osoby ktora ma o tym pojecie :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju ! Jak byłem u Pana trzy lata temu z tym problemem , to Pana serwis powiedział , że się nie reguluje i trzeba regenerować - nawet nie zajrzeli pod samochód . Zły wróciłem do domu i wjechałem na kanał w garażu . Robiłem to na cztery etapy i się udało jestem zadowolony , bo miałem w tym czasie dwa przeglądy i diagnosta nie miał zastrzeżeń . Dlaczego teraz Pan pisze , że się da regulować , skoro Pana mechanik powiedział , że się nie da ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego teraz Pan pisze , że się da regulować , skoro Pana mechanik powiedział , że się nie da ?

Ta regulacja nie słuzy do usuwania stukow w ukladzie kierowniczym . nie wiem co mowil moj mechanik a co pan zrozumiał ....zreszta to bez znaczenia......Generalnie chodzi o to , ze nie powinien laik " grzebac " przy maglownicy....do czego Pan tutaj zachęca :idea: ( stukanie maglownicy nie ma zwiazku z luzami ktore moglby wyłapac diagnosta :idea: )

AK

ps. temat dla mnie zakonczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że mylone są dwa objawy :

1. stuki z maglownicy przy pokonywaniu poprzecznych nierówności przy skręconej kierownicy . TTTM i kropka. Żadne cudowanie nic tu nie zmieni. Wymienia się jakieś tam gumy ( zalecane przez ASO ) ale generalnie taka konstrukcja i koniec. Można ewentualnie zmienić kraj zamieszkania gdzie nie ma dziur. Przypadłość Legacy/OBK MY03 -MY06.

 

2. Stukanie z układu kierowniczego i innych/rożnych przypadkach.

 

Ad. pkt. 2 To P. Andrzej ma 100%.

 

Jak ktoś chce mogę mailem puścić opis techniczny jakie gumy można wymienić i jak to jest zbudowane ale sam przerabiałem ten temat i niewiele pomaga.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie stukalo. Zostaly wymienine dwa przewody ze stalowych na gumowe ( taki kit naprawczy a wiec problem jest Subaru znany :!: ). Podobno zmienia to wlasciwosci tlumiace systemu. I teraz nie stuka .... no ale ja nie mam tak ze caly dzien przez dziury :wink: to i nie zauwazam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...