Jump to content

Ford Focus RS WRC '03


Than_Junior
 Share

Czy chcesz przegladac szybciej nowe posty?  

4 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Chyba jedyna ikonka dobrze oddajaca wrazenia to ta ---> :shock:

 

Nie wiem, czy ma mi sie podobyc, czy tez nie. Troche przypomina auta dawnej B-grupy, zdania na zagranicznych forach sa podzielone.... :roll:

 

 

pzdr.

T

Link to comment
Share on other sites

Przyznam, że jestem nieco zaskoczony brakiem odpowiedniej interpretacji nowej konstrukcji przez Thana Ju. Przecież już w przypadku zmian w Imprezie WRC 03 wykazał się w tej dziedzinie wielka wiedzą, zdecydowanie wykraczającą poza przyjęte standardy. Opublikowany opis zasad funkcjonowanie spoilera (przy okazji wątku dot. Rajdu Monte Carlo) pozstawił niezatarte wrażenie. Ponieważ, jak przypuszczam, brak czasu uniemożliwił najlepszemu na forum analitykowi nowych rozwiązań tachnicznych w kategorii WRC ich przybliżnie nam, zwykłym profanom, pozwalam sobie - w zastepstwie - uzupełnić wiedzę p.t. Forumowiczów w tym zakresie.

Otóz konstrukcja Focusa WRC jest zdecydowanie inspirowana mającymi się w przyszłości odbywać rajdami w USA. I tak po pierwsze proszę zwrócić uwage na niezwykle ostre kanty i załamania. Oooo .... taaak. Widzę, że niektórzy zaczynają już sie orintować, o co chodzi :idea:

Istotnie - karoseria nowego WRC jest wykonana zgodnie z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie stealth. Pozwala to z jednej strony na niograniczone praktycznie treningi przed rajdem, a z drugiej - w przypadku konieczności - do błyskawicznego transportu marines do Bagdadu. Proszę zwrócić uwagę na wyjątkową wręcz pragmatykę tego projektu: wprawdzie Ford nie jest widzialny dla radarów, lecz umieszczone na nim reklamy juz teraz mogą przygotowywać ludność Iraku na sytuacje powojenną, budząc w sposób ukierunkowany ich zainteresowania konsumpcyjne. I tak wśród sponsorów potencjalnej operacji pod niewinnym kryptonimem "B-Rally" (chodzi tu oczywiście nie o grupę B, lecz zakodowaną nazwę Bagdadu !) najczęściej w kręgach zblizonych do rządowych wymienia się - jakże by inaczej - Mc Donalds i Coca Colę. W zależności od tego, kto wygra wojnę, pierwsza z wymienionych firm rozważa dwie możliwości nazwy dla swego sztandarowego produktu: Hus Mac, lub Bush Mac.

Powracając jednak do sceny ścisle rajdowej. Jak słusznie już uważni czytelnicy zauważyli, "tajemne" treningi na drogach o nawierzchni szutrowej kryją w sobie znaczne niebezpieczeństwao wykrycia trenującej załogi na skutek powstających przy tej okazji tumanów kurzu. Z tej tez przyczyny chrakterystyczny spojler został opracowany przy scisłej współpracy ze znanym producentem Rainbow. Proszę zauważyć wyjątkowe podobieństwo kształtu tego elementu do ssawki domowego odkurzacza. To nie przypadek :!: Podczas tajnych treningów taka będzie jego funkcja. Widoczny poniżej spojlera czarny pas to aerodynamicznie opracowany wlot! W celu całkowitego uniknięcia kurzenia wtryskiwacze intercoolera będą przy tej okazji miały dodatkowe zadanie zwilżania zasysanego kurzu. Dodatkowa funkcja tej konstrukcji - od której pochodzi też nazwa techniczna - to wspomniany przypadek rajdu w USA. jak wiadomo w kraju tym mamy tylko trzy rodzaje krajobrazów: Miasta/drogi, parki narodowe, pola kukurydzy. I o te ostatnie właśnie chodzi, albowiem jest rzecza oczywistą, że trudno jest rozgrywać rajdy w miastach, a w parkach narodowych nie wolno. Pole dojrzałej kukurydzy jest porośnięte do wysokości ponad 2 m (cóż za test dla pilotów !). Focus został tak skonstruowany, że przednim spoilerem podcina rośliny u nasady, podczas gdy zamontowany w tylnym element młócący powoduje wysypywanie ziarenek na drogę. Za samochodem :twisted:. Jaki skutek ma to dla jadących z tyłu można sobie łatwo wyobrazić :!:

I z tąd też skromna - albowiem nawet w przybliżeniu nie oddająca pełnej skali mozliwości - nazwa tego wynalazku : MCS = Maize Cutting Spoiler .

 

Zorientowany w technice rajdowej

 

Korsarz

Link to comment
Share on other sites

BArdzo dziekuje koledze Korsarzowi za wyreczenie mnie z pracy :D . Niestety brak czasu spowodowal bardzo krotki tekst mojego autorstwa. Naleza sie Tobie jednak gratulacje! :lol::lol::lol::lol::D

 

Jedyne, co moge dodac, to, ze LucasArts Entertainment juz kupilo dwa takie Focusy, gdyz trwaja prace nad "Star Wars: Episode III". Ze wzgledu na podobienstwo przedniej partii samochodu z kaskiem tzw Clone Trooperow (na polski - Tropicieli Klonow), Ford uzywany bedzie jako srodek transportu w filmie. Plotki glosza, ze LucasArts Entertainment wydalo 2 mln USD na oba samochody.

 

 

Pozdrawiam,

ThanJu

Link to comment
Share on other sites

wyglada fatalnie. podobnie jak fatalnie wyglada tylny spoiler w subaru wrc. ale pewnie dziala i o to chodzi. mam tylko nadzieje ze w ford nie odnajdzie w tym inspiracji dla serii... podobnie w przypadku subaru.

 

te urzadzenia rodem z podrecznika kolchoznika na pewno jednak znajda swoich adoratorow - szkoda ze na dachu nie ma spoilera a 'la pletwa rekina...

Link to comment
Share on other sites

Teraz będzie tak jak z kombinezonami austriackich skoczków - każdy bedzie chcial mieć taki spoiler, za miesiąc trafi do 206, za dwa do Xsary...a za pól roku do Punto 1600 JWRC...zobaczycie...

Link to comment
Share on other sites

Tak za rok bedzie w seicento a za dwa w "kosiarkach" a za trzy to nawet człowiek se bedzie mógł przyczepić. Za 10 lat to już w DNA bedzie zapisane jaki kto ma miec spoiler. Ta nasza medycyna.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...