Skocz do zawartości

polityka ustalania cen w PLN


goory

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy wiemy, kurs PLN od pewnego czasu dość znacząco idzie w górę względem EURO.

 

Jak wszyscy też wiemy, zakup nowego samochodu (nie znajdującego się w magazynie w kraju) to długotrwały proces.

 

Po nałożeniu na siebie tych dwóch faktów powstaje sytuacja nienaturalna dla kupującego.

 

Na przykładzie wygląda to np. tak:

 

Zacznijmy od tego, ze we wszystkich cennikach cena samochodów Subaru wyrażana jest w EURO a nie w PLN, jak w przypadku wielu innych marek.

 

Pan X zamawia w jednym z salonów Subaru samochód pod koniec czerwca. Na podstawie średniego kursu z tego miesiąca obliczana jest cena samochodu na umowie przedwstępnej.

Samochód jednak dociera do kraju pod koniec lipca. W tzw. międzyczasie kurs EURO zmienia się dość znacznie. Na fakturze zakupu (wystawianej w 2 połowie lipca) pojawia się cena samochodu w PLN taka sama jak cena na umowie przedwstępnej. Zastosowany jest więc kurs inny niż średni w dniu faktycznej sprzedaży samochodu i wystawienia fv. Kurs, który jest rażąco krzywdzący dla kupującego. Załóżmy, że w przypadku Pana X, jego strata może z łatwością przekroczyć 4000 PLN.

 

Tu pojawia się pytanie.

Czy to jest polityka SIP czy też konkretnego salonu?

 

Kolejne pytanie:

Czy w związku z dość znacznymi wahaniami kursu EURO w ostatnim czasie, nie należałoby zmodyfikować polityki ustalania sztywnego kursu na miesiąc czasu?

I generalnie, czy nie należałoby po prostu stosować kursu średniego w dniu realnej sprzedaży auta? Oczywiście przy obwarowaniu jakimiś widełkami? O ile się informuję taka jest praktyka.

 

Pozdrawiam

goory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

nie należałoby zmodyfikować polityki ustalania sztywnego kursu na miesiąc czasu?

Samochody sprzedawane sa według kursu celnego ustalanego na cały miesiac przez MF....np. w tym miesiacu ( lipiec ) jest to 3.37...

AK

ps.tak na marginesie to klienci roznie chcą podpisywac umowy. Jak podejrzewaja , ze euro pojdzie w góre to chca w zlotych a jak moze spadnie to w euro.....tak czy tak obowiazuje kurs celny .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to ciekawi relacja cen w EUR w Polsce, a np. w DE na przestrzeni ostatnich 2 lat.

 

Ma ktos cennik z DE z 2006? Bo w PL w 2006 najtanszy Forek kosztowal 22290, a najdrozszy 39900 (w manualu), a dzis odpowiednio 24390 i 41000. W przypadku Imprezy STI to 47500 i 49900 (nienajbogatsza wersja). A roznice cen 2003-2005 moga wygladac jeszcze ciekawiej.

 

Ciekaw jestem, jak wyglada to w DE. Oczywiscie modele sie zmienily, sa nowe, z nowym wyposazeniem, ale ciekawe na ile ma to tez zwiazek ze spadkiem kursu EUR :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, jak wyglada to w DE. Oczywiscie modele sie zmienily, sa nowe, z nowym wyposazeniem, ale ciekawe na ile ma to tez zwiazek ze spadkiem kursu EUR

W Polsce podobnie jak w DE cennik jest w euro wiec co ma miec zwiazek ze spadkiem kursu euro. :?: :mrgreen:

AK

ps.porównywac mozna ceny aut ponizej 2.0 l , powyzej 2.0 l akcyza w Polsce to chyba 13.6 %...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochody sprzedawane sa według kursu celnego ustalanego na cały miesiac przez MF....np. w tym miesiacu ( lipiec ) jest to 3.37

 

A no właśnie. Aż by się chciało zacytować klasykę kaberetu:

 

"Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb" :mrgreen:

 

A tak na poważniej: wielokrotnie tu toczyła się dyskusja, czy cenniki SIP są dobre, czy złe. Moje wnioski z nich są takie:

- pamiętajmy, że kurs działa w obie strony - jeden na tym straci, inny zarobi.

- pamiętajmy też, że subaru nie jest marką, która - jak wiele popularnych marek - daje 30% rabaty, nota bene wzbudzając tym w klientach, którzy kupili wóz za "pełną cenę" niemałą frustrację. Ceny kalkulowane są bardzo precyzyjnie i wobec tego nie ma w cenie marginesu na wahnięcie w kursie walut. Dlatego ceny sa w euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, jak wyglada to w DE. Oczywiscie modele sie zmienily, sa nowe, z nowym wyposazeniem, ale ciekawe na ile ma to tez zwiazek ze spadkiem kursu EUR

W Polsce podobnie jak w DE cennik jest w euro wiec co ma miec zwiazek ze spadkiem kursu euro.

Moze to?:

- pamiętajmy, że kurs działa w obie strony - jeden na tym straci, inny zarobi.

Wiec by nie stracic na kursie, ceny w EUR rosna? :wink:

 

W lutym 2006 (z takiego cennika podalem ceny wyzej) EUR kosztowalo ok. 3.85zl. Dzis ok. 3.35zl. ... A np. pod koniec 2003r to nawet 4.95zl =) Nie wiem, jak sie ksztaltowaly wtedy ceny Subaryn, ale cos mi sie kojarzy, ze kolo 20k EUR za najtanszego Forka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MEGA LOL :lol: :lol: :lol:

 

Mógłbyś rozwinąć tę niezwykle treściwą wypowiedź?

wpadnij kiedys w nasze strony, wpadniesz przy okazji do jakiegos salonu i sam upewnisz sie, jak jest z tymi cenami, kursami walut i... rabatami :mrgreen:

nie musisz nic kupowac, ale tak, dla poszerzenia horyzontow :lol:

abys nie pisal wiecej takich rzeczy o "super precyzyjnie ustalanych cenach", etc.

 

 

p.s. Kudlaty, i przestan wreszcie bredzic o jakiejs wyjatkowosci Subaru... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpadnij kiedys w nasze strony, wpadniesz przy okazji do jakiegos salonu i sam upewnisz sie, jak jest z tymi cenami, kursami walut i... rabatami

 

Przecież wątek, a w tym moja wypowiedź, dotyczą rynku polskiego... Czego, jak zwykle zdajesz się nie zauważać - zamiast odpowiadać na temat, chcesz powiedzieć to, co akurat masz do powiedzenia (my tu o subaru, Ty wciąż "a w Toyocie to to, czy tamto") :roll:.

 

Mam świadomość, że rynki i zasady na nich panujące są różne. A jestem przekonany, że np. w US można zrobić jeszcze lepszy deal, niż w... Burundi. Ba - nawet w Niemczech warunki cenowo-rabatowe potrafią być lepsze, niż w Polsce. Wszyscy o tym wiedzą, pisze się o tym na Forum od kiedy ono istnieje, a więc do czego zmierzasz?

 

Kudlaty, i przestan wreszcie bredzic

 

"Kudłaty" to dla znajomych.

 

A z określeniami typu "bredzić" radzę się miarkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem, polityka subaru jest OK... SIP nie zarabia ani nie traci na kursach walut (zakup i sprzedaz w euro). Zobaczcie jak w tej chwili inne marki (toyota i reszta) z wielkim hukiem obnizaja cenniki o 5 czy 10% a naprawde zarobili przez ostatni rok ponad 20% na roznicach kursowych! a ze kurs tak idzie ze subaraki tanieja, tym lepiej dla nas :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak uwazam, ze Subaru jest ok. Ja np zamawiajac auto w kwietniu widzialem od razu, ze cena bedzie wyliczona w dniu 18.06.2008 i uklad byl jasny, tak samo dla mnie jak dla dealera, a na szczescie kurs malal i maleje...

 

Ja mam niestety inne doświadczenia, podobne do opisanych przez autora wątku :sad:

Auto zamówiłem 3 kwietnia (kwietniowy kurs celny - 3,5370). W umowie przedwstępnej stało wyraźnie, że cena ostateczna będzie liczona po kursie celnym z miesiąca fakturowania. Faktura została wystawiona 14 maja (majowy kurs celny - 3,4074) z ceną liczoną , a jakże, po kursie kwietniowym (różnica w cenie prawie 3900 zł) - o mało mnie szlag nie trafił jak ją zobaczyłem :evil:

Na pytanie: co jest grane? usłyszałem, że SIP zapłacił za samochód po kursie kwietniowym i sprzedaje po takim samym.Tylko co mnie to obchodzi - umowa, to umowa :!:

W końcu, po długich negocjacjach i wykładaniu sobie swoich racji, dealer podzielił różnicę w kursie po połowie i tak już zostało. Moim zdaniem, takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto zamówiłem 3 kwietnia (kwietniowy kurs celny - 3,5370). W umowie przedwstępnej stało wyraźnie, że cena ostateczna będzie liczona po kursie celnym z miesiąca fakturowania. Faktura została wystawiona 14 maja (majowy kurs celny - 3,4074) z ceną liczoną , a jakże, po kursie kwietniowym (różnica w cenie prawie 3900 zł) - o mało mnie szlag nie trafił jak ją zobaczyłem :evil:

Na pytanie: co jest grane? usłyszałem, że SIP zapłacił za samochód po kursie kwietniowym i sprzedaje po takim samym.

 

Ja również mam w umowie "cena ostateczna będzie liczona po kursie celnym z miesiąca fakturowania". W związku z tym proszę Szanowną Dyrekcję o jednoznaczne ustosunkowanie się do zaistniałego problemu. Chyba warto wyjaśnić tę kwestię raz na zawsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpadnij kiedys w nasze strony, wpadniesz przy okazji do jakiegos salonu i sam upewnisz sie, jak jest z tymi cenami, kursami walut i... rabatami

Przecież wątek, a w tym moja wypowiedź, dotyczą rynku polskiego... Czego, jak zwykle zdajesz się nie zauważać - zamiast odpowiadać na temat, chcesz powiedzieć to, co akurat masz do powiedzenia (my tu o subaru, Ty wciąż "a w Toyocie to to, czy tamto") :roll:.

taaa, jak najbardziej... to Ty, jak i najczesciej, czegos (co nie jest Ci wygodne? :roll: :mrgreen: ) nie zauwazasz :lol:

 

Ciekaw jestem, jak wyglada to w DE. Oczywiscie modele sie zmienily, sa nowe, z nowym wyposazeniem, ale ciekawe na ile ma to tez zwiazek ze spadkiem kursu EUR

W Polsce podobnie jak w DE cennik jest w euro wiec co ma miec zwiazek ze spadkiem kursu euro. :?: :mrgreen:

AK

 

dobra, idziemy dalej...

Mam świadomość, że rynki i zasady na nich panujące są różne. A jestem przekonany, że np. w US można zrobić jeszcze lepszy deal, niż w... Burundi. Ba - nawet w Niemczech warunki cenowo-rabatowe potrafią być lepsze, niż w Polsce. Wszyscy o tym wiedzą, pisze się o tym na Forum od kiedy ono istnieje, a więc do czego zmierzasz?

zmierzam do tego, ze jezeli piszesz o Polsce, to tak i pisz, ze to SIP "precyzyjnie ustala ceny", etc.

bo samo Subaru chyba nie ma zbyt wiele wspolnego z "polskimi" cenami... gdyby mialo, to te ceny byly bardziej podobne do tych "niemieckich" czy "burundyjskich"... oj, przepraszam, pewnie byloby dokladnie naodwrot :lol:

fakt, ze ta MALUTKA ROZNICA ( :mrgreen: ) w cenach jednak istnieje, chyba mowi o czyms, no nie :?: :razz:

 

btw, jakie rynki (w liczbie mnogiej :?: ) masz na mysli?

ja, glupi, myslalem, ze my juz od kilku lat mamy JEDEN wspolny rynek :lol:

i Hameryka tu nie ma nic do rzeczy, bo to inny swiat, i rzeczywiscie, inny rynek...

my zas piszemy tu o naszym europejskim rynku

 

nota bene, ktos cos kiedys pisal o tym, ze na tym wspolnym europejskim rynku ceny nowych aut nie moga roznic sie wiecej niz 5%, blah blah blah

jak okazuje sie, moga :mrgreen:

ten ktos pisal cos o nieuznawanej gwarancji... jak okazuje sie, wszystko jest w porzadku z ta "wspolna" gwarancja :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

wiec retorycznie (zeby nie bylo OT) pytam sie po raz kolejny: w jakiej cenie opium dla ludu :?: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec by nie stracic na kursie, ceny w EUR rosna?

Wyjasnij mi to , bo czegos nie rozumiem , gdzie rosna :?: Uwazasz , ze jak ustalaja ceny ( wszystko jedno czego ) to wiedza , ze euro za pol roku zacznie tracic na wartosci.. :shock: a dolar jak jest 2 zł a byl 3 zł to trzeba ceny w dolarach podniesc o 1/3..i gdzie je maja podniesc w US.. :shock: :?:

AK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec by nie stracic na kursie, ceny w EUR rosna?

Wyjasnij mi to , bo czegos nie rozumiem , gdzie rosna :?: Uwazasz , ze jak ustalaja ceny ( wszystko jedno czego ) to wiedza , ze euro za pol roku zacznie tracic na wartosci.. :shock: a dolar jak jest 2 zł a byl 3 zł to trzeba ceny w dolarach podniesc o 1/3..

Fakt, ze wzrost cen w EUR (w Polsce - przyklad powyzej) nie nadaza za wzrostem PLN wzgledem EUR wskazuje, ze nie wiedza, a ustalaja je poniekad post factum. Cale szczescie, ze tylko raz na rok i nie na wyrost =)

i gdzie je maja podniesc w US.. :shock: :?: AK

A dlaczego i jak SIP mialby ceny w US podnosic? :shock:

 

Ale to tez dobre pytanie - jak zmieniala sie cena przykladowego Subaru w US na przestrzeni ostatnich powiedzmy 4 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i przestan wreszcie bredzic o jakiejs wyjatkowosci Subaru...

No cóż, jeżeli nie widzisz, że Subaru jest jednak nieco inną firmą niż inne japońskie firmy (mówię o JAPOŃCZYKACH a nie podróbach klepanych w Turcji za to z Polskim silnikiem...) to Twoje pojęcie o motoryzacji zdaje się nie przekraczać poziomu parapetu, co?

Generalnie - całość Twojego wpisu irytuje mnie do granic możliwości, nie dość, że zachowujesz się niegrzecznie wobec innych (w tym Moda, co może być opłakane w skutkach) to jeszcze próbujesz taniej agitki na rzecz "Burundi" i jakby tego było mało w Pytaniach do Dyrekcji....

Starożytni sowieci mawiali: watch Your step.

I żeby było On Topic - w moim przypadku klient ma możliwość wyboru - albo umowa w Euro albo z kursem na dzień podpisania umowy. Różnie bywa, zależy od klienta ale duża część decyduje się na cenę w złotówkach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no forum jest po to, żeby wyrażać swoje zdanie - ja się z nie zgadzam z eddie (i dlatego kupiłem subaru) ale forum jest forum

inna sprawa jeśli ktoś czuje się urażony - trzeba wtedy temat wyjaśnić natomiast wolność słowa i przekonań dotyczy chyba również opinii o subaru

 

[ Dodano: Sro Lip 16, 2008 11:10 pm ]

mówię o JAPOŃCZYKACH a nie podróbach klepanych w Turcji za to z Polskim silnikiem...

dobry tekst - będę używał w dyskusjach/sprzeczkach/licytacjach :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matka, zapominasz jeszcze o mega-kasiorze zarabianej na Plejadach :wink:

 

Ponieważ na ostatnim zlocie zostałam narębana wódką SUBARU, mam pewne podejżenia co do tego, co dzieje się w podziemiach SIP-u i na czem Derechcja czepie kase.

 

mamusia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda działalność gospodarcza jest obarczona ryzykiem. Prawdę mówiąc SIP to ryzyko przerzuca na klienta i jest to mało eleganckie. Też się dziwnie czułem, gdy przy zakupie samochodu ryzyko kursowe zostało dyskretnie zrzucone na mnie bez możliwości negocjacji.

Pewnie problem zniknie kiedyś jak place wypełnią się autami :mrgreen: Możliwe to?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...