Jump to content

Forester 2.0XT MY05 - felgi i opony

malutki
 Share

Recommended Posts

Fabryczny rozmiar felg Forysia to 6.5x16 ET48. Siedza na tym opony 215/60. W tej chwili mam na tych samych felgach założone opony 215/65. Nic nie obciera, a koła zdecydowanie ładniej wypełniają nadkola. Ponieważ fabryczne Geolandary G900 o rozmiarze 215/60 się skończyły a na oponach o profilu 65 niestabilnie czuję się na asfalcie pomyślałem o oponach o profilu 60 założoanych na felgi o średnicy 17 cali. Mam na oku piękne felgi 7.5x17 ET35. Po rozrysowaniu wychodzi mi, że do wnętrza nie będą wchodzic bardziej, niż fabryczne felgi (a wręcz o 0.30mm mniej). Ale czy opona 215 będzie się dobrze trzymała na feldze o szerokości 7.5 cala? Alternatywą jest założenie na te felgi opon 235/55 ale jak widzę, jak mała odległość między oponą a elementami amortyzatora, to obawiam się, że one będą obcierać od wewnątrz.

Co o tym sądzicie?

Fabryczny rozmiar felg Forysia to 6.5x16 ET48. Siedza na tym opony 215/60. W tej chwili mam na tych samych felgach założone opony 215/65. Nic nie obciera, a koła zdecydowanie ładniej wypełniają nadkola. Ponieważ fabryczne Geolandary G900 o rozmiarze 215/60 się skończyły a na oponach o profilu 65 niestabilnie czuję się na asfalcie pomyślałem o oponach o profilu 60 założoanych na felgi o średnicy 17 cali. Mam na oku piękne felgi 7.5x17 ET35. Po rozrysowaniu wychodzi mi, że do wnętrza nie będą wchodzic bardziej, niż fabryczne felgi (a wręcz o 0.30mm mniej). Ale czy opona 215 będzie się dobrze trzymała na feldze o szerokości 7.5 cala? Alternatywą jest założenie na te felgi opon 235/55 ale jak widzę, jak mała odległość między oponą a elementami amortyzatora, to obawiam się, że one będą obcierać od wewnątrz.

Co o tym sądzicie?

nie kombinuj tylko kupuj 215/55 jezeli chcesz miec R17 :mrgreen: , przynajmniej maja homologacje (w USa byly jeszcze 225). Co do 235 to na naszych drogach uwazam za przesade, sam mam 215/55 r17 i gdyby nie homologacja to zapodalbym ciensze oponki :razz:

• 2 weeks later...

W koncu kupilem... miały być felgi 17 i opony Pirelli Scorpion STR 215/60/17. Poniewaz w trasie mialem wystrzal opony (po najechaniu na klin do naczepy, ktory spadl z TIRa) i jeszcze kilkaset km do przejechania musialem cos na szybko kupic na felgi abryczne (jazda z 215/65/16 na lewym kole i 215/60/16 na drugim jakby niespecjalnie wskazana). Skonczylo sie na tych samych Pirelkach w rozmiarze 215/65/16. Na razie przejechalem na nich okolo 1000 km i musze powiedziec, ze jjest bardzo OK. A auto na wiekszych kolach wyglada zajefajnie...