Jump to content

DOHC vs SOHC

adaś
 Share

Recommended Posts

No dobra. Czas drążyć temat dalej ;] O ile dobrze rozumiem Silniki DOHC i SOHC są rodzajami silników OHC (Over Head Camshaft). O ile dobrze też zrozumiałem w silnikach tych wałek rozrządu znajduje się w głowicy. Głowica jest miejscem która zamyka przestrzeń pracy bloku cylindrowego i to w niej znajdują się zawory, doloty itd ? Zgadza się póki co ?

Idąc dalej wyczytałem że są też silniki OHV (Over Head Valve). I teraz to co przeczytałem w różnych miejscach to, że tego typu silniki mają wałek rozrządu umieszczony w bloku silnika :shock: :roll: Mógłby mi ktoś zilustrować to. Bo o ile silniki OHC zaczęły być dla mnie logicznie skonstruowane to OHV jakoś nie bardzo mogę sobie wyobrazić ? :/

I co to znaczy że silnik może być górno lub dolnozaworowy ??? Czym się one różnią i jak działają....

Jeżeli zrozumiałem źle to powiedzcie postaram się przeczytać jeszcze raz i jeszcze raz zrozumieć :wink:

Idąc dalej wyczytałem że są też silniki OHV (Over Head Valve). I teraz to co przeczytałem w różnych miejscach to, że tego typu silniki mają wałek rozrządu umieszczony w bloku silnika :shock: :roll: Mógłby mi ktoś zilustrować to. Bo o ile silniki OHC zaczęły być dla mnie logicznie skonstruowane to OHV jakoś nie bardzo mogę sobie wyobrazić ? :/

249.gif

albo

IC_engine_cam_crank_animation.gif

nie jestem specem, więc nie mam zielonego pojęcia co łatwiej zepsuć :mrgreen:

myślę że w przypadku pewnych konstrukcji łatwiej wałek rozrządu (lub mechanizm spełniający jego role) umieścić w bloku silnika niż "na głowicy".

14 cylindrowa gwiazda: :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Umlaufmotor1.jpg

Ok wypas ;] Czy tego typu silnik ma jakieś przewagi nad silnikami OHC oprócz tego że jest złożony, a co za tym idzie, domyślam się, trudniej go zepsuć ?

OHV nie ma żadnej przewagi.

W dolniaku trudniej zepsuć głowicę. :mrgreen:

• 4 years later...
  • 2 months later...

odpowiedziaelm konkretnie na pytanie , więc po co pytasz o inne bez turbo ? bez turbo zależy od silnika

post-13195-0-42257600-1373004559_thumb.jpg

Tak wyglądają z przodu SOHC, widać na czarnych pokrywach rozrządu, że jest po jednym wałku po prawej i lewej stronie.

post-13195-0-50365200-1373004610_thumb.jpg

a tak DOHC - po dwa wałki w głowicy, jeden pod drugim.

Po rzuceniu okiem na silnik będziecie wiedzieli.

• Like 1

• 2 months later...
To jak sie to ma do momentu obr???? DOHC I SOHC????

W DOHC możesz niezależnie sterować zmiennymi fazami rozrządu wałków ssących i wydechowych co się przekłada na moment obrotowy silnika, a w SOHC nie masz takiej możliwości , co prawda Honda wymyśliła system VTI na SOHC czyli słynny VTEC. :)

Edited by ziarus007

Ja sądzę, że w seryjnym silniku czterozaworowym, nie ma dużej (żadnej?) różnicy, czy jest to SOHC, czy DOHC. Istotne różnice były między silnikami DWUzaworowymi SOHC i CZTEROzaworowymi DOHC. Pierwsze ładnie ciągnęły z dołu, drugie ładnie wkręcały się wysoko.

silnikami DWUzaworowymi SOHC i CZTEROzaworowymi DOHC.
Ale DOHC czyteż SOHC to nie oznacza ilości zaworów w głowicy tylko ilość wałków i ich umieszczenie w silniku.

Wiem o tym :D

Ale nie spotkałem się z silnikiem DOHC dwuzaworowym, a czterozaworowe SOHC znamy wszyscy....

Więc jeszcze raz: różnice w moc/moment/kręcenie się są w zależności od liczby zaworów w cylindrze, a nie ilości wałków rozrządu

Edited by EL-Marcin