Skocz do zawartości

Jak wyprowadzić auto z poślizgu?


chudy_b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jadąc dziś rano do pracy i korzystając ze śniegu leżącego jeszcze na bocznych drogach postanowiłem sprawdzić tą legendarną wspaniałą kontrolę Subaru. W lekkim łuku wcisnąłem mocniej gaz i zacieśniłem zakręt. Oczywiście złapałem boczny poślizg, kontra, gaz i..... boczny poślizg w drugą stronę, jeszcze raz to samo i po chwili już jadę zupełnie bokiem na jedyne w promieniu 50 m zaparkowane auto. Panic, hamulec w podłogę i.. się udało. Z podkulonym ogonem wsteczny i szybki odjazd z oczu pukającej się w głowę blondi w Audi za mną. Wiem, że skopałem się totalnie. Co powinienem zrobić by zgasić poślizgi auta z jednej strony na drugą? Sprzęgło w okolicy pożądanego kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co napisałeś wynika, że dawałeś za duże kontry wprowadzając samochód w tak zwane wahadło. Standartowy problem początkujących upalaczy :lol: Ćwicz w bezpiecznych miejscach i jeśli choć trochę ogarniasz to się szybko nauczysz :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co napisałeś wynika, że dawałeś za duże kontry wprowadzając samochód w tak zwane wahadło.

 

Nie do końca się zgodzę - wahadło jest w pełni kontrolowanym manewrem (samochód jedzie w praktycznie niezmienionym kierunku, a jedynie zamiata tyłem w sposób zamierzony przez kierowcę). To była zwykła ryba :mrgreen:.

 

poza tym Subaru jest tak "łatwe" że przy małej prędkości jak odpuścisz gaz to tył relatywnie wraca na prostą drogę

 

Potwierdzam.

 

chudy_b, na początek polecam duuuuuży otwarty plac abyś nikomu krzywdy nie zrobił, i na prawym kogoś doświadczonego.

 

I to też :).

 

Bez treningu się nie obejdzie. Sam odbierałem wóz zimą (a była to ostatnia prawdziwa zima) i przygodę z subaru zacząłem od 10h treningu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontra + odpowiedni gaz powinny pomoc. Gdy widzisz ze auto wraca na zamierzony tor ruchy musisz relatywnie wczesniej odkrecac kontre aby zapobiec sytuacji gdy kola sa wciaz skrecone gdy auto jest juz na zaplanowanej trasie. Musisz sie nauczyc wyczuc moment w ktorym trzeba zaczac odkrecac, tak aby kola byly proste gdy auto tez juz jedzie prosto. ;]

 

Tak przynajmjniej wnioskuje z moich doswiadczen i treningow na placach. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z podkulonym ogonem wsteczny i szybki odjazd z oczu pukającej się w głowę blondi w Audi za mną.

 

Stary nic się nie przejmuj.Blachary na Ciebie lecę.Trzeba tylko jeszcze tak jeździć bokami,żeby się nie pukały w głowę. Niemniej już zwracają na Ciebie uwagę czyli SYBARU EFFEKT działa !!!

 

Do dyspozycji masz :

1)gaz

2)hamulec

3)sprzęgło

4)skrznia biegów

 

Odp3) W poślizgu nie wysprzęglaj koła muszą mieć napęd

Odp 2) Lekkie hamowanie silnikem może być pomocne. Hamowanie i modlenie się pomaga gdy jest szansa zatrzymać auto przed przeszkodą - Tobie sie udało.

Ale jak już widzimy jak auto się obraca i KOOONTRA nic nie pomoże to hamulec może być przydatny. Może zrobisz Altonena :wink:

 

Teoria.Tak naprawdę.To nie jest poślizg auta,tylko poślizg KÓŁ bo to ona mają przyczepność względem podłożą.Są siły boczne i wzdłużne.W poślizgu staramy się eliminować uślizg koła boczny a ustawiać koła w osi bo poślizg wzdłużny łapie kontakt po przez obrazanie sie okoła.A jak już koło się obraca to możemy wytracać prędkość po przez operowanie na granicy przyczepności i przekraczanie jest powodując poślizg posztem wytracania prędkości.

 

Tak jak koledzy pisali jak auto zarzuca tyłem kolejne kontry powinny być coraz mniejsze i stawiać auto we własciwym kierunku.Często wystarcza jedna, lub 1-3 kontry. Kiedy kontrujemy zbyt mocno i auto się rozbuja , kończy sie to niekontrolowanym poslizgiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo sobie wyobrażam nauczenie kogoś kto tego nie rozumie przez internet

 

Od tego trzeba zacząć i tak naprawdę na tym zakończyć.

 

Uważam, że uczenie się bezpiecznej jazdy przez internet to rzecz groźna, dlatego pozwolę sobie zamknąć ten wątek. Nie chcę, by Forum tworzyło iluzję, że bezpiecznej jazdy da się nauczyć z internetu.

 

Zamykam więc wątek dla dobra Forumowiczów 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...