Skocz do zawartości

AC, cena auta itd..


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Chlopaki pomozecie? Ja juz allegro i gratce, ani autogieldzie nie wierze, a musze w przyszlym tygodniu ubezpieczyc autko na nastepny rok. Ile warty jest S-turbo 12'1998 w full wypasie z przebiegiem ~160kkm na stalowkach w calkiem niezlym stanie mechanicznym i ciut poniewieranym (tu i owdzie jakies lekkie wgniecenia od lokcia, czy kamienia, ale bez klepania po nawet lekkich wypadkach) wizualnym? No nie wiem kurna ile dac wycene na AC.

 

p.s. ktore ubezpieczalnie preferuja Forki, jako superbezpieczne i niekradzione auta, a maja OWU co najmniej porownywalne z PZU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wyceniam po swojemu - TU wg tabel zawsze wycenia mi albo 30% za wysoko (a i tak nie przeklada sie to na wyplate odszkodowania, jakby co), albo znacznie niedocenia.

 

W Allianz Direct mi wyszlo niecale 1200 za OC+AC+NW, ale tylko teoretycznie - nie ubezpieczaja AC starszych aut, niz 1999. Liberty direct za to ponad 1700zl (1600zl w zeszlym roku mi wyszlo w PZU), a hahmeca oni w OWU - tak samo zreszta, jak i Link4, czy, a moze wybitnie, AXA.

 

Ktore jeszcze TU maja online'owe kalkulatory?

 

p.s. AXA 1036zl, ale AC tylko w Polsce, bez kradziezy i to z udzialem wlasnym 15% - nie widze, zeby mozna bylo zniesc i rozszerzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U wg tabel zawsze wycenia mi albo 30% za wysoko (a i tak nie przeklada sie to na wyplate odszkodowania, jakby co), albo znacznie niedocenia.

Dlaczego nie przekłada się to na wypłatę odszkodowania? Przy podpisywaniu umowy i przy likwidacji szkody korzystają z innych tabel czy co? :wink:

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie przekłada się to na wypłatę odszkodowania? Przy podpisywaniu umowy i przy likwidacji szkody korzystają z innych tabel czy co?

 

oczywiście, masz tabelę do wyceny auta przy kalkulacji składki ubezpieczenia i osobną wycenę do kalkulacji odszkodowania przy stracie (obniżonego o zużycie części, spadek wartości itd.), na tym ten cały interes polega że płacisz składki od jednej wartości a odszkodowanie dostajesz od innej... dlatego ubezpieczalnia nie zgadza się z zasady na przyjęcie niższej wyceny auta niż wynika z ich tabeli, choćby ci tak pasowało

 

niektóre firmy tylko dają opcję że np. przez 6 miesięcy od zawarcia polisy dostajesz odszkodowanie naliczone od 100% wartości przyjętej do ubezpieczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, masz tabelę do wyceny auta przy kalkulacji składki ubezpieczenia i osobną wycenę do kalkulacji odszkodowania przy stracie (obniżonego o zużycie części, spadek wartości itd.)

Zaraz, zaraz. Ja oczywiście rozumiem, że szkodę wyliczamy uwzględniając potrącenia wynikające z amortyzacji pojazdu (ogólnie rzecz ujmując), jednak wartością bazową, od której będziemy 'minusować', jest chyba suma ubezpieczenia na umowie, prawda? W związku z tym przeszacowanie wartości pojazdu na umowie, w przypadku wypłaty odszkodowania działa na niekorzyść TU.

Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem, o co chodzi. W skrócie rzecz ujmując: kiedy sumę ubezpieczenia podpisujemy na 50kzł i jeżeli powiedzmy nastąpi utrata pojazdu po np. 6 m-cach, to ubezpieczyciel wypłaci 50kzł minus 6-miesięczna amortyzacja (pomijam udział własny itp.), a nie np. 40kzł-amortyzacja. Wydaje mi się to logiczne. (amortyzacją nazywam spadek wartości pojazdu, zużycie części itp.)

niektóre firmy tylko dają opcję że np. przez 6 miesięcy od zawarcia polisy dostajesz odszkodowanie naliczone od 100% wartości przyjętej do ubezpieczenia

PTU dla aut nie starszych niż 4 lata w momencie podpisywania umowy nie potrąca amortyzacji przez cały okres trwania umowy. Dostajesz 100% odszkodowania.

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca, bo odszkodowanie nie może być nigdy wieksze niż faktyczna strata. więc jeżeli wycenisz 30% za wysoko (jak było wyżej) to może się zdarzyć że nie dostaniesz kwoty = suma ubezpieczenia minus amortyzacja. ubezpieczyciele lubią różne tricki :evil:

 

PTU dla aut nie starszych niż 4 lata w momencie podpisywania umowy nie potrąca amortyzacji przez cały okres trwania umowy. Dostajesz 100% odszkodowania.

 

ale to chyba wyjątek niż reguła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca, bo odszkodowanie nie może być nigdy wieksze niż faktyczna strata. więc jeżeli wycenisz 30% za wysoko (jak było wyżej) to może się zdarzyć że nie dostaniesz kwoty = suma ubezpieczenia minus amortyzacja.

Dokładnie Cię rozumiem. Dlatego też nie ja wyceniam pojazd, a robi to kompleksowo TU, za to bierze pieniądze i za wycenę ponosi odpowiedzialność. Jeżeli zdarzyłoby się, że przy likwidacji szkody, zaczęli by mi 'amortyzować' auto od kwoty niższej niż widnieje na umowie, domagałbym się chociażby zwrotu nadpłaconej składki wynikającej z przeszacowania auta w chwili podpisywania umowy. Marna to pociecha dostać kilkaset złotych zwrotu, w perspektywie umoczenia kilku (-nastu) tysiączków, ale cóż...

ale to chyba wyjątek niż reguła

Zgadza się.

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taka kwestia, ze mozna pozniej dochodzic (w ostatecznosci sadowo) wyplaty odszkodowania do wartosci rynkowej, o ile wartosc ubezpieczenia nie byla nizsza - powyzej tej wartosci juz tylko z wycena rzeczoznawcy. Dlatego wlasnie potrzebuje jakas realna wartosc forka, jak moj - w zeszlym roku, to bylo ok. 29k, dzis jednak nie widze w ogloszeniach podobnych Forkow na allegro, gratce, czy autogieldzie.

 

Czy powiedzmy za 26k kupie Forka w takim stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo,

nie wiem na ile Ci to pomoże, ale ja w grudniu ubezpieczałem mojego S-turbo '00-'01, przebieg mniej więcej ten sam co u Ciebie.

Po sprawdzeniu AXA i Maxa Kolonko :wink: w końcu ubezpieczyłem się tam gdzie do tej pory inne fury, czyli w Allianz. Auto wycenili mi na troche ponad 32kPLN, polisa AC bez żadnych amortyzacji, udziałów własnych i innych "bajerów" - 1,5kPLN, chyba bez 50 zł :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...