Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

i trzeba robić reinstalację, tego problemu już nie ma w win 7

Z którym przygodę zacząłem od zmiany ikonki na "pasku zadań", której w żaden sposób nie byłem w stanie przywrócić. Żeby nie było - ja tej ikonki nie zmieniałem. :twisted:

 

Reinstalację oczywiście też musiałem robić, bo Wi-Fi czasem nie dawało się uruchomić (tzn. niby działało, ale nie umiało zdobyć adresu z DHCP). :evil:

(tu daję MS chwilę spokoju ;-), bo winą obarczam bloatware w domyślnej instalacji HP)

Niemniej jednak obecnie działa ze sterownikami z tego samego źródła, czyli od HP i w tych samych wersjach.

 

Wielkiej poprawy względem XP nie zauważyłem. :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

debtux, DarekJ, zobaczcie czy macie taki plik:

/etc/adobe/mms.cfg

 

i potem za radą z launchpada:

 

No mms.cfg, no libvdpau1 = flash works fine

 

after installing libvdpau1 = wrong tint (LP: #967091)

 

after adding "EnableLinuxHWVideoDecode=1" to mms.cfg = black flash video (LP: #967182)

after adding "EnableLinuxHWVideoDecode=1" and "OverrideGPUValidation=true" to mms.cfg = flash works fine

 

YMMV.

 

Sprawdzę wieczorem, ale jeśli debtuxowi zadziałało, to pewnie i u mnie zadziała. :D

Dzięki brt. :wink:

Pozdrawiam.

 

-- 26 lip 2012, o 15:09 --

 

To teraz mój prawdziwy problem. :(

Muszę przejść z protokołu FTP na jakiś bezpieczny (FTPS,SFTP, wszystko jedno).

Mam działający od lat serwer FTP (Ubuntu Server 10.04, VSFTPD).

Jak przejść bezboleśnie na FTP z szyfrowaniem?

Poszedłem na łatwiznę, wybrałem FTPS włączając opcję ssl_enable=yes, ale jedyny klient FTP, który się autentykuje i eksploruje katalogi to total commander power pack.

Pozostałe (filezilla, total commander, core ftp) autentykują się (logują), ale nie eksplorują katalogów.

W zależności od programu błąd: przekroczony czas, brak uprawnień do katalogu.

Ktoś przerabiał temat?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pójściem na łatwiznę byłoby przejście na SFTP. ;-)

 

Czy testy robiłeś z tego samego komputera, systemu i miejsca w sieci? Jakie firewalle masz po drodze?

 

Problem z opisu wygląda jak typowa sprawa z trybem pasywnym/aktywnym. Konfiguracje obu TCmd miałeś różne?

 

Na razie bawiłem się jedynie pure-ftpd i filezillą - bez problemów. VsFTPd używałem tylko nieszyfrowanego. A u siebie (na prywatnych maszynach) dawno przerzuciłem się na SFTP - dużo prostszy protokół z punktu widzenia firewalla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Krótka sesja z notepadem i edycja plików *.inf i już wszystko się pięknie podkłada... dla 95% administratorów po takim manewrze wykonanym zdalnie przez telefon stajesz się über adminem ;)

 

Większości informatyków wymięka jak sterownik się z automatu nie zainstaluje :) Tych młodych :P

My staruchy wiemy że stery da się od czegoś innego czasem na siłę przepchać ręcznie :P

My się niebieskiego koloru nie boimy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałe (filezilla, total commander, core ftp) autentykują się (logują), ale nie eksplorują katalogów.

W zależności od programu błąd: przekroczony czas, brak uprawnień do katalogu.

Ktoś przerabiał temat?

 

jpol, Jacek, a to nie jest taki problem jaki ja mam przy korzystaniu z Twojego FTP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, miał ktoś z Was styczność z tym dysiorem :arrow: SSD 90GB Force Series GT.

W necie, dobrze o chłopie piszą :wink:

Jakoś tradycjonalistą jestem i gdybym decydował się na SandForce, poszedłbym w Intela 520.

 

Jacek, a to nie jest taki problem jaki ja mam przy korzystaniu z Twojego FTP?

Zapewne nie - u mnie nie korzystałeś z szyfrowanego. Choć też z vsftpd.

Choć informacja o najnowszej wersji (3.0.0) sugeruje, że mogą być to problemy powiązane:

there's a fix for passive mode connections under high loads and a few timeout fixes, particularly if you're using SSL

99% użytkowników tamtej maszyny, na którą wrzucałeś, nie wrzuca plików większych niż kilka-kilkanaście megabajtów. Ty wrzucałeś znacznie większe, na dodatek przez słomkę ;-) - może i trafiało to w jakiś timeout... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My się niebieskiego koloru nie boimy

Każdy kto umie czytać (ze zrozumieniem) nie powinien się go bać :) Ale, że się boją to my mamy za co lać paliwo do aut :mrgreen:

 

Jakoś tradycjonalistą jestem i gdybym decydował się na SandForce, poszedłbym w Intela 520.

Popieram :!: Szczególnie, że Intel ma świetny serwis (AWR) i zazwyczaj po 24-48h mamy nowy dysk (w serwisie) - klient pewnie poczeka chwilę dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z nieco innej beczki.

 

Jako, że Windows XP nie umie zmienić "w locie" rozmiaru swojej partycji systemowej, wpadłem na szatański plan ;-) - użycia do tego celu Visty (z różnych względów wolałbym użyć narzędzi natywnych Microsoftu, a nie softu zewnętrznego).

 

Chcę podpiąć dysk z XP do maszyny (wirtualnej, ale to bez znaczenia) z Vistą i zwiększyć rozmiar partycji systemowej XP (NTFS).

 

Na ile to operacja (nie)bezpieczna?

Wiem, że NTFS między wersjami Windows nieco się różni (choć w szczegóły nie wnikałem), ale czy Vista może coś przy takiej operacji "zepsuć" (czyt. np. wprowadzić zmiany niekompatybilne z XP)?

Sama Vista przeżyła już operację zwiększenia własnej przestrzeni "w locie", więc w pewnym sensie jest to dla mnie sprawdzone narzędzie. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy producenci oprogramowania do partycjonowania, przed każdą operacją na partycjach zalecają zrobienie kopii danych. :wink: :mrgreen:

Pozdrawiam.

 

-- 27 lip 2012, o 09:18 --

 

Poradziłem sobie z ftps.

Dzięki za podpowiedzi.

Jedyny klient, który nie łączy mi się po ftps to filezilla.

Jakieś pomysły, jak ją zmusić do pracy w ftps?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy producenci oprogramowania do partycjonowania, przed każdą operacją na partycjach zalecają zrobienie kopii danych. :wink: :mrgreen:

Z tym nie ma problemu, bo zostanie mi jeszcze oryginalny dysk - w ogóle nie ruszony (cała operacja to przenoszenie się na nowy, przy okazji ze zmianą rozmiaru). Po prostu chcę podejść "raz, a dobrze", gdyż przy Windows grzebać nie lubię - XP służy mi w zasadzie jedynie jako konsola do LFS-a i rFactora.

 

-- 27 lip 2012, o 11:22 --

 

Teraz przyszedł mi do głowy potencjalny problem z wykorzystaniem Visty.

 

Windows chyba zapisuje "literki" dysków bezpośrednio na tych dyskach, a nie gdzieś w swojej konfiguracji. Co zrobi Vista widząc dwa dyski "C:" (swój i ten XP-kowy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jpol, to zależy jak ustawisz zworki na tych dyskach, ten który będzie masterem odpali swój system, drugi będzie slavem i na pewno nie będzie drugiego C:

 

edyta: zworek w najnowszych konstrukcjach już nie ma, ale w biosie można też ustawić który jest masterem, nie wiem też, czy kable sata nie są jakoś poukładane według priorytetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jpol, to zależy jak ustawisz zworki na tych dyskach, ten który będzie masterem odpali swój system, drugi będzie slavem i na pewno nie będzie drugiego C:

 

edyta: zworek w najnowszych konstrukcjach już nie ma, ale w biosie można też ustawić który jest masterem, nie wiem też, czy kable sata nie są jakoś poukładane według priorytetu

 

ło matko boska aleś błysnął

 

nigdy nie ma takiej możliwości aby 2 partycje z różnych hdd były pod tą samą literką

w kompie z dyskami ATA był problem master/slave konfigurowany zworkami i tyle

w nowych kompach nic nie robisz oprócz fizycznego podpięcia dysków, w biosie nic nie trzeba zmieniać oprócz tego z którego dysku ma startować komp

 

system przypisuje literki dysków po kolei (tak mówiąc w skrócie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nie ma problemu, bo zostanie mi jeszcze oryginalny dysk - w ogóle nie ruszony (cała operacja to przenoszenie się na nowy, przy okazji ze zmianą rozmiaru). Po prostu chcę podejść "raz, a dobrze", gdyż przy Windows grzebać nie lubię - XP służy mi w zasadzie jedynie jako konsola do LFS-a i rFactora.

Użyj Symantec Ghost lub innego programu do tworzenia obrazów dysków.

Ja polecam Ghosta, bo sam go używam. :D

Robiąc obraz dysku mniejszego np: 250GB (partycja pierwsza 100GB, druga 150GB) na większy np:500GB, program do tworzenia obrazów (Ghost na pewno) odtworzy Ci proporcjonalnie (partycję pierwszą 200GB, drugą 300GB).

Mało tego, podczas odtwarzania na nowy dysk możesz ustawić ręcznie jak duże mają być te partycje.

Tak bym rozwiązał Twój problem, jeśli dobrze go zrozumiałem. :D

Pozdrawiam.

P.S. Wykonując operację dysk=>dysk warto się pięć razy upewnić, że robimy to w DOBRĄ stronę. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj Symantec Ghost lub innego programu do tworzenia obrazów dysków.

Ja polecam Ghosta, bo sam go używam. :D

Pisałem wcześniej:

(z różnych względów wolałbym użyć narzędzi natywnych Microsoftu, a nie softu zewnętrznego)
:twisted:

 

Już zasugerowano mi gdzie się mylę - Windows nie przechowuje literki na dysku, więc sprawa na ten moment rozwiązana - rozmiar partycji XP zmienię w Viście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuacja ftps w vsftpd.

Już działa, ale ....

Na firewallu muszę przepuścić cały ruch.

Jeżeli przepuszczam tylko port 21, to nie eksploruje katalogów.

Ma ktoś wiedzę, czy mogę zawęzić pulę przepuszczanych portów, żeby ftps działał?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szyfrowanym FTP jest właśnie ten problem. Jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż SSH (SFTP). Problem polega na tym, że komunikacja FTP odbywa się w dwóch strumieniach, z czego ten drugi jest określany w pierwszym.

 

Do nieszyfrowanego robi się "helpery" dla firewalli stateful, które ze strumienia kontrolnego wyciągają informacje na których portach odbywa się transmisja danych i otwierają je dla tej konkretnej transmisji.

 

Przy szyfrowanym nie ma tego komfortu, gdyż firewall "widzi" tylko zaszyfrowany strumień, a nie jego zawartość (nie ma czego interpretować).

 

Dlatego trzeba otworzyć "dla wszystkich" cały zakres portów wykorzystywanych do transmisji, po uprzednim zdefiniowaniu tego zakresu w daemonie FTP (dyrektywy dla vs teraz nie pamiętam, ale powinna być w dokumentacji ;-))

 

-- 4 sie 2012, o 10:04 --

 

Trafiłem w końcu do komputera na nieco dłuższą chwilę - interesujące opcje dla vsftpd to pasv_min_port i pasv_max_port, i ten zakres trzeba otworzyć dla świata na firewallu (i oczywiście korzystać z pasywnego FTP).

 

Aktywny także ma szanse działać, ale chyba tylko dla klientów łączących się bez firewalla (czyli np. nie zza NAT-u).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan: mysz i tablet Wacom Bamboo podłączone równocześnie. Mysz obsługiwana lewą ręką, a tablet prawą (nie pytajcie, dlaczego tak, to długa historia; powiedzmy, że jestem selektywnie oburęczny :D ).

 

No i problem polega na tym, że jeśli mysz jest systemowo ustawiona na lewą, to tablet też. I na odwrót. Jeśli chcę normalnie korzystać z tabletu, muszę przełączyć mysz na prawą. Można co prawda zmienić orientację samego tabletu, takoż i jego przycisków, nie da się jednak zmienić działania piórka, które w systemowym ustawieniu leworęcznym wywołuje menu podręczne. Optymalnym rozwiązaniem byłoby ustawienie dla tabletu jak dla osoby praworęcznej, a dla myszy - niezależnie, jak dla leworęcznej.

 

Przeglądnąłem trochę informacji w Internecie, ale mam po nich jeszcze większy mętlik. To jest /usr/share/X11/x.org.conf.d/50-wacom.conf:

 1 Section "InputClass"
2         Identifier "Wacom class"
3         MatchProduct "Wacom|WACOM|Hanwang|PTK-540WL|ISD-V4"
4         MatchDevicePath "/dev/input/event*"
5         Driver "wacom"
6 EndSection
7 
8 Section "InputClass"
9         Identifier "Wacom serial class"
10         MatchProduct "Serial Wacom Tablet"
11         Driver "wacom"
12 EndSection
13 
14 Section "InputClass"
15         Identifier "Wacom serial class identifiers"
16         MatchProduct "WACf|FUJ02e5|FUJ02e7|FUJ02e9"
17         Driver "wacom"
18 EndSection
19 
20 # Waltop tablets
21 Section "InputClass"
22         Identifier "Waltop class"
23         MatchProduct "WALTOP"
24         MatchIsTablet "on"
25         MatchDevicePath "/dev/input/event*"
26         Driver "wacom"
27 EndSection
28 
29 # N-Trig Duosense Electromagnetic Digitizer
30 Section "InputClass"
31         Identifier "Wacom N-Trig class"
32         MatchProduct "HID 1b96:0001|N-Trig Pen"
33         MatchDevicePath "/dev/input/event*"
34         Driver "wacom"
35         Option "Button2" "3"
36 EndSection

 

W /etc/X11/xorg.conf oczywiście nic ciekawego:

  1 # nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
 2 # nvidia-xconfig:  version 295.49  (buildmeister@swio-display-x86-rhel47-07.nvidia.com)  Tue May  1 00:54:24 PDT 2012
 3 
 4 Section "Monitor"
 5         Identifier     "Monitor0"
 6         VendorName     "Unknown"
 7         ModelName      "Unknown"
 8         HorizSync       28.0 - 33.0
 9         VertRefresh     43.0 - 72.0
10         Option         "DPMS"
11 EndSection
12 
13 Section "Screen"
14         Identifier     "Screen0"
15         Device         "Device0"
16         Monitor        "Monitor0"
17         DefaultDepth    24
18         SubSection "Display"
19                 Depth       24
20         EndSubSection
21 EndSection
22 
23 Section "InputDevice"
24         Identifier     "Mouse0"
25         Driver         "mouse"
26         Option         "Protocol" "auto"
27         Option         "Device" "/dev/psaux"
28         Option         "Emulate3Buttons" "no"
29         Option         "ZAxisMapping" "4 5"
30 EndSection
31 
32 Section "InputDevice"
33         Identifier     "Keyboard0"
34         Driver         "kbd"
35         # generated from default
36 EndSection
37 
38 Section "ServerLayout"
39         Identifier     "Layout0"
40         Screen      0  "Screen0" 0 0
41         InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
42         InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
43 EndSection
44 
45 Section "Device"
46         Identifier     "Device0"
47         Driver         "nvidia"
48         VendorName     "NVIDIA Corporation"
49         Option  "NoLogo"        "True"
50 EndSection

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, tak łatwe to nie jest.

Po tym, jak Gnome zostało perfekcyjnie popsute przez wersję 3, powróciłem do KDE. Wygląda na to, że ustawienia prawo- i leworęczności zapisywane są gdzie indziej, pewnie w ustawieniach KDE. W ogóle w nowych Linuksach xorg.conf ma zdaje się, tylko funkcje dekoracyjne, ew. służy do włączenia sterowników Nvidii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje czy istnieje możliwość założenia hasła na internet w Windows 7 bez tworzenia administratora i użytkownika?

Jeśli należy utworzyć użytkownika i jemu założyć hasło, którego nie będzie znał to będzie good też.

Komputer służy głównie do pracy bez używania internetu, ale niektórzy mają za dużo wolnego czasu i zajmują się pierdołami :evil:

Proszę o rady obeznanych w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...