Skocz do zawartości

Klimatyzacja półautomatyczna - jak to jest ...


Roland

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie - w WRXie mam tzw. klimę półautomatyczną i zastanawiam się czy w zimie mam ją ręcznie wyłączyć czy automatyka o to sama zadba?

 

W Toledo jest pełen automat i tam jest to fajnie rozwiązane - po włączeniu klimy na wyświetlaczu pojawia się "śnieżynka" - jak temp. spadnie poniżej 2-3st to klima automatycznie się wyłącza (i nawet ręczna próba włączenia nic nie daje).

 

W Subarynie jest tak, że dioda na przycisku od klimy świeci się non-stop bez względu na temperaturę i stąd pytanie czy powinienem jednak ją ręcznie wyłączyć czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owoc666, to ja wiem. Bardziej mi chodzi o to czy jest tam jakiś czujnik który zadba o to żeby klima przy np. -2 st. nie odpaliła się i czy można na tym polegać czy zdecydowanie należy wyłączać klimę ręcznie?

 

Dla mnie ręczne wyłączanie jest upierdliwe bo czasem jednak jest te +5-7st. i duża wilgotność a niestety "wspaniałe" diody od klimy są widoczne tylko w nocy a tak wiem, że mam non-stop włączoną klimę i jak szyby zaczynają parować to oznacza, że po prostu system nie wyrabia a nie to, że klima jednak jest wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Każdy układ klimatyzacji niezależnie od tego czy jest to klimatyzacja ręczna, półautomatyczna czy automatyczna jest wyposażona w czujnik temperatury przy parowniku. Czujnik ten zabezpiecza przed "śnieżeniem" i zamarzaniem parownika i wyłącza sprężarkę, kiedy temperatura powietrza na wylocie z parownika spada poniżej 2-3 stopni. Tak więc nawet gdy klimatyzacja jest stale włączona w zimie to sprężarka włącza się tylko od czasu do czasu. Dodatkowo w przypadku półautomatycznej klimatyzacji gdy ustawiona temperatura wnętrza jest możliwa do uzyskania bez włączania sprężarki układ sterujący jej nie włącza. Świecąca się na wyłaczniku dioda wskazuje tylko na to, że układ klimatyzacji jest włączony, a nie pokazuje ona czy sprężarka pracuje czy nie!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roland, nawet w pełni automatycznym sterowania - klimatyzacja rzadko się wyłącza.

 

No w takim Seacie jakoś temat ogarnia :-) więc może i w Subaru da radę :-)

 

Wg mnie - trzeba ręcznie.

 

Dlatego napisałem w Dziale Technicznym bo liczę na jakąś oficjalną odpowiedź kogoś z SIPu :mrgreen:

 

[ Dodano: Sro Sty 16, 2008 2:37 pm ]

DZIAŁ TECHNICZNY, dziękuję za odpowiedź :-)

 

Rozumiem, że nic nie uszkodzę jeżdżąc z non-stop "włączoną" klimą bo i tak gdzieś jakiś automagiczny czujnik zadba za mnie żeby wyłączyć sprężarkę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie ma możliwośći uszkodzenia klimatyzacji nawet jeżeli non stop jeździ się z włączoną.

Oprócz czujnika temperatury w układzie znajdują się czujniki ciśnienia które zabezpieczają system przed uszkodzeniem. Sprężarka wyłącza się też w momencie kiedy naciśniemy gaz do końca. Tak więc nie ma obawy!

 

Życzę miłej jazdy WRX-em!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...