Skocz do zawartości

Glosniki do Forestera MY'99?


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno znajde tutaj niejednego forumowicza, ktory upgrade'owal swojego Forka pod wzgledem muzycznym (pod wzgledem dzwiekowym jeszcze przyjdzie czas - chocby jakis downpipe =).

 

Czy mozecie mi poradzic jakas ciekawa opcje w rozmiarze forkowym? Chodzi o wybor glosnikow z polki sredniej - sluch mam bardzo dobry, ale raczej nie bede inwestowal w wygluszenie, wiec powyzej pewnej klasy progres bedzie zbyt nikly, by byl oplacalny.

 

p.s. Radio mam Kenwood KDC-W409Y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno znajde tutaj niejednego forumowicza, ktory upgrade'owal swojego Forka pod wzgledem muzycznym (pod wzgledem dzwiekowym jeszcze przyjdzie czas - chocby jakis downpipe =).

 

Czy mozecie mi poradzic jakas ciekawa opcje w rozmiarze forkowym? Chodzi o wybor glosnikow z polki sredniej - sluch mam bardzo dobry, ale raczej nie bede inwestowal w wygluszenie, wiec powyzej pewnej klasy progres bedzie zbyt nikly, by byl oplacalny.

 

p.s. Radio mam Kenwood KDC-W409Y.

 

Polecam ci głośniki firmy AD ( Audio Development) dostępne w firmie ALKA. Generalnie poszukaj sobie głośników z papierową membramą ( impregnowaną ) albo jakąś kompozytową. Lepsze będą zestawy dwudrożne niż współosiowe. Unikaj tanich głośników Made in China z polipropelynowymi membramami. Jeśli chcesz porządne brzmienie bez inwestowania we wzmacniacze poszukaj dobrych 13 zamiast 16. W fabryczne miejsce będziesz musiał dorobić pierścień z MDF. Nie wiem jaki masz budżet ale wydaje mi się że bez 500 zł nie ma nic rozsądnego ale moja wiedza jest powiedzmy sprzed roku a sprzęt jest teraz sporo tańszy.

Zdaje się, że trochę nie doceniasz wyciszenia drzwi. Bez wymiany sprzętu możesz poprawić jakość brzmienia i to o wiele a koszt samodzielnego wygłuszenia nie przekroczy 100zł na drzwi.

 

Jak będziesz miał pytania to wal mam spore doświadczenie w car audio.

 

[ Dodano: Pią Sty 11, 2008 11:24 pm ]

A i jeszcze jedno przy wyborze zwracaj uwagę na skuteczność głośników ( parametr w dB) im mniejsza tym większej mocy będziesz potrzebował żeby głośnik zagrał odpowiednio. Szukaj takich z S> niż 92dB wtedy Twoje radio sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenne wskazowki - dzieki za wszystkie. Na pewno jeszcze bede mial pytania, np.:

- czy moj Kenwood (teoretycznie 4x50W) nie pociagnie dobrych 16tek?

- czy dobre 13tki wystarczajaco poprawia dzwiek wzgledem fabryki, bym nie musial sciszac przy muzyce z wieksza iloscia basow, "bo glosniki przesterowane"? Chodzi wlasnie o srednie i niskie tony.

- czy warto inwestowac we wszystkie 4, czy upgrade'owac tylko przednie? No i czy radio nie musi miec na kazdym z wyjsc tej samej impedancji odbiornika?

 

I dodatkowe dane:

- 500zl jest jak najbardziej ok. planowalem przedzial 400-600zl

- wygluszanie drzwi doceniam i cena mnie nie przeraza, ale kiedy ja na to czas znajde? Na wymiana samych glosnikow to mysle, ze czas juz znajde, tym bardziej, ze w przeciwienstwie do Nubiry tutaj boczkow drzwi zdejmowac nie trzeba (choc juz raz w Forku sciagalem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy moj Kenwood (teoretycznie 4x50W) nie pociagnie dobrych 16tek?
Przykro mi ale Twój Kenwood naprawdę nie ma 4x45W, nie ma w nim przetwornicy napięcia w związku z czym ma najwyżej 30W łącznie. Jeszcze nie widziałem radia które by miało przetwornicę napięcia poza radiami Nakamichi które mają zewnętrzne końcówki mocy dopinane do radia z tyłu. Z doświadczenia wiem, że przyzwoita 13 zagra przyjemniej, oczywiście nie zejdzie nisko ale nawet przy głośnym graniu nie będzie charczeć, 16 nie ma co się oszukiwać też nie porazi Cię ilością głębokiego basu. Dobrze by było, żebyś miał okazję posłuchać głośników zanim je kupisz. Jeśli będziesz ich słuchał w szafie weź poprawkę, że zagrają lepiej niż w aucie z uwagi na fakt, że w szafie pasywnie zagra jeszcze parę innych głośników. Poza tymi faktami 13 będzie łatwiej zamontować niż 16 ze względu na głębokość montażu. Tak czy tak będziesz potrzebował pierścieni z MDF i nie żałuj wkrętów!!
- czy dobre 13tki wystarczajaco poprawia dzwiek wzgledem fabryki, bym nie musial sciszac przy muzyce z wieksza iloscia basow, "bo glosniki przesterowane"? Chodzi wlasnie o srednie i niskie tony.

Tak tandetnych jak fabryczne jeszcze nie widziałem.

- czy warto inwestowac we wszystkie 4, czy upgrade'owac tylko przednie? No i czy radio nie musi miec na kazdym z wyjsc tej samej impedancji odbiornika?
. Ja bym się skupił na przodzie, chyba że zależy Ci na słuchaniu z tyłu??? ( nie wiem gdzie spędzasz więcej czasu? :razz: ). Radio da sobie radę.

Pojedź do sklepu posłuchaj, pomarudź, znów posłuchaj, prześpij się z problemem i do dzieła. Za taką kasę coś rozsądnego uda się kupić. Zdaje się, że Lisek coś Ci również może pomóc, może ma jakieś stare graty??

 

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, Lisek nie zaluje miedziakow na swojego Forestera =)

 

Nie ukrywam, ze nie nastawiam sie na filharmonie w aucie (ktos pamieta te reklame Espero?), ale chce, zeby przyzwoicie zagralo, jak bede musial dac nieco glosniej, by zagluszyc szybszy przejazd po wroclawskich kostkach i torowiskach :mrgreen:

 

p.s. musze jeszcze poszukac, co to te plyty z MDFu... Szkoda, ze The Forum nie ma dzialu z manualami, jak zesmy na IKNie robili: http://nubira.autokacik.pl/porady.html

Tam jest i wygluszanie i montaz wiekszych glosnikow =)

 

[ Dodano: Sob Sty 12, 2008 7:22 am ]

Znalazlem ciekawe fotostory wygluszania Forka (ale nowego) i modernizacji systemu audio: http://picasaweb.google.com/yuri.win/MyForester

 

=)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. musze jeszcze poszukac, co to te plyty z MDFu...

 

Gotowe pierścienie MDF montażowe kupisz w sklepie Car-audio.

 

[ Dodano: Sob Sty 12, 2008 2:10 pm ]

Znalazlem ciekawe fotostory wygluszania Forka (ale nowego) i modernizacji systemu audio: http://picasaweb.google.com/yuri.win/MyForester

 

Fotostory ciekawe... Widać na nich jak zostały wykonane pierścienie dystansowe. Myślę, że w '99 drzwi wyglądają podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko - czy do wymiany glosnikow z dodaniem MDF musze zdejmowac boczki drzwi, czy dam rade zdejmujac jedynie oslony glosnikow?

Nie powinieneś, MDF będziesz przykręcał w fabryczne otwory od fabrycznych dystansów?

Wystarczy zdjąć osłony. Ja tak swoje przerabiałem. Zmieniłem 16 na 16,5 i trochę rzeźbiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo wczesniej bart99 napisal:

Przykro mi ale Twój Kenwood naprawdę nie ma 4x45W, nie ma w nim przetwornicy napięcia w związku z czym ma najwyżej 30W łącznie. Jeszcze nie widziałem radia które by miało przetwornicę napięcia poza radiami Nakamichi które mają zewnętrzne końcówki mocy dopinane do radia z tyłu. Z doświadczenia wiem, że przyzwoita 13 zagra przyjemniej, oczywiście nie zejdzie nisko ale nawet przy głośnym graniu nie będzie charczeć, 16 nie ma co się oszukiwać też nie porazi Cię ilością głębokiego basu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki zainwestujcie w przyzwoity montaż to da więcej niż wymiana głośników. Podstawa to wygłuszenie, po tym zabiegu każdy głośnik zagra dużo lepiej! Druga sprawa to solidne przykręcenie do metalu, głośnik na plastikowych pierścieniach choćby nie wiem jak dobry będzie grał słabo. Po wygłuszeniu i montażu głośników na pierścieniach przynajmniej z MDF ( lepiej stalowych) będzie naprawdę OK. Koszt tej operacji naprawdę niewielki ok 100-200 zł drzwi dla leniwych może to zrobić jakiś instalator. W moim przekonaniu to absolutna podstawa. Im lepsze głośniki włożycie tym jest to ważniejsze. Reasumując głośnik musi być solidnie zamontowany i mieć wygłuszoną komorę rezonansową.

Moja sugestia to tylko przednie głośniki, przednie wyjście radia do wooferów a tylne wyjście do tweeterów na desce (dobrze), słupku A (super) lub w osłonie lusterek (gorzej). Dwudrożny zestaw razem z wygłuszeniem będzie więcej niż zadowalający. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wlasnie, to ciekawe jak u mnie jest to podlaczone, bo mam 4 glosniki - po 1 na kazde drzwi oraz tweetery przy klamkach przednich - jak one sa podlaczone? Nie znam sie zbytnio na audio, ale pamietam, ze impedancja glosnikow musi byc dopasowana do impedancji wyjscia radia, zeby wykorzystac moc maksymalna, nie? Te tweetery, to sa szeregowo, czy rownolegle w serii zamontowane z przednimi glosnikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wlasnie, to ciekawe jak u mnie jest to podlaczone, bo mam 4 glosniki - po 1 na kazde drzwi oraz tweetery przy klamkach przednich - jak one sa podlaczone? Nie znam sie zbytnio na audio, ale pamietam, ze impedancja glosnikow musi byc dopasowana do impedancji wyjscia radia, zeby wykorzystac moc maksymalna, nie? Te tweetery, to sa szeregowo, czy rownolegle w serii zamontowane z przednimi glosnikami?

Głośniki powinny być podłączone przez zwrotnicę, ale najczęściej w tanich zestawach wykorzystuje się zwrotnicę 1 stopnia do tweetera w postaci kondensatora, woofer nie wymaga specjalnego traktowania bo i tak nie przeniesie wyższych częstotliwości. Porządna zwrotnica wymaga dużych nakładów finansowych i jest trudna do realizacji. Impendancja głośników w caraudio wynosi około 4ohm, im mniejsza tym większe obciążenie prądowe dla wzmacniacza. Nie spotkałem się z inną impendancją w tanich głośnikach ( mam na myśli zestawy do 1kPLN).

Tweetery w Twoim aucie są podłączone równolegle i pewnie mają kondensator.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widze, ze za bardzo nie zawalcze i pozostaje mi wymienic na dobre 13-tki na dobrych MDFach i ewentualnie do tego dodac wygluszenie. Zastanowie sie nad tym ostatnim - jakbym znalazl jakas porzadna firme, ktora mi we Wroclawiu niedrogo i szybko to zrobi, to moze bym sie zdecydowal. Niestety nie mam obecnie czasu, by samemu sie z tym grzebac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widze, ze za bardzo nie zawalcze i pozostaje mi wymienic na dobre 13-tki na dobrych MDFach i ewentualnie do tego dodac wygluszenie. Zastanowie sie nad tym ostatnim - jakbym znalazl jakas porzadna firme, ktora mi we Wroclawiu niedrogo i szybko to zrobi, to moze bym sie zdecydowal. Niestety nie mam obecnie czasu, by samemu sie z tym grzebac.

Dla wprawnego instalatora to ze 2h roboty razem z montażem głośników, Tobie pozostanie tylko wybrać głośniki a z tym to już różnie czasem trzeba poświęcić na to dużo czasu. Niektóre firmy pozwolą Ci na słuchanie głośników w Twoim aucie - to chyba najlepsza forma...

Pozdrawiam

P.S. We Wrocławiu jest naprawdę wiele dobrych firm podjedź i pogadaj pewnie coś wtedy ustalisz. Napisz do Liska to Ci powie gdzie co i jak w waszym mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam, gdzie w Trojmiescie moge ze spokojnym sumieniem oddac Forestera do wygluszenia drzwi przednich z wymiana glosnikow?

Wszystkie czesci mam ale po wstepnych ogledzinach zrezygnowalem.... mysle ze ktos kto to robi na codzien zrobi to lepiej i szybciej (+cena bedzie ok mam nadzieje)

Z gory wielkie dzieki za info - autko to poczciwe s-turbo z 1999r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo, do głośników musisz zdemontować cały boczek na drzwiach.

 

Z doświadczenia polecam Ci założyć 16 na przód na dystansie z MDF - w przyzwoitej cenie kupisz system 16 z osobnymi tweeterami i przetwornica HERTZ - który w zupełności wystarczy. Glośniki montujesz na MDF - zwrotnice montujesz wewnatrz tapicerki - w styropianie, ktory tam jest - gwizdki wkładasz w fabryczne miejsca za zaślepką. W ten sposób całkiem fajnie Ci zagra.

 

Proponuje od razu wygłuszyć drzwi-nawet samemu - bedzie lepszy odsluch, ciszej w aucie - i to mile klapniecie przy zamykaniu jak Rolls Royce - bezcenne. Poszukaj w moich postach fotek mojego auta po takim zabiegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś wie, jak wyciągnąć OEM radio "subaru" z Forka S-Turbo?

Nie wiem czemu, ale radio prawie nie odbiera - może antena z tyłu wypadła, może przerwał się gdzieś kabel, muszę w każdym razie dotrzeć do kabelków czyli wyciągnąć radio.

Trzeba demontować jakieś plastiki, czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...