Jump to content

Rodzaj napedu AWD w samochodach Subaru


zyga
 Share

Recommended Posts

Nie moge sie przekopac przez linki.

Czy ktos moglby krotko opisac jakiego napedu AWD uzywa Subaru w swoich samochodach.

Haldex czy Torsen?

 

Czy stwierdzenie:

...zaawansowane elektroniczne sterowanie przeniesieniem napedu... moze oznaczac Haldexa?

Link to comment
Share on other sites

Ani to, ani to :D

FHI jako największy na świecie producent samochodów osobowych z napędem wszystkich kół stosuje własne rozwiązania.

Najpierw krótkie wyjaśnienie:

Torsen (od Torque Sensing) to dyferencjał o zazębieniu ślimakowym; przy zróznicowaniu momentu obrotowego (pomiędzy osiami, pomiędzy kołami) zaczyna blokować.

Haldex stosowany jest w systemach z dołączanym automatycznie napędem drugiej osi (np. Golf, A3, Vovo 60, XC90) - przy róznicy obortów pomiędzy osiami sprzęgło mokre wielopłytowe zaczyna blokować przkazując napęd na drugą oś.

Subaru ma zawsze stały napęd obydwu osi.

Przy skrzyni manualnej dyfer centralny jest wyposażony w równoległe sprzęgło wiskotyczne działające jako blokada przy różnicy obrotów; standardowy podział momentu obrotowego to 50% na przód i 50% na tył.

Innymi słowy system b.podobny do Audi (od A4 w górę), gdzie jednak blokowanie centralnego dyfra przejmuje wspomniany Torsen. Przewaga Subaru w porównaniu do systemu Audi ogranicza się do położenia środka ciężkości (niżej bo silnik leżący, oraz centrum silnika mniej wysuniete przed przednią oś - silnik krótszy) oraz zawieszenia na kiepskich nawierzchniach (Audi - dostosowany do autostrad, Subaru do rajdów).

Przy skrzyni automatycznej rolę wiskozy przejmuje elektronicznie sterowane sprzęgło mokre wielopłytowe - pryncypialnie nieco podobne do Haldexa, lecz jego rolą jest blokowanie, a nie dołączanie napędu.

 

 

pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Nie moge sie przekopac przez linki.

Czy ktos moglby krotko opisac jakiego napedu AWD uzywa Subaru w swoich samochodach.

Haldex czy Torsen?

 

Czy stwierdzenie:

...zaawansowane elektroniczne sterowanie przeniesieniem napedu... moze oznaczac Haldexa?

 

 

W Subaru jest centralny epicykliczny dyferencjał z blokadą wiskotyczną. Czyli ani Haldex ani TorSen.

 

Azrael

Link to comment
Share on other sites

Na rostrzygnięcie powyższego sporu, zapraszam państwa do hali ludowej " WÓJT ARENA" do Pierdziszewa Wyżnego. To będzie najpiękniejsza walka wieczoru w wadze średnio śmiesznej. Na ring wybiegają zawodnicy. W brudno szaryn narożniku Azrael, pseudonim artystyczny Obojczyk Koguta. Potężne chłopisko, 152 cm wzrostu. W karierze stoczył dwie walki, z czego dwie przgrał walkowerem. W narożniku krwisto złotym ( skąd ja znam takie kolory ??? ) - Korsarz, waga - lekko pół nieprzyzwoita. W karierze stoczył 6000 walk wirtualnych - wszystkie wygrał przez nokaut teoretyczny. Rozpoczyna się walka. Pada gong , pada cios , Pada Azrael. Azrael opierając się plecami o ....deski ringu, kontroluje walkę i stan swojego rachunku osobistego. Sędzia, niestety nie zrozumiał taktyki i odlicza leżacego. Po odliczeniu do czterystu siedemdziesięciu pięciu, Azrael podrywa się i próbuje dosięgnąć korsarza taboretem. Sędzia przerywa walkę. Lekarz zawodów przeprowadza błyskawiczną trepanację czaszki. Korsarz wraca do walki ale dąży do zwarcia, Piękne zwarcie...........to było zwarcie w podstacji transformatorowej. Ciemno na hali, słychać tylko głuchy łomot ciężkich udeżeń, trzask łamanych kości i szum płynącej krwi. Nagle w oczach Korsarza stanęł świeczki i zrobiło się tak........bardzo nastrojowo. Niestety jak uczy przysłowie - Swieczki + korsaż = pożar ( nieuświadomioną młodzież informuję że skoro dziecko + zapałki = pożar, to po odjęciu zapałek od pożaru powstaje dziecko ), szesnaście wozów strażackich pokryło halę 20 tonami piany gaśniczej. Jest biało i pięknie, błyskają światełka ambulansów i wszyscy śpiewają kolendy. Normalne Boże Narodzenie. Zegnam Państwa.

 

Siwy Wasz Ulubiony Komentator

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...