Skocz do zawartości

Co znaczy "Impreza"?


Rekomendowane odpowiedzi

Ten wątek nie był chyba jeszcze poruszany, a mnie ciekawi...

 

Czy wiadomo może Dyrekcji (albo komukolwiek innemu) skąd wzięła się nazwa "Impreza"?

 

Wrodzona skromność nie pozwala mi nawet przypuszczać, że pochodzi z języka polskiego, ale nie sposób nie odnieść wrażenia, że wyraz ten jest całkowicie polski.

 

Więc skąd Japońce to wytrzasnęły? Czyżby podobne fonetycznie słowo istniało w ich języku? Co ono w takim razie znaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

A wydawało się, że znaczenie Imprezy jest w Polsce bardzo powszechnie znane :D

Nazwa samochodu jednak pochodzi z innego języka - angielskiego.

Pochodzenie to słowo "impress" = zrobić wrażenie.

 

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby powszechnie znane, ale różni ludzie nie do końca identycznie je interpretują... :)

 

Hmm... można się było domyślać, że to w sumie pewnie coś z angola... ale mi po prostu to "z" tutaj nie pasowało (zresztą dalej nie pasuje). W języku angielskim występuje bardzo rzadko (jedyne słowo, jakie mi w tej chwili przychodzi na myśl, to "hazardous")...

 

No ale dzięki, jestem "imprezed" co do cierpliwości Dyrekcji w odpowiadaniu na mniej lub bardziej bzdetne pytania... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa z tym nazewnictwem. Słyszałem np. że w Hiszpanii M.Pajero jest sprzedawane jako Shogun czy Montero, ale nie jako

Pajero. Dlaczego? Sprawdzcie co znaczy hiszpańskie "pajero" (czyt. "pahero"). Tak samo Japońcom na pewno nie przyszło do głowy, że w Polsce impreza w ogole nie kojarzy sie z robieniem wrażenia, a po prostu z balangą. Klub zrzeszający właścicieli s.imprez to raczej nie Impreza Klub, a Subaru Klub, bo gdyby napisać na zderzaku www.klub-impreza.pl to 90% spodziewałoby się klubu techno ew. zrzeszenia szalonych hedonistów :) a nie klubu (pozwole sobie zacytować naszego forumowego moto-myśliciela-wierszoklete Waldka) "powalonych subarofilów".

pozdr

 

PS: ciekawe, czy Dyrekcje mozna jakimś pytaniem "zagiąć"...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak dokładnie to jest tutaj

 

---> http://www.subaru-global.com/about/origin/index.html <---

 

Mi zajęło chwilę, żeby to znaleźć, więc podaję pełen link... dla wygody innych użytkowników...

 

 

Dzięki i przepraszam że nie podałem dokładnego linka. Na IWOC jest to samo.

 

 

 

Co do tłumaczeń dla Siwego to chetnie jak ktos zrobi jakąś strone to mogę troche tekstów z IWOC czy subaru-global potłumaczyć na nią.

 

Azrael

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, Sz.P. Waldemarze: ---> http://www.poltran.com <--- :) :)

 

Niestety, nie jest tak funkcjonalny jak Babelfish AltaVisty (teksty trzeba przenosić metodą kopiuj-wklej) no i tłumaczenie pod względem gramatycznym (a czasem znaczeniowym) również pozostawia wiele do życzenia, ale mimo to coś tam zrozumieć się da...

 

Szkoda, że Babelfish nie obsługuje języka polskiego. Ja tłumaczyłem nim na angielski ruską stronę o Ładze 112 S-1600... Świetna sprawa... Tłumaczy wszystko, łącznie z linkami, po kliknięciu na link przechodzi na żądaną stronkę i też ją od razu tłumaczy... miodzio! Ale jak już mówiłem, nie obsługuje polskiego :( , no i ma wady każdego elektronicznego translatora (czyli czasem nic się zrozumieć nie da :) )

 

Aha, no i jeżeli to nie wystarczy, to spieszę z wyjaśnieniem, że nazwa Subaru pochodzi od japońskiej nazwy gromady gwiazd w konstelacji Byka

 

stars.jpg

 

w Europie nazywanej "Plejadą", składającej się z ok. 250 gwiazd, z czego sześć jest widocznych gołym okiem. Po japońsku znaczy to "rządzić" lub "gromadzić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

Ładne tłumaczenie :D

Dodac można, że założyciel koncernu, pan Kita, wyjatkową sympatią obdarzył właśnie gromadę otwartą plejad; stąd tez decyzja o takiej nazwie dla produkowanych samochodów. Ponadto, po wojnie - gdy koncern został rozparcelowany na mniejsze firmy - nastąpiło połaczenie sześciu z nich w nowy koncern Fuji Heavy. Tak więc liczba 6 jest nie tylko symboliką Plejad, lecz także odrodzenia koncernu FHI. :D

 

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd, ze tak malo wiecie :roll:

 

W jezyku angielskim slowo Impreza wymawia sie 'Im-PRET-sa' zas Subaru wymawiamy "soo-ber-oo" [oo = u:]. Japonczycy dla odmiany nazwe marki wymawiaja "S'bal".

Jezeli by wymowic Subaru od tylu wyjdzie nam 'U-R-A-BUS'

(You-Are-A-Bus) [ jestes autobusem :-) ]

 

Przezwiska:

Scooby - od Scooby Do z kreskowek Hanna Barbera (Soo-Ber-Roo!)

W Australii - Rex, a wersje turbo WRX Ostatnio tez Bugzilla - xywa dla nowej Imprezy, od jej dosc specyficznego stosunku wygladu do mocy :-)))

 

Logo:

Szesc gwiazdek reprezentuje Pleiade M45, najbardziej znana grupe gwiazd, w konstelacji Taurusa. Logo symbolizuje takze polaczenie 6 firm, ktore obecnie tworza Fuji Heavy Industries.

M45 znana jest od tysiecy lat, jest wspomniana w Odysei Homera oraz 3 razy w Biblii. Inna nazwa konstelacji to Seven Sisters [siedem Siostr], poniewaz faktycznie w konstelacji znajduje sie 7 nie 6 (jak w logo widzianych golym okiem gwiazd.

Rekord ilosci widzianych gwiazd w Plejadzie to 19, a przez teleskop 400. Najjasniejsza z nich jest Alcyone, taka tez nazwe nadano jednemu z modeli Subaru SVX).

 

Akronimy:

STi - Subaru Technica International - dzial sportowy Subaru

555 - nazwa markowa British American Tabacco

22B - liczba 555 pisana szestnastkowo (niezłe!) ;-)

 

W wielkiej Brytanii w 1996 roku pojawily sie monety z Impreza WRC o wartosci 20p

 

:twisted:

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd, ze tak malo wiecie :roll:

 

 

No no, skąd wnioskujesz że nie wiemy?

 

W jezyku angielskim slowo Impreza wymawia sie 'Im-PRET-sa'

 

 

Z tym wymawianiem to jets dziwna historia, rzeczywiscie zwykle tak to się wymawia, ale częśc anglików tak tego nie wymawia - mówię z własnego doświadczenia, mój znajomy anglik który jest zakochany w designie Subaraków ni w ząb nie rozumie jak się powie "impretza" a jak się powie "impresa" to rozumie, nie wiem dlaczego.

 

Azrael

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako ciekawostke moge dodac iz SUBARU przeliterowane na klawiaturze komorki daje nam liczbe 782278 :roll: :P

 

a czy moglby ktos dokladniej (niz to zrobil shodan) objasnic skad, dlaczego, po co itp. wziela sie liczba 555 jakze bardzo kojarzaca sie z subaru. wnioskuje ( z wypowiedzi shodana) ze byla zwiazana ze sponsorem ale przeciez teraz nadal liczba ta figuruje w nazwie zespolu a nie jest juz na aucie. :!: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aucie nie jest tylko w tych krajach, gdzie reklama "petuf" jest zakazana... np. w Szwecji... wtedy zamiast 555 jest logo Subaru.

 

Kulig też na Szwecji kiedyś miał puste kwadraty zamiast napisu Marlboro... ale zakończone, jednoznacznie się kojarzącym, czerwonym szpicem... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy moglby ktos dokladniej (niz to zrobil shodan) objasnic skad, dlaczego, po co itp. wziela sie liczba 555 jakze bardzo kojarzaca sie z subaru. wnioskuje ( z wypowiedzi shodana) ze byla zwiazana ze sponsorem ale przeciez teraz nadal liczba ta figuruje w nazwie zespolu a nie jest juz na aucie. :!: :?:

 

555 to marka papierosow produkowanych przez BAT, sprzedawanych glownie na rynku japonskim. Co tu wiecej wyjasniac?

A skad, dlaczego i po co -> to juz pytanie dla producenta fajek, ale chyba na innym forum :twisted: Oczywiscie, ze na aucie jest, tak jak objasnil ci juz WB w krajach, ktorych jest to dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...